Strona 1 z 1

MMU 3

: 01 wrz 2023, 18:51
autor: fyme
Jakiś czas temu kupiłem od Prusy mmu3 więc i temacik się przyda bo to moje pierwsze spotkanie z mmu. Jeszcze co prawda czekam na dostawę ale w końcu kiedyś do mnie dotrze ;)
Kupiłem z czystej ciekawości bo ta wersja ponoć będzie działać zajebiście :D

Na razie podrukowałem sobie plastiki. Tak pożałowałem kasy na pełny zestaw i wybrałem bieda zestaw gdzie większość części trzeba sobie ogarnąć samemu, a że prusament galaxy black mam za punkty z printables to sobie druknąłem na koszt Józefa :D

Teraz kombinuję z buforem filamentu bo ten od prusy to taki dość spory jest i ładowany od tyłu a ja nie mam miejsca w szafce z drukarką ani dobrego dojścia do ładowania filamentu od tyłu.

Na pierwszy ogień poszedł więc RMU MK3 https://filamentbuffer.co.uk/ bo ten zmieści mi się w szafce. Kupiłem same pliki, druk i resztę ogarnąłem we własnym zakresie. Zdążyłem nawet zepsuć jedną z części przy skręcaniu ale to się zateguje :D

Ale znalazłem też coś fajnego gdzie jak dobrze czytam nie trzeba otwierać buforu by filamenty zmieniać. Też sobie przetestuję z ciekawości

https://www.printables.com/pl/model/338 ... -enclosure

Re: MMU 3

: 01 wrz 2023, 19:24
autor: Jarewa
Możecie mi powiedzieć po co jest bufor?? nie znam się.

Re: MMU 3

: 01 wrz 2023, 19:28
autor: fyme
W sumie ja też nie. Z tego co wyczytałem to podczas zmiany koloru nadmiar filamentu który wraca z ekstrudera upychany jest waśnie tam by nie plątał się na szpuli.

Re: MMU 3

: 01 wrz 2023, 19:38
autor: Jarewa
A kumam już wycofanie jest spore, tak myślę że wystarczyło dać spliter przed extruderem nie dość że mmu było by prościejsze to jeszcze nie trzeba było by buforu na wycofywanie 10cm. A oś X dała by radę z pięcioma rurkami.


A nie już są takie rozwiązania https://www.thingiverse.com/thing:4460448

Re: MMU 3

: 01 wrz 2023, 19:44
autor: fyme
Z tego co sobie popatrzyłem w necie tak było zbudowane mmu1 ale chyba sprawdzało się średnio skoro poszli w inną stronę

Re: MMU 3

: 01 wrz 2023, 19:47
autor: Jarewa
Bo to był bodwen, czyli extruder silnika u góry osobno, dlatego niewypał, zobacz sobie "ryper MMU" https://www.printables.com/pl/model/82002

Re: MMU 3

: 01 wrz 2023, 21:42
autor: greg
Jak ktoś ma dużo miejsca to często wystarczy tzw air buffer, a całą ideą tego urządzenia jest to żeby przy wycofaniu filamentu przy zmianie koloru nie wypadał z mmu pod swoim ciężarem i nie plątał się z innymi filamentami.

Re: MMU 3

: 02 wrz 2023, 08:53
autor: morf
Wziąłem upgrade kit z mmu2s, zobaczymy co będzie jak dojdzie

Re: MMU 3

: 04 wrz 2023, 08:39
autor: Igor
Wystarczy do MMU2s wgrać soft od MMu3 i zmienić rułki na ID3. Reszta o nieistotne pierdoły a przeprojektowane części każdy od dawna ma w swoim MMU2s "Działaj w końcu dziadu" Edyszyn.

Re: MMU 3

: 04 wrz 2023, 09:17
autor: Igor
Brałeś znad Wisły czy prosto znad Wełtawy? Ja bym zwracał, cena za ten kit burżujsko-zbójecka, zwłaszcza że zmiany fizyczne między 2s a 3 mają tylko maskować fakt że upgrade jest tak naprawdę programowy.

Re: MMU 3

: 04 wrz 2023, 11:38
autor: fyme
Igor pisze: 04 wrz 2023, 08:39 Wystarczy do MMU2s wgrać soft od MMu3 i zmienić rułki na ID3. Reszta o nieistotne pierdoły a przeprojektowane części każdy od dawna ma w swoim MMU2s "Działaj w końcu dziadu" Edyszyn.
W mmu3 jest jeszcze układ stabilizujacy napięcie z którym był problem na mmu2. Napięcie spadało tak nisko że elektronika wariowała i mmu się zawieszało. Jest o tym sporo wątków na forum Prusy.

Re: MMU 3

: 04 wrz 2023, 17:46
autor: RevanitaPL
Jeśli chodzi o MMU3, jak to wypada w porównaniu do AMS'a, któryś testował?

Re: MMU 3

: 04 wrz 2023, 18:27
autor: fyme
Ja jeszcze czekam na dostawę. Zastrzegli sobie 4-6 tygodni na dostawę. Z tego co czytałem zmiany są szybsze niż w AMS i opinie o niezawodności są na razie dobre ale nie ma wielu informacji na ten temat jeszcze.

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 08:06
autor: Igor
fyme pisze: 04 wrz 2023, 11:38 W mmu3 jest jeszcze układ stabilizujacy napięcie z którym był problem na mmu2. Napięcie spadało tak nisko że elektronika wariowała i mmu się zawieszało. Jest o tym sporo wątków na forum Prusy.
Przyjrzę się i profilaktycznie poprawię zasilanie płytki. Dzięk you.

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 12:07
autor: fyme
Jest nawet filmik na YouTube jak to ogarnąć we własnym zakresie w mmu2
https://youtu.be/082QXSv9KYM?si=Mc_YfPbb5QSzk3RL

Kolezce trochę chodzą łapki ale efekt osiąga :D

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 14:16
autor: mkl
A jak długo czekasz, bo też myślę o zakupie?
Czy ktoś z kolegów ma w ogóle doświadczenie z MMU? Jakie wrażenia z użytkowania?

pozdr

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 15:02
autor: Igor
MMU2 trzeba było straaasznie pilnować. Wiecznie się zacinał, komunikacja przez miganie diodami, bufor filamentu i sposób jego ładowania to była chorość i niezdrowie. Tak jak w mk3 grzebać można (ale bez grzebania działa perfekt) tak MMU wymagało tuningu żeby w ogóle się do czegoś nadawało. Jak na Prusę poziom dopracowania "wczesna alfa". Same wydruki, jeśli już się opanowało maszynę, zmniejszyło rozmiar wieży czyszczącej, opanowało planowanie wydruków kolorowych pospołu z "technicznymi" (zamiast wieży czyszczącej) przydatne. MMU3 czeka na nowy hotend i zaczynam zabawę.

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 15:09
autor: Igor
fyme pisze: 11 wrz 2023, 12:07 Jest nawet filmik na YouTube jak to ogarnąć we własnym zakresie w mmu2
https://youtu.be/082QXSv9KYM?si=Mc_YfPbb5QSzk3RL
Podobny chciałem osiągnąć taką przetworniczką:
Przechwytywanie.PNG
albo trochę większą z potencjometrem wieloobrotowym.
Polecam ten popularny układzik - używałem go w wielu konstrukcjach.
Kolezce trochę chodzą łapki ale efekt osiąga :D
Mieliśmy na warsztacie gościa który po pierwszym spawaniu elektrodą otuloną dostał ksywę "dyrygent". Nie dało się patrzeć na jego wyczyny dopóki nie wypił klina "na kompensację drgań".

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 18:06
autor: fyme
:rotfl: grunt że efekt osiągnięty

@mkl zamówiłem 28 sierpnia. Do dziś mam status "nowe opłacone" gdzie info podczas zamawiania mówiło o oczekiwaniu 4-6 tygodni. Teraz widzę że jest 3-4. I to moje pierwsze mmu. Nie miałem wcześniej styczności w ogóle. Wziąłem z ciekawości bo czasem robię jakieś kolorowe druki, głównie dzieciom do szkoły a stercze nie przy drukarce albo zaglądanie co jakiś czas by filament zmienić jest strasznie upierdliwe. Do tego po cichu liczę że jako bonus będę mógł stosować podpory z innego materiału jak pla do petg i odwrotnie.

Re: MMU 3

: 11 wrz 2023, 21:33
autor: Kopytko
W mmu2 można też wymienić te dwie diody wejściowe na lepsze jakościowo i tez działa, gdy nie ma aż takiego spadku napięcia.
Przynajmniej w clonie:P
Choć ja trafiłem na działającego clona jakimś cudem, może chińczyk poprawił oryginał :P

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 11:02
autor: Igor
Po podporach PLA do PETD (i vice versa) się wiele nie spodziewaj. Te materiały się świetnie łączą ze sobą. Nie na tyle żeby robić obciążone części ale wystarczająco mocno żeby podpora była niemal równie trudna do usunięcia jak PETG z PETG.

