Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Drukarki FDM III Generacji - BambuLab, Creality K1, Qidi Tech, <podróbki, klony>, itp.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 4
Posty: 510
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: roman »

1. Szwy najlepiej pozostawić automatowi. Algorytm ma kilka trybów i wówczas te szwy najpewniej umiejscowi na krawędziach i tam zwykle one wyglądają najlepiej. To spełnia jakiś 95% oczekiwań.

2. Czy zrobiłeś automatyczną kalibracje (tę co się wybiera z panelu drukarki) ?

3. Jeśli jednak są to artefakty VFA to:
- czyszczenie prętów IPA, naciągnie pasków, itd. (na wiki bambu napisane co i jak robić), ale to... i tak nic nie da ;)
- zwiększyć prędkość drukowania, dla prostych modeli wystarczy zmniejszyć "min. layer time" i tyle, dla bardziej skomplikowanych ta zmiana może zaszkodzić (np gdy są głębokie nawisy, jakieś gwinty itd) a wtedy to już rozpoczyna się nowy temat pod tytułem "dopieszczanie profili" i cała ta zabawa. Czasami wystarczy podbić chłodzenie, a czasami większe kombinacje.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3243
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1599

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: morf »

Mnie to się wydaje że trzeba by podtunnowac coś ala Pressure advance. Nie wiem czy się da i jak w bambu, może jest automat?
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: Wostas »

Półtorej/dwa tygodnie minęło, a cały czas się coś działo.
M.in. przekonałem się, że wykrywanie spaghetti działa bardzo fajnie, i jednocześnie nie działa w ogóle jak zgasi się świetlenie w komorze na noc, no bo przecież po co marnować prąd :facepalm: :lol:
Świetna jest funkcja drukarki, która w trakcie druku może wykluczyć z dalszego drukowania wybrany obiekt.

Nauczyłem się już całkiem przyzwoicie ustawiać slicer pod tą drukarkę jednocześnie nie spowalniając mocno czasu wydruków. Nadal uważam, że ta drukarka jest bardzo szybka i teraz też przy dobrej jakości druku.

Pierwszy raz wydrukowałem coś z włóknem - Bench z Bambu PLA+CF. Ten filament to miłość od pierwszego wydrukowania. Nigdy wcześniej nie widziałem na własne oczy ładniejszej łódki. Matowe PLA od Bambu też są ok, ale PLA+CF dla mnie wymiata.

Wcześniej padła rada, żebym nie bawił się ręcznym ustawianiem szwu, ale im mam większą wprawę tym większe widzę tego atuty. Świetne jest to, że można ręcznie ustawić pozycję szwów dla wybranych warstw, pozostawiając resztę do ustawienia slicerowi.

Trochę zawiodłem się na filamencie Bambu do supportów PLA. Dość mocno klei się do PLA.

Bambu mocno podkreśla, żeby używać ich kleju w sztywcie. Wcześniej zawsze używałem lakierów, głównie Hegronu i wolałbym przy takowych zostać, ale straszą że nakładki tego nie lubić. Sztyft zostawia ślady na pierwszej warstwie i po jakimś czasie słabnie siła klejenia (oczywiście w tych miejscach gdzie wcześniej nic nie było jeszcze drukowane). Co o tym uważacie?

Warto zwracać uwagę na domyślne skonfigurowane max flow dla danych filamentów Bambu w ich slicerze, bo już widziałem ustawione flow wyższe niż zalecane jest dla danego filamentu w charakterystyce produktu.

Szkoda, że slicer nie ma skonfigurowanych charakterystyk flow w funkcji temperatury hotendu. Można było to zrobić, żeby jeszcze bardziej uprościć używanie sprzętu i softu.
Jak wcześniej zauważył forumowicz wiele parametrów jest podkręconych, żeby drukarka drukowała jak najszybciej. Domyślna temp. dla PLA-CF to 230. Po ustawieniu 235 stopni już potrafił się clogować w hotendzie (rurce?)

