Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: bukszpryt »

Z tego co kojarzę, wczesne modele S1 nie miały wentylatora, pojawiło się nieco filmów i poradników jak sobie wentylator dorobić i wyszła nowa wersja, bodajże S1 plus i wentylator już jest. Parę miesięcy temu kupiłem to w jakiejś promocji i S1 w ogóle do UE nie wysyłali, były same S1 plus już z wiatrakiem. Stare S1 były na rynek chyba amerykański. Cena jednakowa.
Wostas
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Pjoter »

Wentylator mieli powietrze w środku - zasysa od grzałki na dole i wywala do góry. Szpula sama się obraca podczas drukowania.
Kupowałem to pudło będąc sceptycznie nastawiony co do efektów takiego suszenia, jednak jestem bardzo zadowolony. Teraz ewentualnie bym kupił Sunlu S2 (po recenzji na forum).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: roman »

Wostas pisze: 05 paź 2023, 13:13 Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Jeśli osuszacz ma nadmuch z zewnątrz to jaki wpływ na proces oszuszania ma ciągłe zaciąganie powietrza z pomieszczenia, które ma 40-60% wilgotności.
Taki, że gorące powietrze wewnątrz ma większą wilgotność względną niż to co jest w pomieszczeniu, więc trzeba je wywiać. Poza tym, to samo powietrze co ma wilgotność 50% w temp 23 stopnie, w temp 60 stopni ma tej wilgotności z 4 razy mniej (bo mowa o "wilgotności względnej"), czyli, że to samo powietrze, ale gorące jest w zasadzie... suche, czyli, że jest chłonne by przyjąć więcej wody.

A tak btw. to ja nie kumam, dlaczego w AMS nie zamontowali jakiś grzałek i wentylatorka, bo generalnie rzecz biorąc to sama obudowa suszarki (jakakolwiek by nie była) to w zasadzie połowa funkcjonalności, więc taki AMS połowe "roboty" potrzebnej by stać się suszarką już ma zrobioną.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

roman pisze: 05 paź 2023, 14:57 A tak btw. to ja nie kumam, dlaczego w AMS nie zamontowali jakiś grzałek i wentylatorka, bo generalnie rzecz biorąc to sama obudowa suszarki (jakakolwiek by nie była) to w zasadzie połowa funkcjonalności, więc taki AMS połowe "roboty" potrzebnej by stać się suszarką już ma zrobioną.
Dokładnie !! Właśnie chciałem dzisiaj o tym napisać. I czekam ze zniecierpliwieniem, aż ktoś pierwszy zrobi z AMSa osuszacz i pochwali się tym w sieci :D
roman pisze: 05 paź 2023, 14:57 Poza tym, to samo powietrze co ma wilgotność 50% w temp 23 stopnie, w temp 60 stopni ma tej wilgotności z 4 razy mniej (bo mowa o "wilgotności względnej"), czyli, że to samo powietrze, ale gorące jest w zasadzie... suche, czyli, że jest chłonne by przyjąć więcej wody.
Dzięki. Nie wiedziałem, a to ważne co powiedziałeś.
Pjoter pisze: 05 paź 2023, 13:32 Szpula sama się obraca podczas drukowania.
Drukuję z AMSa, a osuszacz stoi oddzielnie, więc u mnie nic nie wymusza obrotu filamentu, ale faktycznie dla kogoś kto drukuje z tego na bieżąco ma to większą rację bytu. Poza tym wtedy interesuje Cię tylko wilgotność filamentu na zewnętrznej warstwie szpuli, a on chyba podczas suszenia zawsze jest najmniej zawilgocony.
Właśnie przeszła mi przez myśl daleko idąca koncepcja. Kojarzycie przepływowe ogrzewaczy wody stosowane zamiast bojlerów? A gdyby osuszać tylko rozwijany filament ze szpuli podczas drukowania zamiast całą szpulę??!! Ciekawe ile czasu potrzebne jest na wysuszenie pojedynczej nitki filamentu :think:

Międzyczasie zastanawiam się też, czy da radę podłączyć kilka osuszaczy do AMS HUBa zamiast kolejnych AMSów. Slicer wstępnie sugeruje jakby było to możliwe:
ams.png
bukszpryt pisze: 05 paź 2023, 13:30 Z tego co kojarzę, wczesne modele S1 nie miały wentylatora, pojawiło się nieco filmów i poradników jak sobie wentylator dorobić i wyszła nowa wersja, bodajże S1 plus i wentylator już jest. Parę miesięcy temu kupiłem to w jakiejś promocji i S1 w ogóle do UE nie wysyłali, były same S1 plus już z wiatrakiem. Stare S1 były na rynek chyba amerykański. Cena jednakowa.
Kurczę, ominęło mnie to.

Ktoś sprawdzał na ile można ufać tym super popularnym chińskim higrometrom?
Tutaj przeskakuje mi między 10-19%, jakby to był jeden krok skali, ale tak nie jest bo godzinę wcześniej widziałem 17%.
https://www.youtube.com/shorts/MR8DI9iM4YQ
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: roman »

Wostas pisze: 05 paź 2023, 15:59
roman pisze: 05 paź 2023, 14:57 Poza tym, to samo powietrze co ma wilgotność 50% w temp 23 stopnie, w temp 60 stopni ma tej wilgotności z 4 razy mniej (bo mowa o "wilgotności względnej"), czyli, że to samo powietrze, ale gorące jest w zasadzie... suche, czyli, że jest chłonne by przyjąć więcej wody.
Dzięki. Nie wiedziałem, a to ważne co powiedziałeś.
By było jasane, ja nie wiem dokłądnie czy to jest "razy 4" czy ile tam, ale pamiętam, że każde 10 stopni zmiany temp. powietrza to bardzo znacząca zmiana względnej wilgotności (przy zachowaniu tej samej zawartości wody w powietrzu). A jak tu mamy różnice o 40 stopni to zmiana jest wielokrotna.
Wostas pisze: 05 paź 2023, 15:59
roman pisze: 05 paź 2023, 14:57 A tak btw. to ja nie kumam, dlaczego w AMS nie zamontowali jakiś grzałek i wentylatorka, bo generalnie rzecz biorąc to sama obudowa suszarki (jakakolwiek by nie była) to w zasadzie połowa funkcjonalności, więc taki AMS połowe "roboty" potrzebnej by stać się suszarką już ma zrobioną.
Dokładnie !! Właśnie chciałem dzisiaj o tym napisać. I czekam ze zniecierpliwieniem, aż ktoś pierwszy zrobi z AMSa osuszacz i pochwali się tym w sieci :D
Też miałem taki pomysł, z tym, że ja.... nie mam jeszcze AMSa ;) ale podaje przepis:

Zbudować podstawę pod AMS (może nawet przykręcaną do obudowy AMSa). Wsadzić tam bebechy od suszarki (np grzybowej). W AMSie zrobić dziury w miejscach grze leżą fabryczne pochłaniacze wilgoci. Dorobić wyloty tak by powietrze kierować trochę na tył. Dorobić dystans górnej pokrywy AMS. Ta pokrywa jest zdejmowana, więc nie powinno być problemu. Dystans na np 2cm wysokości. Z przodu w dystansie zrobić dziury wywiewu. W ten sposób powietrze (teoretycznie) będzie "opływać" rolki od spodu, od tyłu, i górą wylatywać z przodu. Na pewno bedzie trzeba dołożyć dodatkowe wentylatorki aby pomóc w przepływie powietrza.

To najmniej inwazyjne rozwiązanie. Jedynie te dziury od spodu, ale one byłyby zrobione u podstawie tych wnęk, więc gdyby się chciało wrócić do stanu fabrycznego AMSa to wystarczyło by druknąć zaślepki, no a dystans po prostu zdjąć i założyć pokrywe bez niego.

W tens sposób omijamy zdaje się też elektronikę, tak by gorące powietrze nie grzało bezpośrednio elektroniki. Całe pudło i tak się rozgrzeje wczasie paru godzin działania, ale sądze, że będzie to bezpieczne dla elektroniki i mechanizów.