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 11:11
autor: Trolinka
Dupa tam, tak świetnie się nie łącza :P Support interface jest świetny. Zresztą już testował sam tylko ręcznie zmieniając filamenty :-)
Działa toto tak https://youtu.be/Matf1Mna2zI?t=374

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 11:15
autor: konradsdev1
Igor pisze: 12 wrz 2023, 11:02Po podporach PLA do PETD (i vice versa) się wiele nie spodziewaj. Te materiały się świetnie łączą ze sobą. Nie na tyle żeby robić obciążone części ale wystarczająco mocno żeby podpora była niemal równie trudna do usunięcia jak PETG z PETG.
Już kiedyś ktoś wrzucał ten film, według niego podpory bez problemu odchodzą i pozostaje ładna powierzchnia.


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8oWAacnuViU

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 11:31
autor: fyme
Igor pisze: 12 wrz 2023, 11:02 Po podporach PLA do PETD (i vice versa) się wiele nie spodziewaj. Te materiały się świetnie łączą ze sobą. Nie na tyle żeby robić obciążone części ale wystarczająco mocno żeby podpora była niemal równie trudna do usunięcia jak PETG z PETG.
Temat mam już przetestowany i działa świetnie z tym że filamenty zmieniam ręcznie a to żmudny proces. Także jak dla mnie jeśli to zatrzybi to będę mega szczęśliwy
Matowa powierzchnia była podparta pla. Cały druk jest z petg. Jak dla mnie wyszło kozacko.

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 12:59
autor: Igor
Rzeczywiście kozacko. Odpalę MMU wersja 2->3 to wrócę do tematu.

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 14:56
autor: morf
Przedrukowalem wszystkie czesci do MMU3 i buffers, czekam na dostawe upgrade KIT - wstepnie końcówka listopada.
Albo nie bylo release jeszcze albo ja ślepy ale nie widze manuala dot. upgrade MMU2S->MMU3.
Jedynie składania MMU3 (jako całości) https://help.prusa3d.com/category/origi ... embly_1757

EDIT:
to jest jako podpunkt w w/w instrukcji: https://help.prusa3d.com/guide/2-mmu2s- ... upg_327801

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 15:34
autor: Kopytko
Jak już lecimy z tym tematem :P To gdyby ktoś był zainteresowany "nieoficjalną" przeróbką na MMU3 z 2 to jedyna cześć mechaniczna do zakupienia:
https://pl.aliexpress.com/item/4000221287535.html
Wersja 5mm do wybrania.

Oczywiście nie będzie tego modułu elektronicznego , jednak po wgraniu nowego firmware do mmu2 to też to śmiga już świetnie. Ew do przerobienia ręcznie to podbicie napięcia.

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 20:34
autor: Darkman
Mam niestety bardzo złe wspomnienia z MMU2S. Myśliczie, że MMU3 będzie działąć "normalniej"?
Też się zastanawiam nad abgrejdem,

Re: MMU 3

: 12 wrz 2023, 20:47
autor: fyme
Nadzieja umiera ostatnia ;)
Ja jestem pełny nadzieji że będzie git. Na szczęście nie miałem styczności z poprzednimi wersjami więc moje obawy są mniejsze

Re: MMU 3

: 14 wrz 2023, 10:10
autor: Igor
@darkman, po prostu apgrejdnij soft w drukarce i MMU do identycznej wersji i już będzie o niebo lepiej bo jest normalna komunikacja przez LCD. Potem ten stabilizator.
Metalowa nakrętka jest bardziej częścią tej szopki "To nowe urządzenie a nie poprawka" niż rzeczywiście potrzebną zmianą. Nie z nakrętki brała się zawodność MMU2s.

Znalazłem w gratach nowiutka Muratę NPH10S2405i. Armata na wróbla w tym przypadku - bo to przetwornica 10W 24V->5.1V uzywana w urządzeniach medycznych - ale powinno chodzić :P Ino ciągle brak czasu na prototypiarni żeby apgrejd dokończyć.

Re: MMU 3

: 14 wrz 2023, 13:08
autor: Kopytko
Tak naprawdę MMU2 niczym nie rożni sie z 3, prócz właśnie tym stabilizatorkiem.
Sama obudowa mmu3 została poprawiona aby zapobiegać zacinaniu się filamentu o nieprofilowane plastiki, można to tez w 2 rozwiązać zmieniając na plastiki zaprojektowane przez użytkowników, tak naprawdę sama Prusa powiedziała ze zmiany są wprowadzone przez użytkowników a oni je tylko skleili w 3.
Sam bęben to już mam wrażenie takie naciąganie- zróbmy coś co będzie potrzebowało nietypowej czesci.
Używam wersji 2 i to działało i działa, trzeba tylko było porzeźbić wiertłem aby nie było krawędzi gdzie filament sie zaczepiał. Lub zmienić na customowe plastiki- nie chciało mi sie:P
Tak naprawdę 90% moich problemów z mmu skończyło się gdy ustawiłem chłodzenie przy zmianie na 5x i zmniejszenie docisku radełka w ekstruderze, co powodowało że ciepły plastik spłaszczało i potrafił się gdzieś zaczepić.
Po tych minimalnych zmianach śmiga, a teraz z nowym firmware o wiele lepiej plus, ze wyłącza mmu, jak nie używa a nie ssie prund cały czas, jak drukarka włączona.

Re: MMU 3

: 14 wrz 2023, 14:29
autor: mkl
Dzięki, że podzieliliście się opiniami. Od dawna się waham, czy dokupić - jeszcze od czasu MMU2. Chyba się skuszę, bo milenie zmianami kolorów ręcznie też mnie męczy - już za leniwy jestem.

Re: MMU 3

: 14 wrz 2023, 14:37
autor: mkl
Kopytko pisze: 14 wrz 2023, 13:08 Tak naprawdę MMU2 niczym nie rożni sie z 3, prócz właśnie tym stabilizatorkiem.
..............
Po tych minimalnych zmianach śmiga, a teraz z nowym firmware o wiele lepiej plus, ze wyłącza mmu, jak nie używa a nie ssie prund cały czas, jak drukarka włączona.
@Kopytko możesz wrzucić jakieś swoje wydruki w multikolorze zrobione właśnie z MMU? Przejrzałem ostatnie Twoje wrzutki w "naszych wydrukach". ale nic nie znalazłem. Chyba, że ten bolid czerwono-czarny?

Re: MMU 3

: 14 wrz 2023, 14:41
autor: Kopytko
Bolid to full 1kolor. Poszukam czegos co moge wrzucic bo glownie to jakies breloki i loga drukuje. Jakos nie mialem nigdy weny do zabawek;p
Teoche pierdolek sie powinno znalezc. Jak wroce do domu to postaram sie nie zapomniec.

Re: MMU 3

: 14 wrz 2023, 17:05
autor: fyme
Też bym chętnie pooglądał :)

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 08:04
autor: Kopytko
Na wstępie proszę bez oszczerstw o jakieś reklamy itp, ja po prostu takie rzeczy sobie gdzieś drukuje i to rozdajemy na zawodach.
Ale nie mam co innego do pokazania, bo jedynie co multi z pierdół drukuje to cos czasem dla córki, która też w szkole to rozdaje, został jakiś lizard widzę, częściowo uszkodzony bo się zawinął zielony kolor na szpuli, nie mam bufora i szpule wiszą luzem nad drukarka, teraz już wyżej i się nie plącze:)
Tak naprawde MMU służy do zmiany rolek miedzy materiałami i podstawowo zmienianymi kolorami, abym nie musiał co chwile rolkami rotować, wybieram w slicerze profil MMU single i przy starcie klikam , którą rolke ma uzyć, to najwygodniejsza opcja.

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 08:10
autor: Igor
mkl pisze: 14 wrz 2023, 14:29 Dzięki, że podzieliliście się opiniami. Od dawna się waham, czy dokupić - jeszcze od czasu MMU2. Chyba się skuszę, bo milenie zmianami kolorów ręcznie też mnie męczy - już za leniwy jestem.
Kup MMU2s u majfrenda, dodaj przetworniczkę/stabilizatorek i zrób upgrade. Koszt imprezy 500 zł i robota.

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 08:16
autor: Kopytko
Ja bym poczekał co Bambus wypuści 20tego, bo podejrzewam że będzie to coś uniwersalnego do wszystkich drukarek:P

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 08:22
autor: fyme
Kopytko pisze: 15 wrz 2023, 08:04 ... nie mam bufora i szpule wiszą luzem nad drukarką...
Dzięki za info. Jak mi się zrobi ciasno w obudowie to i ja tak podłącze szpule do mmu. Myślałem że bufor to must have ale jeśli nie to sporo upraszcza :D

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 08:49
autor: Kopytko
Taka dokladnie teraz mam odległość i jest wystarczajaca, widac tez jak mniej wiecej po wycofaniu uklada sie drut.

