Strona 1 z 1

Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 12:27
autor: Zhan
Witam,

wiem, że takie pytania już padały ale z tego co widzę w najnowszych recenzjach niedawno wyszła jakaś aktualizacja, która coś tam poprawiła w działaniu czujnika optycznego w X1C. Przymierzam się do zakupu, raczej w kicie z AMS i cały czas waham się czy wydawanie ekstra 500 EUR jest sensowne. Wiem, że różnic jest kilka ale aktualnie mam już chyba pięcioletnią Anycubic I3 Mega bez żadnych czujników i żyję... choć męczy mnie już poziomowanie na papier i dość losowa jakość druku. Fajnie jest mieć kolorowy wyświetlacz ale tak na prawdę odkąd zainstalowałem Octoprint wyświetlacz w 99% czasu służy mi do okazjonalnego podglądania podstawowych parametrów druku, cała obsługa z komputera.
Mam też pytanie do osób, które kupowały u producenta na firmę. Da się ich fakturę normalnie zaksięgować tak żeby wrzucić w koszty i odliczyć VAT?

dziękuję za opinię

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 13:51
autor: RevanitaPL
Powiem wprost, jeśli nie straszna jest ci kalibracja, a kamera z pół FPS, nie przeraża cię na samą myśl, to aktualnie P1S jest najlepszą drukarką. Oczywiście jest jeszcze różnica z tym dotykowym ekranem, w P1S masz zwykłego LCD, ale aplikacja na telefon lub Slicer jest twoim centrum operacyjnym podobnie jak w Octoprincie. Jakoś druku jest dość jednolita, tylko właśnie przy P1S warto skalibrować rodzaj filamentu, a tutaj to musisz zrobić bardziej ręcznie niż w X1C. Poza tym to mechanicznie ta sama maszynka.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 14:00
autor: marcin86
Zgadzam się z kolegą powyżej ale dodam tylko ze w P1S dysza oraz ekstruder nie są dostosowane do filamentów z dodatkami CF/GF. Można te elementy samodzielnie wymienić.
Co do lidara - w P1P (P1S jak dojdzie upgrade) nie mam problemu z pierwszą warstwą a kalibracja ręczna jest dość prosta.

Też mam AI3M i wszystko zmieniła instalacja bltouch ( od Trianglelabs) oraz Titana Aero. Jest też o wiele cichsza od bambu;)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 14:39
autor: arek
Jak Cię stać, te 500 eur to nie jest zadłużenie się "na lata", masz coś takiego, że potem żałujesz dołożenia parę grosza do lepszego sprzętu oraz znudziło się już grzebanie w sprzęcie (typu właśnie wymiana hotendu itd) to X1C. Nowe ficzery właśnie w X1C się pojawiają (np świeżo dodane omijanie drukowania obiektu jeśli np. z 20 obiektów jeden się odkleił; aktywowane w trakcie druku z lcd).

Jak powyższe nie są spełnione to nie ma sensu X1C.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 15:06
autor: Zhan
RevanitaPL pisze: 10 sie 2023, 13:51 Powiem wprost, jeśli nie straszna jest ci kalibracja, a kamera z pół FPS, nie przeraża cię na samą myśl, to aktualnie P1S jest najlepszą drukarką. Oczywiście jest jeszcze różnica z tym dotykowym ekranem, w P1S masz zwykłego LCD, ale aplikacja na telefon lub Slicer jest twoim centrum operacyjnym podobnie jak w Octoprincie. Jakoś druku jest dość jednolita, tylko właśnie przy P1S warto skalibrować rodzaj filamentu, a tutaj to musisz zrobić bardziej ręcznie niż w X1C. Poza tym to mechanicznie ta sama maszynka.
No nie jest mi straszna, czy parametry kalibracji filamentu można zapisać? Rozumiem, że wtedy byłaby to czynność jednorazowa dla danej szpuli.

arek pisze: 10 sie 2023, 14:39 Jak Cię stać, te 500 eur to nie jest zadłużenie się "na lata", masz coś takiego, że potem żałujesz dołożenia parę grosza do lepszego sprzętu oraz znudziło się już grzebanie w sprzęcie (typu właśnie wymiana hotendu itd) to X1C. Nowe ficzery właśnie w X1C się pojawiają (np świeżo dodane omijanie drukowania obiektu jeśli np. z 20 obiektów jeden się odkleił; aktywowane w trakcie druku z lcd).

Jak powyższe nie są spełnione to nie ma sensu X1C.
Stać mnie ale nie używam drukarki tak często żeby nie było mi szkoda kasy, chyba wolałbym lepszy wydech do moto ;-).
Sporo też zależy od kwestii księgowych, jeśli dałoby się wrzucić w koszty to łatwiej byłoby pogodzić się z takim wydatkiem.
To omijanie poszczególnych elementów rozumiem działa tylko z wyświetlacza? Z poziomu aplikacji nie da się tego uruchomić?