Taki mam na to pomysł ;)
Wostas
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 4
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Trolinka »

Wostas pisze: 05 paź 2023, 13:13
Trolinka pisze: 05 paź 2023, 02:25 Do AMS'ów dodatkowe wstawki wydrukowałem na granulat, zasypane wszystko i problemów niet :>
A jak oceniasz działanie wskaźnika wilgotności i zużycia osuszaczy w AMS? Mam wrażenie, że chyba nie można mu ufać, ale oczywiście mogę się mylić.
Jakoś tam działa :> Kiedyś było fajniej bo było procentowo podawane, teraz zmienili kij wie dlaczego na kolorki. No ale zasypię granulki, wymienię saszetki i robi się zielono, potrzymam otwarte robi się pomarańczowe, zamknę zielone :> A po jakimś czasie czerwone że granulat już nie działa :P
Tak więc coś tam to to robi :P Nawet na centralnych pojemnikach mam pomiary temp i wilgotności wstawione ale jakoś nie zwracam uwagi na nie, ot fajnie wyglądały :>
Pojemniki boczne: https://www.printables.com/pl/model/381 ... -x1-ams-fo
Środkowy: https://www.printables.com/pl/model/389 ... -x1-ams-fo
A tu w PL te higrometry: https://www.amazon.pl/gp/product/B07JDSHD4Z?th=1
Trzeci nadmiarowy poszedł do środka: https://www.printables.com/pl/model/361 ... ambulab-x1
Wostas
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: bukszpryt »

Wostas pisze: 05 paź 2023, 15:59
bukszpryt pisze: 05 paź 2023, 13:30 Z tego co kojarzę, wczesne modele S1 nie miały wentylatora, pojawiło się nieco filmów i poradników jak sobie wentylator dorobić i wyszła nowa wersja, bodajże S1 plus i wentylator już jest. Parę miesięcy temu kupiłem to w jakiejś promocji i S1 w ogóle do UE nie wysyłali, były same S1 plus już z wiatrakiem. Stare S1 były na rynek chyba amerykański. Cena jednakowa.
Kurczę, ominęło mnie to.

Ktoś sprawdzał na ile można ufać tym super popularnym chińskim higrometrom?
Tutaj przeskakuje mi między 10-19%, jakby to był jeden krok skali, ale tak nie jest bo godzinę wcześniej widziałem 17%.
https://www.youtube.com/shorts/MR8DI9iM4YQ
Nie mam higrometru, ale mogę stwierdzić, że jakoś działa. Niedawno miałem pierwszy raz problem z hałasami z ekstrudera. Czarny PETG od Jayo okazał się za mokry. Po parogodzinnej kuracji w suszarce filament przestał hałasować odparowując wodę w ekstruderze.
Jakiś pozytywny efekt jest, ale nie mam jak sprawdzić jaki dokładnie.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: arek »

Niektórzy pakują grzałkę prosto do AMSa (przez środki szpul filamentów) i tylko dziura na kabel. Grzałkę typu:
61rkYIhiIYL._AC_SL1500_.jpg
(google: MAXSafes Gun Safe Dehumidifier Rod)

https://www.amazon.com/MAXSafes-Gun-Saf ... 6XJY1?th=1
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 4
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Trolinka »

arek pisze: 05 paź 2023, 21:46 Niektórzy pakują grzałkę prosto do AMSa (przez środki szpul filamentów) i tylko dziura na kabel.
To tą dziurę trzeba trochę wydłubać albo śmigło wysysające dodać :P
AMS na uszczelkę i generalnie jest szczelny, to by jeszcze pasowało co by ta wilgoć odparowana miała jak się ulatniać :P Bo po co sauna dla filamentów :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
$A$F
Postów w temacie: 1
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: $A$F »

Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Jeśli osuszacz ma nadmuch z zewnątrz to jaki wpływ na proces oszuszania ma ciągłe zaciąganie powietrza z pomieszczenia, które ma 40-60% wilgotności.
Tego nie wiem, ale w/ w sunlu po paru godzinach pracy przy wilgotnośi zew. ok 50% w środku ma 18%. Na trójce(maksymalne ustawienie) z torebką osuszającą w środku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”