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 09:14
autor: mkl
@Kopytko dzięki za zdjęcia i info. Działam.

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 10:08
autor: fyme
@Kopytko Dzięki. To u mnie jest zdecydowanie mniej miejsca niestety. Będzie więc bufor. Jak już kupiłem plany i wydrukowałem to niech sobie będzie :)

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 10:25
autor: Abys
Kopytko pisze: 15 wrz 2023, 08:16 Ja bym poczekał co Bambus wypuści 20tego, bo podejrzewam że będzie to coś uniwersalnego do wszystkich drukarek:P
Wątpię, oni to raczej budują zamknięty ekosystem jak apple/iphone i raczej nie chcą czegoś co będzie działać u konkurencji bo może źle działać albo nie działać tak dobrze i zepsuje im to opinie o tym produkcie.
Aczkolwiek mogę się mylić, może coś od siebie dadzą i każdy na tym skorzysta tak jak to powinno działać open source.
Skorzystali z innych pomysłów, ale niech też dadzą coś od siebie nie zamkniętego i nie opatentowanego na wyłączność.
Na swoim blogu mówili o tym, że mają na uwadze to że powinni też dawać pomysły i iść trochę w open source a nie zamykać się i patentować wszystko bo sami skorzystali z takich projektów.
Jak wyjdzie to się okaże po 20, ale podejrzewam drukarkę A1 bo była ona zarejestrowana i będzie to bedslinger.

Ps. Ładne wydruki, widać że jedynie ten bufor albo wiszące szpule mogą coś napsuć.
A jak to wyglądało z awaryjnością? Ile podejść? Czy jak się raz ustawiło to puść i zapomnij?

Re: MMU 3

: 15 wrz 2023, 10:45
autor: Kopytko
Na początku to był dramat, myślałem ,że to ustrojstwo młotkiem rozwalę, ale jak ochłonąłem i pozmieniałem co nieco, poprzyglądałem sie jak to działa, gdzie mogą być problemy to już z górki.
Dodatkowo ja często nie zmieniałem profilu mmu multi i tylko w slicerze wybierałem ,ze np. cały element ma być z koloru np. nr 3, i to działało różnie, czasami na samym początku drukarka kazała wyładować stary filament, choć go nie było. Jak startowała to zostawiał wielkiego bloba.
Po aktualizacji do nowego firmware zaczęło się tak dziać co puszczenie wydruku- przedrukowałem uchwyty czujników, zmieniałem czujniki- myśląc, że to one jakieś zakłócenia wprowadzają. Ale to była moja wina, drukując z jednego koloru trzeba wybrać po prostu profil Single i przy starcie druku wybrać z panelu, który filament.
I to już działa niezawodnie na 100%.
Początki z tym zaklejaniem filamentem zacinaniem tez były ciężkie, ale teraz to już działa, puść i zapomnij. Tyle ze ja nie robię jakiś mega skomplikowanych tych wydruków , typu po kilka dni, więc nie wypowiem się w związku z takimi drukami, ale wydaje mi się ,że nie powinno się nic stać, co najwyżej to samo co w singlu z tak długimi wydrukami.
Tak wiec wg mnie po dopracowaniu to działa, nie ma jeszcze złożonych plastików z MMU3 ( leżą wydrukowane) bo moja 2 po szlifach też na razie działa i mi się po prostu nie chce przebudowywać :P

Re: MMU 3

: 07 paź 2023, 19:17
autor: fyme
Prusa testowała moją cierpliwość przeciągając wysyłkę mmu aż zrezygnowałem. W to miejsce miał być bambulab a1 ale zanim kaska od Prusy wróciła to się wyprzedał i znów trzeba czekać :shock2:
To kupiłem mmu2s za trochę ponad połowę ceny mmu3 i przezbroiłem na mmu3. Może będzie działać :D
Nie mam dodatkowej płytki pd-board ale mam przetwornice LM2596 i nie zawaham się jej użyć jak zostanę do tego zmuszony :DD nie mam również stalowej kulki która przyciąga magnes oraz samego magnesu ale to sobie powoli ogarnę. Nie mam nawet metalowej flanszy tylko drukowany zamiennik. Więc co się może nie udać :problem: :rotfl:

Re: MMU 3

: 07 paź 2023, 19:46
autor: Kopytko
Gdzie znalazłeś ten model płytki z napisem? Czy sam mazałeś?
To będzie działać tak samo jak mmu3 :)
Czyli nie inwestując niepotrzebnie, masz to co chciałeś mieć:)
PS. Mosiezną tulejke mozesz wyciagnac nagrzewajac śrube palnikiem, wkręcając ją i wyciągniesz sobie wkładkę, później podobnie wprasować na miejsce:)

Re: MMU 3

: 07 paź 2023, 20:18
autor: fyme
Płytkę znalazłem na printables. O tutaj
https://www.printables.com/pl/model/583 ... abel-plate
I mam nadzieję że będzie działać jak powinno ;)

A temat mosiężnej wkładki załatwiłem inaczej. O tak

Re: MMU 3

: 07 paź 2023, 21:51
autor: morf
Daj znać jak się sprawuje, mam mmu2s na podobną przeróbkę.

Re: MMU 3

: 07 paź 2023, 22:06
autor: Kopytko
Ja powiem ,że używam tej poniżej i tez działa znakomicie:)
https://www.printables.com/pl/model/627 ... 4-m10-ptfe

Re: MMU 3

: 07 paź 2023, 22:24
autor: fyme
Dam znać. A jak moja wersja zawiedzie to druknę tą. Mam zapas zlaczek m10 więc szybko przezbroję ;)

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 18:44
autor: fyme
Dziś miałem chwilę więc działam powolutku. Przeprojektowałem rmu by można było przykręcić go do ściany i dorobiłem sobie uchwyty.
Dołożyłem też magnes i ostrza do cięcia do selektora. W zasadzie od wersji mmu różni mnie tylko drukowane mocowanie wału zamiast metalowego ale zamówiłem sobie na Ali i przyjdzie kiedyś to sobie wymienię. Dorobiłem sobie też złącza na przewodach jakby trzeba było mmu odpiąć. Nie będę musiał szarpać przewodów ze skrzynki

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 19:31
autor: fyme
Upchane w szafkę i się aktualizuje 😅

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 19:42
autor: morf
Dajesz, dreptam w "na pięciu"

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 19:45
autor: fyme
Jutro przezbrajam ekstruder i może coś z tego będzie 😅

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 20:03
autor: Kopytko
fyme pisze: 11 paź 2023, 19:45 Jutro przezbrajam ekstruder i może coś z tego będzie 😅
Mi sie udało tylko górę zmienić, bez rozbierania, kabelek do czujnika po lekkim dociągnięciu wystarczyło :) trzeba tylko przelutować, lub łatwiej zgiąć nóżki czujnika w dół :P

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 20:12
autor: fyme
Z tym że ja mam bondtecha i tam docisk filamentu jest do zmiany na taki z "antenką" i reszta z góry ale to bym zrobił bez rozbierania. Ew jest możliwość dorobienia do tego docisku tego cypla i doklejenia i wtedy nie ma rozbierania.
Tak to powinno wyglądać:

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 20:17
autor: Kopytko
Faktycznie zapomniałem o tym bondtechu, Ale faktycznie naciąć języczek i wkleić płetwe:D

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 20:36
autor: fyme
I tak to się pewnie skończy ;)

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 22:13
autor: greg
Polecam tego moda do Bondtecha https://www.thingiverse.com/thing:4981868

Re: MMU 3

: 11 paź 2023, 22:24
autor: fyme
Oooo tego nie widziałem. Dzięki 🙂

Re: MMU 3

: 12 paź 2023, 17:29
autor: fyme
greg pisze: 11 paź 2023, 22:13 Polecam tego moda do Bondtecha https://www.thingiverse.com/thing:4981868
Ten mod jest genialny w swojej prostocie :thumbup:
Jeszcze raz dzięki za link :)

Re: MMU 3

: 12 paź 2023, 21:06
autor: greg
Zgadza się, i całkiem dobrze działa, z wielu przetestowanych ten działał mi najlepiej :)

Re: MMU 3

: 12 paź 2023, 22:01
autor: morf
Ja mam mk3s (bez plusa) więc w teorii czeka mnie najpierw upgrade do mk3s+ echh a mi się tak nie chce za to zabierać:)
Chyba jedynie ten wątek mnie ewentualnie motywuje do upgrade

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 06:25
autor: fyme
Trzymak kciuki 👍 w sumie wiele tego nie ma ;)

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 17:44
autor: fyme
No to przezbrajam :D

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 18:55
autor: greg
daj znac jak poszly Ci pierwsze testy druku z mmu na tym modzie

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 20:10
autor: fyme
No właśnie nie idą. Generalnie testy ładowania idą ok ale rozładowanie nie. Filament mi utyka w ekstruderze i mmu nie daje rady go wyciągnąć. Muszę do tego przysiąść

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 20:22
autor: Kopytko
Jak pisałem wcześniej zwiększ ilość ruchow chłodzących i poluzuj docisk, taki efekt jest gdy filament jest za miękki i radełka go zgniatają w ekstruderze, u mnie z sukcesem działa 3 do 5 razy chłodzenie

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 20:45
autor: fyme
Dzięki. Będę testował

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 21:58
autor: greg
Wrzucam moje ustawienia jakie mialem przy Revo i Bondtechu, moze cos pomoga

Re: MMU 3

: 13 paź 2023, 22:50
autor: fyme
Wielkie dzięki. Jutro wklepie w slicer i będę próbował.