Zagadka, której nie udało mi się rozwikłać to górna warstwa tego elementu:
1696442524176.png
1696442524169.png
Wada powstawała tylko na ostatniej górnej warstwie. Wszystkie cztery warstwy niżej było w porządku. Nie wiem co tutaj się wydarzyło. Jak miałem kiedyś podobne sytuacje to dysza skakała drapiąc po poprzedniej warstwie, ale chociaż tutaj towarzyszył temu dziwny dźwięk to ciężko mi wytłumaczyć drapaniem dyszy po poprzedniej warstwie. Drukowany element nie był odklejony od stołu. Przyglądając się kształtowi powierzchni wadliwej górnej warstwy widać, że fale się pokrywają. Poza tym wydają się bardziej intensyfikować w górnej części zdjęcia. Na odcinkach gdzie znajdują się obiekty widać zdecydowaną poprawę, bądź brak powstałych fal. Dziwne, bo przecież przyspieszenie ekstudera do pełnej prędkości orientacyjnie następuje chyba szybciej niż na tych krótszych odcinkach. Jak jest Wasze zdanie?
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: Wostas »

Jak tam wasze wydruki z PETG na X1C? :D Już się doczytałem że to popularny problem ;p Jak sobie radzicie?
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 4
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: Trolinka »

Wostas pisze: 01 lis 2023, 01:27 Jak tam wasze wydruki z PETG na X1C? :D Już się doczytałem że to popularny problem ;p Jak sobie radzicie?
Eee tam, generic ma po prostu dość wysoko temp ustawianą więc jak to petg to nitkuje, zostawia gluty i się ciągnie. Wystarczy zrobić profil z niższą temp sobie i po problemie :>
Jak już było pisane chyba: Generic można używać do PLA bo ten praktycznie wszystko co się mu nie da pociągnie. Pozostałe materiały dobrze sobie profile zrobić na bazach ich genericów np.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
J.A.
Postów w temacie: 1
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: J.A. »

Wostas pisze: 04 paź 2023, 20:23
Zagadka, której nie udało mi się rozwikłać to górna warstwa tego elementu:

Wada powstawała tylko na ostatniej górnej warstwie. Wszystkie cztery warstwy niżej było w porządku. Nie wiem co tutaj się wydarzyło. Jak miałem kiedyś podobne sytuacje to dysza skakała drapiąc po poprzedniej warstwie, ale chociaż tutaj towarzyszył temu dziwny dźwięk to ciężko mi wytłumaczyć drapaniem dyszy po poprzedniej warstwie. Drukowany element nie był odklejony od stołu. Przyglądając się kształtowi powierzchni wadliwej górnej warstwy widać, że fale się pokrywają. Poza tym wydają się bardziej intensyfikować w górnej części zdjęcia. Na odcinkach gdzie znajdują się obiekty widać zdecydowaną poprawę, bądź brak powstałych fal. Dziwne, bo przecież przyspieszenie ekstudera do pełnej prędkości orientacyjnie następuje chyba szybciej niż na tych krótszych odcinkach. Jak jest Wasze zdanie?
Moim zdaniem to wina przyśpieszenia/prędkości. Jak jest długa prosta, to slicer wciska gaz do dechy, a jak krótszy odcinek, to łagodniej operuje manetką.
Wostas
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: Wostas »

Trolinka pisze: 01 lis 2023, 08:12
Eee tam, generic ma po prostu dość wysoko temp ustawianą więc jak to petg to nitkuje, zostawia gluty i się ciągnie. Wystarczy zrobić profil z niższą temp sobie i po problemie :>
Jak już było pisane chyba: Generic można używać do PLA bo ten praktycznie wszystko co się mu nie da pociągnie. Pozostałe materiały dobrze sobie profile zrobić na bazach ich genericów np.
Sobie czytam internety i to raczej piszą coś innego - ludzie biorą ustawienia dedykowane dla Bambu, a poprawa pojawia się po wybraniu Generic. Piszą też, że poprawa jest po zwiększeniu temperatury dyszy, co sam support sugerował - ze 255 które jest domyślnie w ustawieniu dla Bambu PETG na 260-265. Ale tak czy inaczej ludzie wciąż mają większe, albo mniejsze problemy.

