Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 9
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: roman »

Kopytko pisze: 03 wrz 2023, 10:23 Tak czy siak ta wilgoć nadal jest w komorze i to problem. Najlepiej dać jakoś tej wilgoci uciec, moze zastosowanie takiego zaworku od lamp by sie sprawdziło, kto chętny przetestować? Bo ciągle bije sie z zakupem takiej suszarki:P
Wywiercić otworek na górze lub kilka małych aby wilgoć uciekała.
Ja w ogóle mam wrażenie, że "ewolucja" tych suszarek to jakoś trochę pobłądziła. Jeszcze z rok temu to w ogóle trudno było cokolwiek wybrać co by... działało i nie kosztowało 800zł. Teraz jest już trochę lepiej (np jest wentylatorek), ale tu znowu ktoś zapomniał o wymianie powietrza. A przecież wystarczyłoby aby projektant suszarki choć raz pożyczył od żony suszarke do grzybów/warzyw/owoców i na niej się wzorował, dołożył ...nieintuicyjne sterowanie (no bo wiadomo, że lekko być nie może), jakiś wyświetlacz, termometr, jakieś tryby, diody led (koniecznie mrugające w rytmie disco) i te całą mase nieprzydatnych gófno funkcji. Ale by działało.
Kopytko
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: majek »

Problem jest taki, że suszarki do grzybów mają grzałki rzędu 100-200W na 230V, a nie nędzne 40W niskonapięciowe. Łatwo też znajdziesz relacje ludzi, którym się w takiej suszarce filament się przetopił z jednej strony, a z drugiej pozostał mokry. Z taką mocą również nie zrobisz małej suszarki, bo na wylocie grzałki będzie za ciepłe powietrze. Łatwiej i bezpieczniej jest wsadzić słabszą mocowo grzałkę i jednak zamknąć obieg, bo to i tak zadziała.
To nie jest tak proste jakby się mogło zdawać. Zwłaszcza kontrola temperatury i jej równomierny rozkład przy obiegu otwartym.

Ja miałem sobie zrobić suszarkę na peltierze - z jednej strony strona ciepła działałaby jak zwykła grzałka, za to przez zimną miało być zasysane powietrze częściowo z zewnątrz (może klapka sterowana serwem na zmianę obiegu). Na zimnej stronie wilgoć powinna się skraplać i tak można od razu osuszać powietrze. Tylko problem byłby jak z klimą - odprowadzanie skroplin. W sumie są nawet gotowe projekty tego typu.

Ale obecnie mam parę innych rzeczy do roboty, a potrzebuję suszarki (pa+cf czeka), więc na razie kupiłem gotowca i lekko go podrasowałem zamiast bawić się od zera w peltiery. Ale może kiedyś do tego wrócę ;)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 9
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: roman »

Wiem i rozumiem twój punkt widzenia, ale podtrzymuje swoje zdanie :)

Grzałki to raczej wskazane są aby były w napięciu sieciowym, czyli bez przetwornic obniżających efektywność. Moc suszarki wynika z czego innego:
- gówniany wentylatorek oraz moc podawana jest dla włączonej grzałki, która działa w cyklach (okres włączonej i wyłączonej). Niskonapięciowe pewnie działają inaczej.
- obudowa, a w szczególności większa kubatura, ale to kwestia projektu, czy bardziej wyboru - więcej miejsca w środku = lepsza uniwersalność, każda rolka 1kg wejdzie. U mnie to chyba wejdzie i nawet 3kg tej takiej małej średnicy, ale szerokiej.
Sądzę, że gdyby nie ta kubatura to zużycie prądu byłoby podobne (lub mniejsze, gdyby nie gówniany wentylator).

Czy na wylocie będzie zbyt ciepłe powietrze, no tu znowu moim zdaniem to nie jest kwestia grzałki, a raczej odpowiednio krótkiego cyklu. Ponadto, rozwiązaniem na to jest to, że tam powietrze nie leci bezpośrednio na filament, tylko jest rozpraszane na bok - czyli to tworzy niejako taki bufor. Oczywiście są jakieś fakapy tych suszarek, no ale bądźmy szczerzy: one kosztują 100zł, więc co któraś "musi" po prostu wyjść wadliwa z fabryki. Moc grzałki miałaby rzeczywiście znaczenie i byłaby szkodliwa, ale to raczej tak gdyby ona miała z 800W. Moce grzałek są tak dobierane, by przy maks odkręceniu czas aktywności grzałki w cyklu był odpowiednio szeroki. Także ta moc z tego wynika.

