Sapphire Pro - TMC2225 i przesunięcia warstw

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
stelkovsky
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2023, 21:43

Sapphire Pro - TMC2225 i przesunięcia warstw

Post autor: stelkovsky »

Cześć!

Ostatnio zakupiłem nową drukarkę z stepstickami TMC2225 i byłem wniebowzięty, że tak cicho może działać drukarka. Dlatego zakupiłem i wymieniłem stepsticki w mojej Sapphire Pro SP-3 (płyta MKS v. 1.2) właśnie na 2225. I działa cicho, bardzo elegancko. Drukarki mam podpięte do Klippera. Ustawiłem microsteps na 32 (było 16). Moją uwagę na początku zwróciło to, że oś Z miała w czasie referowania sondy, ruchy takie, że się blokowała (możliwe, że za szybkie). Dlatego zmniejszyłem maksymalne przyspieszenie w osi Z i działa dobrze. Zaczęły mi się za to pojawiać przesunięcia warstw, tak jakby silnik nie wyrabiał z prędkością i gubił kroki. Benchy potrafi się wydrukować dobrze, ale już większe wydruki się przesuwają, nieważne na której warstwie. Sprawdziłem stan i naprężenie pasków, wszystko jest w porządku, bo też nieważne jak naprężę paski, cały czas jest przesunięcie.
Postanowiłem, że podłączę stepsticki do UART zgodnie z filmikiem (https://youtu.be/LlkGfj3O2lU?si=JiWmeBFJ5ykFS4yH). Tam jest opisane dla MKS 1.2 i dla TMC2208, ale z tego co czytałem to założyłem, że TMC2225 to jest "trochę lepsza wersja" w budzie TMC2208. Podłączyłem wszystko tak jak na filmiku, w Klipperze dodałem następujące linijki:

Kod: Zaznacz cały

[tmc2208 stepper_x]
uart_pin: PA3
run_current: 0.800
stealthchop_threshold: 250
interpolate: False

[tmc2208 stepper_y]
uart_pin: PA6
run_current: 0.800
stealthchop_threshold: 250
interpolate: False

[tmc2208 stepper_z]
uart_pin: PA1
run_current: 0.800
stealthchop_threshold: 0
interpolate: False

[tmc2208 extruder]
uart_pin: PE5
run_current: 0.800
stealthchop_threshold: 0
interpolate: False
Prąd na nich ustawiony to oczywiście 800 mA (czytałem m.in. wpisy na forum i wyczytałem, że ktoś takie ustawiał i były dobrze). Jednak po kolejnym wydruku, warstwy ciągle się rozjeżdżają. UART powinien działać, bo słychać wyraźnie głośniejszą pracę Z i E (mają wyłączone stealthchop).
Robilem również w niej kalibrację input shaper, ale nie sądzę, żeby to było problemem. Silniki mam wstawione stockowe, ich nie zmieniałem i są chłodne w porównaniu do pracy ze starymi stepstickami (wtedy E był gorący).
Macie może jakiś pomysł, aby drukarka nie robila już takich numerów? Mieliście podobny problem?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Sapphire Pro - TMC2225 i przesunięcia warstw

Post autor: Jarewa »

Zwiększ prąd, tym bardziej że zimne silniki to że na starych stepach było ok nei znaczy że na nowych będzie lepiej, trzeba pamiętać że moc silnika zależy od kroków najmocniejszy jest 1/1 a im wyżej 1/16, 1/32, 1/255 tym moc drastycznie spada.
Abys, stelkovsky
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 1
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Sapphire Pro - TMC2225 i przesunięcia warstw

Post autor: Trolinka »

Wywal/zaremuj stealthchop_threshold: 250. Tak jak klipper zaleca domyślnie używa SpreadCycla wtedy a przełączanie w locie pomiędzy stealth/spread może właśnie powodować layer shifting. Ewenatualnie jak chcesz stealth to stealthchop_threshold: 99999 ustawić żeby był cały czas w nim. Gdzieś to tam klipper w dokumentacji opisuje.

PS. O tu jest info: https://www.klipper3d.org/TMC_Drivers.html
Abys, stelkovsky
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
stelkovsky
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2023, 21:43

Re: Sapphire Pro - TMC2225 i przesunięcia warstw

Post autor: stelkovsky »

Dobra, to tak:
Prądu nie zmieniałem, zostało 0,8 mA, za to ustawiłem za radą Trolinka stealthchop_threshold: 99999. Na razie 5,5h druku i żadnego przesunięcia. Testuję dalej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”