Strona 1 z 1

TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 cze 2017, 16:27
autor: morf
Hej,
jest juz podobny watek na fabrykatorze ale poniewaz wiele osob podpytuje mnie na priv to postanowilem zrobic "mirror" :)

TL;DR: Kupilem TMC2208 i poki co jestem zadowolony (cicha praca i poki co brak przesuniec)

Tytulem wstepu:
Chodzi o stepstiki TMC2208, ktorych tryb sealthChop2 dziala inaczej niz w popularnych TMC2100 przez co nadaje sie troche bardziej do drukarek.
Sterownik silnika krokowego TMC2208 firmy Trinamic pozwala na bardzo cichą pracę silnika krokowego dzięki stealthChop2™. W przeciwieństwie do pierwszej wersji tego algorytmu jest on wyposażony w pomiar rezystancji uzwojenia silnika. Dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe ustalenie prawidłowego prądu pracy niezwłocznie po rozpoczęciu ruchu.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=FvW93yCbqFE

Podobno gdzies na fb toczy sie dyskusja o tych stepach, ja mam uczulenie na ten serwis wiec nie czytalem.

Cena:
Kupilem to to 2szt z allegro (celowo nie podaje linka) po rozmowie ze Sprzedawca koszt ok 40zl/szt
Mozna kupic u Watterrota 7.5E/szt

Pierwsze wrazenia:
Calosc wyglada na "rodzima" produkcje, ktos kupil sporo A4988 i podmienil uklad na trinamica:
SNAG-1112.png
Moja poprzednia konfiguracja:
TMC2100 w trybie spreadCycle (w ultracichym sealthChop pomimo odprawiania czarnej magii musialem drukowac z bardzo niskim acc/predkosciami zeby nie miec przesuniec).
Jerk 25
XYAccel 1000
Druk do 80mms
Przejazdy ok 100mms

Instalacja:
SNAG-1100.png
Mimo powyzszego na due3doom mini musialem zalutowac wszystkie 3 lutozworki zeby miec 1/16.
Silniki 0.9deg/1.7A, poki co ustawilem Vref 1.05V i dalem wiekszy radiatorek niz ten w zestawie.
Obecne ustawienia (testowane): XY Accel 1600 predkosci druku ok 80mm/s predkosci przejazdow 100mm/s
Zasilanie 12V.

Wazna sprawa: W odroznieniu od TMC2100 ruchy nie sa "odwrocone", a kierunek zgodny z A4988.

Wrazenia odsluchowe:
Stepy sa praktycznie bezglosne, slychac bardzo cichutkie cwierkanie na okregach (bardzo cicho)

Ponizej pare filmikow (prosze sie nie smiac z montazu czujnika proxy :) ):
Pierwszy wydruk acc 1000/jerk 25

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GfFd9XpTKLA

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=aitMwpBA6zQ

Drugi wydruk 2000 / jerk 25

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=YxTuden8xZ8


Obecnie drukuje xyAcc okolo 1600 (tak dla bezpieczenstwa).
Silniki po godzinie druku sa lekko cieple ok 45C a stepy troche ponad temp pokojowa 30-35C (mierzone tanim termometrem IR)

Wstepne podsumowanie:
Poki co jestem bardzo zadowolony, stepy pozwalaja mi na wydruki w praktycznej ciszy z acc i predkosciami, ktore wczesniej byly dla mnie osiagalne na TMC2100 tylko w spreadCycle (u mnie silniki troche piszczaly - poza tym nie jest to w 100% bezglosny tryb).


Pytania jakie dostalem:
1. Jak aktywowac sealthChop2/spreadCycle :
Stepy domyslnie pracuja w trybie sealthChop2. Nie wiem czy/jak mozna zmienic tryb, podobno przez SPI. Podobno mozna ustawic jakis tryb autokonfiguracji ale nie gdy pracuja w trybie standalone.

2. Co z zasilaniem 24V?
Nie wiem nie probowalem, mam 12V


Dajcie znac gdyby Kogos temat ciekawil

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 cze 2017, 19:13
autor: Kopytko
Powiedz cos o swojej drukarce w jakim ukladzie jest. Nie chce mi sie szukac:) obiecujaco sie zapowiada. Ja juz tmc2100 wyrzucilem bo maja problem z wydrukami dlugimi czyli ponad 100h po ok 50h czesto lubily losowo bez powodu gubic krok i to na losowej osi (delta)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 cze 2017, 19:15
autor: morf
Corexy x3d XL :)
PS. 100h wydruki Kopytko chapeau bas! u mnie to najwyzej "kilkunasto" godzinne :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 cze 2017, 22:36
autor: kucu
Witam.
Jako że sprzedaję te układy mogę troszkę więcej o nich napisać ponieważ robiłem ich testy. :)
Może to troszkę kryptoreklama, jednak każdą informację można sobie zweryfikować we własnym zakresie ;) .

StealthChop2 Jest zmodyfikowaną wersją pierwszego algorytmu. W pierwszym przypadku TMC2100 (lub lepiej wyposażona wersja TMC2130)
Wystawiała napięcie na uzwojenie silnika a dopiero gdy prąd zaczynał narastać układ starał się zwiększać PWM w taki sposób aby osiągnąć zadaną wartość. Za szybkość narastania odpowiada wartość PWM_GRAD i w przypadku TMC2130 da się zmieniać szybkość narastania tego prądu. Jednak w dalszym ciągu funkcja autoskalowania prądu nie jest w stanie poprawnie pracować:

"The autoscaling function only starts up regulation during motor standstill. Do not start motion directly after enabling stealthChop. Wait until the current regulationhas reached a stable state before starting a motion. Failure to do so will result in zero motor current!"

I to powoduje gubienie kroków. Dodatkowo podczas zatrzymania funkcja autoskalowania przestrzeliwuje prąd silnika co powoduje możliwość przegrzania sterownika.

W drugiej wersji algorytmu poprawione zostało analizowanie prądu podczas spoczynku dzięki zapamiętywaniu wartości prądu spoczynkowego z poprzednich postojów (dłuższych niż 130ms). Natomiast wartość PWM_GRAD_AUTO (ulepszone PWM_GRAD) zapamiętuje co trzeba ustawić dla pełnego prądu (wartość ta jest aktualizowana przy wolnych ruchach).

Mam dostęp do dobrego oscyloskopu z sondą prądową i zrobiłem kilka pomiarów.
Oscylogram.png
Reszta dostępna w chmurze.
https://drive.google.com/open?id=0B46U8 ... kp2ajE0Mm8

Co z zasilaniem 24V?
Zasilanie sterowników według noty katalogowej to 5-36V osobiście używałem ich bez problemów na 24V.

Sterowniki można konfigurować po UART. jest wtedy dostęp do trybu 1/256 oraz kilku innych rzeczy. Jednak używałem tych układów jedynie w trybie standalone.

To tak z grubsza ;)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 cze 2017, 23:05
autor: morf
Hej,
fajnie ze sie odezwales, jak widzisz moje doszly dosc szybko i moglem potestowac "na szybko"
kucu pisze:
Sterowniki można konfigurować po UART. jest wtedy dostęp do trybu 1/256 oraz kilku innych rzeczy. Jednak używałem tych układów jedynie w trybie standalone.
Czy mozna jakos ten uklad jakos zaprogramowac na stale np. wymusic mu te 1/256 krokow i zapisac (pewnie nie maja nic w rodzaju eepromu).
Pytam bo przy 32bit elektronice w teorii moze by to i uciagnelo :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 cze 2017, 23:15
autor: kucu
Z tego co jest w nocie katalogowej układ jest wyposażony w OTP memory:

A simple-to-use 8 bit UART interface opens up more tuning and control options. Application specific tuning can be stored to on-chip OTP memory. Industries’ most advanced step & directionstepper motor driver family upgrades designs to noiseless and most precise operation for cost-effective and highly competitive solutions.

Co oznacza że można go zaprogramować "na stałe":)
Jeżeli nie 1/256 to są inne kombinacje jednak 1/256 to ponad 52000 imp/obr nie wiem jak działa Twoja elektronika ale przy programowym wystawianiu np 100kHz (2obr/min) może się pogubić.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 cze 2017, 00:40
autor: Kopytko
Wtrącę się do tematu . Kucu jak już się odezwałeś, jak jest lutowany układ? Odprowadzenie ciepła z procesora do płytki jest zrobione? Wiadomo,ze lepiej chłodzić od spodu a nie od góry ( jak w oryginale TMC) ale czy jak przylutowywałeś ten pad odprowadzający ciepło, do zamiennika płytki a4988, jest też przylutowany? Obawiam się ,ze te wersje mogą nie osiągać prądu znamionowego jaki jest dostępny od w ori wersji waterlota. .....Choć pewnie ze względu na szybkość kupie u ciebie :P

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 cze 2017, 08:09
autor: kucu
Kopytko - Układ został posadzony na cynie ołowiowej z wykorzystaniem prehetera i gorącego powietrza. Oddawanie ciepła w każdym układzie QFN jest realizowane poprzez thermal-pad pod spodem który jest także wyprowadzeniem GND, jednak znaczna część ciepła jest także przekazywana przez obudowę.
Pod układem jest 9 przelotek transferujących ciepło na drugą stronę PCB która jest w większości polem masy. Prawidłowym chłodzeniem takich układów jest właśnie odbieranie ciepła z thermal-pada pod obudową, jednak odbieranie ciepła z samej obudowy również skutecznie obniża temperaturę układu.

