Stara Prusa i3

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1377
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Stara Prusa i3

Post autor: JGFTW »

O w mordę muzeum obrobiłeś?! :D
Od lat tej konstrukcji nie widziałem to zdaję się jest któraś wersja ramy Prusa steel (P3S).
Ogólnie całość na zdjęciach bardzo popularna - elektronika Ramps z DRV8825 i ten ekstruder Wade dobrze znam i wspominam ;)

To jest chyba na filament o średnicy 3mm.
Te ramy były dość krzywe, detale osi XZ to dramat, a DRV8825 nie nadają się do drukowania (trzeba je chyba było zasilając drukarkę w 24V i przelutować w tryb fast decay, żeby coś z tego było).
Nie wiem jak ze sterownikami TB6600; może się nadadzą, ale łatwiej pewnie dać zwykłe A4988 w 5 gniazd podłączając osobno dwa silniki na osi Z.
Samego Rampsa to trzeba te bezpieczniki FET na wejściu wymienić - przelutować na inne (ja przelutowałem na takie gniazda na bezpieczniki samochodowe - w późniejszych wersjach rampsa były już takie).

Tu masz różne przeróbki samych elementów ramy: https://www.thingiverse.com/search?q=pr ... t=relevant

Ja bym przerobił całość osi XZE na elementy drukowane może takie jak w projekcie bearmod albo coś nowocześniejszego niż nawetdla tej obudowy, ale to też wymaga wymiany dodatkowych elementów.
Na pewno cały ekstruder na filament 3mm trzeba zmienić.

Marlina musisz nagrać przez VSCode i nagraj najnowszego (pewnie od domyślnej konfiguracji dużo nie będziesz musiał zmieniać).

Stół trzeba od spodu zaizolować i dać na góre kawałek grubego szkła float - możesz pokombinować z matą magnetyczną.

Długa droga, żeby sprzęt ten wyprowadzić - zgadzam się z dziobu warto się zastanowić czy może lepiej z OLX zgarnąć jakiegoś używanego chińczyka np Endera 3, Anycubica, Artillery czy coś innego za 600-700 zł

Jak nie masz innej drukarki, żeby sobie móc dodrukować sporo części albo jakiegoś kolegę w pobliżu, który drukarką dysponuję i Ci może podrukować wór części to raczej nie warto pchać się w przeróbkę. Nawet taką podstawową rzecz jak obudowe na zasilacz z otworami na włącznik musisz mieć drukowaną.

Nawet jak miałbyś chęci, drugą drukarkę to nie wiem czy warto się w to bawić.
Zdecydujesz sam, ale efekt pewnie będzie mizerny, bo części są jakie są.

Śruba trapezowa, pręty gładkie dobrej jakości, paski jakieś nie sparciałe i bez stalowego wkładu, porządne koła zębate, lepsza głowica (jak to nie jest oryginalne E3d V6 to sie nie nada - sam mam takich pełno w szufladzie, jakość dramat) ekstruder, sterowniki, silniki pewnie też, bo koszt niewielki a te są pewnie reużywane z demontażu drukarki atramentowej/laserowej, rama pewnie nie trzyma kątów. Wiele osób przerabiało ten sprzęt i wie co się można po nim spodziewać i co trzeba wymienić - niestety IMHO wszystko.
Fajnie jest odkryć koło na nowo, ale nie w 2023r.

Podsumowując:
- wgraj Marlina 2.x
- przerób bezpieczniki Rampsa
- wymień sterowniki na A4988
- wydrukuj obudowe zasilacza i dodaj wyłącznik napięcia
- przerób oś XZE lub co najmniej ekstruder.
- zaizoluj stół i daj szkło
Abys
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 809
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Stara Prusa i3

Post autor: Abys »