Zmierzam do tego, że wbrew pozorom i prymitywnej konstrukcji te warzywne suszarki są nawet trochę przemyślane.

Ja jestem przekonany, że w kolejnej edycji suszarek dedykowanych dla filemntów dojdą do wniosku, że jednak musi być wymiana powietrza a skoro tak to dajmy grzałke na dole i nadmuch (by przyspieszyć cyrkulacje od dołu do góry, a u góry wylot. A w jeszcze kolejnej edycji wymyślą, że grzałka lepiej by była zasilana napięciem sieciowym, a jeszcze później wprowadzą po prostu dwa pokrętła - temperatury i czasowyłącznik, a oszczędzą na bajerkach jak migające diody :)
Artu
Awatar użytkownika
wileu
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 16 kwie 2023, 23:13
Lokalizacja: mazowieckie
Drukarka: SapphirePro
x 6

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: wileu »

Uważam, że te suszarki do filamentów do sposób na wyciągnięcie kasy. Przymierzałem się, oglądałem, porównywałem i ....kupiłem suszarkę do warzyw/grzybów. Wchodzą od razu 3 szpule na raz i koszt ~100zł.
Artu
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: Artu »

roman pisze: 03 wrz 2023, 19:43
Dobrze gada, polać mu :piwo:
wileu pisze: 03 wrz 2023, 20:03Wchodzą od razu 3 szpule na raz i koszt ~100zł.
Ale nie masz migających led-ów rgb :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 9
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: roman »

wileu pisze: 03 wrz 2023, 20:03 Uważam, że te suszarki do filamentów do sposób na wyciągnięcie kasy. Przymierzałem się, oglądałem, porównywałem i ....kupiłem suszarkę do warzyw/grzybów. Wchodzą od razu 3 szpule na raz i koszt ~100zł.
Tak, ale widać, że się zmienia, bo w końcu udało im się zrobić pierwszą suszarkę, która... działa (czyli uzyskuje jakieś sensowne/zadeklarowane temperatury). A to jakby nie było spory krok do przodu ;) Także (jak pisałem wyżej) jeszcze kilka generacji, czyli z pare lat i będzie można pomyśleć o zakupie takiej dedykowanej.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: majek »

roman pisze: 03 wrz 2023, 19:43 - obudowa, a w szczególności większa kubatura
To oznacza większe koszta produkcji, pakowania i transportu - czyli będzie droższa. Do tego domowi 'drukarze' jednak często nie mają tyle miejsca na suszarkę wielkości drugiej drukarki.
Suszyłem grzybiarką, ale dla mnie to za duże, to Sunlu jest niewiele większe od rolki i jest mniejszy problem na znalezienie miejsca.
roman pisze: 03 wrz 2023, 19:43 Czy na wylocie będzie zbyt ciepłe powietrze, no tu znowu moim zdaniem to nie jest kwestia grzałki, a raczej odpowiednio krótkiego cyklu. Ponadto, rozwiązaniem na to jest to, że tam powietrze nie leci bezpośrednio na filament, tylko jest rozpraszane na bok - czyli to tworzy niejako taki bufor.
bufor=większe gabaryty
roman pisze: 03 wrz 2023, 19:43 Zmierzam do tego, że wbrew pozorom i prymitywnej konstrukcji te warzywne suszarki są nawet trochę przemyślane.
Dla warzyw i grzybów, to się zgodzę - tam różnica kilkunastu stopni w 'regulacji' temperatury nie robi żadnych problemów.
No i całe przemyślenie, to nadal skopiowanie rozwiązania "suszymy nad piecem" tylko zmniejszenie. Nikt tu nic nie wymyślił niczego nowego, tylko zastąpił źródło ciepła i dodał wiatraczek, bo konwekcja w tak małej przestrzeni była za słaba.
roman pisze: 03 wrz 2023, 19:43 Ja jestem przekonany, że w kolejnej edycji suszarek dedykowanych dla filemntów dojdą do wniosku, że jednak musi być wymiana powietrza a skoro tak to dajmy grzałke na dole i nadmuch (by przyspieszyć cyrkulacje od dołu do góry, a u góry wylot. A w jeszcze kolejnej edycji wymyślą, że grzałka lepiej by była zasilana napięciem sieciowym, a jeszcze później wprowadzą po prostu dwa pokrętła - temperatury i czasowyłącznik, a oszczędzą na bajerkach jak migające diody :)
No to pacz Pan: https://www.aliexpress.com/item/1005004037183198.html (jest też droższa z timerem i cyfrowym ustawianiem temperatury)
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 9
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: roman »