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 15:18
autor: RevanitaPL
Zhan pisze: 10 sie 2023, 15:06
RevanitaPL pisze: 10 sie 2023, 13:51 Powiem wprost, jeśli nie straszna jest ci kalibracja, a kamera z pół FPS, nie przeraża cię na samą myśl, to aktualnie P1S jest najlepszą drukarką. Oczywiście jest jeszcze różnica z tym dotykowym ekranem, w P1S masz zwykłego LCD, ale aplikacja na telefon lub Slicer jest twoim centrum operacyjnym podobnie jak w Octoprincie. Jakoś druku jest dość jednolita, tylko właśnie przy P1S warto skalibrować rodzaj filamentu, a tutaj to musisz zrobić bardziej ręcznie niż w X1C. Poza tym to mechanicznie ta sama maszynka.
No nie jest mi straszna, czy parametry kalibracji filamentu można zapisać? Rozumiem, że wtedy byłaby to czynność jednorazowa dla danej szpuli.

arek pisze: 10 sie 2023, 14:39 Jak Cię stać, te 500 eur to nie jest zadłużenie się "na lata", masz coś takiego, że potem żałujesz dołożenia parę grosza do lepszego sprzętu oraz znudziło się już grzebanie w sprzęcie (typu właśnie wymiana hotendu itd) to X1C. Nowe ficzery właśnie w X1C się pojawiają (np świeżo dodane omijanie drukowania obiektu jeśli np. z 20 obiektów jeden się odkleił; aktywowane w trakcie druku z lcd).

Jak powyższe nie są spełnione to nie ma sensu X1C.
Stać mnie ale nie używam drukarki tak często żeby nie było mi szkoda kasy, chyba wolałbym lepszy wydech do moto ;-).
Sporo też zależy od kwestii księgowych, jeśli dałoby się wrzucić w koszty to łatwiej byłoby pogodzić się z takim wydatkiem.
To omijanie poszczególnych elementów rozumiem działa tylko z wyświetlacza? Z poziomu aplikacji nie da się tego uruchomić?
Tak, możesz zapisać jak najbardziej parametry szpuli, już na stałe. Sam mam zapisane profile pod PlastSpawa, PLA-LW czy PLA. Najlepiej zainstaluj sobie czy to Bambu Studio czy Orca Slicer i sam zapoznaj się mniej więcej z całym interfejsem :)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 15:21
autor: morf
@Zhan Na podstawie Twojego info sugerowalbym zakup P1S.


... ew Prusy MK4 :-)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 15:44
autor: Zhan
morf pisze: 10 sie 2023, 15:21 @Zhan Na podstawie Twojego info sugerowalbym zakup P1S.


... ew Prusy MK4 :-)
No nie, konstrukcje otwarte odpadają a Prusa z obudową trochę drogo wychodzi

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 19:04
autor: Astro
W X1C jedyne co robię od tygodnia to zmieniam filament. Taka różnica pomiędzy poprzednią drukarką selfmade gdzie trzeba było robić wszystko ręcznie. Tutaj jest automat. No i perspektywa nowości - ficzerów, dodatkowo maszyna jest dedykowana teoretycznie pod druk masowy/biznes.
Ma też już swój czas pracy, natomiast P1S to nowość, gdzie producent dopiero uczy się na 'użytkownikach'.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 19:50
autor: morf
Aż tak bym nie dramatyzował.
Konstrukcyjnie to są prawie identyczne drukarki.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 19:58
autor: mcxmcx
No tak, ale musisz kalibrować vs automat.

Przykładowo LW-PLA. U mnie działa, a kolega ma problem bez lidara.

Tak, jest różnica w cenie. Ja kupiłem jak były tylko x2cc, i reszta niedostępna.

No i raczej bym nie zmienil, dziecko wkłada filament, w dziurkę do pla, klika print i leci.
To jest ten poziom kiedy narzędzie nie ogranicza.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 20:50
autor: roman
Astro pisze: 10 sie 2023, 19:04 Ma też już swój czas pracy, natomiast P1S to nowość, gdzie producent dopiero uczy się na 'użytkownikach'.
Ke ? (tłumacząc na polski "słucham?" lub potocznie "co?")
Przecież to ta sama mechanika, rzekłbym nawet, że p1p/p1s są nieco ulepszone bo mają np bardziej "zaawansowane" złącza do grzałki i temperaturownika. Jakby dobrze pokombinować, to by się dało z X1C zrobić P1P i odwrotnie.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 20:55
autor: roman
mcxmcx pisze: 10 sie 2023, 19:58 No tak, ale musisz kalibrować vs automat.
Nie miałem okazji zobaczyć ichniego Lidara w akcji, ani możliwości docenienia jego zalet, ale jako skipper powiem stanowczo:

Jeśli użytkownik tego forum potrzebuje Lidara by skalibrować materiał to nie powinien się nazywać reprapowcem, a przyznana mu ranga Drukarza to wręcz potwarz dla tego community :D