Co chcesz osiągnąć?
Jeżeli chcesz dorównać drukarkom w obecnych czasach to moim zdaniem nie ma szans, zbyt dużo do wymiany i przeróbki.
Jeżeli celem jest po prostu zabawa i wiesz że efekt będzie słabszy od tego co jest na rynku to śmiało, buduj.
Po prostu musisz sobie zdać sprawę że to jest sprzęt muzealny i to sztuka dla sztuki i nie traktowałbym tego jako jedyną drukarkę i na niej polegał, gdybym miał drugą sprawną to może bym sobie coś tam dłubał ale z drugiej strony...
Sprzedałbym wszystko, nawet i z tym może być ciężko bo mało kto już takich rzeczy używa i kupiłbym chińczyka i przerabiał na nowszych częściach.
Ten projekt pochłonie czas, pieniądze, efekt będzie gorszy niż zakup pierwszego lepszego chińczyka.
Nikt ci nie zabroni, ale pomyśl o tym bo szkoda aby skończyła w kącie i abyś tylko stracił nerwy na darmo.
morf
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
gaza
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 paź 2023, 18:25
x 2

Re: Stara Prusa i3

Post autor: gaza »

JGFTW pisze: 07 paź 2023, 11:20 Jak sobie popatrzysz na prusę to tam jest tylko MK3 i MK3s: https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... ples/Prusa
Tam w plikach variants nie ma RAMPS, jest tylko RAMBO. To będzie działało ? Czy różnice pomiędzy tymi modułami nie dotyczą pinów i podłączeń stepsticków i silników ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8957
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5875
Kontakt:

Re: Stara Prusa i3

Post autor: dziobu »

Nie, nie będzie. Dlatego musisz to pozmieniać. Tylko ten konfig jest grubsza najbliżej tego co jest Ci potrzebne ale tak do użycia 1:1 raczej nie trafisz.
IMHO wygodniej jest wyjść od czystej domyślnej konfiguracji ale to moje zdanie.

Tu masz listę obsługiwanych płyt z komentarzem: https://marlinfw.org/docs/hardware/boards.html
Jak już wybierzesz płytę to ustawiasz osie (napędy, kierunek jazdy), krańcówki, pole robocze, typy termistorów, wentylatory, wyświetlacz. To chyba takie minimum.

edit.
Oglądnij sobie coś takiego.
https://www.youtube.com/watch?v=QwoUZgSws9s
To że teraz masz nowszego Marlina wiele nie zmienia. Poza rzeczami których na tym etapie nie ruszasz to chyba nawet wszystkie nazwy stałych będą identyczne.
gaza
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1377
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Stara Prusa i3

Post autor: JGFTW »

gaza pisze: 08 paź 2023, 20:28
JGFTW pisze: 07 paź 2023, 11:20 Jak sobie popatrzysz na prusę to tam jest tylko MK3 i MK3s: https://github.com/MarlinFirmware/Confi ... ples/Prusa
Tam w plikach variants nie ma RAMPS, jest tylko RAMBO. To będzie działało ? ...
Kolega wyżej już na to odpowiedział.

Napisałem wczesniej i to samo proponuję:
JGFTW pisze: 07 paź 2023, 20:33 Marlina musisz nagrać przez VSCode i nagraj najnowszego (pewnie od domyślnej konfiguracji dużo nie będziesz musiał zmieniać).
Domyślna konfiguracja to taka, która jest w 'czystym kodzie' zaraz po pobraniu i rozpakowaniu.
Jest tam nawet Ramps domyślnie: https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... tion.h#L90
Dodatkowo:
- Kinematyka i3
- Stół 200x200
- krańcówki w min. pozycjach każdej osi.
- bazowe ustawienia ruchu (prędkość przyspieszenie, zryw, itp)
...
Dobra podstawa, żeby zacząć konfigurowanie samemu jak masz tego rodzaju drukarkę.
gaza pisze: 08 paź 2023, 20:28 Czy różnice pomiędzy tymi modułami nie dotyczą pinów i podłączeń stepsticków i silników ?
Drukarka to zbiór części ustawionych z odpowiednimi nastawami/trybami.
Prusa mk3 ma zupełnie inną każdą część elektroniki; od płyty głównej, sterowników i ekstrudera przez czujnik indukcyjny z termistorem wewnątrz do silników ze specjalnie dostosowanymi parametrami w programie - Ty przecież nie masz nic z tych rzeczy :D
gaza
gaza
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 paź 2023, 18:25
x 2

Re: Stara Prusa i3

Post autor: gaza »

Abys pisze: 07 paź 2023, 20:48 Co chcesz osiągnąć?
To jest dobre pytanie :)

Generalnie wydałem kiedyś parem monet i szkoda mi to zostawić, więc postaram się to uruchomić. Wygląda jednak na to, że chyba będę musiał dokupić trochę mocniejsze drivery do silników.