Układ z pasywnym chłodzeniem z zestawu może działać do ok 0.8-0.9A RMS (tak działa u mnie :)) Jednak trzeba pamiętać że jest to tylko mały kawałek aluminium. Przeprowadzę testy z większym radiatorkiem i sprawdzę czy jest w stanie wyciągnąć 1.2A ciągłego prądu na pasywnym chłodzeniu.
Myślę że 1.2A jest spokojnie do osiągnięcia nawet z malutkim ruchem powietrza :)

Co do pomiarów temperatury przeprowadzonych przez morf'a. Trzeba pamiętać że dość ciężko zmierzyć za pomocą IR temperatury aluminium ze względu na jego niską (czasami bardzo niską) emisyjność.

Zapomniałem jeszcze dodać, że RDSon układu TMC2208 jest niższy (<=0.3 Ohm) niż innych TMC (>=0.5 Ohm), przez co grzeje się on troszkę mniej :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 23 cze 2017, 21:30
autor: meler
I moje doszły. Pierwsze wrazenia, na rampsie z silnikami sx17-1005lqcef trochę piszczą jak dostaną prąd, nie było tego w tmc2100

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 24 cze 2017, 13:05
autor: kucu
meler - Chodzi o sam moment włączenia ? Zauważyłem, że jeżeli pierwsze załączysz zasilanie części logicznej (arduino) i sygnał enable sterownika, a dopiero później zasilanie silników to na początku silnik wyda pisk, jednak jest to jednorazowe.
Podczas postoju z z prądem (VREF = 0.8) oraz VMOT=19V wydają ledwo słyszalny szum niskiej częstotliwości. Sprawdź może inny zasilacz lub dodaj filtrację na zasilaniu VMOT bo możliwe, że zakłócenia dostają się po lini zasilającej.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 cze 2017, 13:26
autor: morf
Doszla nowa partia wrzucilem TMC2208 na Ztke ale niestety chyba sie nie nada, bo co prawda stol podnosi ale po chwili drukowania nagle spada.
Podejrzewam ze za ciezko i gubi krok a potem juz leci w dol :)
Podkrecilem na 1.1V ale to samo.
@kucu wrzucales je na Ztke albo E?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 28 cze 2017, 15:03
autor: Berg
a może spada jak działa zabezpieczenie przed przegrzaniem, daj odwrotnie. mały prąd.

BTW: moje tez przyszły.
1. wsadziłem do Lume z RAMPSEM i miałem ciekawe doznania. Mianowicie c 3 sekundy na 1 sekundę spada napięcie na tyle, że resetuje drukarkę. JEdnak tylko wtedy, gdy są dwa na raz wsadzone. Najpewniej to przypadek, zawiązany z tym, że jak spaliłem stabilizator, to wsadziłem "jakiś" i pewnie działa na granicy. Prawdopodobnie ten układ co 3s pobiera nieznacznie mniejszy prąd, ale właśnie dwie sztuki na raz przekraczają tę granicę. Dlatego za bardzo nie potestowałem w Lume.

2. w Vertexie już nie ma powyższego kłopotu, działają fajnie, bezszelestnie. Choć muszę wrócić do aktywnego chłodzenia, na razie ustawiłem je na taki prąd przy którym jeszcze tego nie trzeba, ale dla moich silników to za mało.

Mam zamiar zobaczyć jak działają na 1/2 kroku.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 28 cze 2017, 16:04
autor: morf
rafaljot pisze:a może spada jak działa zabezpieczenie przed przegrzaniem, daj odwrotnie. mały prąd.
Chyba nie -> po zalozeniu na Ztke i wlaczeniu drukarki i homing Z wystarczy ze lekko dotkne palcem i leci w dol. Wszystko "zimne"
Z zalozonym A4899 moge sporo mocniej docisnac dlonia i "trzyma".
Sprawdze jeszcze drugi egzemplarz ktory mam i dam znac

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 29 cze 2017, 10:27
autor: morf
Wymienilem wczoraj na drugi - nie pomoglo, zmienialem Vref w jedna i druga. Generalnie nie trzyma osi Z stabilnie, przynajmniej u mnie :) No nic wracam do starego A4899

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 sie 2017, 18:32
autor: EG-SPOON
Witam. Dołączę się do tematu.
Ostatnio zakupiłem owe stepsticki, ale nie mogę znaleźć konkretnej informacji jak je prawidłowo podpiąć do Ramps 1.4. Czy identycznie jak A4988 ? Chodzi mi o sposób montażu i jak ustawić zworki na tryb 1/16. Nie wiem też jak prawidłowo obliczyć Vref. Mam silniki SX17-1005LQCEF (1A)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 sie 2017, 18:35
autor: morf
Kierunek montażu i ruchu silników jak A4988. Zworki tak samo.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 sie 2017, 19:15
autor: kucu
Dokładnie tak jak mówi morf :).
Udało mi się przestawić te sterowniki w tryb 1/256 (lub dowolny inny) ze sterowaniem STEP/DIR. Układy te jednak posiadają ustawienia trybu mikrokroków przechowywane w pamięci RAM (ulotnej) przez co po każdym resecie zasilania resetowane jest do domyślnych ustawień.
Pracuję nad układem który będzie konfigurował układy po każdym załączeniu zasilania - nie tylko mikrokroki ale też kilka innych rzeczy. Jednak gotowe rozwiązanie chwilę mi zajmie.

Morf, odnośnie tego stołu który nie działa u Ciebie, u mnie nie ma najmniejszych problemów na żadnej z osi (klon ultimaker original +). Układy działają z pasywnym chłodzeniem, jednak teraz nie pamiętam jakie jest Vref ale około 0.8V.

Układy TMC2208 pobierają więcej prądu z linii 5V niż A4988. Dołączając 4 układy do RAMPSa musiałem zamienić stabilizator 5V na przetwornicę STEP-DOWN, ze względu na dużą ilość ciepła która wydzielała się na stabilizatorze (przez co znacznie przysiadało napięcie i wszystko się resetowało), zasilanie drukarki to 19V, więc ciepła było sporo :)
rafaljot o tym problemie wspominał wcześniej. Polecam założyć układzik jak niżej. koszt to jakieś 2-3zł u "Chińczyka" :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 sie 2017, 21:14
autor: EG-SPOON
Widzę że sama wymiana stepsticków to dopiero początek. Ja zasilam drukarkę 12 voltami. Czy też konieczne jest zamontowanie takiej przetwornicy ?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 sie 2017, 21:27
autor: morf
Nie, ja tam nie mam takich wodotryskow I działa :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 sie 2017, 21:35
autor: kucu
Musisz sobie sprawdzić czy stabilizator się nie przegrzewa, ale przy 12V nie powinno być żadnych problemów (zasilanie z 19V przy ok 250mA powoduje wytracenie 3W mocy w postaci ciepła na stabilizatorze). Ja dodatkowo mam kilka układów zasilanych z 5V z arduino, dlatego stabilizator nie dawał rady.

Jeżeli używałeś wcześniej A4988 to tylko podmieniasz na TMC2208 i wszystko powinno ruszyć bez problemów :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sie 2017, 17:16
autor: Berg
mam wrażenie, że TMC2208 ma kłopot z 24V i więcej. Jeszcze za krótko by być tego pewnym. Ale podkręciłem zasilacz do 27V i dość szybko zaczyna gubić kroki i. :( Przy 24V zgubił mi raz w trzeciej godzinie wydruku. Wcześniej na 12V nie zauważałem problemu. No ale byłą też inna drukarka, zmieniły się też inne rzeczy. Jednak najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje mi się napięcie.

DVRy mają zdaje się podobny problem, rozwiązaniem było fast decay przez dolutowanie kabelka. nie wyrabiały ze zbyt krótkim impulsem PWMa i go gubiły, czy jakoś tak.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sie 2017, 17:18
autor: dragonn
A ja znowu słyszałem że np. DRV mają problem z 12V bo prąd zbyt długo narasta dlatego lepiej działają z 24V Oo....

