Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

rafalpc2019

Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

Witam.
Zrobiłem sobie test retrakcji z racji tego że przerzucam się na PETA zrobiłem najpierw wieżę temperatur. Wyszło że te 220 na filament Nebula jest ok.
Wieża 1-6 z Autotowers z Cury.

Z przodu wieży:

Tu jest 1-2
1-2.jpg
Tu jest 3-4
3-4.jpg
Na 3 pozycji jedna nitka.
Z tego co widzę to w moim przypadku chyba 4 będzie ok? Żadnych nitek nie widzę na tej pozycji?

Tutaj z tyłu wieży:

Tył 1-2
Z tyłu 1-2.jpg
Tył 3-4
Z Tyłu 3-4.jpg
Tył 5-6
Z tyłu 5-6.jpg
Tutaj to nie wiem.
Zdjęcia z "mikroskopu" diy.

Jakieś porady?
lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: lukk »

Wygląda to spoko, ale proponuję jeszcze taką więżę sobie w palcach połamać i zobaczyć jaki wpływ na wytrzymałość ma u Ciebie nadmuch i temperatura.
Zależy co chcesz drukować, ale jeśli bardziej techniczne rzeczy i zależy Ci na wytrzymałości na PETG to czasem warto podnieść lekko temperaturę i drukowac bez nawiewu albo z minimalnym.
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

Wykonałem sobie test:
https://www.thingiverse.com/thing:2640671

I już nie jest kolorowo, nie wiem w końcu co mam tu ustawić bo i na 4mm i na 10mm wygląda to podobnie, nitki są widoczne w podobnych ilościach.
Wieżę robiłem bez nadmuchu.
lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: lukk »

no 10mm to już jakiś absolutny hardkor :) Pytanie czy to są jakieś grubsze nitki i farfocle czy takie delikatne włosy, które są łatwe do usunięcia. To też zależy mocno od konkretnego materiału, ja akurat miałem słabe doświadczenia z PETG od Nebuli. Testowałem kiedys szary PETG od nich, powierzchnia była bardzo nierówna, a nitek było sporo, suszenie i bawienie się parametrami nie pomogło. Na Print-me i DD mi się dużo lepiej drukuje (łącznie z tanim rPETG od Print-me).
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

Nie to delikatne włoski są, zapalniczka 1 sekunda i nie ma.
Zdaję się że muszę z tym żyć bo już nie chce mi się marnować filamentu na to jedno ustawienie.
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 645
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 266

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: Rozarh »

A czy w momencie krojenia na warstwy Slicer wiedział, że ma zmieniać retrakcję co którąś warstwę?

Polecam tu użyć SuperSlicer lub PrusaSlicer - mają wbudowane komendy do kalibracji. Jak już przeniesiesz dane drukarki (rozmiar stołu itp). Wybierasz z menu opcję, czytasz opis (po angielsku) i decydujesz co wygenerować. Generuje się po kliknięciu z wszystkimi potrzebnymi ustawieniami. Wgrywasz to coś na drukarkę i po wydrukowaniu sprawdzasz z opisem jak wyliczyć odpowiedni, kalibrowany parametr. Jest to dużo prostsze niż w Cura.
Adinfo
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 800
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 453

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: majek »

Rozarh pisze: 26 wrz 2023, 15:01 A czy w momencie krojenia na warstwy Slicer wiedział, że ma zmieniać retrakcję co którąś warstwę?
Jak się zainstaluje plugin 'Auto towers', to się generuje wszystko jednym kliknięciem. Co zresztą @rafalpc2019 zrobił (przynajmniej w pierwszym poście).

A co do nitkowania, to niestety cośtam zawsze zostanie. Zależy też od materiału i samej dyszy.
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

Rozarh pisze: 26 wrz 2023, 15:01 A czy w momencie krojenia na warstwy Slicer wiedział, że ma zmieniać retrakcję co którąś warstwę?

Polecam tu użyć SuperSlicer lub PrusaSlicer - mają wbudowane komendy do kalibracji. Jak już przeniesiesz dane drukarki (rozmiar stołu itp). Wybierasz z menu opcję, czytasz opis (po angielsku) i decydujesz co wygenerować. Generuje się po kliknięciu z wszystkimi potrzebnymi ustawieniami. Wgrywasz to coś na drukarkę i po wydrukowaniu sprawdzasz z opisem jak wyliczyć odpowiedni, kalibrowany parametr. Jest to dużo prostsze niż w Cura.
Nie zamierzam się uczyć nowych programów to tylko komplikuje sprawę.
Nie poznałem nawet cura w pełni a ty mi o nowych programach.
Już lepiej nie pisać takich pierdół. Jeden i drugi z trzecim mi powie inny program i co mam wszystko naraz?
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

Ok dałem sobie spokój z tą retrakcją zostawiłem to na 6.5mm a prędkość na 25mm/s wydruki wyglądają ok.
Ustawiłem sobie flow rate na 94, i przy dyszy 0.5 wychodzi mi grubość ściany 0.52mm co było zamierzone.

Mam pytanko co do wymiarów, zrobiłem sobie kostkę Cura/Extensions/Part for Calibration/Add Cube (Zrobiłem kostkę bez górnej ściany 20x20x20mm).
Co do scian wychodzi 0.52 żeby dobrze się kleiło wszystko ze sobą i mam to na suwmiarce. (Wiadomo że dysza nie wypluje prostokąta tylko jakby walec).

Wysokość kostki jest 20.03mm na suwmiarce. To jest ok.
Co do szerokośći w obie strony tej kostki wychodzi mi na suwmiarce 19.90 zamiast 20mm.

Jak to poprawić? Bo na wymiarach to najbardziej mi zależy.
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

A.jpg
B.jpg
C.jpg
D.jpg
E.jpg
Coś do poprawy jest?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”