Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: majek »

Nabyłem takie coś jak w temacie, bo była PROMOCJA :crazy2: , wg. danych marketingowych grzeje do 70oC i można sobie to dowolnie regulować. I ma grzałki na dole jak i górze. No i nie zrobiłem przed kupnem żadnego rozeznania oprócz porównania tego co inny marketingowcy przy innych suszarkach pisali :D
Czyli będzie o tym co naprawdę sobą prezentuje ta suszarka.
sunlu-s2.jpg
Po przekopaniu netu wyszło, że:
- nie ma wentylatora - w mojej wersji już jest
- wyświetlanie wilgotności kończy się na 20% i niżej nie schodzi - u siebie nie stwierdziłem, pokazuje mniej więcej tyle samo co Sonoff SNZB-02 i schodzi poniżej 20%, chociaż nie testowałem na tyle długo, żeby zejść aż do okolic 10% (ale 16% było).
- nie ma ujścia powietrza i wilgoć się zbiera w środku - to ludzie obchodzą nie domykając pokrywy lub instalując dodatkowy wentylatorek, ale.... (spójrz na koniec tego posta)
Wygląda na to, że nie zmieniając nazwy czy rewizji poprawili w międzyczasie główne bolączki tego modelu.

Na początek zrobiłem dwugodzinny test z pustą suszarką ustawioną na 70oC, w środku na kartoniku leżał czujnik Sonoff SNZB-02 (temperatura+wilgotność).
Po ponad 2h wyświetlacz wyglądał tak (timer domyślnie startuje od 6h i liczy w dół):
sunlu-s2-unmodified-temp-2h.jpg
Rzeczywista temperatura w środku to ok. 65oC mierzone tak czujnikiem Zigbee jak i miernikiem z termoparą, więc jak widać czujnik temperatury w suszarce trochę ją zaniża.

Tak to wygląda w czasie:
sunlu-s2-temp-hum-test-2h.png
Jak widać potrzeba ponad godziny na osiągniecie temperatury maksymalnej. Ponieważ suszarka nie może osiągnąć temperatury zadanej, to grzałka działa cały czas na 100% (40W poboru prądu).
I w sumie niezbyt dziwne jak całe urządzenie to plastik bez żadnej izolacji termicznej. Dla zobrazowania problemu:
sunlu-s2-side-temp.jpg
Dla kompletności jeszcze tabliczka znamionowa (zasilacz 24V jest osobnym bytem):
sunlu-s2-tabliczka.jpg
No to teraz to co tygrysy lubią najbardziej czyli rozbierane zdjęcia ;)

Otwarta, dół (już wykręcone wkręty trzymające grzałkę i zdjęte plastry klejące przewody do ścianki):
sunlu-s2-lower-part.jpg
Pokrywa z grzałką i dwoma wyjściami na filament:
sunlu-s2-upper-part.jpg
Po wyjęciu dolnej grzałki pojawia się wentylatorek 4010 dmuchający w bok w stronę wyświetlacza (na zdjęciu w górę):
sunlu-s2-fan-inside.jpg
a tak wentylator na zbliżeniu, widać też gniazdko zasilacza i po prawej stronie termistor:
sunlu-s2-fan-closeup.jpg
Tak wygląda od spodu:
sunlu-s2-bottom.jpg
I tu kryje się niespodzianka, bo spód można odkręcić i pojawia się wentylator:
sunlu-s2-bottop-open.jpg
To co widać, to bardzo fajna rzecz - w przypadku gdyby był problem ze zbieraniem się wody można łatwo zrobić otwór na dole i przekierować wyjście wentylatora poza obudowę, lub dodać drugi wentylator - zasilanie już jest, wg. mnie potencjalnie łatwa przeróbka bez rozbierania całej suszarki.

