Strona 1 z 1

Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 15:21
autor: Rozarh
Ot kumpel to wrzucił na WA...
WhatsApp Image 2023-08-11 at 14.15.17.jpeg
:D

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 16:38
autor: roman
Za długo żyje w tym kraju paradosków by się z tego śmiać. Myślę, że bardziej prawdopodonbny jest wyrok w zawiasach za rzucenie papierkiem do śmietnika zbyt... wysokim rzutem, niż to, że zauważą eskadrę całego batalionu (czy jak to tam zwał) wojskowego, obcego sprzętu w powietrzu.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 16:51
autor: morf
Za każdym razem jest facepalm, robisz NSTSa aby parę tygodni później idzie zmiana przepisów że w zasadzie to kasa w błoto bo i tak warunków nie spełnisz i tak czy siak latasz jako szata strefa.
To teraz ostatnio afera z drone radar bo ULC chciałby mieć za darmo apke bez utrzymania :-)
Bareja jakby się sklonował parę razy to nie nadarzylby robić filmów.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 17:29
autor: roman
Nowe zmiany podobno dotyczą również modelarzy (tych od modeli swobodnie latających). Oni zdaje się też będą musieli sobie porobić uprawnienia. Co jest jekkim przegięciem, bo tymi modelami lata się i tak wyłącznie na lotniskach trawiastych w czasie zawodów lub trenningów. Nie ma opcji by takim czymś latać na polu po potrzebna jest duża przestrzeń. Te modele teraz to już po kilka tys euro warte i nikt nie zaryzykuje, żeby sobie ot tak "gdzieś tam polatać", bo łatwo taki model zawiesić na drzewie, etc.

Do czego zmierzam - lata się wyłącznie na zamkniętym, zarezerwowanym na ten dzień lotnisku trawiastym, czyli, że to zawsze takie zamknięte wydarzenie i praktycznie nikomu nic do tego, ale i tak trzeba te licencje ponoć robić.

EDIT: Aha! Bym zapomniał - najlepsze: to są modele swobodnie latające, czyli że tym się nie streruje nawet, puszcza i samo sobie gdzieś leci, więc na to lu licencja?

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 18:23
autor: majek
roman pisze: 11 sie 2023, 17:29 Nowe zmiany podobno dotyczą również modelarzy (tych od modeli swobodnie latających). Oni zdaje się też będą musieli sobie porobić uprawnienia.
Kiedyś jak analizowałem prawo i polisy ubezpieczeniowe, to mi wyszło, że cegła spadająca z dachu w zasadzie podpada pod 'statek powietrzny', więc niedługo i na budowach będą musieli mieć uprawnienia ;)

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 18:55
autor: rafly
Nie jestem może na bieżąco ale co teraz jest wymaganie do VLOS? Ten banalny quiz na stronach PLC, ubezpiecznie, rejestracja operatora, rejestracja drona i co jeszcze? Jakiś czas temu trzeba było się a droneradar logować, zmiana weszła za covida. Później ULC zaorało Drone Radar i co teraz trzeba się na ULC logować? Ja się załamałem jak fotografowałem w górach, później w drodze powrotnej skręciłem na Ponidzie. Był zachód i wiecie, 10 min na znalezienie miejscówki wypuszczenie drona i zrobienie materiału. Hehe. Okazało się, że drone radar się zbackupował na iCloud więc prawie bez zasięgu na 15% na telefonie próbowałem ściągnąć a słoneczko zachodziło, zachodziło :D Wyciągnąłem tablet bo sobie przypomniałem, ze tam tez mam droneradar. No ale kurna tablet coś nie łapał sygnału. W końcu słońce zniknęło za horyzontem a ja pojechałem do Poznania 600km na strzała szczęśliwy, że nade mną taka bezpieczna przestrzeń.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 18:56
autor: dziobu
majek pisze: 11 sie 2023, 18:23 Kiedyś jak analizowałem prawo i polisy ubezpieczeniowe, to mi wyszło, że cegła spadająca z dachu w zasadzie podpada pod 'statek powietrzny', więc niedługo i na budowach będą musieli mieć uprawnienia ;)
Slyszałeś o uparwnieniach do pracy na wysokości? :D
Pracą na wysokości jest praca wykonywana na poziomach roboczych znajdujących się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi w obiekcie lub ziemi.
Najwyższy stopień popularnego modelu drabiny domowej przekracza ów limit o ~7cm.

rafly pisze: 11 sie 2023, 18:55Nie jestem może na bieżąco ale co teraz jest wymaganie do VLOS?
Czytałem. Zrobiłem uprawnienia. Potem sie coś zmieniło. Potem znowu. Nie nadążam za tym. Teraz to nie wiem nawet w jakiej kategorii jest Mavic Mini.
Olałem czystym sikiem prostym. Latam gdzie chce (z uwzględnieniem stref zabronionych), tak żeby nikomu nie brzęczeć nad głową i żeby nie odwalić jakiejś wiochy jak mi to pudło ewentualnie spadnie. Przy takim natłoku bzdur i zmian przestałem nawet chcieć za tym nadążać.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 19:01
autor: rafly
Ja też robiłem uprawnienia, konwertowałem i też już to zlewam. Jeden wielki śmiech. Chyba dalej trzeba checkinować w droneradar https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto- ... e-zglaszac

Teraz pora na zgłaszanie checkinu gdy wyciągasz lustrzankę z torby.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 11 sie 2023, 23:49
autor: mcxmcx
Jprd, byle nie w strefie lotniska (ale i to nie zawsze), nie wyżej niż 120m i w zasięgu wzroku.