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 18:01
autor: fyme
Rany jak to nie działa 🤦
Test ładowania przechodzi bez problemu a później nie może załadować filamentu. Jak już załaduje i zaczyna drukować to przy przeładowaniu ten sam problem. Wycofuje ale nie do końca, jak już wycofa to nie może załadować drugiego. A jak już idzie całkiem dobrze to przy którejś zmianie ekstruder nie podaje filamentu bo docisk za słaby. Jak docisne to później nie może rozładować.
Musze się napić 😒

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 18:03
autor: morf
Eee dobra chyba mnie przekonałes

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 18:09
autor: Pjoter
Chyba jednak bez nozyka do obcinania końcówek to nie da rady zrobić rewolwery filamentow :/

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 18:14
autor: fyme
Niby wtedy więcej odpadu ale to po prostu działa a tu to albo kształt filamentu nie taki albo zgrubienie na końcu czy nitka i już nie trybi. No pierwsze wrażenie słabe

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 18:50
autor: Kopytko
Wrzuć kilka zdjęć jak końcówka wygląda.
Ja jeszcze dodam kilka rzeczy o których nie wspomniałem a tez możliwe wpłynęły na działanie.
W hotend mam rurkę teflonowa 1,9mm nie 2mm. Docisk mmu mam dokręcony dosłownie tyle że jak śrubki te 2 sie opierają na spreżynach to przekręcem max 2 obroty, jak było mocniej to mi sie też klinowało.
Hmmm nożyk... odpadł mi chyba za 2 przeładowaniem filamentu, nigdy już go nie zamontowałem:P
Ja używam profilu prusament PLA, podśrubowany podemnie, ustawienia MMU są oryginalne z tym profilem, prócz tych ruchów chłodzących.

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 19:08
autor: greg
Sprawdz czy czujnik filamentu dobrze odczytuje wartosci, bo przy mmu to bardzo istotny element ukladanki

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 19:11
autor: Kopytko
Racja , jak ustawiony na włos, to potrafi nitke wyczuć a najlepiej jak ją zignoruje:)

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 19:49
autor: fyme
Czujnik ustawiałem 168 razy i wyłapywał pięknie ale jest powiązany z dociskiem filamentu więc jak już działa pięknie to po którymś przeładowaniu filamentu ekstruder nie daje rady wciągnąć druta i trzeba go dokręcić a wtedy całe ustawienie czujnika się zmienia. Taki efekt domina.

Czytałem też że revo nie jest najszczęśliwszym wyborem pod mmu ale go lubię i na pewno że mną zostanie.
O rurce 1,9 mm też myślałem bo to zapewne tam robi się zgrubienie.
A filament wygląda tak.

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 19:59
autor: Kopytko
Może właśnie czujnik w ekstruderze za szybko łapie, próbowałeś go odsunąć? Ja pod mmu mam z poł mm luzu zanim zadziała, tak naprawde łapie dopiero, jak wejdzie cały drut pomiedzy radełka.
AAAA i nie frezuj dolnej czesci ptfe wchodzacej do ekstrudera, u mnie zrobienie stożka wewnątrz powodowało blokowanie sie na wejsciu, ale Ty masz inny ekstruder wiec moze to też nie mieć znaczenia, ale warto podpowiedzieć i to.
Końcówki nie wygladają źle

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 20:09
autor: fyme
A właśnie dzisiaj wymieniłem rurkę od ekstrudera i pięknie ją podfrezowalem 🤣 wcześniej miałem prostą ale chciałem zrobić jak bozia kazała 🤦
Jutro do tego siądę jeszcze raz. A na noc puszczam ulti Multi 3. Tak na wszelki wypadek 😅

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 20:14
autor: Kopytko
Ale nie ekstrudera , ja mówie tą długa co idzie z mmu do ekstrudera, po stronie ekstrudera gdy ją podfrezowałem, to blokował mi sie filament w otwór wejściowy często.

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 20:20
autor: fyme
A tą to mam prostą. Dałem id3 bo Nidzie w Polszy nie znalazłem id2,5

Re: MMU 3

: 14 paź 2023, 21:49
autor: greg
U mnie mmu z Revo dzialalo lepiej niz oryginalny V6, o wiele ladniejsze tipy sie tworzyly, przyjzyj sie czujnikowi filamentu, moze ma luz, niestety to mocowanie na jedna srubke jest slabe. Jezeli plytka czujnika nie dolega Ci do scianki to sprobuj wydrukowac maly element i zrobic tak zeby nie mogl sie obracac wokol srobki ktora jest przykrecony. Druga sprawa to jak go ustawiasz to nie rob na filament a tak jak Prusa poleca uzyj do tego klucza imbusowego z kompletu 1.5mm. Fajnym modem jest dodanie diody do czujnika ktora swieci gdy czujnik wylapie filament. Dzieki temu szybko mozna wylapac czy czujnik dziala poprawnie. Nie pamietam tylko czy kazda wersja czujnika dziala z tym modem prawidlowo. Ja mialem ten na czarnej plytce.

Re: MMU 3

: 15 paź 2023, 00:51
autor: konradsdev1
@fyme jakby Ci się chciało to sprawdź czy ten ramming jest potrzebny.
Od dawna w klipperze używam prostego makra UNLOAD_FILAMENT:

Kod: Zaznacz cały

M83                         ; set extruder to relative mode
G1 E-8 F1800                ; quickly retract a small amount to elimate stringing
G4 P200                     ; pause for a short amount of time
G1 E-50 F300                ; retract slowly the rest of the way
G1 E-20 F300
Nigdy nie miałem problemu z powtórnym załadowaniem filamentu na E3D V6 oraz Phateus Dragon.

Re: MMU 3

: 15 paź 2023, 21:21
autor: fyme
Będę testował 💪
Przeprojektowalem też ekstruder bondtech na wzór ekstrudera vertex który działa zajebiscie z mmu (podobno).

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 19:37
autor: fyme
No więc przeprojektowany ekstruder zmontowany. Czujniki wyregulowane. Ładowanie do mmu bez problemów. Test ładowania do ekstrudera przebiegł pomyślnie. Puściłem druk testowy (owca) i na razie działa. Końcówki filamentów które obserwuję przez rurkę wyglądają dobrze. Jestem więc umiarkowanym optymistą i liczę że coś z tego będzie 😅
Ustawienia jakie zastosowałem to

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 19:43
autor: Andrzej_W
Wrzucisz pliki do ekstrudera?
Czy będą pasować do niego bebechy z BMG?
Czekam na wydruki bardziej skomplikowane w kolorystyce :D

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 20:02
autor: fyme
Przeprojektowałem oryginał bondtecha więc cały środek pasuje. Zaraz wrzucę na dysk i podlinkuję. Tylko teraz rurka ptfe musi być dłuższa od oryginału o 20 mm. Domyślnie jest 360 i to jak się przekonałem bardzo istotny wymiar. Czyli moja ma 380 mm.
Niestety ten nieszczęsny komin został bo jest łatwy w regulacji. Nie potrzeba natomiast stalowej kulki i ona wyleciała ani magnesów które też poszły do worka.
EDIT
Link do plików https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 21:10
autor: fyme
Zaczynam wierzyć w powodzenie tego druku 😅

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 21:58
autor: greg
Jezeli zmieniles dlugosc rurki a nie zmieniles tego w firmware to stad moga byc problemy, w mmu2 bez S ktore nie korzystalo z czujnika filamentu mozna bylo to ustawic kombinacja przyciskow, byc moze zostala ta opcja i przy mmu2s.
Ale jak juz idzie Ci druk to moze bedzie ok :)

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 22:16
autor: fyme
Przeliczyłem wymiary i wygląda na to że jest ok. Druk skończył się bez problemu i bez żadnej ingerencji z mojej strony w trakcie druku. Jutro wrzucę coś ambitniejszego. Na noc jeszcze boję się zostawiać drukarkę z mmu.
A tymczasem owca!