PS: Oczywiście żartuje, proszę się nie obrażać. By było jasne - użytkownie bądź nie Lidar-a o niczym nie świadczy, tak sobie tylko napisałem :)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 20:59
autor: Astro
roman pisze: 10 sie 2023, 20:50
Astro pisze: 10 sie 2023, 19:04 Ma też już swój czas pracy, natomiast P1S to nowość, gdzie producent dopiero uczy się na 'użytkownikach'.
Ke ? (tłumacząc na polski "słucham?" lub potocznie "co?")
Przecież to ta sama mechanika, rzekłbym nawet, że p1p/p1s są nieco ulepszone bo mają np bardziej "zaawansowane" złącza do grzałki i temperaturownika. Jakby dobrze pokombinować, to by się dało z X1C zrobić P1P i odwrotnie.
Jakoś nigdy nie mam zaufania do nowości, zawsze coś zmienią, nie powiedzą, a później próbują naprawić aktualizacją.
Coś jak - remember, never preorder :)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 21:00
autor: arek
Zhan pisze: 10 sie 2023, 15:06 To omijanie poszczególnych elementów rozumiem działa tylko z wyświetlacza? Z poziomu aplikacji nie da się tego uruchomić?
Tylko z LCD. Czy kiedyś zrobią z aplikacji... nie wiadomo.

Można o tym poczytać tutaj:
https://wiki.bambulab.com/en/x1/manual/ ... se-history
w okolicy "Added support for model objects being skipped when printing"

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 21:06
autor: RevanitaPL
Astro pisze: 10 sie 2023, 19:04 W X1C jedyne co robię od tygodnia to zmieniam filament. Taka różnica pomiędzy poprzednią drukarką selfmade gdzie trzeba było robić wszystko ręcznie. Tutaj jest automat. No i perspektywa nowości - ficzerów, dodatkowo maszyna jest dedykowana teoretycznie pod druk masowy/biznes.
Ma też już swój czas pracy, natomiast P1S to nowość, gdzie producent dopiero uczy się na 'użytkownikach'.
Skąd ty masz info że P1S to nowość xDDD?
To po prostu obudowane P1P, żadna nowość, więc nie przesadzaj.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 21:27
autor: Zhan
roman pisze: 10 sie 2023, 20:55
Jeśli użytkownik tego forum potrzebuje Lidara by skalibrować materiał to nie powinien się nazywać reprapowcem, a przyznana mu ranga Drukarza to wręcz potwarz dla tego community :D
Żarty żartami ale to chyba nieuchronna przyszłość... My pewnie w większości pamiętamy początki reprapa bo to przeżyliśmy, spora część budowała samemu swoje maszyny od zera, z części dostępnych w marketach budowlanych ale idzie nowe. Za kilka lat pewnie już nawet mało kto będzie wiedział co to gcode. Sam mocno się wahałem czy Voron czy Bambu, gdzieś tam w genach siedzi potrzeba dłubania ale doszedłem do wniosku, że o ile budowanie wciąż mnie jara to paradoksalnie jestem też już trochę tym zmęczony, stąd wybór Bambu.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 21:41
autor: mcxmcx
Nie obrażam się, po prostu jak chce coś wydrukować, przykładowo z LW-PLA to puszczam I to wychodzi.

Flow się kalibruje nawet przy ustawieniu zwykłego pła.

Tak samo mam jakieś śmieszne pła z brokatem, które jest pół miękkie.

Nie guma, nie pła, po prostu sprezynuje ściskane w extruderze.

Nie wychodziło w żadnej, teraz wrzucam, samo sobie liczy flow, pa I sprężystość.

Młotek, ale taki lepszy.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 10 sie 2023, 22:10
autor: Trolinka
Technika/technologia służy do ułatwiania sobie życia, tak jak korzystamy z kalkulatora, google maps, internetu, automatu, VOD itd. etc. do dlaczego nie można użyć laserów do ułatwienia sobie zadania/skrócenia czasu? Co to za reprap jak kupuje gotowe profile alu :P Odlewać trzeba!

A tak na poważnie w temacie, P1x i X1C maja tą samą konstrukcję mechaniczną, różnica w elektronice, mocniejsza na więcej pozwala, AI pilnuje wydruku, lasery kalibruja flow, pressure advance, skanuja powierzchnie stołu i pewnie coś jeszcze wymyślą. Fajne wygodne, jak się nie chce bawić można zrzucić na maszynę zadanie i to działa po prostu.
Ale podtrzymuję nadal że to overpriced :> Jak komuś leży kasa to brać. Ale to wodotryski :-) Da się bez tego żyć. Kalibracje nie są trudne, w dobie "prowadzenia za rękę" w slicerach.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 21 wrz 2023, 22:24
autor: Dżuma
Dobry wieczór,
przymierzam się do zakupu X1CC.
Warto brać wersję Combo 2? W zestawie extruder, hotend 0.2 i 0.6, 2 płyty.