Ponieważ te 65oC, gorąca obudowa, grzanie non-stop na maksa niezbyt mi pasują, to w kolejnym odcinku będzie tuning suszarki :DD
dziobu, roman, Abys
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 9
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: roman »

majek pisze: 02 wrz 2023, 23:46 Ponieważ te 65oC, gorąca obudowa, grzanie non-stop na maksa niezbyt mi pasują, to w kolejnym odcinku będzie tuning suszarki :DD
Napisz czy udało się podbić temperature po modyfikacji
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: majek »

No to udoskonalam suszarkę ;)

Wymyśliłem sobie, że zaizoluję ją folią/pianką odbijającą ciepło jak często daje się za grzejniki. Akurat ma to typowo 3 mm grubości, więc w środku miejsca specjalnie nie zje (a marginesy są duże, wręcz na szpule starego typu Fiberology). No i tu pierwsze wyzwanie, bo najmniej pianki można kupić 5 lub 10 m za ok. 50zł. Przy czym dużo z tych pianek ma opinie, że sreberko się łuszczy, rozwarstia, są dziury itp.
Co prawda zakup rolki 5-10m był kuszący, żeby skorzystać ze smarta, ale nie wiem gdzie to później bym składował. :rotfl2:
I wtedy cały na biało wchodzi "Podkład izolacyjny Podwójnie Laminowany 1m² 3mm" za 13.49zł (+przesyłka). Muszę przyznać, że to był świetny wybór, bo sreberko jest z obu stron, nie łuszczy się ani nie rozwarstwia przy wyginaniu czy nawet cięciu nożem 'w powietrzu'. No i resztki z 1m² łatwiej gdzieś schować :)

Zaczynam od prostej rzeczy czyli izolacji pod grzałkami - na cały obwód starcza pasek pianki szerokości 8cm i długości ok. 70cm.

Najpierw dół:
sunlu-mod1.jpg
sunlu-mod2.jpg
sunlu-mod3.jpg
sunlu-mod4.jpg
Klapa:
sunlu-mod5.jpg
sunlu-mod6.jpg
Trzeba styki zaizolować, żeby coś nie wybuchło jakby się zwarło o folię z alu (to samo trzeba zrobić z grzałką na dole):
sunlu-mod7.jpg
Po zmontowaniu prawie nie widać od strony grzałki:
sunlu-mod8.jpg
Od góry widać placki od taśmy samoprzylepnej: :pardon:
sunlu-mod9.jpg
Boczki:
sunlu-mod10.jpg
sunlu-mod11.jpg
sunlu-mod12.jpg
sunlu-mod13.jpg
I tak całość wygląda po zmontowaniu:
sunlu-mod14.jpg
Puszczony ten sam test 2h, czujnik w tym samy miejscu i widać (albo i nie) różnicę:
sunlu-s2-temp-hum-test-2h-after-mod.png
Podsumowując:
  • o wiele szybciej się nagrzewa (teraz 40 minut do roboczej zamiast 60)
  • nie nagrzewa się wewnątrz powyżej 65oC - czyli tu się nic nie zmieniło, ALE tym razem to decyzja termostatu, a nie niemożność dogrzania
  • obudowa tam gdzie jest zaizolowana jest o wiele chłodniejsza:
    sunlu-mod15.jpg
  • teraz termometr w suszarce przekłamuje w drugą stronę, pokazuje 70oC jak w środku jest tylko 65oC
  • ciekawostka: kawałek obudowy bez izolacji termicznej - miejsce gdzie wieje wentylator (przy okazji widać co się wyświetlało po godzinie testu):
    sunlu-mod16.jpg
  • po osiągnięciu temperatury maksymalnej widać po poborze prądu, że działa regulacja (należy odjąć 11W od pomiarów, bo nie sama suszarka była podłączona do listwy z pomiarem):
    sunlu-s2-mod-power.png
Ogólnie jestem zadowolony z przeróbki. Te 65oC mnie męczyło, ale jak termometrem na podczerwień sprawdziłem temperatury grzałek, to myślę, że lepiej to zostawić tak jak jest. Dolna grzałka miała temperaturę 80-90oC (w zależności od miejsca), górna 70oC. Możliwe, że w dłuższym okresie czasu i z rolką w środku będzie ok. Jeszcze pewnie jak wstawie tam filament na dłuższy czas, to też wrzucę termometr i zobaczymy. No i średni pobór prądu po zaizolowaniu spadł o ok. 1/3, co jest miłe w obecnych czasach ;)
Jeszcze może coś spróbuję wykombinować z tym wentylatorem (prowadnica powietrza?), bo szczerze mówiąc, to nie wiem czy on coś rzeczywiście tam daje.
Abys, konradsdev1
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: Abys »