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sie 2017, 17:21
autor: Berg
bo to zależy chyba od prądu. Silnik 1A będzie miał kłopot na 24V. a 2.5A na 12V

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sie 2017, 17:22
autor: dragonn
Pewnie to zależy też od rezystacji/impedancji cewek silnika.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 01 wrz 2017, 10:53
autor: Artu
Się dopytam... :mrgreen:
Czy TMC2208 będą poprawnie pracować w mojej "wysokiej delcie" z silnikami 42BYGH47-401A :roll:
Czy lepiej/bezpieczniej zainstalować TMC2100 (Watterott) :roll:

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 01 wrz 2017, 12:05
autor: Berg
przykleiłem wczoraj do tmc2208 radiatory czerwonym silikonem i mocno docisnąłem. W efekcie radiatory zaczęły być gorące. To chyba dobrze. Jak do tej pory wszystkie tmc sprawiały mi jakieś kłopoty i nie były tak niezawodne, zwłaszcza w dłuższych wydrukach jak A4988 czy LV8729.
Z czego tmc2100 sprawiały najwięcej kłopotów.

Silnik 1.5A, tmc2208 powinny dać sobie z nim radę. Przy czym stabilnie bez wentylatora to myślę, że tak do 1.2A między 1.2-1.7 to musi być wentylator.

i ciągle mam wrażenie, że lepiej działają na 12V niż 24V.

obecnie moje ulubione drivery to jednak LV8729.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 01 wrz 2017, 12:27
autor: Kopytko
Chyba muszę się ponownie przeprosić z LV8729 , bo wszyscy są zadowoleni, tylko ja nie byłem :P

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 01 wrz 2017, 12:45
autor: Artu
Chodzi mi o stepsticki pracujące na 24V...

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 11:41
autor: Marcin1415
Doradźcie który stepstick dać na extruder TMC2208 czy może LV8729? Mam Titana clona i ten ich mały silnik. Niestety jedynym moim problemem i to od zawsze w każdej drukarce są skośne prążki. DRV się kompletnie nie nadaje, A4988 jak mu się da duże Vref to zaczynają znikać ale za to silnik jest zbyt gorący. Potrzebuję czegoś z dużym mikrokrokiem ale żeby wyrobiło na extruder. Mam rumbę na 24v.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 11:49
autor: Berg
zostaw A4988.
dziwne, że na A4988 masz prążki.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 12:02
autor: Marcin1415
rafaljot pisze:zostaw A4988.
dziwne, że na A4988 masz prążki.
Na każdym jednym A4988 (zielone).

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:25
autor: Berg
przy przełożeniu w Titanie, średnicy radełka, to przecież jest:
=200*16*3/(7,15*3,14159) = 427

jak by to jeszcze zwiększyć to zacznie być kłopot z szybką retrakcją na 8 bitach.

może jednak prążki nie są przez stepstika

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:27
autor: dragonn
rafaljot pisze:przy przełożeniu w Titanie, średnicy radełka, to przecież jest:
=200*16*3/(7,15*3,14159) = 427

jak by to jeszcze zwiększyć to zacznie być kłopot z szybką retrakcją na 8 bitach.

może jednak prążki nie są przez stepstika
Ja mam 807 na 400 krokowcu i jakoś nie zauważyłem problem z retrakcją.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:28
autor: Berg
na 8 bitach? jaka prędkość retrakcji?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:32
autor: dragonn
60mm/s o ile pamiętam.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:54
autor: Marcin1415
Pogrzebałem troszkę i znalazłem to: http://forums.reprap.org/read.php?249,388795,page=1 https://vimeo.com/102119800

Niestety nie widzę na tych zdjęciach co trzeba zlutować w A4988 ale zrobię modyfikację drv8825 i zobaczymy czy to jest to.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:55
autor: Berg
hmm, no to muszę sprawdzić w Lume czy dam radę pow 40.
jakkolwiek jak myślisz? prążki od a4988 na Titanie?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 13:59
autor: dragonn
Niestety nie mam doświadczenia z tymi płaskimi silnikami bo mam bowden i mam tam wsadzonego tego kloca co mam w podpisie. A4988 idealny też nie jest, powinien mieć w ogóle dwa pokrętła, widziałem gdzieś taką wersją (drugim ustawiasz czas decay czy jakoś tak).

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 14:24
autor: Marcin1415
Chodzi o te: http://reprap.org/wiki/G3D_driver
Chłopaki czy jesteście w stanie z tego tutoriala wyczytać co trzeba zlutować w a4988? Nic nie widać na tych zdjęciach.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 15:00
autor: MosfetN
- ROSC tied to VDD — off-time internally set to 30 µs; decay
mode is automatic Mixed, except when in full-step where
decay mode is set to Slow.
- ROSC tied directly to ground — off-time internally set to
30 µs; current decay is set to Mixed for both increasing and
decreasing currents for all step modes.
- ROSC through a resistor to ground — off-time is determined
by the following formula; the decay mode is automatic Mixed
for all step modes except full-step which is set to Slow.
tOFF ≈ ROSC ⁄ 825
where tOFF is in µs.
Takie opcje są w datasheet , należy pokombinować podciągając ten pin do VCC lub GND lub potencjometrem do masy.
Fabrycznie jest ściągnięty do masy rezystorem 10k czyli jest włączony tryb "trzeci". Gdy dodamy potencjometr tak jak narysowałem możemy płynnie regulować między trybem drugim a trzecim. CHętnie bym to obtestował ale nie mam sondy prądowej do oscyloskopu a bez tego to może chwilę potrwać.
0J3359.1200.png

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 15:35
autor: Artu
Wychodzi mi na to, że w A4988 trzeba wywalić zaznaczony rezystor i zrobić w jego miejsce mostek:
pololu-2980.jpg

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 07 wrz 2017, 16:49
autor: Marcin1415
Artu pisze:Wychodzi mi na to, że w A4988 trzeba wywalić zaznaczony rezystor i zrobić w jego miejsce mostek:
pololu-2980.jpg
Tak ale chinskie a4988 sa inne.
https://abc-rc.pl/a4988

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 09:26
autor: Kopytko
Od 2 dni testy TMC2208 od Falab, kupiłem 3 szt z myślą o Delcie ale wpadły jednak do P3S. Jak narazie jest efekt i to naprawdę niezły, ale też jest zawód , bo instrukcja od Falab ( już do nich napisałem) , jest chyba spieprzona. Niby dla silnika 1A powinienem dać Vref 2,5V!!!!!, jako ja przezorny dałem 1,3V po 2h druku silniki powyżej 80 stopni. A ,ze akurat na Fabrykatorze dyskutowałem z @Revo7 o tych stepstickach, podpowiedział mi ,ze w nocie katalogowej TMC2208 są całkiem inne dane. podesłał mi i wynika ze dla silnika 1A powinno być 0,96V. Po ustawieniu 0,96V silniki maja max 40 stopni i stabilnie trzyma tą temp, czyli idealnie. Wydruk Smoka wyszedł bez problemów, czyli nie zawiodły stepsticki a inne czynniki.
Układ bezgłośny. Działa niemal jak TMC2100 w trybie najcichszym. Mam zasilacz 12V. A największym plusem to to ze wyjąłem tylko A4988 i wsadziłem TMC2208 nie robiąc kompletnie nic innego ( prócz regulacji ich Vref) , nie zmieniłem ani jednego parametru przyspieszeń i jerk ( aktualnie 1600acc i 15 jerk).
Zobaczymy co producent z Falab odpisze na moje zapytanie, jezei odpisze , bo strona juz nie działa.
Zapytacie dlaczego akurat te a nie ori Waterlott, dlatego ,zę były u mnie na drugi dzień po zakupie:)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 09:46
autor: geepard
Tez testuje te stepsticki, z tym że ja kupiłem od kolegi Kucu. Silniki 1A ustawione Vref na 0,95v- są ciepłe. Wcześniej używałem TMC2100- było delikatnie ciszej. Na TMC2208 acc ustawione na 1500 jerk na 15- przy wydrukach 10h żadnego gubienia kroków.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 10:33
autor: Berg
U mnie już na dobre zadomowiły w K8400. Cicho i nie nie zgubiły żadnych kroków. Radzą sobie fajnie zamiast DVRów. Szkoda, że wcześniej ich nie miałem i przerabiałem płytkę tak by dać jumpery i tmc2100. Pod tmc2208 nie było to potrzebne.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 11:02
autor: dragonn
rafaljot pisze:U mnie już na dobre zadomowiły w K8400. Cicho i nie nie zgubiły żadnych kroków. Radzą sobie fajnie zamiast DVRów. Szkoda, że wcześniej ich nie miałem i przerabiałem płytkę tak by dać jumpery i tmc2100. Pod tmc2208 nie było to potrzebne.
TMC2208 są zgodne z pinoutem DRV?!