I czy wystawiają fakturę którą można "wrzucić w koszty"?
Padło tu już to pytanie, jednak nie widziałem odpowiedzi.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 22 wrz 2023, 13:27
autor: zlp
Załóż konto B2B, dopilnuj aby wszystkie dane były w adresie, dlatego wpisz NIP w drugiej linijce adresu, bo różnie z nimi bywa.
A którą wersję chcesz kupić?
Policz sobie, w pakiecie jest nieco taniej. Ponoć płyty teksturowane w kolorze złotym są lepsze. Na filamenty też chyba masz 25% zniżki.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 22 wrz 2023, 20:54
autor: Dżuma
Dziękuję za odpowiedź.
Już zamówiona X1C Combo 2.
Odnośnie FV ustawiłem dane rozliczeniowe, w imieniu i nazwisku wstawiłem dane firmy i NIP. Zobaczę co z tego wyjdzie.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 27 wrz 2023, 20:31
autor: cobesh
zlp pisze: 22 wrz 2023, 13:27 Załóż konto B2B,
Wybierając opcję Online Tax-Exempt Account ?

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 17:36
autor: mkl
Astro pisze: 10 sie 2023, 19:04 W X1C jedyne co robię od tygodnia to zmieniam filament. Taka różnica pomiędzy poprzednią drukarką selfmade gdzie trzeba było robić wszystko ręcznie. Tutaj jest automat. No i perspektywa nowości - ficzerów, dodatkowo maszyna jest dedykowana teoretycznie pod druk masowy/biznes.
Ma też już swój czas pracy, natomiast P1S to nowość, gdzie producent dopiero uczy się na 'użytkownikach'.
@Astro, minęły kolejne dwa miesiące - podziel się opinią o X1C.
Nie mam już Mk3S+ i biję się z myślami czy Mk4 z MMU czy X1C Combo. Szczególnie mnie interesuje co jest inaczej, niż myślałeś, że będzie na plus i na minus.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 19:38
autor: Andrzej_W
P1S to tylko P1P z dodaną obudową

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 20:03
autor: mkl
Nic mi to nie mówi. Szukam opinii użytkowników. Zastanawiam się na przesiadką z Prusy na Bamboo i mam rozterkę.
Oprócz samej drukarki, która wydaje się dużo lepsza technologicznie (X1C) zastanawia mnie jeszcze który multikolor lepiej się sprawdza.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 20:53
autor: Andrzej_W
Bambus miał na początku X1C potem dodali tańsza alternatywę P1P która dostała fabryczna obudowę i została P1S.
X1C żebym nie skłamał umożliwia druk w 16 kolorach czyli cztery AMS można podpiąć. Ale nie jestem tego pewien, dwa na 100% można podłączyć.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 21:18
autor: arek
Przesiadłem się na Bambu z AMS i od tamtej pory MK3S+ w odstawce. Tak, że polecam.

AMS działa (acz to rzecz co potrafi mieć pewne fochy - np czasami przy devil design galaxy jest na tyle duże tarcie w rurkach ptfe, że silnik AMS nie ma siły wycofać filamentu. Zmniejszenie kątów zagięć rurek i różne inne cudowania coś pomagają choć u mnie nie w 100%; Oczywiście zawsze da się pomóc ręką. Z 2cm i dalej już silnik pociągnie. Z innymi filamentami dd tego problemu na razie nie było.
Wygoda za to niesamowita. Używam najczęściej do tego by wygodnie ze slicera wybrać z jakiego koloru i rodzaju filamentu puścić mój druk jednokolorowy. Wielokolorowe też znacznie częściej się zdarzają. Dobrym bajerem (opcja) jest też, w razie skończenia się filamentu, że następuje załadowanie drugiej szpuli tego samego typu/koloru (jeśli została w AMS umieszczona). Można puszczać na noc bez obawy, że braknie filamentu.


Biorąc taką MK4 z MMU to musiał bym sobie masę rzeczy dorabiać, które mam gotowe w Bambu (obudowa, kamera, aplikacja mobilna), a i tak nie było by spójnie i sensownie jak w Bambu. Do tego rozgryzać jak mieć inne bajery jak np pomijanie druku jednego elementu (który np się odkleił) i kontynuację pozostałych - wszystko w środku drukowania (to na X1C). MK4 tego nawet nie ma... trzeba by się posiłkować Octoprintem i pluginami, a znów w MK4 (w stosunku do MK3S+) kompletnie popsuli kompatybilność z Octoprintem (i analogicznymi softami). Mają naprawić/ulepszyć w przyszłości.

Drugi raz ponownie wybrał bym X1C (a nie MK4, a już była zamówiona w preorderze...).

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 21:26
autor: Trolinka
arek pisze: 03 paź 2023, 21:18 .......np czasami przy devil design galaxy jest na tyle duże tarcie w rurkach ptfe, że silnik AMS nie ma siły wycofać filamentu......
A zmieniałeś rurki na inne czy capricony np,? Bo BL nie zaleca, te firmowe maja oczko 2.5, Galaxy Black od DD nie raz puszczałem i chodził bez problemów. Albo inne sloty sprawdzić, bo może być first stage wadliwy i nie mieć mocy.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 21:32
autor: mkl
arek pisze: 03 paź 2023, 21:18 Przesiadłem się na Bambu z AMS i od tamtej pory MK3S+ w odstawce. Tak, że polecam.