Też kupiłem ostatnio wersję czarną, zdziwił mnie wentylator bo nigdzie nie pisali o nim i widać że jest to jakaś nowa rewizja.
Ciekawa przeróbka, może też coś takiego zrobię u siebie :good:
Patrząc po filmach na YT to wilgoć się zbiera raczej u góry, więc ten wentylator może jakoś dociera na górę i wymusza obieg powietrza aby ta wilgoć krążyła.
Ale zamontowany wentylator z góry wyciągnie ciepłe powietrze razem z wilgocią i też nie dobrze, ja u siebie chciałem zastosować patent z uchyleniem pokrywy ale nie zobaczyłem jeszcze kropelek zbierających się na klapie.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: bartoszeqqq »

Z wilgocią ludzie chyba walczą w tym modelu poprzez dodanie żelu krzemionkowego, na Printables jest sporo tego typu przeróbek - np. https://www.printables.com/pl/model/535 ... iccant-box
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: Abys »

Te podałeś S1 my mówimy o nowej wersji S2.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: bartoszeqqq »

Faktycznie, mój błąd :D
Tutaj dla S2: https://www.printables.com/pl/search/all?q=s2%20silca
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: Kopytko »

Tak czy siak ta wilgoć nadal jest w komorze i to problem. Najlepiej dać jakoś tej wilgoci uciec, moze zastosowanie takiego zaworku od lamp by sie sprawdziło, kto chętny przetestować? Bo ciągle bije sie z zakupem takiej suszarki:P
Wywiercić otworek na górze lub kilka małych aby wilgoć uciekała.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 807
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: Abys »

O jakim zaworku mowa?

Jak dobrać się do elektroniki:
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
żródło: https://www.youtube.com/watch?v=9QmE3Az ... DaveCrabbe
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: majek »

Jak już pisałem na samym początku, 'normalny' chińczyk nazwałby tę suszarkę S3 czy S2 Pro ;) , bo dodany jest wiatraczek oraz drugi wylot na filament i jest to całkiem co innego niż wszytko na youtube o starym modelu.

Ta druga dziura być może wystarczy do odprowadzenia wilgoci bez uchylania - trzeba sprawdzić (zaworki w lampach też nie są większe). W sumie z nieużywanej dziury można wyjąć wkładkę prfe i będzie trochę większa. Dodatkowo na samym czubku można bezkarnie przewiercić jeszcze jedną dziurę, bo jest ukształtowanie po otworze do wtrysku i jak się nieuważnie przyjrzeć, to ma się wrażenie, że tam też jest otwór :smile2:

Natomiast uchylanie niezaizolowanej suszarki to taki sobie pomysł ze względu na niedobór mocy nawet dla zamkniętej. Tak samo jak wymuszanie obiegu powietrza poza suszarkę.

40W to cały czas jest tyle samo w zamkniętej przestrzeni, inne suszarki o tej mocy mają w danych grzanie do 55-60oC. Tutaj dwie grzałki nie dodają mocy, ale zapewniają większe bezpieczeństwo dla filamentu, bo mogą rozgrzewać się do mniejszej temperatury niż jedna na dole. No i grzanie jest bardziej równomierne na całym obwodzie.

Co do rozklejania elektroniki, to w sumie może się to przydać tylko jak suszarka się uszkodzi (widziałem ten film wcześniej).

Jeszcze chodzi mi po głowie wyciągnięcie termistora z pod grzałki i przestawienie na ściankę pionową, bo to podobno coś zmienia, ale to kiedyś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”