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 22:46
autor: Jarewa
Te pudło za owcą trochę przeraża tyle zmarnowanego filanamentu.

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 23:03
autor: konradsdev1
W Print Settings -> Multiple Extruders jest opcja No sparse layers.
Po zaznaczeniu tego Wipe tower może być dużo niższe od modelu, drukowane jest tylko dla warstw ze zmianą filamentu.

Re: MMU 3

: 16 paź 2023, 23:17
autor: greg
Jarewa pisze: 16 paź 2023, 22:46 Te pudło za owcą trochę przeraża tyle zmarnowanego filanamentu.
troche tak ale nie jest 100% infill :)

Re: MMU 3

: 17 paź 2023, 05:21
autor: fyme
Jarewa pisze: 16 paź 2023, 22:46 Te pudło za owcą trochę przeraża tyle zmarnowanego filanamentu.
Przy tam małych modelach oszczędniej jest chyba drukować po kilka na raz. Tu na niektórych warstwach jedna kropka w innym kolorze i cała procedura czyszczenia jedt uruchamiana.

Re: MMU 3

: 18 paź 2023, 17:19
autor: fyme
Prawie 9cio godzinny druk dwukolorowy bez żadnej interwencji z mojej strony. Uważam więc że mmu działa bez problemu :D
Teraz czas na kalibrację kolorów bo przejście z czarnego na biały wyszło średnio. Zbyt mała ilość filamentu jest wymazywana by oczyścić dyszę z resztek czarnego.

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 17:32
autor: fyme
Paczuchy dotarły. W międzyczasie okazało się że mmu działa sprawnie i bez problemów i bez tych gadżetów :rotfl: no ale skoro dotarły to je założę i będę miał pełnoprawne mmu 3 w wersji ultimulti :)

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 18:24
autor: fyme
I zmontowane

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 18:56
autor: Kopytko
A gdzie tą płytkę kupiłeś?
EDIT: OK Znalazłem:P

Dobrze ze anulowałeś zestaw:P

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 19:10
autor: fyme
W sumie zaoszczędziłem koło 6 setek ;) choć tu na forum była ostatnio lepsza oferta na mmu :sad2:
Za to metalowych kulek, mocowań silnika i kompletów magnesów mam jeszcze na kilka zestawów :cool2:
Więc jakby ktoś potrzebował do przeróbki mmu2s na mmu3 to pisać, oddam zestaw za koszty paczkomatu ;)

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 19:42
autor: morf
Mam 3szt tych flanszy do wału, też mogę odstąpić bo pozbyłem się mmu jednak

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 20:19
autor: greg
A ja czekam na upgrade do MK4 ale cos im nie idzie najlepiej https://blog.prusa3d.com/pl/dev-diary-a ... -mk4_85043 moze do konca roku rozwiaza problemy :)

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 21:27
autor: Kopytko
greg pisze: 31 paź 2023, 20:19 A ja czekam na upgrade do MK4 ale cos im nie idzie najlepiej https://blog.prusa3d.com/pl/dev-diary-a ... -mk4_85043 moze do konca roku rozwiaza problemy :)
Ale upgreade do mk4, będzie tylko i wyłącznie programowy. Nie będzie nic hardwerowego robione.

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 23:14
autor: greg
Raczej beda inne przewody z wtyczkami bo nowa plyta MK4 ma zupelnie inny typ zlacz niz w MK3

Re: MMU 3

: 31 paź 2023, 23:22
autor: fyme
No i podłączenie od strony ekstrudera

Re: MMU 3

: 01 lis 2023, 00:13
autor: arek

Re: MMU 3

: 28 sty 2024, 17:48
autor: afick
fyme pisze: 31 paź 2023, 17:32 Paczuchy dotarły. W międzyczasie okazało się że mmu działa sprawnie i bez problemów i bez tych gadżetów :rotfl: no ale skoro dotarły to je założę i będę miał pełnoprawne mmu 3 w wersji ultimulti :)
:) dzis tez zabralem sie za skladanie mmu3... i brak tego "coska" mnie zaskoczył....

Czy macie moze jeszcze do odstapienia/odsprzedania te brakujace elementy , włączając ten power-board?

Re: MMU 3

: 28 sty 2024, 19:02
autor: fyme
Power borda nie mam (kupiłem tylko 1 sztukę) ale mam kulki, magnesy i tą metalową flansze więc jakby co to oddam w prezencie :)

Re: MMU 3

: 29 sty 2024, 09:52
autor: afick
fyme pisze: 28 sty 2024, 19:02 Power borda nie mam (kupiłem tylko 1 sztukę) ale mam kulki, magnesy i tą metalową flansze więc jakby co to oddam w prezencie :)
“Biorę” 😀 napisze pw

Za płytką zaglądałem tylko na stronę Prusy - i chyba jeszcze nie było jej tam. Zakladam więc ze płytkę można dostać gdzieś indziej 😀 - jakiś link skąd brałeś?

Re: MMU 3

: 29 sty 2024, 11:21
autor: fyme
Płytkę kupiłem na AliExpress
https://a.aliexpress.com/_EwvfdrT

Re: MMU 3

: 29 sty 2024, 12:22
autor: Igor
Możesz też odpowiednio wpiąć w istniejącą płytę ten zestaw:
https://allegro.pl/oferta/regulowany-st ... 9735119819
image.png
Jeno tej zwory na diodzie nie rób, żeby nie łączyć 5V zasilacza z 5V dołożonego stabilizatora.

Re: MMU 3

: 29 sty 2024, 15:02
autor: Igor
ERRATA do poprzedniego postu. Dałem link do modułu z układem LM317. Też zadziała (po ustawieniu napięcia 5V) ale chodziło mi o moduł z układem LM7805:https://allegro.pl/oferta/modul-zasilan ... 4686886449

Nie musi być impulsowy odpowiednik, prąd jest tak znikomy że zwykły liniowy 7805 z małym radiatorkiem ledwo się grzeje, moc tracona poniżej wata.

Re: MMU 3

: 29 sty 2024, 20:35
autor: malyhenio1
Czy to MMU dział tylko z prusą ?

Re: MMU 3

: 29 sty 2024, 21:49
autor: fyme
Z tego co wiem to tak.

Re: MMU 3

: 30 sty 2024, 06:57
autor: Igor
Generalnie MMU działa z Prusą bo to jest dodatek do Prusy. Z klonami też zadziała, ewentualnie mógłbyś skompilowac prusackiego Marlina pod płytę z parametrami dla swojej drukarki ale na tym to ja się nie wyznaję.

Re: MMU 3

: 30 sty 2024, 07:32
autor: malyhenio1
Igor pisze: 30 sty 2024, 06:57 Generalnie MMU działa z Prusą bo to jest dodatek do Prusy. Z klonami też zadziała, ewentualnie mógłbyś skompilowac prusackiego Marlina pod płytę z parametrami dla swojej drukarki ale na tym to ja się nie wyznaję.
Marlin 2.. mam opcje MMU jak pamiętam.
A AMS to to samo co MMU ?

Re: MMU 3

: 30 sty 2024, 07:42
autor: Jarewa
Nie jest to samo, ale skoro już są alternatywne softy do bambu to znaczy że rozpracowali to. Więc to kwestia czasu jak ams będzie można zaadoptować do zwykłej.

Re: MMU 3

: 30 sty 2024, 07:51
autor: Rozarh
AMS to projekt zamknięty - przynajmniej póki co.
MMU2s/MMU3 - to projekt Prusa - są klony ale chyba jest częściowo zamknięty

Jest jeszcze projekt Enraged Rabbit - w pełni otwarty, który doczekał się drugiej wersji. Oficjalnie dostępny dla drukarek z Klipper i RRF a używany głownie przez posiadaczy Voron'a ;)
https://github.com/EtteGit/EnragedRabbitProject - modułowa budowa pozwala używać nawet 9 filamentów (dla upartych pewnie więcej).

Re: MMU 3

: 30 sty 2024, 21:29
autor: afick
Igor pisze: 29 sty 2024, 12:22 Możesz też odpowiednio wpiąć w istniejącą płytę ten zestaw:
https://allegro.pl/oferta/regulowany-st ... 9735119819

image.png

Jeno tej zwory na diodzie nie rób, żeby nie łączyć 5V zasilacza z 5V dołożonego stabilizatora.
Racja moglbym :) niemniej jednak zdecydowal zaplacic kolega z Ali za "gotowca" (w nadzieji ze bedzie dzialac :P )

Re: MMU 3

: 31 sty 2024, 06:25
autor: Igor
Zawsze to artelnatywa :P Zapłacić, poczekać i mieć śliczne P&P albo wyciągnąć z korytka z częściami elektronicznymi (lub zapłacić pińć zeta i czekać dwa dni) i wlutować sobie samemu.

Re: MMU 3

: 09 lut 2024, 21:14
autor: malyhenio1
Czy filnament w MMU może się plątać ?

