Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: Fest »

Jestem po zamówieniu wału liniowego marki Igus 10mm z tego linku.

https://www.igus.pl/product/138?artNr=AWMP-10

Firma przysłała ten wał pięknie zapakowany. Zamówiłem odcinek 1m, aby w prosty sposób ocenić czy nie ma kształtu banana. Wałek nie toczy się na płaskiej powierzchni, szybki pomiar wykazuje krzywiznę około 2mm. :shock: Wysłałem maila i zadzwoniłem spokojnie do firmy opisując problem. Bardzo grzeczni ludzie z kilku działów obiecali rozmowę z człowiekiem który się tym zajmuje. Zadzwonił do mnie handlowiec i pierwsze pytanie to jak zmierzyłem, że jest to akurat 2mm.

Następnie poinformował mnie, że odchyłka 2mm na 1m od osi jest odchyłką normalną i taka wartość tolerancji jest umieszczona w ich katalogu.

Reasumując, odradzam stosunkowo drogi produkt o nieakceptowalnej jakości wykonania.

P.S. Na stronie sklepu nie ma informacji o takiej tolerancji.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1357
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 735

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: JGFTW »

Mam nadzieję, że oddałeś i dostałeś zwrot $$$?
Na stronie mają tylko, że tolerancja h8, ale to jest tylko związane z wymiarami, dokładniej odchyleniem od średnicy.

Jestem ciekawy jaka norma albo standard dla tego stopu i kształtu obowiązuję?
Trzeba będzie znaleźć jakieś oznaczenie dla prętów gładkich, żeby się nie naciąć?
Te 2mm to 0,2% odchyłki na metrze, dyskwalifikuję do użycia jako prowadnica oczywiście, ale obiektywnie mało.

Możliwe, że go wygięło od temperatury? Może trzeba ją unormować do 25C i wtedy zmierzyć?
Oczywiście nikogo nie bronie, sam pewnie przez to nie kupię xD
Jednak ciekawy jestem ;)
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: Fest »

Z przekory nie oddałem, żeby mieć dowód w sprawie. Stać mnie na to 100 zł, bo koszty wysyłki i docięcia tego ta firma ma kosmiczne. Ba, oferują zakończenie wałów pod klienta z zatoczeniem, otworami itp. itd.

Pan, który ze mną rozmawiał obiecał dosłać katalog, gdzie taka informacja widnieje. Poprosiłem grzecznie, by umieścili ją w sklepie, bo to moim zdaniem jest to informacja kluczowa, a została zatajona.

Tak! To my Igus - sprzedajemy krzywe prowadnice liniowe i jesteśmy z tego dumni. :D

Tak sobie głośno myślę. Leży to na regale w odcinkach 3m i pan "Gieniu" od pilarki tarczowej sięga po to za końcówkę a 2,5m wałka wisi w powietrzu - efekt znacie. No ale kto tam by się przejmował jak w katalogu oni ujawniają ta informację :D
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: Fest »

Takiego maila dostałem od firmy Igus. Najbardziej rozbawiła mnie 961 strona katalogu, który oczywiście macie obowiązek przeczytać przed zakupami u nich :)

Dzień dobry Panie Romanie,
W nawiązaniu do rozmowy telefonicznej, informacja o tolerancji prostoliniowości wałków aluminiowych dla wałków serii AWMP znajduje się w katalogu na stronie 961. Wałki są wykonane zgodnie z normą DIN 754-3.
Właściwą stronę dołączam do tej wiadomości

igus.png
igus.png (10.8 KiB) Przejrzano 726 razy


Jeśli dostarczone produkty są poza wskazaną tolerancją, przyjmiemy je oczywiście w ramach reklamacji.


Pozdrawiam/Best Regards


A tu macie link do normy: https://cdn.standards.iteh.ai/samples/2 ... 3-2006.pdf
JGFTW
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: Artu »

Papier, nawet ten elektroniczny zniesie wszystko :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: mcxmcx »

A jak zmierzysz dokładnie, to on nie ma więcej niż 2mm?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: fyme »

Brałem od nich wałek 8 mm. W sumie przyjechał prosty i tu złego słowa nie powiem za to obsługa klienta jest do bani. Samo cięcie to już spory koszt u nich a i z realizacją się nie spieszyli bo trwało to koło 3 tygodni. Po tym wątku widzę że miałem po prostu farta że wałek był prosty. Za to pakowanie mają mega bezpieczne.
Załączniki
IMG20221209205023.jpg
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: Fest »

mcxmcx pisze: 24 sie 2023, 18:58 A jak zmierzysz dokładnie, to on nie ma więcej niż 2mm?
Ja za 1 mm na metr to bym się ze wstydu spalił i nie mam ochoty odsyłać wałka krzywego o 2,1mm bo przyślą wyprostowany na kolanie i będzie 1,9mm. Wolę sam go wyprostować, bo łuk idzie lekko w J w jednej płaszczyźnie.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: mcxmcx »

Walki od chińczyka się ładnie toczą i nie stukają.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 5
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Igus drylin wał liniowy aluminiowy.

Post autor: Fest »

Całkiem niedawno u Chińczyka na a..gro kupiłem hotend. Zapakowany w folijkę upadł komuś na dyszę. Wyslałem zdjęcie końcówki dyszy z chińskiego "mikroskopu" i gifa pokazującego krzywy łącznik. Bez szemrania otrzymałem przeprosiny i propozycję zwrotu kosztów.

Igus, uczta sie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”