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 11:19
autor: Berg
sam chip nie jest. jest taki jak A4988. A stepstiki są zgodne przecież. DVR a A4988 różnica jest tylko taka że przy wszystkich zwartych tu jest 1/16 a tt 1/32.
Wiadomo. W K8400 kłopot był większy. Całkiem nie było jumperów. M1,M2, M3 są na stałe zwarte. Zatem do zabaw z tmc2100 trzeba było coś z tym zrobić. Chodziło mi o to że tmc2208 wystarczyło wsadzić i przestawić w firmware, bez lutowania.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 12:07
autor: dragonn
Hmmm w Vertex stepsticki nie są wlutowane w płytkę?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 13:05
autor: Berg

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 03 paź 2017, 13:06
autor: dragonn
Aaa ok, myślałem że są dlatego musiałeś 'kombinować'. To zmienia postać rzeczy.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 11 paź 2017, 09:12
autor: morf
Moze ktos bedzie sie chcial pobawic
https://github.com/watterott/SilentStep ... nfigurator

(link od kolegi Garreth)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 11 paź 2017, 12:22
autor: Berg
patrzyłem na to ale nie znalazłem co można by lepiej ustawić. Domyślnie są ustawione tak jak trzeba.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 12:40
autor: frog
Kupiłem te stepsticki i są równie głośne jak zwykłe A4988. Może ta zależność czyli "ciche" dotyczy potwornego hałasu wywoływanego przez łożyska liniowe i obniżenia hałasu. Na wózkach HIWIN jest bardzo cicho i nie ma żadnej poprawy!
Może jest coś czego nie wiem.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 12:49
autor: Kopytko
Zapewne wysterowałeś je jak podał producent z Falab, a wtedy faktycznie jest głośno i gorąco dla silników. Proponuje ustawić wg tej instrukcji https://www.trinamic.com/fileadmin/asse ... MC2208.pdf
Co do hivin również jest poprawa.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 12:49
autor: dragonn
A jakie masz silniki? Niektóre silnik działają znośnie z A4988.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 12:50
autor: Kopytko
dragonn pisze:A jakie masz silniki? Niektóre silnik działają znośnie z A4988.
To również prawda popularne 1,7A i 400 kroków są naprawdę ciche.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 12:59
autor: frog
Kupiłem FALAB uStep v1.0. Sprzedawca dorzucił instrukcję i tabelkę z wartością prądu. Na A4988 miałem 0,7V co odpowiada prądowi 1A (wystarczy aby silniki były zimne i nie gubiły kroków). Na TMC2208 było by to 2,5V! Początkowo było 1,45V, zwiększyłem do 1,75V - 0,7A wg instrukcji. Mikrokrok 1/16.
Silniki jakie mam to https://www.aliexpress.com/item/4-Lead- ... 47376.html

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 13:05
autor: Berg
No i jaki kłopot? Wentylator na nie, kręć je na maksa i sprawdź tylko czy silnik się nie smaży.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 13:14
autor: Kopytko
frog pisze:Kupiłem FALAB uStep v1.0. Sprzedawca dorzucił instrukcję i tabelkę z wartością prądu. Na A4988 miałem 0,7V co odpowiada prądowi 1A (wystarczy aby silniki były zimne i nie gubiły kroków). Na TMC2208 było by to 2,5V! Początkowo było 1,45V, zwiększyłem do 1,75V - 0,7A wg instrukcji. Mikrokrok 1/16.
Silniki jakie mam to https://www.aliexpress.com/item/4-Lead- ... 47376.html
Korespondowałem z Falab, ze względu własnie na te ekstremalne napięcia Vref i smażące się silniki nawet w połowie proponowanego zakresu tych napięc dla silnika 1A. U mnie super rezultaty są juz przy 0,9V dla silnika 1A. i zmienią tą instrukcję. Będzie instrukcja dla reprapowców i podejrzewam ustawienia podobne do tych co wysyłałem w PDF. Instrukcja falab mówi o prądach zmierzonych na cewkach silnika , a my tego nie robimy. Dlatego niebawem powstanie nowa instrukcja bardziej pasująca do naszych zastosowań.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 19 paź 2017, 20:06
autor: frog
Ten PDF ma błąd. Jakie by nie było napięcie Vref to i tak prąd przekracza 1.6A.
Jutro sprawdzę z napięciem Vref poniżej 1V.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 11:41
autor: frog
Niestety ale te stepsticki to tylko marketingowe cudo. Co z tego że przy prądzie 0,5A są w miare ciche jak to za niski prąd. 1A to nie jest jakiś kosmiczny prąd a te stepsticki są bardziej głośne niż A4988.
Osobiście nie polecam!

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 11:42
autor: morf
Kolega powinien wiedzieć że wszystko zależy często od konkretnej konfiguracji i mógłby napisać swoją konfiguracje sprzętowa.
U mnie chodzą bezglosnie.
Osobiście polecam :) buahaha

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 11:56
autor: frog
Zasilacz 350W, Atmega2561.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 11:57
autor: Kopytko
Kolega zawsze lubił ponarzekać:P I nie dać żadnych konkretnych informacji tylko hejtować, bez jednej konkretnej informacji zdjęcia czy choćby filmu , który by udowodnił jego teorie.
Ja teraz tez ponarzekam. Niestety znalazłem fuckup z tmc2208 , nienawidzą skrajnej prędkości silnika.
Niestety nie zadziałało mi na jednym silniku do którego wpięty jest ekstruder titana, czyli silnik musi się 3 razy szybciej kręcić w przypadku retrakcji z tą samą prędkością co na direct.
Dokładnie problem pojawił się na silniku JK42HS48-1204 zakupionym w BOTLAND. Przy ustawieniu prędkości retrakcji na więcej jak 20mm/s i akceleracji ekstrudera 3000 i długości 3,8mm , czyli bardzo szybka i długa wymijanka (silnik zdąży się rozpędzić na maxa) po zawróceniu stepstick się wyłącza. Próbowałem wszystkich ustawień prądu, efekt taki,ze jest to albo po pierwszej retrakcji albo po , którejś z kolei.
Na silnikach 42BYGHM809 oraz SX17-1005LQCEF nie miałem takiej sytuacji. Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje, parametry silnika co do rezystancji i indukcyjności zbliżone do 42BYGHM809.
Będe jeszcze nadal sprawdzał co jest powodem i szukał rozwiązania. Dodam ,ze ani stepstick się nie grzeje , nawet nie zdąży , bo za każdym razem wyłacza się po pierwszej retrakcji lub po drugiej. Zamieniałem też stepsticki z osiami i nadal problem tylko na ekstruderze.
NA koniec dodam ,ze to powstało na płycie Due3Dom a jak wiadomo zasilanie elektroniki to 3,3V i może w tym jest jakiś problem. niebawem wrzucę ten silnik i ekstruder na RAMPS i napisze czy nadal jest to samo. Choć osie w delcie działają bez zarzutu nawet przy 160mm/s a ten przy ekstruderze, praktycznie przy 60mm/s zaczyna się blokować.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 12:02
autor: dragonn
frog pisze:Zasilacz 350W, Atmega2561.
:roll: nie ma co, podałeś szczegółowe infomacje :thumbdown: .

Kopytko jak widać silniki 42BYGHM809 zawsze dobrze się sprawdzają :lol: .

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 12:12
autor: frog
nie ma co, podałeś szczegółowe infomacje :thumbdown: .

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Nie wiem w czym jest problem.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 12:15
autor: Kopytko
frog pisze:nie ma co, podałeś szczegółowe infomacje :thumbdown: .

Co jeszcze chcesz wiedzieć? Nie wiem w czym jest problem.
Tak jakby brakło informacji
-jaka drukarka
-jaki układ
-jakie silniki
-jakie prędkości
-Jakie akceleracje
-jakie napięcia testowałeś
-jak mierzyłeś natężenie cewki silnika jak już o tym wspomniałeś

Druga rzecz,ze jak drukarka chodzi jak sieczkarnia na a4988 i nie pomagają jej ciche stepsticki to moze warto zająć się mechaniką. Frog jeszcze dodam ze często ekstruder hałasuje bardzo głośno i zagłusza wręcz osie. Sprawdź to samo na a4988 na swoich osiach i odłącz ekstruder , sprawdź czy to samo jest jednak, jak tak to jesteś jak zawsze fenomenem :)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 12:32
autor: frog
-jaka drukarka
DIM200
-jaki układ
Taki jak w prusie
-jakie silniki
https://www.aliexpress.com/item/4-Lead- ... 47376.html
-jakie prędkości
To tylko zerowanie osi X która jest najbardziej cicha
-Jakie akceleracje
To bez znaczenia
-jakie napięcia testowałeś
Tu nie wiem o co dokładnie pytasz
-jak mierzyłeś natężenie cewki silnika jak już o tym wspomniałeś
Ze wzoru. Ustawiałem różny prąd od marnego 0,5A do 1A. Rożnica niewielka.