Re: MMU 3

: 10 lut 2024, 10:54
autor: Igor
Trzeba się postarać. Od szpulki a przynajmniej od bufora, do samego ekstrudera, biegnie w rurkach. Może się zawinąć zaraz za wałkiem podajnika, kiedy selektor wybierze inne radełko niż to za którym czeka karetka, kiedy karetka trafi niedokładnie przed kanał z wybranym filamentem, albo przy ładowaniu szpuli do selektora, zwłaszcza kiedy czubek jest źle przycięty.
W MMU3 z poprawionym zasilaniem, raczej się taka pomyłka nie zdarzy, w MMU2s była standardem, tak jak wiele innych wynikających ze spontanicznych resetów lub przekłamań.

Re: MMU 3

: 15 lut 2024, 07:18
autor: malyhenio1
Nie MMU, ale AMS:

Re: MMU 3

: 15 lut 2024, 07:30
autor: mcxmcx
Ja czekam aż do x1cc i reszty, przeniosą czujnik końca filamentu z ams w okolice głowicy i puszcza dwie czy cztery rurki.


Żeby nie wycofywać tylko zmieniać bezpośrednio przy.

Re: MMU 3

: 15 lut 2024, 08:58
autor: Igor
Tak działało MMU1. Ale cosik nie działało i uczynili MMU2.

Re: MMU 3

: 18 lut 2024, 10:36
autor: Darkman
Ok, muszę stwierdzić, że... MMU3 działa! Odpaliło "od szczała" ;) Powiem szczerze, że po moich przygodach z MMU2S jestem mocno zaskoczony! :D Po drobnych korektach docisków oraz dokalibrowaniu FS puściłem dwudziestodwu godzinny wydruk Marlina. ANI RAZU MMU nie potrzebowało mojej pomocy, żadnych zacięć, żadnych błędów! No i model "prawie" wyszedł.

No właśnie, prawie... :unknown:


Pierwszy raz widzę takie coś, kilka razy miałem przesunięte warstwy, ale na całości wydruku (od miejsca przesunięcia) ale takich przesuniętych kilka warstw przydażyło mi się pierwszy raz.
Wiecie może czym to może być spowodowane? Może być błąd pliku? Miałem kiedyś przypadek, że plik uszkodził się na karcie SD lub przy zapisie na niej, ponowne pocięcie modelu naprawiło problem.
Problem z drukarką? Ostatnio aktualizowałem Prusaka do "plusa", więc praktycznie składałem całość od nowa, ale raczej wszystko dobrze poskładane (czyli tak jak było wcześniej ;) )

Re: MMU 3

: 18 lut 2024, 17:35
autor: Kopytko
Wygląda jaby wykryło zderzenie i powróciło na prawidłową warstwę, dlatego góra z dołem sie pokryła. Sprawdz błędy ostatniego wydruku to zobaczysz ile było zderzeń i błędów załadowania.

Re: MMU 3

: 19 lut 2024, 07:54
autor: Rozarh
Jak dla mnie to model się odrywał od stołu ale podczas zmiany koloru (gdy dysza posuwała po wipe tower) z powrotem przyklejał do stołu. To, że model wrócił na miejsce to kwestia przypadku a nie "wykrycia zderzenia".

Re: MMU 3

: 19 lut 2024, 08:12
autor: Kopytko
Jak sie mógł przyklejac:P Jeszcze nigdy mi sie wydruk, po odklejeniu nie przykleił.
Jeżeli prusa nie wykryje zderzenia (zdarza sie) , to masz przesuniecie warstwy, następnie kilka warstw wyżej wykryje to wraca do bazowej pozycji , ponieważ zawsze leci do 0,0 i wraca do pozycji bazowej wydruku.

PS. Prusa najczesciej sie klinuje na wipe tower, gdy odległości lekkiego wypełnienia są za duze , dla mnie działa ok 5mm, fabryczne 10mm przy niskiej warstwie jest zbyt dalekie.

Re: MMU 3

: 19 lut 2024, 09:57
autor: Igor
Kiedyś dokończyłem wydruk "kołyski". Puściłem stojaczek na bity, taką zwykłą "sztabkę z dziurami od góry" z PETG na gcodzie dla PLA. Kiwało się ale całkiem się nie oderwało. Dolna ścianka "uśmiechnięta" końcówkami o 2mm w górę. Dokleiłem tam 3mm gumiane nóżki i zostawiłem sobie ku przestrodze, do dzisiaj używam. W sumie działa tylko wygląda jak ciastko wyschnięte na kaloryferze.

Re: MMU 3

: 19 lut 2024, 22:44
autor: Darkman
Kopytko pisze: 19 lut 2024, 08:12 Jeżeli prusa nie wykryje zderzenia (zdarza sie) , to masz przesuniecie warstwy, następnie kilka warstw wyżej wykryje to wraca do bazowej pozycji , ponieważ zawsze leci do 0,0 i wraca do pozycji bazowej wydruku.

PS. Prusa najczesciej sie klinuje na wipe tower, gdy odległości lekkiego wypełnienia są za duze , dla mnie działa ok 5mm, fabryczne 10mm przy niskiej warstwie jest zbyt dalekie.
Hmmm, myślisz? :think: Może być. MMU2S nie miałem niestety szczęścia się pobawić zbyt długo (udało mi się tak naprawdę dwa małe modele wydrukować, zanim mnie szlag trafił i poszło w karton :crazy2: ). Tera poskładałem MMU3 i nie mogę wyjść z podziwu, że toto po prostu działa. :DD
Ale wracając, na "gołej" MK3S nigdy takich efektów nie uzyskałem jak ten z mojego poprzedniego posta. Może faktycznie wieża jest kluczem, tak jak napisałeś. Przesunięte warstwy miałem, jak najbardziej, ale na całości.
IMG20240219221500.jpg
Puściłem jeszcze raz, modele 75%, za to więcej i odsunąłem wieżę. Teraz jeszcze zmieniłem, tak w razie "W" parametr wypełnienia na 6. ;)
IMG20240219203632.jpg
IMG20240219222019.jpg
W między czasie poszła jeszcze jaszczurka (MMU wciąż działa, podejrzane... :crazy2: )
IMG20240218200212.jpg
Ok, testuję dalej. ;)
Dzięki bardzo za poradę :piwo:

Re: MMU 3

: 19 lut 2024, 22:52
autor: arek
Aż bym spróbował MMU3 z MK3.5 (ale to bardziej w celu "nie chce mi się chodzić do drukarki zmienić filament" niż wielokolorwe wydruki)... Co ten AMS robi z człowiekiem ;)

Trzeba będzie upolować jakąś sprzedaż MMU2S/MMU3.

Re: MMU 3

: 19 lut 2024, 23:40
autor: Kopytko
JA nie do końca mam mmu3:P Bo mi sie nie chciało zmieniać palstików, leżą obok wydrukowane, ale sam soft dużo poprawił. Ale też zaczęło to działać z sensem.
Teraz mam problem z łącznikiem bi metal, czasem sie zatnie na tym wejsciu do rurki, niby jest tam mosiądz i kawałek nizej dopiero rurka ale minimalny rancik jest, pora wrócic na full metal tytan.
Sam mmu przy kilkudziesięcio godzinnych wydrukach tylko raz miał zwieche jak za duzo nitek zostało w kuleczce.

Re: MMU 3

: 20 lut 2024, 09:59
autor: Igor
Czasem możesz mieć peoblem z radełkami MMU, kiedy idą wolniej niż ekstruder.

Re: MMU 3

: 20 lut 2024, 10:41
autor: Kopytko
Radełka mmu sie nie kręcą, podczas ekstruzji.

Re: MMU 3

: 20 lut 2024, 10:58
autor: Igor
U mnie się kręciły i stawiały opór bo łożysko danego filamentu na bębnie selektora pozostawało na pozycji aktualnie używanego. Ekstruder lekko chrupał po filamencie przytrzymanym przez selektor, stąd uwaga że można na taką sytuację trafić.

Re: MMU 3

: 20 lut 2024, 11:03
autor: Kopytko
Moze na jakimś starym firmware tak było, aktualnie docisk jest zwalniany i radełka się nie kręcą.

Re: MMU 3

: 20 lut 2024, 17:35
autor: Darkman
Kopytko pisze: 19 lut 2024, 23:40 JA nie do końca mam mmu3:P Bo mi sie nie chciało zmieniać palstików, leżą obok wydrukowane, ale sam soft dużo poprawił. Ale też zaczęło to działać z sensem.
Hehehe, no tak. :D Ja MMU2S -> MMU3 nabyłem drogą kupna we wrześniu, jakiś miesiąc temu podrukowawszy plastiki, a złożyłem do qpy w zeszły czwartek dopiero. Trauma po MMU2S :crazy2:


Pozmieniaj plastiki, naprawdę warto. MMU3 z nowym softem - bajka! ;)

Re: MMU 3

: 20 lut 2024, 23:15
autor: Kopytko
Sam soft też działa :)

Re: MMU 3

: 21 lut 2024, 06:42
autor: Igor
Na starych plastikach śmiga tak samo.