....... Drugi raz ponownie wybrał bym X1C (a nie MK4, a już była zamówiona w preorderze...).
I to jest rzeczowa wypowiedź usera. Dzięki.
Powiedz jeszcze czy widzisz w niej jakieś wady, oprócz AMS nieciągnącego DD ;)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 22:09
autor: arek
Nie. Mam te od bambu z ID 2.5. Mam za to je dłuższe (bo AMSy stoją "2" półki wyżej) i huba 4 portowego.

Niektórzy zmieniali rurki na ID 3 (hotend-hub i hub-AMS, resztę pozostawiając oryginalną) i piszą, że jest lepiej ale nie próbowałem (istnieje ryzyko, że będzie problem z kolei przy wsuwaniu filamentu bo konektory ptfe pod 2.5, a rurki były by ID 3 więc niefortunnie mogło by gdzieś zawadzać).

Z kątami to chodziło o rozwiązania typu https://www.printables.com/model/455673 ... ding-fix-t + z tyłu możliwie prosto poprowadzone rurki przy wszystkich "wylotach" (z huba np itd).

Zdaje się 2 sloty sprawdzałem w tym jednym AMSie i na obu bywał (bo to też nie zawsze) problem. Jak znów zacznie się dziać to bardziej zgłębię temat.
czy widzisz w niej jakieś wady
Z wad to w sklepie bambu darmowa przesyłka dopiero od ~55 EUR ;)

W X1C hmm - na razie nic mi do głowy nie przychodzi - czytaj nic mnie nie zirytowało czy też nie irytuje stale. Nie mówię, że to drukarka ideał ale po prostu jeszcze nie wystąpił istotny problem (czy to typu awaria czy typu "ale durnie zrobione")

Przy czym jeśli ktoś się spodziewa, że w ogóle nie będzie musiał przy drukarce nic robić to się myli... przykład - wilgotny filament wsadziłem, złamał się w rurkach w AMSie, trzeba było odpiąć AMS, rozbebeszyć (dwa wkręty), odpiąć rurkę ptfe w środku i wyciągnąć ułamany filament.

O, jest jedno "ale" - oświetlenie komory marne. Zarówno w X1C jak i w P1S. Z czasem przyzwyczaiłem się. Są projekty riserów (na printables np) podnoszące nieco poziom górnej szyby (przy okazji zmniejsza się kąt załamywania się rurek ptfe bo rurka ma więcej miejsca) i dodające dodatkowe oświetlenie. Przyzwyczajenie jednak spowodowało, że risera mam ale bez paska led w nim.

A, trzeba pamiętać, że te drukarki są stosunkowo głośne. MK3S+ przy nich to był jak wyłączony. Dla mnie nie problem bo stoją w innym pomieszczeniu.

W P1S - tragicznie działająca kamera (lub soft bo obraz jak jest to nie jest zły (mam na myśli pojedynczą klatkę)). Tragiczność objawia się niskim fps, zacinaniem się (np pokazuje mi 1.5s działania drukarki, za chwilę cofa obraz, znów pokazuje to samą sekwencję - jakby się zbuforowało i powtarzało to samo w kółko), zielonymi klatkami (mam na przemian dobry obraz i zieloną sieczkę, dobry obraz, zielona sieczka). Da się to naprawiać (np z aplikacji mobilnej wchodzę i na komputerze w podglądzie naprawia się problem z zieloną sieczką) w jakimś zakresie ale do X1C jest daleko - tam kamera działa bardzo dobrze, od "startu" i sporo FPS.
Po użytkowaniu X1C w P1S brakuje mi dotykowego LCD - w X1C zmienia się filament w AMSie, parę klików na LCD i już w slicerze pobierając dane o filamentach w AMSie pokazywało ładnie zmieniony (typ, kolor itd). W P1S trzeba sięgać po telefon (kompa mam na innym piętrze)... i problem jest jak telefon też jest gdzieś indziej. Do przeżycia ale te drobiazgi w X1C "rozpieszczają".

Z filamentów... TPU drukowałem (od dd, kupione z 5 lat temu), na P1S, bez AMSa oczywiście - zero problemów (części z TPU do wspomnianych riserów). ASA też, bez kłopotów. PLA/PETG to nawet nie ma co pisać.

Części tanie. Przykładowo kompletny hotend w zapasie lepiej kupić niż bawić się w wymianę samej dyszy (upierdliwe). Wygody wymiany, w porównaniu z Revo, nie ma ale też i potrzeby nie ma. W bambu 0.2 jeszcze ma sens (jak ktoś potrzebuje bardzo detali) ale 0.6 i wyżej już nie (nie daje żadnego przyspieszenia - hotend z 0.6 wyrabia z topieniem na tym samym poziomie co 0.4). 0.6 się stosuje do "ściernych" filamentów - by uniknąć ew clogów z powodu domieszek w filamencie. Jak już ktoś chce to wymiana kompletnego hotendu w Bambu to mniej więcej ten sam poziom co wymiana kompletnego hotendu w MK4 (czyli odkręcić 2 imbusy, odpiąć kabelki, wyjąć; w MK4 zwolnić zacisk, odpiąć kabelki, wyjąć). Z zabawnych historii - kompletny hotend z utwardzoną dyszą do Bambu to ~połowa ceny (czy nawet mniej) analogicznego zestawu dla MK4 (w X1C taki hotend+dysza jest standardowo w drukarce; w P1S nie; w MK4 nie).