Tyle.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 07:38
autor: morf
rafly pisze: 11 sie 2023, 19:01 Ja też robiłem uprawnienia, konwertowałem i też już to zlewam. Jeden wielki śmiech. Chyba dalej trzeba checkinować w droneradar https://www.ulc.gov.pl/pl/drony/czesto- ... e-zglaszac

Teraz pora na zgłaszanie checkinu gdy wyciągasz lustrzankę z torby.
Drone radar umarło od początku sierpnia. Przynajmniej w wersji na Androida.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 07:58
autor: dziobu
mcxmcx pisze: 11 sie 2023, 23:49Tyle.
W Rosji tak.
We Wloszech tak.

Ale w wolnym i szczęśliwym kraju nieskonczonego dobrobytu na wszystko masz paragraf, regulamin czy inny obowiązek... i formalnie musisz zglaszac lot drona ktory startuje ze sracza i leci do ogrodu przez kuchnie. Czytalem kiedys wywiad z jakims nawiedzonym chlopem z PAŻP i mowil ze jak balonik z helem dziecku ucieknie to tez trzeba to zglosic bo 120m.

Wlącz sobie czasem jakis polski portal informacyjny - 20% artykułów to "gdzie wolno jechac rowerem", "jak zaparkowac poprawnie", "czy hulajnoga jest pojazdem w swietle prawa", "jak zbierac grzyby zeby nie dostac mandatu", itd.
To juz nie jest nawet chore.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 10:55
autor: rafly
mcxmcx pisze: 11 sie 2023, 23:49 Jprd, byle nie w strefie lotniska (ale i to nie zawsze), nie wyżej niż 120m i w zasięgu wzroku.


Tyle.
Wcale nie tyle. JW. Trzeba zgłaszać loty, stref jest wiecej niż lotnisko. Są strefy, które są zmienne i trzeba sprawdzać tak naprawde na pansa mapy. Np. Wojskowe korytarze, które sie aktywuja lub nie. Są tereny prywatne gdzie musisz mieć zgodę właściciela na niskiej wysokosci, nad liniami kolejowymi nie wolno latać, są parki narodowe, strefy przygraniczne, ale to jest nic. Np. Są obszary ochrony przyrody, nie tylko rezerwaty ale natura 2000, parki krajobrazowe, gdzie są ostoje zwierząt i tam zarówno wolno latać jak i nie wolno. To czy dostaniesz karę zalezy od władcy, który jest ochroniarzem danego terenu. Np. Uzna, że siedlisko ma rzadki gatunek ptaków a Ty jesteś 100m obok i już nie wolno. Co innego, ze zaraz wyjdzie banda kurkowa z lasu i te ptaki rozstrzela, im już wolno. Od pewnego czasu trzeba mieć też OC na kawałek plastiku o wadze 500g. Ja osobiście jestem tak zeschizowany, że już wole nie latać bo wiem, że część tych przepisów wiąże się nawet z wysokimi karami. Najlepsze, że wielu ma w dupie i zyje w niewiedzy. Nawet czołowi fotografowie krajobrazowi w kraju i pracownicy lotnisk wojskowych na co mam przykłady. Ten kraj to jeden wielki chaos i pomyłka. Żeby nie było, to jest tylko skrót chaosu związanego z lataniem dronami w świetle prawa. Takich kwiatków jest dużo więcej. W zasadzie formalnie trzeba się ogarniać w prawie lotniczym niewiele mniej niż pilot B 767, żeby latać w miarę bezstresowo.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 11:21
autor: morf
Dokładnie mam to samo, zabili hobby.
Ja akurat wielowirnikowcow mam mało ale samoloty, skrzydła itp to już teraz jest w ogóle postrzegane jako "śmiercionośne drony" pomimo, że zdjęcie odróżnieniu od koptera nie spada jak cegła

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 14:35
autor: Marek_Sp
A co chcecie to wymusza unia

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 14:38
autor: mcxmcx
Ciekawe że w innych krajach nie wymusza.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 14:52
autor: Marek_Sp
Tylko tak Ci się wydaje

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 15:10
autor: dziobu
Wymusza, zgadza sie. Tylko ze nasi łącza przepisy UE z lokalnymi przez co powstaje taki syf.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 16:09
autor: majek
Marek_Sp pisze: 12 sie 2023, 14:35 A co chcecie to wymusza unia
Wcześniej było USA.
A jeszcze wcześniej banda debili, co pokupowała 'drony' dla idiotów i później latała sąsiadom pod oknami albo nad lotniskiem.
Więc jak technika zeszła 'pod strzechy' i przestała być domeną nielicznych kumatych ludzi, to trzeba było też wprowadzić przepisy, żeby jednak idioci nie latali tam gdzie nie powinni.

