MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
Lechu
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2023, 11:38

MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: Lechu »

Drodzy Panowie i Panie,

Oficjalnie osiągnąłem limit swoich możliwości poznawczych i muszę poprosić Was o wsparcie 😅

Pacjent: mks robin nano v1.3
Objaw: flashowanie (każdego) softu kończy się zbrickowaniem drukarki (zawieszenie na 100% aktualizacji i "booting" freeze po ręcznym restarcie)

Zaczynając od początku:

1. drukarka kupiona jako używana, 3cia do zestawu,
2. drukarka śmigała na klipperze (obstawiam, że to może być czynnik składający się na moje aktualne problemy),
3. z uwagi na to, że robin nano v1.3 smiga na innym chipsecie niż v1.2, przepisałem swój soft na nowe środowisko (na pozostałych drukarkach uzywam robin nano v1.2) - dowiedziałem się o tym robiac research po flashu mojej kompilacji dla v1.2, będąc pewnym, że to ta różnica jest przyczyną problemu,
4. flashowanie konczy się freezem na 100% i ekranem "booting" po ręcznym restarcie (co ciekawe, .bin zmienia się na .cur),
5. jedyną opcja "odbrickowania" drukarki jest flash bootloadera przez st-linka, po którym drukarka uruchamia się z fabrycznym softem,
6. naturalnie, uznałem, że wina lezy po stronie mojej kompilacji. Sprawdziłem co się stanie przy flashowaniu generycznej kompilacji z githuba MKSa + jeszcze innej randomowej kompilacji z gita pod ten chipset - efekt jest ten sam.
7. flash marlina przez st-linka kończy się, jak wczesniej, brakiem bootowania + brakiem wyświetlacza.

Na tym etapie nie mam już dalszych pomysłów, stąd gorąca prośba o wsparcie, sugestie.
Nie mam (i nie planuję) mieć do czynienia z klipperem przez co nie do końca jestem w stanie przewidzieć jaki może/mógł być jego udział w tej całej sytuacji (zgodnie z moim researchem, teoretycznie żaden).

Z góry bardzo Wam dziękuję, bo już przestaje mnie to bawić 😃
Lechu
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2023, 11:38

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: Lechu »

Uzupełniająco, kompiluję wg. poniższych:

platformio.ini:
default_envs = mks_robin_nano_v1_3_f4

configuration.h:
#define MOTHERBOARD BOARD_MKS_ROBIN_NANO_V1_3_F4
#define MKS_ROBIN_TFT35
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: TDI-CAD »

Lechu
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2023, 11:38

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: Lechu »

Dzięki za odpowiedź TDI,

Od tego zacząłem i na tym bazowałem, z efektem jak powyżej :(
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: Rozarh »

Pokaż zdjęcie płyty. To nie jest czasem ta wersja co ma szeroki pasek do łączenia z wyświetlaczem?
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Lechu
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 wrz 2023, 11:38

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: Lechu »

Dzięki za odpowiedź :)

Po wielu godzinach kombinacji i rozmyślań, udało się zdiagnozować problemy:

1. Generyczny 2.0.x/2.1.x nie działał (pomimo pozornie bezproblemowej kompilacji) przez stare VSC (które nie chciało się aktualizować przez rozbieżność nazwy użytkownika w appdata) - kuriozalna przyczyna.
2. Ustawienie stepperów na 2208 robiło ten sam efekt, na 2208_Standalone było ok, wina leżała po stronie konfiguracji pinów TX/RX trybu UART jednego ze sterowników krokowca, konkretnie pinu PA5. Z jakiegoś powodu w nowszych releaseach marlina ma on z czymś, gdzieś konflikt. Nie wnikałem w to zbędnie i zmieniłem go (fizycznie i softwareowo) na PE5.

Teraz został problem nr 3. - m122 plujące "bad response" "low" dla wszystkich 5 btt tmc2208 v3.0 w trybie software uart.
Lutowanie ok, podpięte ok, kod ok (to moja 3cia drukarka w tej konfiguracji), nie mam pomysłów.
Ale to problem na kolejny dzień.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1436
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 371

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: cyfron »

Zworki do stepów dobrze ustawione?

https://www.youtube.com/watch?v=7ShcFKXrVHo
bukszpryt
Postów w temacie: 1
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: MKS Robin Nano v1.3 problem z aktualizacją softu

Post autor: bukszpryt »

o ile dobrze kojarzę, mój neptune chodzi na robinie nano 1.3. Od dobrych paru, jeśli nie parunastu miesięcy ma klippera. nie bardzo widzę, jak zmiana FW miałaby coś popsuć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”