Się rozpisałem...

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 23:26
autor: mkl
4-portowy hub do AMS jest w zestawie?

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 03 paź 2023, 23:34
autor: arek
Nie. Kupuje się osobno. Domyślnie jest 1 portowy z każdym AMSem.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 04 paź 2023, 01:22
autor: Trolinka
arek pisze: 03 paź 2023, 22:09 Nie. Mam te od bambu z ID 2.5. Mam za to je dłuższe (bo AMSy stoją "2" półki wyżej) i huba 4 portowego.
A to może przez długość bo więcej powierzchni tarcia :P Ja najpierw wydrukowałem kilka stojaków i tak stały AMSy w wieży obok sobie, a teraz jeden stoi obok drukarki, nad nim LACK i na nim druki AMS. Na orginalnej długości i na szczęście śmigają. Oprócz jak wspomniałeś może ze 3-4 przypadków gdzie się filament urwał w rurce. Ale odpukać nie w środku AMS'a, raz kawałek w rurce przed extruderem, ostatnio w HUB'ie kawałek :> Stąd trzeba mieć wydrukowane pod ręką awaryjnie te odpinacze rurek :P
arek pisze: 03 paź 2023, 22:09 O, jest jedno "ale" - oświetlenie komory marne. Zarówno w X1C jak i w P1S. Z czasem przyzwyczaiłem się. Są projekty riserów (na printables np) podnoszące nieco poziom górnej szyby (przy okazji zmniejsza się kąt załamywania się rurek ptfe bo rurka ma więcej miejsca) i dodające dodatkowe oświetlenie. Przyzwyczajenie jednak spowodowało, że risera mam ale bez paska led w nim.
Światełkowych LED'ow też mi się nigdy nie chciało bawić ale jest simple solution: https://www.printables.com/pl/model/415 ... d-diffuser Jest trochę jaśniej, wiadomo nie poziom paska LED no ale jest lepiej :PPP
arek pisze: 03 paź 2023, 22:09 W P1S - tragicznie działająca kamera (lub soft bo obraz jak jest to nie jest zły (mam na myśli pojedynczą klatkę)).
CPU :-) P1P/P1S mają zupełnie inną płytę główną dużo słabszą niż X1 seria. Nawet na początku musieli ogarniać bo tak słaba płytka że podpięcie kamery w P1P (bo najpierw to był dodatek kupny a nie dodawana w standardzie) skutkowało zamrażaniem menu albo ledwo działało :>

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 04 paź 2023, 12:23
autor: arek
Trzeba wymontowywać całego leda jak na https://wiki.bambulab.com/en/x1/mainten ... hamber-led by wyciągnąć oryginalny dyfuzor?

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 04 paź 2023, 12:40
autor: Trolinka
arek pisze: 04 paź 2023, 12:23 Trzeba wymontowywać całego leda jak na https://wiki.bambulab.com/en/x1/mainten ... hamber-led by wyciągnąć oryginalny dyfuzor?
Nie :-) Oryginalny to jest "klapka" na zatrzaskach po prostu. Jakby było tyle babrania się to bym jakiś pasek led kleił :>

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 04 paź 2023, 18:16
autor: arek
Różnica pomiędzy X1C
x1c.png
a P1S.
p1s.png
Najlepiej oglądać w pełnej wielkości.

Obie stoją obok siebie. Światło w pomieszczeniu wyłączone. Tylko to co wpada przez okno (półmrok na dworze). Podgląd z aplikacji mobilnej.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 04 paź 2023, 18:49
autor: arek
Dodam, że różnica nie wynika z jakości oświetlenia wewnątrz drukarki tylko z samej kamery. W obu przypadkach, w tej pozycji stołu, mierząc MS-1300 przez położenie czujnika centralnie na stolę dostaję ok 13 luksów w obu drukarkach. Więc oświetlenie jest takie samo.

ps. W X1C nadal kamera lepiej działa ale jak widać nie w temacie jasności. Pewnie kwestia ustawień firmware/softu do których dostępu niestety brak.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 07 paź 2023, 22:19
autor: Astro
U mnie bez zmian - jedyne co robię to zmieniam filament w X1C i jazda. Trochę wydruków z PET od DD - wciąga jak makaron, ale ASA bez powodzenia, i w sumie nie mam ochoty się z tym bawić. Jeszcze mi próby z ABS zostały. Drukuję sporo 'zaległych' modeli bo teraz to 1/4 czasu jest na to potrzebna. No i ponad 95% skuteczności - te brakujące procenty to głupota użytkownika.
W porównaniu z maszyną własnej roboty - nuda, pcham materiał, model i gotowe.