Druga sprawa, to tak jak pisałem. Obiecałem synowi, że wydrukujemy elementy do pojazdu gąsienicowego i go uruchomimy.
Czyli muszę wydrukować elementy gąsienic, jakiś kadłub do tego i kilka kół pędnych do których podłączę silniki DC.
Chciałbym zainteresować syna elektroniką, programowaniem, ale i pokazać, że wiele można zrobić samemu, jak się ma samozaparcie.
Syn jeszcze za mały na elektronikę i programowanie, ale na pewno chętnie się pobawi wydrukami zamiast lego.

Sądziłem, że cała sprawa z 3D będzie trochę prostsza, ale sie przeliczyłem.
Będę musiał trochę więcej czasu na uruchomienie drukarki poświęcić niż zakładałem na początku.


Tak, trochę z innej beczki.
Te nowsze modele drukarek to jak bardzo są lepsze od tych starych ? chodzi o jakość wydruku, nowoczesność konstrukcji, czy łatwość konfiguracji i używania ?
Te podane wcześniej Ender 3, Anycubic, Artillera to jak bardzo są lepsze ? Załóżmy, że ta prusa to takie 3/10 to tym podanym ile byście dali pkt. ?
Bo obawiam się, ze w konsekwencji skończy się na zakupie czegoś innego.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3241
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Stara Prusa i3

Post autor: morf »

Ja bym sugerował ew sprzedac to co masz na czesci zeby odzyskać chociaż pare "monet" jak napisałeś a kupic chociazby Chinczyka w kolejnej juz poprawionej odsłonie Endera lub uzywaną drukarke np od forumowicza.
Jeszcze nie dawno byla chociazby dopracowana Delta albo uzywana prusa.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1377
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 743

Re: Stara Prusa i3

Post autor: JGFTW »

Twoja Prusa to 1/10, jakbyś miał wszystkie części i ję dobrze zmontował to powiedzmy 3-4/10, a te proponowane to różnie ale od 5-8/10 (bazowo mają 5, ale z szansą na 8 jak się znasz lub poznasz). Piszę w kategorii jakości druku.

Te nowsze drukarki mają dobre zasilacze, 32bitową elektronikę albo ciche sterowniki lub czasem oba, blache magnetyczną, zrobione trochę usprawnień, których nie trzeba drukować jak napinacze pasków. Zakładam, że kupisz coś nowego, a nie przeleżałego w piwnicy sprzed 4/5 lat.

Jak dać jakieś porównanie to Ty masz bitego Poloneza, a chcesz kupić kilkunastoletnią Dacie, nie jakieś super ale już z klimą i wspomaganiem kierownicy oraz przede wszystkim wszystkie części ;)
morf
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Stara Prusa i3

Post autor: bukszpryt »

z nieco innej beczki, jeżeli chcesz dokupić stepsticki i ewentualnie wymienić sterownik, a jednocześnie nie masz wcześniejszego doświadczenia z marlinem, to sugerował bym od razu przesiadkę na klippera. konfiguracja jest dużo wygodniejsza przez interfejs webowy.

sterownik nie jest specjalnie drogi. SKR Pico kosztuje normalnie u chińczyka 130-150 zł, ostatnio widziałem go w promocji za jakieś 115. Ma od razu wbudowane 4 ciche drivery.
Do tego potrzebny jest jednak jeszcze jakiś host dla klippera, czyli niemal dowolna maszyna chodząca pod linuxem. Budżetowe rozwiązanie to jakiś stary thin client, jakich pełno na allegro.

Moim zdaniem pod ulepa, którego będziesz konfigurować metodą prób i błędów jest to dobre rozwiązanie.
gaza
gaza
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 paź 2023, 18:25
x 2

Re: Stara Prusa i3

Post autor: gaza »

ok, to znalazłem takie oferty na portalu
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-c ... 4338250993
https://allegro.pl/oferta/drukarka-3d-a ... 2725212975

Która z nich ?

Nie chce za dużo wydawać,
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”