Problem z kalibracją drukarki 3D

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Nstfrj
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2023, 16:00

Problem z kalibracją drukarki 3D

Post autor: Nstfrj »

Dzień dobry, to mój pierwszy post i choć staram się temat rozgryźć jak najdokładniej proszę o wyrozumiałość :)

Mam drukarkę zbudowaną na profilach alu, sterownik to SKR V1.3, wyświetlacz RepRapDiscount 128x64, skonfigurowałem na niej firmware Marlin 2.1.

Mam problem z kalibracją osi Z, nie mam żadnego czujnika a jedynie krańcówkę umieszczoną przy dole drukarki. W marlinie 2.1 nie ma za bardzo możliwości ustawienia offsetu (a bynajmniej jej nie widzę), jest tylko Z_MIN_POS. Drukarka pozycje HOME ma jakieś dobre 5cm nad stołem roboczym, próbuję ją korygować parametrem Z_MIN_POS ale wartości które podaje wydają mi się bardzo horendalne, rzędu kilku centymetrów a w Internecie wyczytałem, że ludzie wpisują tam wartości rzędu kilku, kilkunastu milimetrów.

KIedy manualnie obniżę OŚ Z niżej, ona i tak podchodzi do góry i tu pytanie: Skąd ona wie gdzie jest Z_MIN_POS? Nie dotyka krańcówki, jedzie po prostu do góry i zatrzymuje się w tej samej pozycji. Dodam, że przy rozpoczęciu wydruku również podchodzi do góry do tej samej pozycji. Wiem, że mogę ustawić to Z_MIN_POS jeszcze niżej ale czy tak powinno być?

Dostałem do tej drukarki poprzedni firmware Marlin 2.0 i w tamtej konfiguracji Z_MIN_POS była 0 a drukarka chodzi na niej, ja jednak chciałem ją przepisać do wersji 2.1.

Konfiguracja poniżej:

conf.h
https://paste.bingner.com/paste/u9o29
conf_adv
https://paste.bingner.com/paste/j9z85

Z góry dzięki za pomoc :)
Nstfrj
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2023, 16:00

Re: Problem z kalibracją drukarki 3D

Post autor: Nstfrj »

Problem rozwiązany. Uszkodzona krańcówka
robo1973
Postów w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 19 lip 2022, 14:33
x 2

Re: Problem z kalibracją drukarki 3D

Post autor: robo1973 »

Witam !!
Po wgraniu nowej konfiguracji softu do Ender 3 Neo podczas auto kalibracji stół podjeżdża za bardzo do przodu (trzy ostatnie punkty kalibracji (7,8,9) i przeskaluje silnik (blokuje) Jak to zmienić ? W Marlinie załadowałem konfigurację od Ender 3 Neo ?
Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3241
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Problem z kalibracją drukarki 3D

Post autor: morf »

Co ten ostatni post ma do tematu autora wątku?
Utwórz swój wątek i napisz składnie z przykładem "co zrobiłeś i jaka masz drukarkę, jakie konfiguracje zastosowałes itp".
Chyba tylko Ty to wiesz, a po znakach interpunkcyjnych wygląda jakbyś pytał forumowiczów.

Ps. Jeden wykrzyknik wystarczy
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”