ps. na zimę jak znalazł, przy wydrukach z peta, 250-260 stopni na głowicy, 80-90 na stole, i drukarka zmienia się w mały piecyk - wzrost temperatury w pomieszczeniu odczuwalny krótko po starcie. Nie dało się drukować w domu jak były te letnie upały, ale teraz może służyć jako dodatkowy kaloryfer :D

pps. wydruki jakościowo są na bardzo wysokim poziomie, domyślne ustawienia dostarczane z maszyną są skalibrowane właśnie pod to urządzenie, więc praktycznie nic nie zmieniam, najczęściej włącz/wyłącz support lub brim i w zasadzie nic więcej, wypełnienie jak potrzebuję mocniejszej konstrukcji, ale są gotowe dwa tryby z oprogramowaniem, standard i strength, oraz kilka nowości których jeszcze nie miałem okazji zbadać

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 09 paź 2023, 13:41
autor: mkl
Astro pisze: 07 paź 2023, 22:19 U mnie bez zmian - jedyne co robię to zmieniam filament w X1C i jazda. Trochę wydruków z PET od DD - wciąga jak makaron, ale ASA bez powodzenia, i w sumie nie mam ochoty się z tym bawić. Jeszcze mi próby z ABS zostały. ...
A jakie masz problemy z ASA? Odkleja się, czy coś innego? Myślisz, że X1C sobie nie radzi, czy problem po stronie użytkownika/materiału?
Czy nie jest tak, że jak nie idzie z ASA, to z ABS może być trudniej?
Podziel się uwagami, pls.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 09 paź 2023, 21:30
autor: Astro
Kupiłem ASA w kolorze srebrnym/ciemno srebrnym - nikt mi nie powie że kolor nie ma wpływu na filament, po tylu latach wiem że ma :) - i jak zwykle ciężko mi się z niego drukuje. Materiał leci z dyszy jakby zgranulony, nie cienki pasek tylko grudy. Możliwe że muszę go wysuszyć. Drukuję na ustawieniach domyślnych dla ASA, 250-260 głowica, 90-100 stolik (nie pamiętam dokładnie). Testowo leci kostka 2x2x2 cm, podwinięte rogi, rozklejone warstwy - jakby mi ktoś drukarkę podmienił na moją własnoręcznie kleconą :D Materiał leży i czeka na lepsze czasy.

ps. kalibracja filamentu zrobiona - maszyna ma taką mozliwość

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 09 paź 2023, 22:01
autor: dziobu
Astro pisze: 09 paź 2023, 21:30Drukuję na ustawieniach domyślnych dla ASA, 250-260 głowica
Pewien jesteś że to dobra temperatura dla materiału który kupiłeś? Mam sporo ASA i wszystkie lecą na max ~235stC.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 12 paź 2023, 06:53
autor: patrzę

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 12 paź 2023, 07:15
autor: dziobu
Blokada regionalna? W drukarce 3D?

Czy ta rejestracja jest niezbędna do uruchomienia drukarki?

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 12 paź 2023, 07:36
autor: Trolinka
Jakieś bicie piany. Sam pisze że support odpisał że nie ma żadnego region locka. Kij co on gdzie chce rejestrować? Nic się nigdzie nie rejestruje. Drukarkę się dodaje do konta w slicerze/aplikacji. No ale to ebay, kij wie co on kupił.

PS. Tak, części maja numery seryjne np. MCU, bo wymianie aktualizują w bazie co siedzi w Twojej drukarce. I to ma jakiś sens supportowy.

PS2. Coś na community znalazłem że chińskie wersje tylko nie chciały się dodawać w EU i trzeba było z supportem gadać. A tak to pierwsze słyszę.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 12 paź 2023, 07:44
autor: arek
Z tego co czytałem chińskich nie chcą odblokowywać "globalnie". Niektórzy to częściowo obchodzą rejestrując się na region chiński i tamtejszy numer telefonu, aktualizując soft i przestawiając na LAN only mode. Więc jak jakiś sprzedawca pisze, że np. drukowanie tylko z karty sd itp to egzemplarz blokowany na jakiś region.

Z twittera " In China, they're required by law to region lock it.". Konsole Nintendo Switch w Chinach też są z blokadą regionalną (a wszędzie indziej bez). Coś jest na rzeczy.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 14 paź 2023, 10:48
autor: Astro
Rejestracja jest potrzebna tylko do aktualizacji - ale o ile się orientuję, bez tego chyba też można puścić update z samej drukarki. Tam jest taka dziwna akcja że trzeba update puszczać z mobile app - a przynajmniej na początku tak było. Z tym że ja zrobiłem pierwszy update i kolejnych nie planuję - mowa tu o firmware samej drukarki. Dalej drukuję z karty SD przynosząc pokrojony model - żadnego wysyłania po wifi itd... Do niczego nie potrzebuję teraz tej rejestracji ani konta. Ewentualnie jest to potrzebne w razie problemów/błędów - można bezpośrednio z drukarki wysłać po sieci zgłoszenie czy tam dane z maszyny do supportu, i wtedy wszystko jest powiązane => konto, drukarka, zgłoszenie.

