Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

bukszpryt pisze: 04 paź 2023, 23:51 Proste rozwiązanie - należy obniżyć oczekiwania.
Nie ma takiej opcji. Ja jestem już zmęczony fatalną jakością druków u drukarzy, którym często musiałem zlecać druki bo mój ender sypał się jak domy w Afganistanie.
1696457332505.png
Niżej nie zejdę, bez ganiania z otwieraniem pokrywy. PET-G.
Poza tym ta temperatura. Co prawda to pomiar w jednym konkretnym miejscu, nie wiem jak wygląda bilans w całek komorze i na filamencie, ale czuję że wygląda to równie słabo co higrometrze.

No cóż, robię doktora.
W EIBOS EasyDry nie podoba mi się skala regulacji temperatury.
FIXDRY wstępnie wydaje mi się tym samym w innym opakowaniu.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 4
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Trolinka »

Notabene wiesz że w X1C masz wbudowaną opcję suszenia filamentów? :> Takie na około i blokuje drukarkę no ale zawsze się może przydać :-)
W sumie sobie zapomniałem i nie testowałem jak to działa, ale jak dobrze przygrzeje i solidnie AUX'em by przedmuchało to mogła by być opcja :>
A tak stricte zewnętrzna to niedawno było wątek bodajże. Żadne gotowe nie przebiją parametrami grzybownika :> Wyższe temp, mocniejsze grzanie i mocny nawiew. Za połowę albo lepiej ceny.
Wostas
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Trolinka pisze: 05 paź 2023, 00:55 Notabene wiesz że w X1C masz wbudowaną opcję suszenia filamentów? :>
Właśnie wiem i na początku potraktowałem to z przymrużeniem oka, ale teraz widząc, że wśród suszarek na rynku wciąż panuje średniowiecze to będę musiał się przyjrzeć tej funkcji dokładniej. Na pewno jest to opcja daleka idealnej, bo do na pewno dużo prądu pociągnie żeby ogrzać całą komorę. Poza tym sam producent otwarcie mówi, że trwa to długo. A jak producent tak mówi to musi być naprawdę długo :crazy: I jak wspomniałeś to postój drukarki. Na pewno będę musiał zaprzyjaźnić się z tą możliwością, żeby zawsze mieć opcję awaryjną, ale zasadniczo chcę mieć urządzenie zewnętrzne, które będzie suszyło mi filament.
Trolinka pisze: 05 paź 2023, 00:55 Żadne gotowe nie przebiją parametrami grzybownika :> Wyższe temp, mocniejsze grzanie i mocny nawiew. Za połowę albo lepiej ceny.
Właśnie to jest jakiś absurd :lol: Gdyby nie fakt, że chcę gotowy produkt to na pewno poszedł bym w tą stronę. Nie wiem jak te śmieszne zabaweczki nazywane suszarkami filamentów mają dawać radę mając 40-45W. One nie wydalają z zamkniętą komorą, a gdzie jeszcze te, które mają tą samą moc i nadmuch świeżego powietrza.
Na tym etapie prawdopodobnie potoczy się to tak, że zaraz kupię 1 szt. Eibos EasyDry i 1szt FixDry Nt2. przyjrzę im się i zobaczę co dalej. Eibos trochę mnie zaciekawił trochę bardziej bo ten śmieszny wyświetlacz to chyba dokładnie ten sam wkład co popularne higrometry z temperaturą po 7 zł, więc przy odrobinie szczęścia będzie można wymienić wyświetlacz na ten co wskazuje również temperaturę na zasadzie p&p. Jak będzie wyświetlacz z temperaturą to może już jakoś mniej będzie mi przeszkadzać skala graficzna na pokrętle. Jeśli będę w stanie wskazać realną temperaturę działającą na filament to zerwę tą głupią naklejkę i przykleję własną skalę cyfrową. Jeśli wszystko by wypaliło to nie wiem w czym teoretycznie byłby lepszy FixDry. Niby ma nagrzewacz PTC, ale obaj producenci zderzając się podawanymi danymi różnią się jedynie 5 stopniami.
Tak czy inaczej wciąż mam suszarkę, która nie będzie grzała tyle ile można np. Nylonu. Eh. Biedny ja. Skończy się pewnie tak, że i tak będę kombinował.
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Nie mogę edytować, więc post bonusowy ;)
Bez nazwy.png
A więc ta skala graficzna jest już opisana wartościami.
Ta suszarka nie ma timera i termostatu. Timer dla mnie jest zbędny, bo i tak kieruję się wskazaniami wilgotności. Termostat do czego służy? Tylko do zabezpieczenia przed przegrzaniem? Jak 40-45W mogłoby przegrzać to urządzenie?! Przecież ona nie ma tyle mocy, a z pustego i salomon nie naleje. Zwarcie rozumiem, ale od tego jest bezpiecznik.

Przeprzaszam za błędy gramatyczne w poprzednim poście. Późno już jest :yawn:
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 4
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Trolinka »

Oczywiście X1C suszenie to awaryjnie opcja, spaliła się suszarka a pilnie trzeba wygrzać coś czy podgrzać...obiad :PPP Zawsze lepiej mieć niż nie mieć opcji :-)
Na moje oko jak to ma działać solidnie to tylko "grzybownik" albo projekty typu pudełko z ikea + wentylatorek + grzałka (widziałem parę takich na printablesach czy thinkiversach).
Na szczęście mam jakiś dobry klimat i tylko raz drukowałem z suszarki filament bo się rozpadał jak makaron :P
Do AMS'ów dodatkowe wstawki wydrukowałem na granulat, zasypane wszystko i problemów niet :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: majek »

Podejrzewam, że widziałeś już wątek: viewtopic.php?t=10189 ;) - jest tam o wiele więcej niż tylko o Sunlu S2.