Trzeba zauważyć jedną rzecz. Problemy są zawsze związane z filamentem PETG produkowanym przez Bambu Lab. Ludzie walczą z ustawieniami, zmianą na generic, zwiększaniem temperatury dyszy, zmniejszaniem tempa druku, suszeniem po kilka razy, drukowaniem prosto z suszarki itp. itd., a według mnie dobrym spuentowaniem problemu są dwa posty gościa, które napisał jeden pod drugim:
rozowy.png
neibieski i bialy.png
W mojej pochopnej ocenie podwykonawca który produkuje PETG dla Bambu ma poważne problemy z kontrolą jakości. Co szpula to inna jakość.
Po przygodach z Enderem obiecałem sobie, że nie będę się ***** i będę kupował wszystko co najlepsze, żeby skupić się na drukowaniu, a nie na walce ze sprzętem. Dlatego wniosek dla mnie jest prosty - NIE KUPOWAĆ PETG OD BAMBU LAB.

Jaki polecacie? Nie musi być tani.
J.A. pisze: 01 lis 2023, 10:04 Moim zdaniem to wina przyśpieszenia/prędkości. Jak jest długa prosta, to slicer wciska gaz do dechy, a jak krótszy odcinek, to łagodniej operuje manetką.
Dzięki, wezmę pod uwagę i przetestuję :good:
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: majek »

Wostas pisze: 01 lis 2023, 13:10 W mojej pochopnej ocenie podwykonawca który produkuje PETG dla Bambu ma poważne problemy z kontrolą jakości. Co szpula to inna jakość.
Jaki polecacie? Nie musi być tani.
Weź pod uwagę, że co kolor, to inne dodatki i inne właściwości materiału. Jak poszukasz po forum, to znajdziesz, że najbardziej od reszty odstaje właściwościami biały i to niezależnie jakiej firmy. Po prostu trzeba o tym pamiętać.
lukasz.k
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 4
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: Trolinka »

Wostas pisze: 01 lis 2023, 13:10 Sobie czytam internety i to raczej piszą coś innego - ludzie biorą ustawienia dedykowane dla Bambu, a poprawa pojawia się po wybraniu Generic.
Aaaa to mówimy o czymś innym :> Ty o PETG od Bambu Lab a ja o PETG "wszystkich innych" :> Bambusowego PETG nie używałem bo on dopiero w miarę niedawno się pojawił. Ale Spectrum/DevilDesign/eSUN/SUNLU i inne zwykłe maja niżej temp niż generic.
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 8
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Bambu X1CC - nowa drukarka, nowy ja

Post autor: Wostas »

Trolinka pisze: 01 lis 2023, 14:16 Aaaa to mówimy o czymś innym :> Ty o PETG od Bambu Lab a ja o PETG "wszystkich innych" :>
Tak podejrzewałem, że chodzi nam o dwie różne rzeczy :thumbup:
Trolinka pisze: 01 lis 2023, 14:16 Ale Spectrum/DevilDesign/eSUN/SUNLU i inne zwykłe maja niżej temp niż generic.
Zakoduję sobie
majek pisze: 01 lis 2023, 13:21 Weź pod uwagę, że co kolor, to inne dodatki i inne właściwości materiału. Jak poszukasz po forum, to znajdziesz, że najbardziej od reszty odstaje właściwościami biały i to niezależnie jakiej firmy. Po prostu trzeba o tym pamiętać.
Zdaję sobie z tego sprawę, bo tak mówią mimo, że osobiście jeszcze nie zderzyłem się z tym. Jak drukuję PLA to czy biały, czy czarny, czy jakiś matowy to wszystko wychodzi mi identycznie na tych samych ustawieniach. Ale zapewne faktycznie tak bywa.
Nie mniej z PETG od Bambu zasadniczy problem raczej jednak leży w jakości i jej powtarzalności, bo są tacy co mówią, że drukują na tym filamencie i na niemodyfikowanych ustawieniach dla tego filamentu i wychodzi bez żadnych bólów. Inny przykład to taki, że ja mam mega problem z drugiem... czarnego.
Trochę przypał, że na takiej podstawowej rzeczy ta marka się wykłada. Niby jak wspomniał majek to nowy filament bo coś kojarzę że wyszedł jakoś w pierwszym czy drugim kwartale tego roku, ale z drugiej strony zdążyło minąć już trochę miesięcy, a PETG to ważny filament w świecie druku 3D więc takie podstawowe problemy powinny zostać już zażegnane przez poważnego producenta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „III Generacja (Bambu, Qidi, K1, itp)”