Nie mogłem się powstrzymać...

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: Rozarh »

Ot kumpel to wrzucił na WA...
WhatsApp Image 2023-08-11 at 14.15.17.jpeg
:D
dziobu, morf, fyme, sagittario
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: roman »

Za długo żyje w tym kraju paradosków by się z tego śmiać. Myślę, że bardziej prawdopodonbny jest wyrok w zawiasach za rzucenie papierkiem do śmietnika zbyt... wysokim rzutem, niż to, że zauważą eskadrę całego batalionu (czy jak to tam zwał) wojskowego, obcego sprzętu w powietrzu.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: morf »

Za każdym razem jest facepalm, robisz NSTSa aby parę tygodni później idzie zmiana przepisów że w zasadzie to kasa w błoto bo i tak warunków nie spełnisz i tak czy siak latasz jako szata strefa.
To teraz ostatnio afera z drone radar bo ULC chciałby mieć za darmo apke bez utrzymania :-)
Bareja jakby się sklonował parę razy to nie nadarzylby robić filmów.
rafly
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: roman »

Nowe zmiany podobno dotyczą również modelarzy (tych od modeli swobodnie latających). Oni zdaje się też będą musieli sobie porobić uprawnienia. Co jest jekkim przegięciem, bo tymi modelami lata się i tak wyłącznie na lotniskach trawiastych w czasie zawodów lub trenningów. Nie ma opcji by takim czymś latać na polu po potrzebna jest duża przestrzeń. Te modele teraz to już po kilka tys euro warte i nikt nie zaryzykuje, żeby sobie ot tak "gdzieś tam polatać", bo łatwo taki model zawiesić na drzewie, etc.

Do czego zmierzam - lata się wyłącznie na zamkniętym, zarezerwowanym na ten dzień lotnisku trawiastym, czyli, że to zawsze takie zamknięte wydarzenie i praktycznie nikomu nic do tego, ale i tak trzeba te licencje ponoć robić.

EDIT: Aha! Bym zapomniał - najlepsze: to są modele swobodnie latające, czyli że tym się nie streruje nawet, puszcza i samo sobie gdzieś leci, więc na to lu licencja?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: majek »

roman pisze: 11 sie 2023, 17:29 Nowe zmiany podobno dotyczą również modelarzy (tych od modeli swobodnie latających). Oni zdaje się też będą musieli sobie porobić uprawnienia.
Kiedyś jak analizowałem prawo i polisy ubezpieczeniowe, to mi wyszło, że cegła spadająca z dachu w zasadzie podpada pod 'statek powietrzny', więc niedługo i na budowach będą musieli mieć uprawnienia ;)
morf, rafly
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 3
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: rafly »

Nie jestem może na bieżąco ale co teraz jest wymaganie do VLOS? Ten banalny quiz na stronach PLC, ubezpiecznie, rejestracja operatora, rejestracja drona i co jeszcze? Jakiś czas temu trzeba było się a droneradar logować, zmiana weszła za covida. Później ULC zaorało Drone Radar i co teraz trzeba się na ULC logować? Ja się załamałem jak fotografowałem w górach, później w drodze powrotnej skręciłem na Ponidzie. Był zachód i wiecie, 10 min na znalezienie miejscówki wypuszczenie drona i zrobienie materiału. Hehe. Okazało się, że drone radar się zbackupował na iCloud więc prawie bez zasięgu na 15% na telefonie próbowałem ściągnąć a słoneczko zachodziło, zachodziło :D Wyciągnąłem tablet bo sobie przypomniałem, ze tam tez mam droneradar. No ale kurna tablet coś nie łapał sygnału. W końcu słońce zniknęło za horyzontem a ja pojechałem do Poznania 600km na strzała szczęśliwy, że nade mną taka bezpieczna przestrzeń.
Ostatnio zmieniony 11 sie 2023, 18:56 przez rafly, łącznie zmieniany 1 raz.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: dziobu »

majek pisze: 11 sie 2023, 18:23 Kiedyś jak analizowałem prawo i polisy ubezpieczeniowe, to mi wyszło, że cegła spadająca z dachu w zasadzie podpada pod 'statek powietrzny', więc niedługo i na budowach będą musieli mieć uprawnienia ;)
Slyszałeś o uparwnieniach do pracy na wysokości? :D
Pracą na wysokości jest praca wykonywana na poziomach roboczych znajdujących się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi w obiekcie lub ziemi.
Najwyższy stopień popularnego modelu drabiny domowej przekracza ów limit o ~7cm.

rafly pisze: 11 sie 2023, 18:55Nie jestem może na bieżąco ale co teraz jest wymaganie do VLOS?
Czytałem. Zrobiłem uprawnienia. Potem sie coś zmieniło. Potem znowu. Nie nadążam za tym. Teraz to nie wiem nawet w jakiej kategorii jest Mavic Mini.
Olałem czystym sikiem prostym. Latam gdzie chce (z uwzględnieniem stref zabronionych), tak żeby nikomu nie brzęczeć nad głową i żeby nie odwalić jakiejś wiochy jak mi to pudło ewentualnie spadnie. Przy takim natłoku bzdur i zmian przestałem nawet chcieć za tym nadążać.
bukszpryt, mcxmcx
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 3
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: rafly »

Ja też robiłem uprawnienia, konwertowałem i też już to zlewam. Jeden wielki śmiech. Chyba dalej trzeba checkinować w droneradar https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto- ... e-zglaszac

Teraz pora na zgłaszanie checkinu gdy wyciągasz lustrzankę z torby.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: mcxmcx »

Jprd, byle nie w strefie lotniska (ale i to nie zawsze), nie wyżej niż 120m i w zasięgu wzroku.


Tyle.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

Post autor: morf »

rafly pisze: 11 sie 2023, 19:01 Ja też robiłem uprawnienia, konwertowałem i też już to zlewam. Jeden wielki śmiech. Chyba dalej trzeba checkinować w droneradar https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto- ... e-zglaszac

Teraz pora na zgłaszanie checkinu gdy wyciągasz lustrzankę z torby.
Drone radar umarło od początku sierpnia. Przynajmniej w wersji na Androida.
Załączniki
Screenshot_20230806_195640_Chrome.jpg
Screenshot_20230806_195812_Chrome.jpg
Screenshot_20230811_165321_DroneRadar.jpg
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”