ps. w dodatku jest spory problem z połączeniem wifi do drukarki - musi być 2.4 ghz, masz 5 - nie połączysz, masz router 2.4 i 5 jednocześnie - u mnie nie działa, musi być nadajnik czysto 2.4 ghz inaczej nie łapie. Ja to rozwiązałem tak że leży sobie obok maszyny stary telefon, cały czas podłączony po kablu, i na nim robię hotspota 2.4 ghr pomiędzy drukarką a routerem - niestety wtedy nie można wysyłać pokrojonych modeli z bambu studio bezpośrednio na maszynę, ale samo studio drukarkę widzi, status łapie, kamerę transmituje, nie działa jedynie wysyłka - może ja czegoś nie wiem/nie mam/źle zrobiłem

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 14 paź 2023, 10:50
autor: Astro
dziobu pisze: 09 paź 2023, 22:01
Astro pisze: 09 paź 2023, 21:30Drukuję na ustawieniach domyślnych dla ASA, 250-260 głowica
Pewien jesteś że to dobra temperatura dla materiału który kupiłeś? Mam sporo ASA i wszystkie lecą na max ~235stC.
Takie ma ustawienia maszyna dla ASA jeżeli chcę drukować z jej domyślną prędkością dla tego materiału. Ale uwaga słuszna, mógłbym zmniejszyć temperaturę o 10 stopni i zobaczyć co się stanie. Tylko mi się obecnie nie chce :)

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 14 paź 2023, 11:15
autor: zlp
Masz dziwne problemy z siecią. Mam u siebie 2.4 oraz 5 i żadnych problemów. Konto zarejestrowałem, nie miałem oporów, mogę wysyłać wydruki z którego kompa tylko chcę, z komórki również. Podgląd również skąd chcę. Nie chcę przez serwery Bambu to wysyłam bezpośrednio na kartę. Nie wiem, po co chcesz tak komplikować sobie życie.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 14 paź 2023, 17:17
autor: mcxmcx
Mam router 2.4 i 5g, taki pierwszy z brzegu i nie wiedziałem że jest jakaś różnica.


Samo się podlaczylo prze setupie.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 14 paź 2023, 20:57
autor: Trolinka
Jak można mieć taki fajny ekosystem gotowy i nie korzystać tylko "dymać" z kartą SD :-))) W tym najnowsze zabawy gdzie nie trzeba nawet slicera mieć :>

2.4/5 nie ma nic wspólnego, to inne pasmo inny nadajnik/odbiornik. Można mieć nawet na tym samym SID i 2.4 i 5, jak sprzęt obsługuje tylko 2.4 to po prostu sieci 5 nie widzi i tyle. Raczej problem typu przy 2.4 były jazdy z trybami b/g/n, nie wszystko wszystko chciało obsługiwać.

Updaty trzeba robić :> To że jakieś nowe funkcje dochodzą to i może nie critical, ale firmware przeważnie coś poprawia też, optymalizuje, poprawia algorytmy etc :>
Stąd np. teoretycznie drukarkę masz przez telefon podpiętą i niby online ale slicer nie przesyła plików bo się zmieniło coś, szyfrowanie, porty, serwery..

Generic profile to tak na 99% sprawdza się tylko PLA, tu po prostu praktycznie wszystko pójdzie. Im wyżej skomplikowania czyli PETG już gorzej, ABS/ASA jeszcze gorzej, PP itd. następne. Te powyżej raczej trzeba podtuningować, jedne bardziej, inne mniej. Tu już za duży rozstrzał parametrów firm jest co by uniwersalny generic śmigał zawsze. To raczej taka baza na której się można wzorować.

Re: Bambu X1C czy P1S?

: 17 paź 2023, 07:39
autor: dawidex7
Astro pisze: 14 paź 2023, 10:48 ps. w dodatku jest spory problem z połączeniem wifi do drukarki - musi być 2.4 ghz, masz 5 - nie połączysz, masz router 2.4 i 5 jednocześnie - u mnie nie działa, musi być nadajnik czysto 2.4 ghz inaczej nie łapie. Ja to rozwiązałem tak że leży sobie obok maszyny stary telefon, cały czas podłączony po kablu, i na nim robię hotspota 2.4 ghr pomiędzy drukarką a routerem - niestety wtedy nie można wysyłać pokrojonych modeli z bambu studio bezpośrednio na maszynę, ale samo studio drukarkę widzi, status łapie, kamerę transmituje, nie działa jedynie wysyłka - może ja czegoś nie wiem/nie mam/źle zrobiłem
Może być też taki problem, że urządzenie nie łapie wifi 2,4Ghz na kanale 12 i 13. WiFi na nie każdy rynek obsługują te kanały. Osobiście tylko raz się z czymś takim spotkałem ale to może być ten drugi przypadek. Możesz ustawić na sztywno w routerze jakiś niższy kanał i wtedy sprawdzić.