Re: MMU 3

: 02 mar 2024, 22:44
autor: arek
Możecie mi jedną rzecz potwierdzić (nie mam MMU*), że da się MMU używać do wyboru filamentów na zasadzie zbliżonej do AMSa.

Czyli mam "załadowane" do MMU 5 filamentów, kończy się wydruk, zdejmuję go z stołu i spokojnie mogę iść km dalej, poslicować co mi pasuje, puścić wydruk i nie będę niczego (teoretycznie) musiał dotykać by szło z innego typu filamentu lub koloru?

(wydaje mi się oczywiste, że tak to jest również w MMU ale różnie to bywa)

Re: MMU 3

: 02 mar 2024, 23:08
autor: Kopytko
Musisz rozwinąć drugie zdanie , jakoś coś zagmatwałeś chyba:P

Re: MMU 3

: 03 mar 2024, 00:50
autor: arek
W AMS masz wsadzone jakieś np. 4 filamenty. Potem idziesz bardzo daleko, wybierasz ze slicera który filament ma być użyty (w jednokolorowym wydruku) czy też które ileś (w wielokolorowym) i nie ma żadnej potrzeby fizycznie pojawiać się przy drukarce by wydruk powstał. Puszczasz zdalnie i gotowe (wiadomo, w teorii bo czasami się coś skopie).

Wydruk się skończy, zdejmujesz ze stołu, oddalasz się jeszcze raz daleko i ponownie... znów możesz kolejny wydruk zdalnie puścić z jednego/jednych z załadowanych filamentów bez konieczności pojawiania się fizycznie przy drukarce.

(oczywiście zakładam prusę z MMU oraz z czymś ala prusa connect, prusa link czy choćby octoprint)

Głównie chodzi o to czy nie ma jakichś myków, że a tu trzeba coś fizycznie przy drukarce czy MMU kliknąć, przesunąć, dotknąć itd (ze względu na fakt użycia MMU) by druk powstał.

Oby tym razem było zrozumiale ;)

Re: MMU 3

: 03 mar 2024, 09:49
autor: Kopytko
To zdalnie sie nie wypowiem, bedąc przy drukarce tak, można wybrać z której szpuli np ma lecieć wydruk z pojedynczego koloru. Jest jeszcze opcja że w momencie skończenia sie pierwszej szpuli , przełączy sie na następną szpulę.
Zdalnie musi , podpowiedzieć ktoś kto używa prusa connect.

Re: MMU 3

: 03 mar 2024, 13:07
autor: Igor
Z której szpuli będzie drukowane, wybierasz w slicerze. Jeśli potniesz w trybie "MMU Single Material" (czy jakoś tak), możesz w dodatku użyć trybu "Spool Join", czyli możesz mieć w MMU wpięte 5 szpul z resztkami po 10 deko PETG i puścić wydruk 450 gramów. Jak się na pierwszej materiał skończy, zmienia na drugą i tak aż do piątej.

Możesz też puścić wydruk pocięty w trybie "Bez MMU" i ręcznie z menu drukarki wybrać z której szpuli ma brać.

Zdalnie - podobno po przeróbkach drukarki się da - nie próbowałem, dla mnie zaletą była właśnie pełna autonomia drukarki, bez żadnej sieci.

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 12:09
autor: Darkman
Hmmm, też tak macie?

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 12:15
autor: fyme
Po aktualizacji softu miałem tak samo. Mimo to drukownie przebiega bez problemów.

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 20:14
autor: arek

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 20:24
autor: fyme
Zamówiłem upgrejd do wersji 3.5. Ponoć współpracuje z mmu 3. Się zobaczy 😁
Co prawda mam revo które nie jest jeszcze wspierane i eksteuder bondtech który zdecydowanie nie jest wspierany więc co się może nie udać 😅
I oczywiście jak to u Prusy, na stronce info ze czas oczekiwania to 1 tydzień ale jak zamówiłem i zapłaciłem to planowana wysyłka między 2 a 8 kwietnia 🤦

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 20:32
autor: arek
Niewspieranie "revo" polega na tym, że nie przechodzi jednego testu (są wyjątki, którym przechodzi poprawnie) i przez to trzeba na lcd przy puszczaniu druku klikać "olej, działaj". Irytujące jak diabli no ale... Poza tym drukuje normalnie.

Z MK3.5 główny obecnie dramat dla niektórych to: https://github.com/prusa3d/Prusa-Firmwa ... ssues/3772

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 20:39
autor: fyme
Tak czytałem więc poklikam sobie zanim nie ogarną w nowym sofcie. A odnośnie łóżka to mam silicone mod i zastanawiam się czy go nie zostawić jak jest bo mam równiutki stół skoro jest z tym problem 🤔
Co prawda w upgrejdzie są jakieś nowe kompensacyjne złącza stołu ale może je po prostu olać?

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 21:39
autor: arek
Mam zamontowane ale co jest lepsze to nie wiem.

Re: MMU 3

: 10 mar 2024, 21:51
autor: fyme
Silicone mod lepszy w tym sensie ze jest możliwość regulacji i można ustawić stół w zasadzie idealnie (w granicach zdrowego rozsądku oczywiście).
Jeśli dam radę zmienić terminator stołu bez rozkręcania stołu to tak zostawię 😅

Re: MMU 3

: 11 mar 2024, 06:19
autor: EG-SPOON
U mnie nowe podkładki stołu poprawiły jakość pierwszej warstwy, silicone mod nie spisywał sie idealnie. Przed upgrade do Mk3.5 zmieniłem extruder Bondtech na oryginalny, bo obawiałem się że bedzie problem z kalibracją XYZ, a okazało sie że MK3.5 nie ma kalibracji XYZ i prawdopodobnie działał by normalnie, ale tego do końca nie wiem.

Re: MMU 3

: 11 mar 2024, 18:57
autor: fyme
Bondtecha zostawiam bo go lubię. Z tego co czytałem to różnica w wysokości osi to 2 mm i można ją ręcznie zmienić w menu eksperymentalnym tak jak kroki ekstrudera więc będę próbował.
Jeszcze podpytam zaczepnie. Zadowolony jesteś z upgrejdu do 3.5?

Re: MMU 3

: 11 mar 2024, 21:59
autor: EG-SPOON
Tak. Jestem bardzo zadowolony. Najlepszy mod jaki miałem. Drukarka bardzo fajnie śmiga ( nie licząc pierwszych kalibracji, bo strasznie na nich jęczy :) ), jakość druku się poprawiła, no jest dużo szybsza. Co do termistora, właśnie przypadkowo zaglądnąłem pod stół i widzę że jeden przewód od termistora sobie wisi zahaczając o ramę :/ , musiał się wysunąć z oplotu no i czeka mnie mały przegląd.

Re: MMU 3

: 11 mar 2024, 23:35
autor: EG-SPOON
fyme pisze: 11 mar 2024, 18:57 Bondtecha zostawiam bo go lubię. Z tego co czytałem to różnica w wysokości osi to 2 mm i można ją ręcznie zmienić w menu eksperymentalnym tak jak kroki ekstrudera więc będę próbował.
Jeszcze podpytam zaczepnie. Zadowolony jesteś z upgrejdu do 3.5?
Zastanawiam się na tym menu eksperymentalnym :think: Nic takiego nie widzę. Pewnie trzeba coś kombinować ?

Re: MMU 3

: 11 mar 2024, 23:50
autor: arek

Re: MMU 3

: 23 mar 2024, 17:30
autor: malyhenio1

Re: MMU 3

: 23 mar 2024, 21:26
autor: Kopytko
Nie, to jest ERCF.

Re: MMU 3

: 23 mar 2024, 21:41
autor: malyhenio1
Ok, by kupić lub wydrukować MMU3 to czego szukać, kupiłem okazyjnie coś takiego

Re: MMU 3

: 23 mar 2024, 21:55
autor: Kopytko
Tak naprawdę potrzebujesz jeszcze silniki, radełka, okablowanie, złączki ptfe itp. MMJU3 masz jako oficjalne pliki https://www.printables.com/pl/model/531 ... able-parts

Silniki tu znalazłem bez płyty, ale to temat do przeszukania https://pl.aliexpress.com/item/1005005994143452.html

Re: MMU 3

: 23 mar 2024, 22:19
autor: malyhenio1
Kopytko pisze: 23 mar 2024, 21:55 Tak naprawdę potrzebujesz jeszcze silniki, radełka, okablowanie, złączki ptfe itp. MMJU3 masz jako oficjalne pliki https://www.printables.com/pl/model/531 ... able-parts

Silniki tu znalazłem bez płyty, ale to temat do przeszukania https://pl.aliexpress.com/item/1005005994143452.html
Jest tego sporo, ale co tak naprawdę jest, potrzebne to już się pogubiłem.

