Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

X.jpg
lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: lukk »

Wygląda w miarę spoko.
Co do tego flow rate, to robiłeś kalibrację ekstrudera? Jak dla mnie to jest podstawa, zanim zacznie się resztę grzebać, czyli rozgrzewasz dyszę, zadajesz wyplucie 100mm materiału i patrzysz ile wypluł. Jeśli mniej lub więcej to trzeba zmienić wartość e-steps/mm dla ekstrudera.
Tak samo z wymiarami kostki kalibracyjnej, jeżeli u Ciebie jest za mało w X lub Y to trzeba aktualne wartości e-steps/mm dla X i Y zwiększyć. Jedno i drugie obliczasz po prostu z proporcji, czyli 20/19.90=~1.005, więc mnożysz tą wartość, którą masz wpisaną aktualnie przez tyle i wpisujesz.

BTW, jeżeli masz fabryczny ekstruder w enderze z tym mosiężnym radełkiem po jednej stronie to kalibracja ekstrudera będzie się mocno zmieniała wraz z temperaturą, prędkością druku i materiałem, więc warto jak najszybciej to wymienić.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: Kopytko »

Panowie nie róbcie kalibracji nigdy na 1 warstwie.
Adinfo
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

Kopytko pisze: 27 wrz 2023, 08:15 Panowie nie róbcie kalibracji nigdy na 1 warstwie.
Ok, to jak najlepiej?
rafalpc2019

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: rafalpc2019 »

lukk pisze: 27 wrz 2023, 08:13 Wygląda w miarę spoko.
Co do tego flow rate, to robiłeś kalibrację ekstrudera? Jak dla mnie to jest podstawa, zanim zacznie się resztę grzebać, czyli rozgrzewasz dyszę, zadajesz wyplucie 100mm materiału i patrzysz ile wypluł. Jeśli mniej lub więcej to trzeba zmienić wartość e-steps/mm dla ekstrudera.
Tak samo z wymiarami kostki kalibracyjnej, jeżeli u Ciebie jest za mało w X lub Y to trzeba aktualne wartości e-steps/mm dla X i Y zwiększyć. Jedno i drugie obliczasz po prostu z proporcji, czyli 20/19.90=~1.005, więc mnożysz tą wartość, którą masz wpisaną aktualnie przez tyle i wpisujesz.

BTW, jeżeli masz fabryczny ekstruder w enderze z tym mosiężnym radełkiem po jednej stronie to kalibracja ekstrudera będzie się mocno zmieniała wraz z temperaturą, prędkością druku i materiałem, więc warto jak najszybciej to wymienić.
Robiłem kalibrację ekstrudera dla PLA, Tak robiłem flow rate u mnie 94% wychodzi dla grubości linii 0.52 podobno lepiej się wszystko zlepia(dysza 0.5).
E-Steps jeszcze nie robiłem. Tak mam fabryczny ekstruder, co Pan poleca?(Może da radę coś wydrukować żeby poprawić sytuację?)

No mam arduino w drodze, żeby bootloader wgrać i wrzucę sobie marlina 1.9.1(mam płytę 1.1.4) żeby zniwelować te zgrubienia wydruków na rogach(linear advance) bo niestety 1.1.6 tego nie ma albo bug jest w oprogramowaniu.
Będzie docelowo klipper ale chciałem jeszcze chwilę pozostać przy marlinie.

Co mnie jedynie zastanawia to jak na ostatnim zdjęciu tam na dolnym lewym rogu widać nawet na brim coś jakby przeskakuje dysza, jest w tym właśnie miejscu takie (pyk) dzwięk za każdym obrotem brimu. Przy drukowaniu dalej już nie jest to słyszalne jakoś albo przygłuchy jestem.
lukk
Postów w temacie: 4
Posty: 287
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: lukk »

Ja mam na E3 V2 taki: https://pl.aliexpress.com/item/1005005223544991.html i bardzo mi się sprawdza i mogę polecić. Bardzo stabilna ekstruzja.
Z fabrycznym wiele nie zrobisz - to mosiężne radełko się dość szybko wyrabia (zęby się tępią) i trzeba stosować spory nacisk spreżyny. W tym z podwójnym radełkiem wystarczy minimalne napięcie sprężyny.

Flow rate możesz się pobawić później, najpierw się robi E-steps, żeby wiedzieć, że ekstruder podaje tyle ile zadasz.

Co do tego "przeskakiwania" to pewnie chodzi o to, że dysza rysuje brim wokół modelu i w pewnym momencie robi szybki przeskok na kolejną ścieżkę i to jest po prostu bardziej słyszalne.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1619
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 371

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: Jarewa »

rafalpc2019 pisze: 27 wrz 2023, 23:50
Kopytko pisze: 27 wrz 2023, 08:15 Panowie nie róbcie kalibracji nigdy na 1 warstwie.
Ok, to jak najlepiej?
Nqjlepiej to się robi na warstwie po wypełnieniu. Czyli jakieś minimum 3warstwy dolne pełne 4warstwy wypełnienia 50% i 4warstwy górne pełne
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: Kopytko »

Albo na pełnych warstwach , lub na kostce z np 2 ściankami tylko bez wypełnienia, najlepiej zeby byla duza, ale wtedy trzeba pamietac ze ścieżka ma kształt owalny wiec to pomiar +/- 5%
Przy górnej warstwie pałnej, jak wspomniał Jarewa, trzeba pamiętać o nachodzeniu ścieżek na obrysy bo to tez może trochę zaburzyć.
Pierwsza warstwa nie jest miarodajna, stół nie jest idealny i nawet rozna grubość pokrycia już zmienia parametry.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1104
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Ender 3 Bowden Retrakcja PETG

Post autor: Adinfo »

rafalpc2019 pisze: 26 wrz 2023, 17:01Co do szerokośći w obie strony tej kostki wychodzi mi na suwmiarce 19.90 zamiast 20mm. Jak to poprawić? Bo na wymiarach to najbardziej mi zależy.
Wyszło całkiem nieźle, sprawdzałeś w obu osiach? i średnia z tego 19.90? - i tak jest nieźle, czasem jest tak, że w osi X będzie 20.10 a w Y 19.90, tu flow itp. nic nie zdziałasz, to już decyduje jakość podzespołów (wszystko razem - od dyszy, napędu na osiach, luzów). Zależy też na ile ta odchyłka jest dla Ciebie do zniesienia. No i - jakość suwmiarki - zrób kilka pomiarów np. 3-4 i średnia z tego - jak robiłeś kostkę to warto każdą ściankę ze 2-3 razy zmierzyć suwmiarką i z ilości tych pomiarów zrobić średnią. No i to, że jak u siebie robię kalibrację to tak co najmniej kilkanaście warstw na wysokość bo jajca mogą wyjść jak poprzednicy pisali.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”