Pytania wokół ABS

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
J.A.
Postów w temacie: 7
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Pytania wokół ABS

Post autor: J.A. »

Witajcie.
Zimą próbowałem drukować ABS, a że w pracowni mam raczej zimno, to mimo komory nie dałem rady, wydruki się koszmarnie podwijały i warstwy praktycznie się siebie nie trzymały. Odpuściłem temat i wróciłem do niego latem.
Tym razem już z efektami, które mnie satysfakcjonują. Wydruki są mocne całkiem równe i się nie podwijają. Do moich zastosowań to wystarczy, nie drukuję na wystawę, ani na zarobek, wystarczy, że wydruk jak mężczyzna jest piękniejszy od diabła.
Ale niestety idzie jesień i zima, temperatury spadną i nijak z samej drukarki nie utrzymam w komorze 50+ °C. U mnie jest to minimalna temperatura w komorze, by dać radę z ABS. Rozwiązaniem będzie grzałka do komory i jakiś system delikatnego mieszania w niej powietrza. Termostat mam ze stykami grzanie/chłodzenie, więc tu sprawa jest załatwiona.
Kwestia grzałki, nie potrafię znaleźć nic sensownego (pewnie źle szukam), wymyśliłem spiralę grzejną ok 500 W do prodiża, wpuszczoną w rurkę stalową.
Czy jest coś gotowego, co bym mógł zastosować? Grzałki od piekarników, czy jakichś opiekaczy raczej się nie nadadzą, bo są za dużej mocy i potrzebują też dużo miejsca, a w komorze go za wiele nie mam.
Dodatkowo chciałbym wyprowadzić poza komorę panel sterujący, myślałem o zrobieniu przedłużacza, tylko nie wiem jakiego gniazda i wtyczki potrzebuje. Jest tam złącze z rastrem 2,54 (jakoś tak sią to określa), 6 pinów na długości 5/8 cala.
Wtyk do panelu sterującego, wygląda jak na zdjęciu, a drukarka to Anycubic Vyper.
Załączniki
IMG_4459 2-kopia.jpg
IMG_4459 2-kopia.jpg (43.32 KiB) Przejrzano 1065 razy
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: majek »

Co do grzałki, to poszukaj 'grzałka ptc' - są na różne napięcia, różne moce i co najważniejsze zazwyczaj z blachą o strukturze chłodnicy - idealnie się nadaje do przewiewu (niektóre są nawet sprzedawane z wentylatorem).

Co do złącza, to szukaj JST-XH.
Abys, J.A.
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: fesou »

Co do mieszania powietrza (szybszego nagrzewania się do ciut wyższych temperatur) to możesz pomyśleć o "the filter" - https://www.printables.com/model/334276 ... r-voron-24 - alternatywa dla nevermore, czyli wymuszony obieg powietrza w komorze z dodatkowym przepuszczeniem go przez aktywny węgiel do redukowania oparów z ABS. dodatkowo szczelna obudowa. A może podwójna? pudło w pudle?

Jaką masz drukarkę?
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: mcxmcx »

Daj spokój z cudami, proste rozwiązania są najskuteczniejsze, robisz obudowę do drukarki, czyli komorę, najlepiej z GK, i dogrzewasz całość suszarka do włosów lub hotair, jak tylko wewnątrz drukarki chcesz mieć cieplej.

Serio, jak masz drukarkę z komorą, wstaw hotair, tylko podłóż jakaś blaszkę żeby na plastyk nie grzało i za trzy minuty jest dobrze

Przydaje się termostat z przekaźnikiem, ustawiasz na 60° i po sprawie
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: Jarewa »

No ale majek pisał o mini farelce na 24V są też i na 230v do wyboru do koloru.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: mcxmcx »

Ja w kontekście kosztów
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
J.A.
Postów w temacie: 7
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: J.A. »

@fesou Anycubic Vyper - pisałem :-), opary nie są problemem, drukarka nie stoi w mieszkaniu tylko pracowni, w której nie mieszkam, ani nie przebywam godzinami.
@mcxmcx obudowa jest ze sklejki, bo akurat to miałem do wykorzystania. A suszarka będzie właśnie kosztem, bo bym musiał kupić, nie zabiorę żonie przecież. Poza tym koszty nie są problemem, jeżeli są przemyślanie i nie wymagają powielenia, bo jakieś rozwiązanie się nie sprawdzi. Poza tym lubię "dedykowane" rozwiązania.
To o czym pisał @majek jest bardzo sensowne, bo 250 W nagrzewnica na 230v kosztuje 30-40 zł. Całość łącznie z wolnobieżnym wentylatorem zamknie się na pewno w 100 zł.
Dzięki za zainteresowanie.
Jakieś typy na termoizolację grubości 10-15 mm ktoś ma? Obudowa jest ze sklejki, wykorzystuje narożnik z płyty meblowej.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: dziobu »

J.A. pisze: 18 wrz 2023, 20:36 Jakieś typy na termoizolację grubości 10-15 mm ktoś ma?
Ja mam tu i tam wełnę ceramiczną.
J.A.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: Kopytko »

Jak mało miejsca można tez użyć papieru ceramicznego 3mm , sprawdza się również jako dobra izolacja.
J.A.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8951
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Pytania wokół ABS

Post autor: dziobu »

Tutaj to i zwykly korek da radę.
Kopytko, J.A.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”