Odwrócone osie X Y - Ender 5 pro, płyta 4.2.7 Marlin 2.1.2.1

Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Odwrócone osie X Y - Ender 5 pro, płyta 4.2.7 Marlin 2.1.2.1

Post autor: Perełka »

Witam. Od paru miesięcy mam drukarkę Ender 5 pro z BLTouch. Była na płycie 4.2.2. Miałem problemy z drukiem z karty więc ostatecznie wymieniłem płytę na nową i na 4.2.7. Wgrałem firmware ze strony Creality i wszystko działało ok do czasu jak potrzebowałem wydrukować coś w dwóch kolorach. Drukarka nie reagowała na kod M600. Dowiedziałem się tu na forum, że może nie być aktywna opcja ADVANCED_PAUSE_FEATURE. Dzięki temu poradnikowi:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=vzcme6u8X14&t=9s[/youtube]
Ściągnąłem nowego Marlina 2.1.2.1 i przy użyciu Visual Studio Code włączyłem ADVANCED_PAUSE_FEATURE ale podczas kompilacji były błędy w których okazało się, że jeszcze muszę aktywować NOZZLE_PARK_FEATURE. Wszystko działa dobrze tylko nie wiem dlaczego zmienił się kierunek osi X i Y. Przed tym miałem zero w miejscu gdzie są krańcówki, teraz zero jest na przeciwległym rogu. Powyższy poradnik spodobał mi się bo nie potrzebuję żadnego programatora tylko otrzymuję gotowy plik .bin do wgrywania kartą sd i bardzo szybko się wgrywa, kilkanaście sekund.
Jakie parametry decydują o kierunku osi i o punkcie zerowym?
A tak przy okazji nie wiem czy to zasługa nowej wersji Marlina czy aktywne odpowiednie opcje, ale z poziomu panelu drukarki można edytować offsety X, Y czujnika BLTouch, kroki silników, PID. Pojawiła się opcja przejeżdżania głowicą po wszystkich rogach w pozycjach Z0 dla łatwego poziomowania stołu. No i kilkudziesięcio punktowe kalibrowanie krzywizny stołu (w tym ostatnim nie wiem tylko jak się powinno zakończyć tą procedurę bo każde naciśnięcie pokrętła to cztery pomiary wokół wybranego punktu i nie ma jakiegoś przycisku wyjdź lub anuluj).
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Odwrócone osie X Y - Ender 5 pro, płyta 4.2.7 Marlin 2.1.2.1

Post autor: Mati »

Awatar użytkownika
Perełka
Postów w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 21 wrz 2023, 00:18
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 5 pro

Re: Odwrócone osie X Y - Ender 5 pro, płyta 4.2.7 Marlin 2.1.2.1

Post autor: Perełka »

Dzięki bardzo Mati. Zadziałało ale jeszcze oprócz tego musiałem zmienić jeszcze jedne opcje:
USE_XMIN_PLUG
USE_YMIN_PLUG
zamiast:
USE_XMAX_PLUG
USE_YMAX_PLUG
bo były błędy podczas kompilacji.
Przy okazji musiałem zmienić offsety sensora BLTouch z ujemnych na dodatnie. Tylko nie wiem dlaczego jak zmieniłem je w pliku Configuration.h to w drukarce się nie zmieniły. Musiałem je ręcznie zmienić z poziomu menu drukarki. Czy te parametry offsetu są gdzieś indziej zapisane i po zmianie firmware nie zostały zmienione?
Ender 5 pro, płyta 4.2.7, Marlin 2.1.2.1, direct drive
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Odwrócone osie X Y - Ender 5 pro, płyta 4.2.7 Marlin 2.1.2.1

Post autor: Mati »

Tak - ustawienia, które można zmieniać z poziomu menu są zapisywane w pamięci nieulotnej. W configuration.h ustawiasz ich "wartości domyślne", które zostaną zastosowane podczas inicjacji pamięci.
piterw
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 17 lip 2020, 15:06
x 2

Re: Odwrócone osie X Y - Ender 5 pro, płyta 4.2.7 Marlin 2.1.2.1

Post autor: piterw »

a nie lepiej zobaczyć co ustawia creality w configu i to sobie przenieść podświetlając najpierw różnice w tych dwóch plikach jakimś notepad++ czy czymś podobnym, przecie mają w repo kod źródłowy z configiem? Inna sprawa że wersje softu mogą być stare bo Creality się nie spieszy z aktualizacjami marlina ale to już z reguły drobne zmiany w konfiguracji.

https://github.com/CrealityOfficial/Ender-5S1

widzę że dla Pro się nie wykazali https://github.com/Creality3DPrinting/Ender-5-Pro
creality w czystej postaci, do bramy i się nie znamy :rotfl:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”