majek pisze: 03 wrz 2023, 20:41
...bo więcej plastiku zużyją na wyprodukowanie? nie wiem, wydaje mi się, że zeszliśmy na taki poziom szczegółowości (czytaj - procesu produkcji i logistyki), którym nie jestem w stanie racjonalnie argumentować ;)

"Mało miejsca."
Ok. Racja. Ale większe są dwu-stoiskowe, albo że wejdzie każda rolka nawet jakaś dziwna - uniwersalność (pisałem wyżej) i owszem: kosztem czegoś. To cały czas jest ten sam dylemat: Ja mam fiata seciento, a Ty jakiegoś Busa. Ja mówie, że mój mało pali i zaparkuje wszędzie, a Ty, że przewieziesz swoim duże zakupy. Jeden lubi placki inny mandarynki.

"bufor=większe gabaryty"
No i? "bufor" wynika z zastosowania grzałki 220v i pracy w cyklach, czyli dostajemy za to większą efektywność pracy grzałki kosztem "bufora" - gabarytów. To samo co wyżej: placki vs mandarynki

"różnica temperatur".
O jakiej różnicy mowa? I skąd wniosek że to "naście stopni"? Chodzi delte wynikającą z cykli czy niedokładność pokrętła? Co do pierwszego to nawet tego nie sprawdzałem dokładnie, bo (z tego co pamiętam jak kiedyś mierzyłem) różnica była tak mała że machnąłem na to ręką. Ale jak będzie mi się chciało to sprawdzę to na dłuższym dystansie ile to się faktycznie waha (nakleje czujnik na rolke). ...choć nie wiem czy będzie mi się chciało, bo ta moja suszara to cykle ma tak krótkie, że nie wiem czy ten "gorąć" gdy grzałka włączona w ogóle zdąrzy się jakoś skumulować i dolecieć (będąc gorący) do rolki.

"No to pacz Pan:"
No i proszę. Ewolucja następuje szybciej niż zakładałem :P. Grzałka sieciowa. Ciekawe jakie to ma wahania temperatury, bo grzałka zaraz przy rolce. Chyba, że to już nie działa w cyklach - nie wiem.

----
Jeżli chciałbyś mi wytłumaczyć, że szuszarki filamentowe są lepsze, to mogę Ci już teraz odpowiedzieć, że TAK, ale one dopiero BĘDĄ lepsze od grzybiarskich. Analogicznie jak wchodziło sterowanie "tabletowe" do aut. Najpierw z*ebane do granic możliwości, bo by włączyć radio to trzeba było 5 razy kliknąć na tablecie, który się przywiesza, a później 3 kliknięcia by ściszyć, zamiast jednym przełączniko-pokrętłem załatwić sprawe dotykowo nie odrwacając wzroku jak w starych autach. A teraz już lepiej, części przycisków wróciła, ale dla wielu funkcji (wyżejpoziomowych) tablet w autach został - i to racjonalne podejście, ale trzeba było trochę czasu by to zrozumieć.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 9
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: roman »

majek pisze: 03 wrz 2023, 20:41 No to pacz Pan: https://www.aliexpress.com/item/1005004037183198.html (jest też droższa z timerem i cyfrowym ustawianiem temperatury)
A wiesz co Ci powiem, stawiam rolke PETa przeciwko PLA, że ta suszarka ma dokładnie te same "bebechy", tzn. tak zwaną "elektronikę" jak te grzybiarskie ;)
Igor
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Suszarka Sunlu FilaDryer S2

Post autor: majek »

Paaaaaanie, ja to 'grzybiarską' mam z guzikiem: on-low-hi i grzałka chodzi na 100W albo 200W w zależności od pozycji guzika. Termostatu nie stwierdzono :DD
No to przy takiej każda filamentowa jest szczytem inteligencji ;)
To jaki kolor tego PET-a wygrałem? :DD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”