Film z zerowania osi X na A4988.
http://filmy.elektroda.net/21_1508495134.mp4

Film z zerowania osi X na TMC2208.
http://filmy.elektroda.net/38_1508495387.mp4
Na TMC jest ciut ciszej ale to dalej bardzo głośno.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 12:42
autor: Kopytko
No to teraz konkretnie.
Różnice zobaczysz największa podczas drukowania, tam gdzie a4988 potrafią "zabrzęczeć " to tu jest dużo ciszej. Co do całkowitej bezgłosnosci nie ma co liczyć na to. Ale i u ciebie jest spora róznica. Ciekaw jestem jak będzie to działało w ruchu u ciebie, silnik podobny do tego co u mnie się na ekstruderze pierdzieliło.
Co do akceleracji mają znaczenie , ponieważ wyższa akceleracja powoduje większy rezonans poprzez szybsze rozpędzanie danego elementu do prędkości zadanej.Zwłaszcza przy zmianach kierunku.
Nie są to stepsticki idealne i jak na razie ciężko znaleźć coś co pobije klasyczne a4988, jednak idąc na jakieś kompromisy otrzymujemy coś za coś.
Co do ustawień wiadomo ,ze są one dobierane doświadczalnie, bo faktyczne ustawienie prądu powinno się robić do zmierzonego prądu cewki , a My tego nie robimy lub mało kto robi.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 13:10
autor: frog
Nie są to stepsticki idealne i jak na razie ciężko znaleźć coś co pobije klasyczne a4988, jednak idąc na jakieś kompromisy otrzymujemy coś za coś.

Za 2szt. dałem prawie 80 zł gdzie zwykłe A4988 kosztują mniej niż 1$ (3,5zł). Różnica jest niewielka. Kupiłem tylko dlatego że przeczytałem opis Kolegi morf i opis
Wrazenia odsluchowe:
Stepy sa praktycznie bezglosne, slychac bardzo cichutkie cwierkanie na okregach (bardzo cicho)


To kompletna bzdura co słychać na załączonych filmikach.

Może Kolega morf ma wadę słuchu? Nie wiem, nie wnikam.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 13:18
autor: dragonn
A może "kolega" morf ma inne silnik które inaczej współpracują z 2208? Dopóki nie przetestujesz z przynajmniej 5 różnymi silnikami to nie wypowiadaj rzeczy jak "kompletna bzdura".

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 13:19
autor: Kopytko
A oglądałeś np moje filmiki ? Kolega Morf nie ma Twojej drukarki i testuje u siebie. Może warto czasem ruszyć mózgiem samemu i zrobić coś samemu. Kup wszystkie stepsticki jakie są na rynku i daj coś światu więcej niż Hejt i zrób testy sam.
Jak zawsze duzo krzyczysz a mało robisz, to samo z Twoją elektroniką super extra , która miała zrewolucjonizować świat i co??
Tak stepy są praktycznie bezgłosne na naszych drukarkach, więc albo twoja drukarka to złom albo nie potrafisz tego zrobić należycie.

PS. Jak masz niedowład wzroku i musisz powiększać sobie trzcionke, rób to w ustawieniach swojej przeglądarki inni tego nie potrzebują.
Co do załaczonych filmów, właśnie słychać różnice , ale i też widac ,ze nie przeprowadziłeś żadnych testów( tylko jeden ruch osi) a już masz głęboko wyciągnięte wnioski.
Dodam,że jakoś kilkudziesięciomu osobom jest ciszej a tylko u Ciebie nie. To może tylko oznaczać jedno...

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 13:21
autor: Marcin1415
frog pisze:Nie są to stepsticki idealne i jak na razie ciężko znaleźć coś co pobije klasyczne a4988, jednak idąc na jakieś kompromisy otrzymujemy coś za coś.

Za 2szt. dałem prawie 80 zł gdzie zwykłe A4988 kosztują mniej niż 1$ (3,5zł). Różnica jest niewielka. Kupiłem tylko dlatego że przeczytałem opis Kolegi morf i opis
Wrazenia odsluchowe:
Stepy sa praktycznie bezglosne, slychac bardzo cichutkie cwierkanie na okregach (bardzo cicho)


To kompletna bzdura co słychać na załączonych filmikach.

Może Kolega morf ma wadę słuchu? Nie wiem, nie wnikam.
Potwierdzam to co napisał Morf. Są bezgłośne i tylko na okręgach coś tam słychać. Moja P3Steel na a4988 wpadała w potężny rezonans i chodziła jak sieczkarnia. Po zmianie jest cichutko. Skoro u Ciebie jest inaczej to pewnie silniki nie współgrają z nimi za dobrze. Jakie masz zailanie 24 czy 12v? Ja mam 24V. TMC 2208 założyłem również na oś Z ostatnio i również bezgłośnie chodzi.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 13:35
autor: morf
flog daruj sobie wycieczki osobiste.

To co glownie slychac na filmikach to nadmuch wydruku.
Tu masz dwa filmiki, jak Ty nie slyszysz roznicy to chyba problem nie lezy po mojej stronie.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=xkXJsidsU_o

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=GfFd9XpTKLA

// Poprawiłem linki do filmików.
// FR

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 13:46
autor: grzybu
U mnie teraz za to pięknie słychać nawet 40mm wentylator głowicy i jak Igusy szumią przy szybkich przejazdach. Na okręgach faktycznie słychać lekkie ćwierkanie, ale różnica na korzyść jest bardzo duża w porównaniu do A4988.
Nic nie regulowałem, po prostu je podmieniłem i silniki są ledwo ciepłe, kroków jeszcze też nie zgubiło, ale ja drukuję niezbyt szybko 50-60mm/s bo więcej akrylowa rama nie daje rady.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 14:02
autor: frog
Może nic nie słyszycie bo plastik nie wpada w rezonans :shock:

Kupić to mogę wszystkie stepsticki ale takie rady to mogłeś sobie darować.
Szkoda że zapominałeś napisać abym kupił wszystkie drukarki...

Między ciszej a bezgłośnie jest ogromna przepaść!

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 14:07
autor: morf
Drukarka nigdy nie bedzie pracowac bezglosnie bo ma elementy mechaniczne, kiedy to ogarniesz frog?
a zreszta nie bede sie wdawac w dyskusje bo mnie pokonasz doswiadczeniem

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 14:12
autor: Kopytko
frog pisze:Może nic nie słyszycie bo plastik nie wpada w rezonans :shock:
Tak to jest powód! że wcześniej na to nie wpadłem.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 14:15
autor: dragonn
Nie żebym coś mówił ale trudno żeby stepstick wyciszył to że rama wpada w rezonans... oczywiście rama może wpadać bardziej w rezonans od złego stepsticka ale nie tedy droga, dobrze zrobiona rama nie wpada w rezonans.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 14:27
autor: FlameRunner
frog, frog, frog...
Widzę, że nic, ale to nic się przez lata nie zmieniłeś.
Napisałeś u nas zaledwie dziesięć postów, a już dotarły do nas liczne skargi na twoje zachowanie.
Jak zwykle agresywnie wojujesz ze wszystkimi nie mając konkretnych argumentów.
Uznaliśmy, że jedyną adekwatną reakcją będzie permanentny ban.
Żegnaj.

Re: RE: Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 17:29
autor: Berg
frog pisze:Może nic nie słyszycie bo plastik nie wpada w rezonans :shock:

Kupić to mogę wszystkie stepsticki ale takie rady to mogłeś sobie darować.
Szkoda że zapominałeś napisać abym kupił wszystkie drukarki...