Więc jeżeli ktoś/coś zabiło tą wolność, to byli to po prostu nieodpowiedzialni ludzie, którzy dostali potencjalnie niebezpieczne zabawki.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 12 sie 2023, 16:36
autor: dragonn
Nie zgodzę się z tym w 100%, tak na pewno jakiś aspekt w tych przepisach też jest ale ja uważam że większość to firmy które lobują te przepisy bo widza kasę w jakieś formie transportu na zamówienie dronami (co do większości rzeczy gdzie to pchają nie ma sensu w ogóle, ale sprzedaje się pomysł inwestorom bo to "nowoczesny bullshit").

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 13 sie 2023, 21:35
autor: Marek_Sp
Mam zupełnie inne zdanie jako wieloletni modelarz który jednocześnie nie jest ojkofobem, moi koledzy tez modelarze latają w różnych częściach świata i tam w ramach wszech kontroli mnożą się rożne przepisy, przykładem ograniczenie prędkości do 30km/godz co doprowadziło do korków dwa lata temu było 50 i wypadków nie było.A dronami do 150g możesz latać bez licencji

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 13 sie 2023, 22:04
autor: pma_
jest taki dziadek na YT, kanał xjet i kiedyś zrobił program jak to jest bezpiecznie z dostawami, na filmie był copter na pewno parę kilo, przywożacy pizzę i wiszący prosto nad dzieckiem. Absolutnie bezpiecznie to copter był od gogle

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 13 sie 2023, 22:10
autor: morf
Gdzieś dzwoni ale nie w tym kościele:) nie 150g a 250g
Jeśli ma jakiś rejestrator np kamerę to już jest inna bajka.
Ale dobra anyways nie czepiam się, myślę że wszyscy przyznamy że sprawa wygląda tak: Osoby które laty z głową (rozważnie o świadomie) dostali kaganiec w postaci przepisów a cała reszta, wujek Staszek i jego chrześniak i inni pokroju "podlec tera zobacz co Grażyna robi przez okno" nadal będzie latać jak robili to wcześniej.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 14 sie 2023, 20:03
autor: Fest
pma_ pisze: 13 sie 2023, 22:04 jest taki dziadek na YT, kanał xjet i kiedyś zrobił program jak to jest bezpiecznie z dostawami, na filmie był copter na pewno parę kilo, przywożacy pizzę i wiszący prosto nad dzieckiem. Absolutnie bezpiecznie to copter był od gogle
Niestety, kilka lat temu w mojej okolicy był dość poważny wypadek przy filmowaniu tłumu na zlocie. Nieco później zwróciłem uwagę fotografowi na weselu, by nie latał nad ludźmi. Gość się obraził. Wcześniej dosłownie straszył gawiedź wykonując dynamiczne manewry w ich kierunku.

Moje latadła wielokrotnie straszyły krety, ale były to wyłacznie krety. Obecnie ze względu na wzrok i przepisy wolę MSFS na strychu.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 15 sie 2023, 10:05
autor: pma_
Od dawna mam taką myśl, że DJI pozwalając idiotom latać wszędzie doprowadził do dramatycznie ostrych regulacji.
Ja mam obok łąkę do latania i sobie tam latam 5"

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 15 sie 2023, 10:49
autor: morf
Fajnie jak jest winny, ale to trochę jakby mówić że winny jest producent samochodów bo ktoś wsiada po pijaku i powoduje wypadek. Idiota jest i będzie idiotą.
A część jest po prostu nieświadoma lub zwyczajnie nie myśli.
Tak patrząc po ludziach na ulicy, takiej szarej masy jest większość.

Tak po trochu podejrzewam że gdyby nie DJI to nadal mielibyśmy FC na starych atmegach z kamerkami 600tvl. Napędziło konkurencję i sprawiło że ktoś mógł kupić maszynę z półki i latać.
A jak i gdzie, w jaki sposób to już inna sprawa.

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 16 sie 2023, 21:50
autor: pma_
Z FC się nie zgodzę, cleanflight powstał dość dawno na podstawie base flight, esc mieliśmy z dshot niezależniej od dji
na pewno nie byłoby cyfrowego video bez DJI (no dobra może HDZero)

A samochody są dość mocno regulowane i niedługo będziesz miał tak, że nie wsiądziesz do auta be chuchnięcia

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 17 sie 2023, 08:35
autor: morf
pma_ pisze: 16 sie 2023, 21:50
A samochody są dość mocno regulowane i niedługo będziesz miał tak, że nie wsiądziesz do auta be chuchnięcia
Może to akurat dobry pomysł ;)

W każdym razie udanych lotów wszystkim

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 23 sie 2023, 17:09
autor: Artu
Drone Radar znowu działa. Co prawda bez wtyczki indeksu KP, ale działa... Ciekawe jak długo :rotfl2:

Re: Nie mogłem się powstrzymać...

: 23 sie 2023, 18:38
autor: Marek_Sp
Z tym chuchaniem to nawet dobry pomysł i już widzę wycie a i kasiorę za usuwanie tych zabezpieczeń