Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Wyłącznie Prusa i3 - oryginał i klony
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 6
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: bartoszeqqq »

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem ustawienia pierwszej warstwy. Wydaje mi się, że może się to dziać od momentu jak przeszedłem na drukowanego BMG. Wygląda to tak, że jak debil przez chyba godzinę próbowałem idealnie wyregulować stół, ale za cholerę wyniki się nie zgadzały. Stwierdziłem, że może to czas na przejście z nylock'a na silicone mod. Tak więc zrobiłem i... Psychiatra czeka :D W pewnym momencie natchnęło mnie, żeby zrobić dwie siatki po sobie, bez żadnego kręcenia śrubkami, zero regulacji. I jakie było moje zdziwienie kiedy się okazało, że wyniki zauważalnie się od siebie różnią :rotfl: Sam już nie mam pomysłu o co może chodzić - jeszcze raz dla pewności przesmarowałem wszystkie prowadnice, regulacja nakrętek POM, sprawdzenie naprężenia pasków, zmiana siatki z 7x7 na 3x3, wszystko jak psu w dupę. Zauważyłem, że PINDA jest lekko przechylona, dosłownie o parę stopni, może to tutaj jest problem? Też próbowałem z nią cuda niewidy, ale ani zmiana wysokości nie pomagała, ani nie udało się jej idealnie wyprostować.
W załącznikach rzucam też screeny z Octoprinta ze świeżutkimi wynikami. NO PRZYSIĘGAM, ŻE NIC MIĘDZY PRÓBAMI NIE DOTYKAŁEM :eek2:
Załączniki
PXL_20230915_085226462.jpg
PXL_20230915_085121466.jpg
PXL_20230915_085053368.jpg
PXL_20230915_085037530.jpg
1.png
2.png
3.png
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 3
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: fyme »

Ale wiesz że to już są setne części gdzie pierwsza warstwa druku mierzona jest w dziesiątych częściach :D
Mam w obu prusach silikon mod (ale to już wiesz :D) i ustawiam przedstawiając jednostki na stopnie. Po pierwszym zadowalającym mnie wyniku zostawiam i nie ruszam. Odchyłki zawsze będą ;)
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 6
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: bartoszeqqq »

Jasne, zdaję sobie z tego sprawę, ale przy takich wartościach już mam o dziwo problem z ustawieniem pierwszej warstwy :/ Przy druku kalibracyjnym, duży jednowarstwowy hexagon, w części druk jest idealny, centymetr dalej robią się 'struny', które po zdjęciu wydruku mają między sobą prześwit, co nie powinno się dziać przy kompensacji MBL raczej. Przynajmniej wcześniej działało miodnie :D No i też ustawiam na stopniach :D A wydaje mi się, że coś jest nie tak, bo jakiś czas temu każdy kolejny wynik różnił się zwykle o 0.0001, max 0.001. Nawet zdejmowanie blachy nie robiło zbytnich różnic i x kolejnych wydruków miało idealną pierwszą warstwę
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: JGFTW »

Przerabiałem przeróżne czujniki indukcyjne i raczej odchylenie powinno być w tysięcznych :

Kod: Zaznacz cały

Recv: Finished!
Recv: Mean: 0.006815 Min: 0.004 Max: 0.010 Range: 0.006
Recv: Standard Deviation: 0.001550
viewtopic.php?p=122922#p122922

Zgadzam się, że te 10mikronów wciąż mało, ale już trzeba coś z tym zrobić.
Masz inny czujnik na podmianę?
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 6
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: bartoszeqqq »

Niestety, tylko jedna oryginalna PINDA, która przyszła z drukarką :/
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: mpk »

Przechodzę to na piątym egzemplarzu. Po drodze różne kombinacje - pinda v2, superpinda, no-name za 8zł, oryginalny stół, stół chiński... jeden pies.
zadowalającą pierwszą warstwę na (niemal) całej powierzchni mam dopiero po zabawie czujnikiem zegarowym na silicone mod ¯\_(ツ)_/¯
Awatar użytkownika
bartoszeqqq
Postów w temacie: 6
Posty: 124
Rejestracja: 20 wrz 2022, 07:32
Lokalizacja: Śląsk
Drukarka: X1C-C; MK3S+; E2V2;
x 12

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: bartoszeqqq »

Wychodzi na to, że prawdopodobnie uśmierciłem jakoś swój czujnik - ciągle pokazuje temperaturę 0 stopni w menu supportu 🤯
/Bambu Lab X1-Carbon/AMS/
/Original Prusa i3 MK3S+/E3D Revo Prusa Edition/Bondtech Extruder/Bear Frame/Linear rails/
/Ender 3 V2/Dragonfly BMS/FR4/Dual Z/BMG/DD/Hero Me Gen 7/5xNoctua/Klipper@T630/
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: dawidex7 »

Żeby potwierdzić, że problem pomiaru temperatury jest po stronie czujnika odepnij sobie jeszcze czujnik i zmierz rezystancję termistora z czujnika (biały i niebieski kabelek)
https://www.3dpedie.cz/pl/tutoriale/p.i.n.d.a-v2/
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 3
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: fyme »

mpk pisze: 15 wrz 2023, 12:45 Przechodzę to na piątym egzemplarzu. Po drodze różne kombinacje - pinda v2, superpinda, no-name za 8zł, oryginalny stół, stół chiński... jeden pies.
zadowalającą pierwszą warstwę na (niemal) całej powierzchni mam dopiero po zabawie czujnikiem zegarowym na silicone mod ¯\_(ツ)_/¯
A masz jakiś drukowany uchwyt do czujnika zegarowego? Może i ja bym sobie z ciekawości sprawdził. Choć w sumie nie mam problemów z pierwszą warstwą. Z tym że ja drukuję na teksturowanych blachach w sumie zawsze i pierwszą warstwę trochę wprasowuję by ładny wzorek wychodził.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Różne wyniki MBL przy każdym próbkowaniu

Post autor: morf »

Super pinda rozwiązala problem w moich wszystkich drukarkach
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Prusa i3”