Między ciszej a bezgłośnie jest ogromna przepaść!
ja kupiłem. Prawie. Nie mam jeszcze raps128. ale myślę o tym. 2.2A może być ciekawy do 32bitowej elektroniki

ohhh. too late. co za szkoda.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 20 paź 2017, 20:24
autor: Artu
FlameRunner pisze:...Uznaliśmy, że jedyną adekwatną reakcją będzie permanentny ban.
Żegnaj.
Wreszcie :good: :brawo: :piwo: :clap: :git:

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 21 paź 2017, 00:26
autor: corristo25
Dziś odebrałem przesyłkę od FALAB.
Wrzucony zestaw na XY i cisza :) W końcu bez bzzzz ziiuuuuoooooo bzzzzz ziuuuooooo tzz tzz tzz :D
A tak poważniej to minimalnie słychać, że działa. Totalnej ciszy nie spowodowały. Nie mniej jednak przy poprzednim wyciu silników jest to miód na uszy i już nie będę dostawał ch..a do głowy :) (mam drukarkę w pokoju)

Ze strony technicznej
X ustawione na 0,91 V - bez problemu ruszyło.
Y ustawiłem podobnie na 0,94 V, ale że tutaj mam silnik z podwójnym wałkiem 1,7 A to nie chciał wystartować. Musiałem go pchnąć :shout:
Zmiana na 1,3 V wyeliminowała problem. Jutro potestuję wydruki.

W każdym razie wielkie dzięki autorowi za info o tych stepstickach :D

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 paź 2017, 21:37
autor: corristo25
UPDATE
Y miał znowu problem ze startem - podniosłem napięcie na 1,6V
Dla pewności dla X na 1,3V.
Dodatkowo mają większy moment trzymający, na poprzednich napięciach lekko mogłem ośki przesuwać. Po podniesieniu jest lepiej, ale nie jest to niemożliwe. Na A4988, nie było szans na przesunięcie ośki.
Na takich ustawieniach przy 7h wydruku silniki w ogóle się nie grzeją. Na A4988 miałem ustawione na 1,1 V, a silniki były dość ciepłe.

Ogólnie mam wrażenie jakby całość zaczęła jakoś gładko chodzić.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 01 lis 2017, 19:27
autor: Marcin1415
Mam pytanie dla bardziej obeznanych. Czy te stepsticki będą działać tak samo z ustawieniem 1/16 mikrokroków jak z 1/8? Chcę silniki 400kroków ustawić na 200 aby coś sprawdzić.

Re: RE: Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 lis 2017, 13:42
autor: Berg
corristo25 pisze:UPDATE
Y miał znowu problem ze startem - podniosłem napięcie na 1,6V
Dla pewności dla X na 1,3V.
Dodatkowo mają większy moment trzymający, na poprzednich napięciach lekko mogłem ośki przesuwać. Po podniesieniu jest lepiej, ale nie jest to niemożliwe. Na A4988, nie było szans na przesunięcie ośki.
Na takich ustawieniach przy 7h wydruku silniki w ogóle się nie grzeją. Na A4988 miałem ustawione na 1,1 V, a silniki były dość ciepłe.

Ogólnie mam wrażenie jakby całość zaczęła jakoś gładko chodzić.
1. nie porównuj napięcia vref na a4988 za tmc2208 . przelicz to na Ampery zgodnie ze wzorami. dopiero wtedy będzie to porównywalne.

2. Jakie masz napięcie na vmot? ( z zasilacza)

Re: RE: Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 lis 2017, 13:43
autor: Berg
Marcin1415 pisze:Mam pytanie dla bardziej obeznanych. Czy te stepsticki będą działać tak samo z ustawieniem 1/16 mikrokroków jak z 1/8? Chcę silniki 400kroków ustawić na 200 aby coś sprawdzić.
spokojnie możesz ustawić 1/8

Re: RE: Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 lis 2017, 13:47
autor: corristo25
rafaljot pisze: 1. nie porównuj napięcia vref na a4988 za tmc2208 . przelicz to na Ampery zgodnie ze wzorami. dopiero wtedy będzie to porównywalne.

2. Jakie masz napięcie na vmot? ( z zasilacza)
AD1 później doczytałem że to nie jest porównywalne w ten sposób :)

AD2 równiutkie 12V.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 13 gru 2017, 20:02
autor: dragonn
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/8769 podobno Marlin dostanie "obsługę" 2208 umożliwiający kontrolę przez UART.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 gru 2017, 20:47
autor: Cosik
A czy ktoś mógłby sprawdzić czy te moduły zarówno z allegro jak i od Falab mają rzeczywiście piny NC czy jest tam może ten uart do kontroli?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 12 sty 2018, 20:02
autor: marfot
Czy ktoś ostatnio kupował TMC2208 od Falab? Obiecują wysyłkę w 24 godziny. W ubiegłym tygodniu kupiłem 2 sztuki, po paru dniach zadzwoniłem, żeby zapytać o wysyłkę, miałem dostać odpowiedź wieczorem, nie dostałem. Na drugi dzień wysłałem maila. Następny dzień bez odpowiedzi. Następnego dnia znowu zadzwoniłem, po paru godzinach dostałem SMSa, że przepraszają, coś źle zanotowali i wyślą jeszcze dziś lub jutro. Minęło dziś, minęło jutro i cisza. Ostrzegam przez tą firmą.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 12 sty 2018, 20:05
autor: anraf1001
To ciekawe. Mi wysłali jeszcze tego samego dnia. Bez żadnych problemów :/

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 12 sty 2018, 20:10
autor: Tuchajbej
Ja co prawda kupowałem jakieś 2 miesiace temu ale też szybciutko wysłali. Nawet nie kontaktowałem się z nimi. Zamówiłem, opłaciłem, tego samego dnia dostałem numer z inpostu i dwa dni później miałem stepsticki w paczkomacie.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 12 sty 2018, 20:16
autor: morf
Sorry ale co to ma wspólnego z tematem testów?
Czy każdy wątek musimy sprowadzac do tematów wysyłki??

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 13 sty 2018, 11:27
autor: Kopytko
Przemek też miał jakiś problem z dostarczeniem, ale jasno poinformowali ze to przerwa świąteczna, szkoda ,ze nie w aukcji. Zamówił przed świętami dostał po 5 stycznia:P Wcześniej mi wysyłali w ciągu 24h, raz jak się pomylili to nawet sam nie zauważyłem ze wysłali 2 inposty , drugi z brakiem.

Ok koniec OFFtop:P

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 20:50
autor: marfot
Wreszcie po 2 tygodniach dostałem 2 sztuki. W międzyczasie zakupiłem LV8729 i byłem pod wrażeniem jak cicho chodzą. Natomiast TMC2208 od Falabu hałasują tak samo głośno jak A4988, żadnej różnicy. Mają jeszcze jedną wadę. Przy prędkości 2-4 obroty na sekundę kręcą się normalnie, ale przy zmniejszeniu prędkości poniżej 1 obr/sek silnik wykonuje nieco ponad pół obrotu i zatrzymuje się na pół sekundy. Zmniejszając obroty czas kręcenia staje się coraz krótszy, a przerwy coraz dłuższe. Spotkał się ktoś z czymś takim? To wada fabryczna, czy trzeba coś ustawić?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 20:51
autor: dragonn
A nie przegrzewają się czasem?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 21:46
autor: marfot
Radiator jest gorący, parzy, ale UREF=1,35V, więc prąd jest niecałe 0,6A. Z tym samym silnikiem i prądem 0,9A pozostałe sterowniki: A4988, LV8729 i DRV8825 działają bez zarzutu.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 21:50
autor: dragonn
Czy ktoś tu gdzieś nie pisał że dla fablab trzeba inaczej prąd liczyć? Było coś :D, poszukaj w temacie.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 22:30
autor: marfot
Z 1,35V zszedłem do 0,35V. Widać, że silnik stracił moc, ale dalej są przerwy, choć rzadsze, zamiast co 1 obrót, są co 3-4 obroty. I głośność taka sama jak A4988.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 22:43
autor: Kopytko
To jesteś drugim ewenementem :D Moze głośność nie wynika z pracy silników?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 sty 2018, 23:22
autor: marfot
Wiem, czytałem cały wątek. Może to jednostkowe problemy z montażem lub częściami. Falab ma ostatnio kłopoty, najpierw tłumaczyli się, że zapomnieli wysłać, potem jak im przypomniałem, to zwlekali. Kiedy zgłosiłem do Allegro, to odpowiedzieli, że mają kłopoty z dostawcami, szybko wygenerowali etykietę Inpost, ale wysłali dopiero na trzeci dzień.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 24 sty 2018, 16:31
autor: artur_n
Panowie potwierdzam mega poprawę w pracy silników. Co prawda mam założone tylko na X i Y ale drukarka stała się rewelacyjnie cicha.
Polecam wszystkim co się nadal zastanawiają czy warto.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 24 sty 2018, 21:58
autor: jarn
Również potwierdzam, core xy bardzo cicho, głośniejsze są wentylatory 40mm na 100% mocy. Na próbę założyłem do ekstruera "Titan" wydruk poprawny niczym się nie różnił od A4899. Jedyny minus prędkość retrakcji max 30mm/s przy 50mm/s terkotał silnik.

