Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: Pjoter »

Wydruk z PLA i wyłącz grzanie stołu.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
SanFable
Postów w temacie: 21
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: SanFable »

Na wychodne na szybko puściłem 100mm/s stożek jak na zdjęciu w trybie wazy, grzanie stołu wyłączyłem na początku, generalnie stół miał jakieś 50 stopni na starcie i tak sobie spadało i efekt jest... dziwny.

Z lewej strony miejscowo widać chyba za mało chłodzenia? nie mam pojęcia co tu się stało. Był tryb wazy, 1 warstwa w kółko i tyle. góra to na pewno miała za mało, no ale 100mm/s się nie robi takich małych rzeczy, a czasu nie miałem już.

cholernie ciężko mi jest uchwycić na zdjęciach, ogólnie tak:

jak się przypatrzę pod odpowiednim kątem to dostrzegę delikatne prążkowanie, ledwo wyczuwalne pod palcem, znacznie mniej niż na normalnym wydruku, odległości prążków jak na moje oko są równe, ale serio to jest takie drobne, że pominąłbym to.
na pierwszy rzut oka wydruk wygląda zjawiskowo.


tak od frontu
20230818_132809.jpg

tak jakieś artefakty z boku
20230818_132817.jpg
artefakty centralnie, jakby nie skleiło warstwy tylko ona pociekła dalej?
20230818_133705.jpg


szczerze mówiąc, zamówiłem z poltechu dwie śruby trapezowe, tak dla zasady, nie żałowałem na komponentach, łożyska za parę stówek, a śuby trapezowe za 17zł sztuka bo tylko takie były...
już przyszły, mam nadzieję, że w niedzielę podmienię.


ale z tego co tu widzę to głównym problemem jest extruder/hotend?

co robić? co wyrzucić przez okno? hotend czy extruder?
jeszcze myślałem aby okleić gumkę hotendu taśmą kaptonową, no ale bez jaj, naprawdę zamieniłem siekierę (titan aero) na kijek 100g lżejszy...
jestem na etapie że mógłbym to wszystko wyrzucić i kupić coś zintegrowanego fajnego z odpowiednim chłodzeniem (na turbinę)*

konfiguracja extrudera odpada gdyż to jest po prostu wklejka do klippera i tyle, hotend kończy się na pidach
pytanie: jak ma być mocno dokręcona śruba docisku filamentu? może być za mocno i takie cyrki? no chyba nie? jakby było za mocno to gubiłoby kroki bo za duży opór?


*ta, nową dysze do titana aero i go przeprosić :smile2:




EDIT, a może to wina wygodnej dyszy, która jest z rurką do góry przez co nie może cieknąć? może bimetal i zwykła dysza poprawi coś?
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: mcxmcx »

To jest panie kwestia chłodzenia.
Daj mu dobry wiatrak i zobaczysz ;(
SanFable
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
SanFable
Postów w temacie: 21
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: SanFable »

dobry wiatrak :sad2:
wszedzie szybkie/głośne sunony na vapo, czyli mój tunel do chłodzenia jest... skopany.

dobra, w niedziele idę z trytkami i wentylem, ja już tam chłodzenie zrobię... :D

turbinka/blower musi być i kropka.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: majek »

Jeżeli teraz po wyłączeniu grzania stołu nie masz już praktycznie prążków, to widocznie problem jest w sposobie sterowania stołu.
Dla pewności puść jeszcze raz to samo, ale z włączonym grzaniem stołu.
SanFable
Postów w temacie: 21
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: SanFable »

nie ma szans żeby to był stół, temperatura stoi jak drut, bezwładność cieplna itd, ja mam tam grzałkę na 230v 600w i płat alu 6mm i stół to jest jedna z niewielu rzeczy, której nie zmieniłem ;)


modeluję lepsze chłodzenie na turbinę i dam znać, mam nadzieję, ze już jutro :)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: Jarewa »

Tu nie chodzi o to że nie trzyma temperatur, tylko o obciążalność prądową pole indukcyjne, może mieć wpływ na sterowanie silnikami jak i czujnikiem tep extrudera.
Abys, obrms
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: Fest »

Na poprzedniej stronie wątku pytalem, czy kolega wymieniał przy modyfikacji łączniki śrub z. W trybie wazy silniki idą mikrokrokami jednostajnym ruchem w dół. Normalnie ta zmiana jest skokowa. Łączniki, które mają pewną sprężystość w połączeniu z krzywą śrubą i skokową zmianą będą powodowały objaw jak na początkowych zdjęciach.

Dodatkowo efekt może potęgować sztywne mocowanie nakrętek śrub z do stołu.

Ale co ja tam wiem.
SanFable
Postów w temacie: 21
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: SanFable »

Fest pisze: 19 sie 2023, 07:18 Na poprzedniej stronie wątku pytalem, czy kolega wymieniał przy modyfikacji łączniki śrub z. W trybie wazy silniki idą mikrokrokami jednostajnym ruchem w dół. Normalnie ta zmiana jest skokowa. Łączniki, które mają pewną sprężystość w połączeniu z krzywą śrubą i skokową zmianą będą powodowały objaw jak na początkowych zdjęciach.

Dodatkowo efekt może potęgować sztywne mocowanie nakrętek śrub z do stołu.

Ale co ja tam wiem.
wybacz, po prostu musiałem przetworzyć 10 postów i nie wszystko trafiłem ;)

Łączniki śrub owszem wymieniałem, ale zastosowałem podobne, kłowe, które nie sprężynuje/nie drga itd, jest prawie sztywne.


Jestem po wymianie chłodzenia na to, które miałem wcześniej z którym drukowałem zawsze na 70%, turbinka sunona, która wręcz robi tornado.


Wydrukowałem ten sam gcode co pierwszym razem, 100mms, nadmuch 100%
100mms.jpg
jak na moje to już został mi z wobble, lewa krawędź jest identycznie pofalowana jak wydruki wcześniejsze, jutro zmieniam śruby i przyglądam się osi Z
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Podstumowanie upgrade po 4 latach HEVO, Z wobble?

Post autor: Fest »

Wydrukuj swoje łaczniki z tematu kolegi Berg. Uwolnij nakrętki by mogły się poruszać w kierunku x i będzie po problemie wg mnie. Nawet na tych krzywych śrubach.

A prawie sztywne to nie jest sztywne. W przypadku łaczników śrub Z moim zdaniem wybraleś najgorzej jak mogłeś. Nie zawsze to co najdroższe jest najlepszym rozwiązaniem.
SanFable
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”