Re: MMU 3

: 24 mar 2024, 07:29
autor: Kopytko
Tu masz wszystkie podzespoły, śrubki itp. wypisane https://help.prusa3d.com/pl/guide/1-wprowadzenie_36832

Re: MMU 3

: 24 mar 2024, 09:24
autor: fyme
Tu chyba komplet mmu2 bez plastików
https://a.aliexpress.com/_EvNjm4H
Do tego stabilizator ze strony Prusy (jest tańszy niż na Ali) i trochę pomniejszych gratów i będzie git.
Albo szukaj używanego mmu2s. Ja tak kupiłem i przezbroiłem na mmu3

Re: MMU 3

: 24 mar 2024, 09:30
autor: Kopytko
fyme pisze: 24 mar 2024, 09:24 Tu chyba komplet mmu2 bez plastików
https://a.aliexpress.com/_EvNjm4H
Do tego stabilizator ze strony Prusy (jest tańszy niż na Ali) i trochę pomniejszych gratów i będzie git.
Albo szukaj używanego mmu2s. Ja tak kupiłem i przezbroiłem na mmu3
Brakuje radełek, złączek, kulki, śrubek i pewnie czegoś zapomniałem:P
Znalazłem kompletny zestaw, może nie najtańszy ale ładnie rozłożone wszystko co jest potrzebne, prócz plastików i stabilizatora do wersji 3.
https://pl.aliexpress.com/item/4000987998713.html

Re: MMU 3

: 24 mar 2024, 11:35
autor: malyhenio1
Stabilizatora do wersji 3, czyli co ?
Jeżeli to jest zestaw do MMU2, to mam chyba wszystko, no i radełka ile i jakie?
https://pl.aliexpress.com/item/1005005461584096.html

Re: MMU 3

: 24 mar 2024, 11:49
autor: Kopytko
Heniu masz wszystko w ostatnim linku, jaki wkleiłem.
A stabilizator taki:
https://www.prusa3d.com/pl/produkt/mmu-pd-board-addon/

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 07:32
autor: malyhenio1
Bufor jest potrzebny?
Bo tu chyba to yut. Prusy mówi, że to jest problem.

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 08:39
autor: Darkman
malyhenio1 pisze: 26 mar 2024, 07:32 Bufor jest potrzebny?
Bo tu chyba to yut. Prusy mówi, że to jest problem.
Raczej jest potrzebny. Filament musi mieć miejsce, gdzie może się cofnąć. Nie wiem jak oryginalny, ja używam wydrukowanego i żadnych problemów nie mam.

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 08:54
autor: malyhenio1
Znalazłem coś takiego:

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 13:17
autor: Kopytko
Ja mam bez bufora, podobnie jak na filmie, czyli rolki wiszą w większej odległości od mmu. Co do pokazanego na filmie TADA problemu, to to jest tylko i wyłącznie problem podczas załadowania filamentu, nie ma wpływu na późniejszy druk, filament nie jest na tyle cofany, aby wypadł z frontowego otworu.
Więc to, że nie wyszedł jej wydruk ponieważ filament nie trafił w otwór za radełkiem, to chyba tylko w momencie wymiany rolki może sie zdażyć.
I nie ma wpływu na działanie mmu podczas normalnej pracy.

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 13:34
autor: malyhenio1
Jest jakiś toturial jak przygotować projekt do druku wielokolorowego, i ustawić to w slicere ?
Tu użycie Camelona w K1:

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 13:36
autor: morf



use the force Luke

Re: MMU 3

: 26 mar 2024, 14:48
autor: fyme
Jak masz na tyle miejsca by cofający filament miał się gdzie ułożyć i nie splątać to nie. Ja tam bufor mam bo mam ciasno w szafce.

Re: MMU 3

: 27 mar 2024, 13:23
autor: malyhenio1
malyhenio1 pisze: 26 mar 2024, 08:54 Znalazłem coś takiego:
Co do tego to płytka jest prosta, na Atmelu 328, arduino uno i cnc schield pewno by to ogarnęło.
Na bambu i K1 i innych drukarka to działa.

Czy da się jakoś zaprogramować uno, bez wsadu właściwego ?
Wsad RGBL może działać ?
W cnc shield brakuje krańcówek.
Nie wiem, czy to dobry kierunek.

Re: MMU 3

: 29 mar 2024, 16:39
autor: dziobu
Wątek aktualizacji do MK4 przeniesiony tu: https://reprapy.pl/viewtopic.php?p=165009#p165009

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 18:56
autor: fyme
Wczoraj kupiłem drugie mmu2 za 400 PLN 🤭 domowiłem PD Board od Prusy 8 będzie mmu3.
Przezbroję i zepnę z Prusą mk3.5 😎

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 19:44
autor: malyhenio1
K.. Gdzieś to upolował ?

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 19:55
autor: fyme
Znalazłem post na fejsie. Z przed 22 tygodni 🤭 i napisałem pytanie czy może jest cień szansy że mmu nadal jest na sprzedaż. Okazało się że jest i to za taką kasę że żal było nie brać 😋

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 19:55
autor: artur_n
To przepłaciłem :D :D
Kupiłem przedwczoraj MMU2S za 500zł i będę przezbrajał do MMU3 do MK4 :yahoo:

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 19:57
autor: fyme
Ja właśnie drukuję bufor rmu

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 20:43
autor: Jarewa
Na FB jest za 2k Mk3s + MMU2s

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 20:58
autor: malyhenio1
Gdzie ?

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 21:02
autor: fyme
Na olx jest komplet na 1800 😉 i nawet w przypływie słabości chciałem brać ale ostygłem nieco bo wolę tą kasę włożyć w drugi upgrejd do mk3.5

Update
Teraz jest za 1500
https://www.olx.pl/d/oferta/prusa-mk3s- ... XFk6o.html

I to z revo 6

Re: MMU 3

: 28 kwie 2024, 21:06
autor: Jarewa

Re: MMU 3

: 30 kwie 2024, 21:24
autor: malyhenio1
fyme pisze: 31 paź 2023, 19:10 W sumie zaoszczędziłem koło 6 setek ;) choć tu na forum była ostatnio lepsza oferta na mmu :sad2:
Za to metalowych kulek, mocowań silnika i kompletów magnesów mam jeszcze na kilka zestawów :cool2:
Więc jakby ktoś potrzebował do przeróbki mmu2s na mmu3 to pisać, oddam zestaw za koszty paczkomatu ;)
Kupiłem MMU2 i chętnie przygarnę jak możesz.

Re: MMU 3

: 30 kwie 2024, 23:39
autor: fyme
Jutro sprawdzę co mi tam jeszcze zostało i dam znać 🙂

Re: MMU 3

: 01 maja 2024, 14:24
autor: fyme
malyhenio1 pisze: 30 kwie 2024, 21:24
Kupiłem MMU2 i chętnie przygarnę jak możesz.
Zostały mi kulki i magnesy. Nie mam już flansz. Zużyłem u siebie a resztę rozdałem. Jeśli interesują cie magnesy i kulki to daj znać na pw.

Re: MMU 3

: 02 maja 2024, 19:16
autor: fyme
Drugie mmu3 w wersji ulti multi zmontowane 😎

Druk z Prusamentu Galaxy Black na Prusie mk3.5

Re: MMU 3

: 02 maja 2024, 20:10
autor: malyhenio1
Można zmodyfikować MMU by było na więcej kolorów ?

Re: MMU 3

: 02 maja 2024, 20:29
autor: fyme
Jest projekt na printables ale trochę z tym zachodu.
Od biedy można drukować więcej niż 5 kolorami nawet na standardowym mmu tylko ręcznie trzeba podmieniać filamenty. Gdzieś widziałem instrukcje jak to ogarnąć.

Re: MMU 3

: 03 maja 2024, 10:34
autor: EG-SPOON
fyme pisze: 02 maja 2024, 19:16 Drugie mmu3 w wersji ulti multi zmontowane 😎

Druk z Prusamentu Galaxy Black na Prusie mk3.5
Drukowałeś wszystko na warstwie 0.15 ?

Re: MMU 3

: 03 maja 2024, 14:10
autor: fyme
Tak

Re: MMU 3

: 03 maja 2024, 22:03
autor: Darkman
fyme pisze: 02 maja 2024, 20:29 Jest projekt na printables ale trochę z tym zachodu.
Od biedy można drukować więcej niż 5 kolorami nawet na standardowym mmu tylko ręcznie trzeba podmieniać filamenty. Gdzieś widziałem instrukcje jak to ogarnąć.
Drukowałem ostatnio dziewięcioma kolorami, masakra. ;)