PS czy jest jakiś inny cichy step, który nadawał by się na ekstruder ?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sty 2018, 10:40
autor: Szaman
Chciałbym zmienić swoje TMC2100 z osi x i y na TMC2208 by tak jak kolega @morf podkręcić przyśpieszenie i akcelerację. Interesuje mnie jeszcze kwestia temperatur silników po takiej przesiadce. Czy ktoś zaobserwował spadek temperatury? W pierwszym poście jest tylko wzmianka o temp 45 stopni na TMC2208 ale bez informacji jaka była na TMC2100.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sty 2018, 10:47
autor: dragonn
Szaman pisze:Chciałbym zmienić swoje TMC2100 z osi x i y na TMC2208 by tak jak kolega @morf podkręcić przyśpieszenie i akcelerację. Interesuje mnie jeszcze kwestia temperatur silników po takiej przesiadce. Czy ktoś zaobserwował spadek temperatury? W pierwszym poście jest tylko wzmianka o temp 45 stopni na TMC2208 ale bez informacji jaka była na TMC2100.
Spadek temperatury oznacza że po prostu ustawiłeś inny prąd niż przy 2100. Przy tym samym prądzie temperatura silnika będzie taka sama niezależnie od stepsticka.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sty 2018, 10:51
autor: Szaman
dragonn pisze:Spadek temperatury oznacza że po prostu ustawiłeś inny prąd niż przy 2100. Przy tym samym prądzie temperatura silnika będzie taka sama niezależnie od stepsticka.
A czy natychmiastowe ustalenie prawidłowego prądu co jest opisywane jako ulepszenie w stosunku do TMC2100 nie będzie grało tutaj roli?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sty 2018, 10:54
autor: kretu
Dragonn a przypadkiem te mądrzejsze stepstki nie mają funkcji że automagicznie regulują prąd w zależności od wykonywanej aktualnie czynności dzięki czemu jednak średni prąd jest mniejszy a co za tym idzie temperatura pomimo tego samego prądu w "stresie". Mogę gadać bzdury i jak coś niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi ale tak rozumiem działanie funkcji CoolStep która jest np w TMC2130

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 25 sty 2018, 10:58
autor: dragonn
kretu pisze:Dragonn a przypadkiem te mądrzejsze stepstki nie mają funkcji że automagicznie regulują prąd w zależności od wykonywanej aktualnie czynności dzięki czemu jednak średni prąd jest mniejszy a co za tym idzie temperatura pomimo tego samego prądu w "stresie". Mogę gadać bzdury i jak coś niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi ale tak rozumiem działanie funkcji CoolStep która jest np w TMC2130
Faktycznie taka funkcja jest ale wydaje mi się ze przy normalnym wydruku na normalnej prędkości to raczej nie zmieni jakoś dużo.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 14 lut 2018, 12:29
autor: bielawa
Hej,
gdzie polecacie kupić TMC2208?;-) na allegro jest 2 sprzedawców wystawiających fv

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 14 lut 2018, 12:52
autor: Cosik
bielawa pisze:Hej,
gdzie polecacie kupić TMC2208?;-) na allegro jest 2 sprzedawców wystawiających fv
imo te od falab czy jakoś tak wyglądają lepiej, a cena chyba podobna z tego co pamiętam

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 14 lut 2018, 13:00
autor: bielawa
Te od Falab są produkowane w polsce. Podoba mi się to.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 mar 2018, 07:10
autor: Cosik
Dobra ja dodam coś o siebie na temat tych stepsticków od Falab. Niektórzy uważają że są błędne wartości w dokumencie od nich, a ja powiem że nie są złe. Nie widziałem nigdzie schematu ich modułów, ale byłem prawie bliski zrobienia "riwers inżyniering" :D

Sytuacja taka, na A4988 miałem dość sporo stresowaną oś Z i by szybszych ruchach gubiła kroki, sprawdziłem jakie są silniki i jaki był tam prąd ustawiony, okazało się że był 1A więc podkręciłem do nominalnych 1.2A. Po tej czynności można było właśnie bardziej żyłować oś Z. W sterownikach od Falab jest informacja że prąd jest do 1A w RMS co wychodzi na to że jest prawdą, ograniczyli maksymalny prąd na swoim PCB. Mimo iż ustawiłem maksymalne Vref czyli 2V4 to oś Z gubi kroki więc nie dostaje odpowiedniego piku prądowego.

Konkluzja: W dokumencie od Falab jest prawda ;)

P.S. Dzisiaj będę próbował do nich się dodzwonić bo chciałbym podkręcić ten stepstick dla osi Z. Jak nie to zrobie "riwers inżyniering"

P.S.2 Wiele osób pisało że należy zmienić kierunek sterowania itd itp. Te od Falab włożyłem zamiast poprzednich bez żadnych zmian, dokładnie 1 do 1 z poprzednimi stepstickami.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 mar 2018, 07:21
autor: bielawa
Cosik: na czym montujesz te sterowniki? też je nabyłem i nie mam (jeszcze) pojęcia o vref i innych ustawieniach. Ja będę ich używał na ramps + 2560.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 mar 2018, 07:24
autor: Cosik
bielawa pisze:Cosik: na czym montujesz te sterowniki? też je nabyłem i nie mam (jeszcze) pojęcia o vref i innych ustawieniach. Ja będę ich używał na ramps + 2560.
Dokładnie na tym samym mam + ten egzotyk co kupiłem.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 02 mar 2018, 07:29
autor: bielawa
U mnie będzie to współpracować z silnikami - 17HS4401 na ramie tatara (zamiennik do anet a8). Czekam jeszcze na brakujące elementy i zaczynam składać drukarkę ;-)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 mar 2018, 04:52
autor: yrrahpl
U mnie na osi Z silniki bardzo wolno się kręcą, jest testowy ruch w prawo i lewo,
ale bardzooooo wolny. Napięcie 0,95 i 1,34 testowane wg.

dla silnika 1.68A:
V-REF = 1.68 * 8 * 0.1 = 1,34 V

Zetka jest z 2 silnikami. Co moze byc przyczyna ? Płyta Due3Dom mini

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 mar 2018, 08:19
autor: morf
Co znaczy wolno?
Zgadza się przejechany dystans?
Ilość kroków sprawdź

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 mar 2018, 09:40
autor: Berg
@yrrahpl a działało dobrze i przestała, czy konfigurujesz od zera - całą elektronikę, tylko stepysticki podmieniłeś?

-zworki przy stepstikach ustawione na 1/16?
-liczba mikrokroków dobrze ustawiona?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 mar 2018, 11:15
autor: yrrahpl
Zmiana elektroniki z 8 na 32 bity i wszystko od nowa, wcześniej były A4988

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 18 mar 2018, 12:43
autor: yrrahpl
Kroki ustawione wg, poprzedniej elektroniki, zwiększałem i tak jest to samo, silniki są razem tak samo jak wcześniej spięte przewodami.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 29 mar 2018, 18:57
autor: yrrahpl
Wszystko chodzi, jeśli mozna to poprosze info ktore pine złączyc zeby bylo 1/16

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 29 mar 2018, 19:18
autor: Tuchajbej
Czy ktoś sprawdził, tmc2208 od falab, ma znaczenie czy chodzą na 3.3 czy 5V? I silniki 400 krokowe na nich 12V czy 24V? Czy nie ma najmniejszego znaczenia?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 29 mar 2018, 20:37
autor: Kopytko
Ja mam na obu przypadkach i dziala w obu ok.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 00:14
autor: szafir51
Hej,
Chciałbym uruchomić TMC2208 na płycie MKS Gen 1.4 w trybie UART. Da się to zrobić? Jak? Firmware to Marlin 1.1.8, drukarka Anet A8.

Póki co zmieniłem piny w pins_RAMPS.h zgodnie z tym:
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/9396

oraz odkomentowałem linię w configuration_adv.h
#define TMC_DEBUG

oraz zrobiłem połączenie
schematuart.jpg
Czytałem, że jeszcze trzeba zewrzeć mostek J2, ale na stepstickach, które mam (FALAB) nie ma nawet padów wyprowadzonych dla takiego mostka.