Co do Sunlu S2, to działa po wyjęciu z pudełka, natomiast termicznie maksimum co jest w stanie osiągnąć, to 65oC. Po zaizolowaniu te 40W wystarcza spokojnie i nawet zostaje zapas.
Generalnie każda z suszarek przy 40W i bez izolacji ma lekki niedobór mocy (o ile chce się grzać na maksa jakieś nylony itp.). Ja swoją zaizolowałem, bo widziałem też gdzieś suszarkę już fabrycznie z izolacją, ale coś mi się w niej nie podobało i wolałem kupić Sunlu i przerobić.

Co do przeróbki Fixdry, to jest też trochę droższa wersja już z termometrem, termostatem i timerem.

Jeżeli chcesz suszyć 'szybko', to chyba tylko piekarnik z termoobiegiem, ewentualnie 'grzybiarka', ale to i tak będzie co najmniej kilka godzin. Dedykowane suszarki na samo rozgrzanie pustej komory potrzebują z pół godziny do godziny, jak wsadzi się tam szpulkę, to śmiało można założyć, że gdzieś po 2h dopiero całość będzie nagrzana i od tego czasu realnie bym liczył dopiero samo suszenie.

A, właśnie znalazłem: Creality Filament Dry Box 2.0 ma fabryczną izolację i mocną grzałkę - możesz poszukać co ludzie o niej piszą. Ale chyba jeszcze jakąś inną też widziałem ze sreberkiem w środku :)
cieplok
Postów w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 17 lis 2020, 14:55
x 29

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: cieplok »

Wostas pisze: 04 paź 2023, 22:23
spec pisze: 04 paź 2023, 21:42 A czego oczekujesz od suszarki?
Czego w s1 brakuje?
Suszy w tempie żółwim i mimo kilkukrotnie zwiększonego czasu i tak nie można dojść to wartości oczekiwanych.
W S1 najwiekszymi problemami sa brak wentylatora i umiejscowienie czujnika temperatury. Mozna troche poprawic dzialanie modujac te dwa elementy https://www.youtube.com/watch?v=6FG4O5l9XpE, ale jesli nie chcesz tuningowac to chyba nie rozwiazanie dla Ciebie
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: mcxmcx »

Ja mam S1, one mają wentylatorek.

Na górę szpulki kładę "kiełbasę" z żelu a do drukowania wyciągam.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Pjoter »

Ja mam eSUN eBOX Lite
Ma 3 poziomy temp, timer, wentylator w środku. Sprawdza się bardzo dobrze. Widzę poprawę retrakcji dla PETG gdy jest suszony podczas wydruku. Spokojnie też drukowałem materiał podporowy (ten który jest klejem szkolnym w formie filamentu, bardzo higroskopijny) i też nie mam zastrzeżeń. Wchodzą szpule stare Fiberlogy.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Wostas
Postów w temacie: 15
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2023, 15:36
Lokalizacja: Olsztyn
Drukarka: Bambu X1CC, Ender-3
x 3

Re: Zakup suszarki, której nie trzeba tuningować

Post autor: Wostas »

Trolinka pisze: 05 paź 2023, 02:25 Do AMS'ów dodatkowe wstawki wydrukowałem na granulat, zasypane wszystko i problemów niet :>
A jak oceniasz działanie wskaźnika wilgotności i zużycia osuszaczy w AMS? Mam wrażenie, że chyba nie można mu ufać, ale oczywiście mogę się mylić.
majek pisze: 05 paź 2023, 06:20 Podejrzewam, że widziałeś już wątek: viewtopic.php?t=10189
oczywiście! Pierwszy na który trafiłem ;)
majek pisze: 05 paź 2023, 06:20 A, właśnie znalazłem: Creality Filament Dry Box 2.0 ma fabryczną izolację i mocną grzałkę
Zwróciłem na nią uwagę i zastanawiam się czy też nie wziąć na przetestowanie, ale ten wentylatorek tylko do obiegu wewnętrznego. Więc teraz się nasuwa pytanie: co z wilgocią odparowaną ze szpuli? Krąży sobie wewnątrz tak długo aż otworzysz pokrywę?
mcxmcx pisze: 05 paź 2023, 08:58 Ja mam S1, one mają wentylatorek.
Nie spotkałem się jeszcze. Mój niestety z pewnością nie ma.
Pjoter pisze: 05 paź 2023, 09:15 Ja mam eSUN eBOX Lite
Ma 3 poziomy temp, timer, wentylator w środku.
A to nie jest wentylator do obiegu wewnętrznego?

Widzę, że pierwsze lepsze nagrzewacze już z wentylatorami zasadniczo kosztują grosze https://allegro.pl/oferta/nagrzewnica-p ... 4256747909 a z Ali pewnie jeszcze taniej.
Dziwne, że żaden producent osuszaczy nie oferuje automatycznego obracania filamentu, skoro nierówne nagrzewanie filamentu stanowi konstrucyjny problem.
Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie. Jeśli osuszacz ma nadmuch z zewnątrz to jaki wpływ na proces oszuszania ma ciągłe zaciąganie powietrza z pomieszczenia, które ma 40-60% wilgotności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”