Śrut do wiatrówki z PLA

Czasem trzeba się pochwalić.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Śrut do wiatrówki z PLA

Post autor: Andrzej_W »

Więc śrut nocnej ciszy naszło mnie na wydrukowanie pocisków do mojego niszczyciela puszek :D
Jest to kontynuacja z tego posta viewtopic.php?p=156369#p156369
Obiektem testowym jest prosty Kandar S2 kal. 5.5mm którego po poprzednim właścicielu poskładałem w całość.
Kandar_S2.jpg
Kandar.jpg
Chciałem porównać śrut drukowany ze zwykłym więc w lokalnym sklepie zakupiłem standardowy śrut ołowiany w cenie 22 zł za 250 szt.
Śrut_PB.jpg
Śrut.jpg
Testy strzeleckie przeprowadziłem na odległości ponad czterech metrów do celów.
Strzelałem do deski, płyty pilśniowej i kawałka blachy gatunku H17 o gr. 1.2 mm.
Zdjęć blachy nie robiłem bo niestety odkształcenia były widoczne tylko patrząc pod światło i telefon tego nie był wstanie zrobić.
Odkształcenia po PLA na blaszce były ledwo widoczne a po ołowiu już lepiej widoczne.

Strzelanie do deski.
Strzelałem tylko jeden raz.
Z ołowiu nie mierzyłem zagłębienia bo pocisk uderzył bokiem.
PLA
PLA_Deska.jpg
Ołów
Ołów_deska.jpg
Płyta pilśniowa czyli HDF
PLA
PLA_Płyta_HDF.jpg
PLA_HDF_Tył.jpg
Ołów
Tak samo jak przy desce pocisk uderzył bokiem ale prawie przeszedł na wylot
Ołów_HDF.jpg
A na koniec moje testy celności :DD
Z podparcia dla stabilności strzału.
PLA
PLA_.jpg
Ołów
Ołów.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Śrut do wiatrówki z PLA

Post autor: Andrzej_W »

Podsumowanie.
Ze względu na mniejsza masę pocisku miałem wrażenie podczas strzelania że pociski z PLA latają bardziej chaotycznie.
Grzebiąc po internetach trafiłem na opinię że pociski ala strzałki z teflonu i rdzeniem z metalu pozostawiają osad z plastiku w rowkach lufy więc z PLA będzie podobnie.
Nie mam wyciora żeby sprawdzić jak jest faktycznie.
Cenowo za ołów wyszło 0,088 zł za pocisk.
Cura wycenia pięć pocisków z PLA na 0,03 zł
Plus prąd i zmarnowane wydruki bo pomimo hegronu potrafiło mi kilka szt. odkleić.

Wydrukowane z ciekawości może za jakiś czas wymodeluję jakieś inne kształty aby sprawdzić ich zachowanie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Śrut do wiatrówki z PLA

Post autor: Berg »

wydaje mi się, że ze względu na szybkie rozgrzewanie się przy tarciu i osiąganie temperatury topnienia PLA jest najgorsze z możliwych materiałów do zrobienia kulek.
Dawno temu robiono drut z ołowiu i jakoś go cieli.
Możliwe, że ojciec będzie wiedział jak. Pamiętam te śruty. Średnica była ok ale każdy miał ciut inną dlugość.
Do strzelania do puszek się nadawały ale do treningu na tarczy już nie. Nie dało się osiągnąć powtarzalność przy różnej masie.

W. każdym razie tą samą techniką dało by się robić śruty z tworzywa. Trzeba by mieć rurkę teflonową o średnicy wewn 4.5mm zalewać ja materiałem i tak robić drut.
freitag
Postów w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: Śrut do wiatrówki z PLA

Post autor: freitag »

Cześć,
Ja pamiętam jak robiliśmy śrut na stojaku do wiertarki w podstawie otwór 4,5mm w uchwycie był bolec. Sklepywało się ciężarki wędkarskie i wyciskało się i Voilà :lol: .
pozdrawiam Irek
Berg
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Śrut do wiatrówki z PLA

Post autor: lukk »

Jest taka zasada, aby wiatrówką sprężynową nie strzelać na sucho albo ultra lekkimi śrutami, bo to wpływa szkodliwie na mechanizm. Podczas strzału z normalnym śrutem tłok rusza, odbija się nieco lub hamuje przez poduszkę powietrzną zanim śrut zdąży wylecieć z lufy, a potem dopiero dobija do denka cylindra już z dużo mniejszą prędkością i energią. Przy strzelaniu na sucho albo z takim czymś tłok od razu wali w denko z pełną siłą. Wiem, że to jakaś tania chińska wiatrówka i do tego pistolet, ale mimo wszystko :)
Zresztą być może czujesz różnicę w samym zachowaniu wiatrówki, przy strzelaniu zwykłym śrutem szarpnięcie powinno być lekko złagodzone.
zlp
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nasze wydruki”