Odpowiedź drukarki na TMC_DEBUG (komenda M122) jest taka
Send: M122
Recv: X Y
Recv: Enabled false false
Recv: Set current 0 0
Recv: RMS current 1767 1767
Recv: MAX current 2491 2491
Recv: Run current 31/31 31/31
Recv: Hold current 31/31 31/31
Recv: CS actual 0/31 0/31
Recv: PWM scale 0 0
Recv: vsense 0=.325 0=.325
Recv: stealthChop false false
Recv: msteps 256 256
Recv: tstep 0 0
Recv: pwm
Recv: threshold 0 0
Recv: [mm/s] - -
Recv: OT prewarn false false
Recv: OT prewarn has
Recv: been triggered false false
Recv: off time 0 0
Recv: blank time 16 16
Recv: hysterisis
Recv: -end -3 -3
Recv: -start 1 1
Recv: Stallguard thrs
Recv: DRVSTATUS X Y
Recv: stst
Recv: olb
Recv: ola
Recv: s2gb
Recv: s2ga
Recv: otpw
Recv: ot
Recv: 157C
Recv: 150C
Recv: 143C
Recv: 120C
Recv: s2vsa
Recv: s2vsb
Recv: Driver registers:
Recv: X = 0x00:00:00:00
Recv: Y = 0x00:00:00:00
Recv:
Recv: ok
[...]
Czyli, że nie czyta wartości z TMC. Coś nie tak robię?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 08:31
autor: Cosik
Z tego co wiem i podaje producent to FALAB tego nie przewidział i nie ma możliwości komunikacji ;)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 08:58
autor: szafir51
przez brak wyprowadzeń dla J2?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 09:14
autor: Cosik
raczej z powodu braku wyprowadzenia odpowiednich pinów z układu.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 09:35
autor: szafir51
tzn część goldpinów nie jest podłączona do procesora?
P5092785.JPG
P5092784.JPG
?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 10:08
autor: Cosik

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 11:56
autor: szafir51
sprawdzę jeszcze w domu ale wydaje mi się, że mam uStep v1.1 i na tej kartce jest
tmc.jpg
tmc.jpg (41.36 KiB) Przejrzano 5278 razy
i jeszcze jeden pin poniżej albo powyżej jest opisany nie jako NC tylko inaczej.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 11:59
autor: Cosik
No to jak tak masz to weź go zepnij po układzie do uarta na USB i sprawdź czy działa.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 12:28
autor: szafir51
nie mam uarta na usb :) Chyba, że to jest to samo co Nokia CA-42, to mam taki kabelek przerobiony

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 maja 2018, 19:13
autor: szafir51
Dobrze pamiętałem, u mnie jest v1.1 i jest oznaczony port PDN
20180510_181827.jpg
i w opisie
...up to 256 microsteps using UART interface

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 lip 2018, 11:48
autor: Woszu
Kopytko pisze:
frog pisze:Kupiłem FALAB uStep v1.0. Sprzedawca dorzucił instrukcję i tabelkę z wartością prądu. Na A4988 miałem 0,7V co odpowiada prądowi 1A (wystarczy aby silniki były zimne i nie gubiły kroków). Na TMC2208 było by to 2,5V! Początkowo było 1,45V, zwiększyłem do 1,75V - 0,7A wg instrukcji. Mikrokrok 1/16.
Silniki jakie mam to https://www.aliexpress.com/item/4-Lead- ... 47376.html
Korespondowałem z Falab, ze względu własnie na te ekstremalne napięcia Vref i smażące się silniki nawet w połowie proponowanego zakresu tych napięc dla silnika 1A. U mnie super rezultaty są juz przy 0,9V dla silnika 1A. i zmienią tą instrukcję. Będzie instrukcja dla reprapowców i podejrzewam ustawienia podobne do tych co wysyłałem w PDF. Instrukcja falab mówi o prądach zmierzonych na cewkach silnika , a my tego nie robimy. Dlatego niebawem powstanie nowa instrukcja bardziej pasująca do naszych zastosowań.
Cosik pisze:Dobra ja dodam coś o siebie na temat tych stepsticków od Falab. Niektórzy uważają że są błędne wartości w dokumencie od nich, a ja powiem że nie są złe. Nie widziałem nigdzie schematu ich modułów, ale byłem prawie bliski zrobienia "riwers inżyniering" :D

Sytuacja taka, na A4988 miałem dość sporo stresowaną oś Z i by szybszych ruchach gubiła kroki, sprawdziłem jakie są silniki i jaki był tam prąd ustawiony, okazało się że był 1A więc podkręciłem do nominalnych 1.2A. Po tej czynności można było właśnie bardziej żyłować oś Z. W sterownikach od Falab jest informacja że prąd jest do 1A w RMS co wychodzi na to że jest prawdą, ograniczyli maksymalny prąd na swoim PCB. Mimo iż ustawiłem maksymalne Vref czyli 2V4 to oś Z gubi kroki więc nie dostaje odpowiedniego piku prądowego.

Konkluzja: W dokumencie od Falab jest prawda ;)

P.S. Dzisiaj będę próbował do nich się dodzwonić bo chciałbym podkręcić ten stepstick dla osi Z. Jak nie to zrobie "riwers inżyniering"

P.S.2 Wiele osób pisało że należy zmienić kierunek sterowania itd itp. Te od Falab włożyłem zamiast poprzednich bez żadnych zmian, dokładnie 1 do 1 z poprzednimi stepstickami.

Panowie, zastanawiacie się nad ustawieniami i prawdziwością dokumentacji stepsticków z Falab.
Problem jest w tym, że o tym jakie napięcie Vref odpowiada jakiemu prądowi, zależy przede wszystkim od tego jaki zastosowano rezystor pomiarowy.
W sterownikach watterott są rezystory 110mR, a Falab zastosował 200mR (w niektórych seriach nawet 220mR). Stąd właśnie różnice w ustawieniach sterowników Falab..... W dokumentacji jest prawda, pod warunkiem, że są wlutowane rezystory pomiarowe 200mR.
Obrazek

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 10 lip 2018, 19:35
autor: Cosik
no dlatego o tym pisałem, zrobili ograniczenie prądu poprzez Vref :P

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 11 lip 2018, 08:18
autor: Woszu
Mam prośbę. Czy mógłby któryś z kolegów zmierzyć nominalne wartości Vref ze standardowych sterowników A4988?
Ja swoje już wytargałem i nie oznaczyłem sobie, więc ciężko się odnieść:/

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 11 lip 2018, 08:24
autor: dragonn
Woszu pisze:Mam prośbę. Czy mógłby któryś z kolegów zmierzyć nominalne wartości Vref ze standardowych sterowników A4988?
Ja swoje już wytargałem i nie oznaczyłem sobie, więc ciężko się odnieść:/
Nominalne? Przecież to zależy od tego jaki kto ma silnik oraz jakie A4988 bo jest ich kilka typów z których żadnej nie jest 'standardowy'.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 13 lip 2018, 13:01
autor: Woszu
Eh, racja.
Myślami byłem na forum swojej drukarki:)

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 16:31
autor: Pajacyk0v
Odpaliłem pierwszy druk na 2208. Jest fantastycznie :]

Po 20 min drukowania kostki testowej oba motory maja 50-52C. Za dużo?

ACC1200, SPD 50mm/s

Ustawiałem Vref na 1.27V zgodnie z wzorem 0.9A*1.41

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 16:53
autor: tig33r
Jeszcze powiedz które stepsticki masz, oryginalne czy chińskie?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 17:08
autor: Pajacyk0v
Watterotty 3.3-5V.

Na koniec po 24min druku motory X i Y miały po 60C na obudowie :/

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 17:48
autor: tig33r
U mnie też na wattertotach tmc silniki są cieplejsze niż na lv czy a4988. Nie martwiłbym się tym.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 19:46
autor: Pajacyk0v
tig33r pisze:U mnie też na wattertotach tmc silniki są cieplejsze niż na lv czy a4988. Nie martwiłbym się tym.
Zaczynam się jednak martwić :? Po 1:30h oba motory po 85C!

Moje motory to 42shdc3025-24b (Anet A6 2017).
https://www.gearbest.com/3d-printer-par ... 40282.html

Niby mają 0.9A ale nie jestem tego 100% pewien.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 19:52
autor: jarn
Zmniejsz do 80% prądu zalecanego dla silnika.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 26 sie 2018, 19:56
autor: Pajacyk0v
Tu ludzie piszą na początku że też mieli problemy z silnikami 0.9A.

https://discuss.toms3d.org/hardware-f6/ ... -t409.html

OK ustawię okolice 1V i sprawdzę.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 27 sie 2018, 00:20
autor: Pajacyk0v
Wyniki testów:
Vref 1.27V: 85C
Vref 1.05V: 70-72C
Vref 0.9V: 60-65C

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 27 sie 2018, 11:35
autor: Pajacyk0v
Panowie, zostawić na tym 0.9V czy jeszcze zmniejszać?

To był dość wolny druk 50mm/s i trwał tylko 1,5h.

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 27 sie 2018, 13:57
autor: tig33r
Jeśli nie gubi kroków to dlaczego nie?

Re: TMC2208 nieprofesjonalny test

: 28 sie 2018, 06:08
autor: jarn
Ja bym tak zostawił, 65stopni jest ok. No może na 0.85 zejść, jeśli silnik przykrecony do plastiku.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka