Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 809
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: Abys »

P1S pewnie będzie głośniejszy, ale nie mam porównania.
P1P jest dość głośne.

Nie ma ideałów, są kompromisy ale ja bym wybrał bambusa.
Gdyby Mk4 była tańsza, to mógłbym się zastanowić czy jej nie wybrać.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 2
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: Trolinka »

Zgubiłeś względnie +cisza -hałas :>
A ta +niezawodność to tak była za mk3s stare dopieszczone przez iterację :> mk4 jako new i tak trochę w pośpiechu wydawane już takie kolorowe aż nie jest. Jak na prusę to całkiem sporo żonków i to typu złożona która niby przeszła testy a taka bzdura jak przetarty kabel i nie pracujący fan :P To nie wypada w prusie :P mk3s tak rękami nogami, mk4 dyskusyjne :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2015
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: Pjoter »

To może kit vorona?
Fest
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: arek »

Opensource to już nie argument.

Prusa się zamyka bo im klony mocno dokuczają. To już nie to samo co kiedyś. Rozwój firmware 32bitowego jest absolutnie zamknięty. Robią tylko zrzuty źródeł co jakiś czas (przy wydaniach), bez historii rozwojowej. Dla kontrastu takie firmware 8bitowe jest ciągle rozwijane w całkowicie odmienny - otwarty sposób - tak jak to w duchu open source powinno wyglądać. Sprzęt też powoli zamykany (lub chociaż "przymykany") - np. jeśli byś chciał wgrać własny firmware to musisz fizycznie wyłamać fragment PCB i tracisz automatycznie gwarancję. Brak schematów elektroniki (kiedyś normą było ich publikowanie w prusie) itd.

Społeczność to właściwie nie wiem co za argument - jest bardzo duża społeczność obu drukarek (ta aktywna na grupach, forach itd supportowych).

Mniejsze/większe problemy - to boli jedną i drugą drukarkę (czytając fora prusy jak i bambu). Tak już z drukiem 3d jest i choćby sprzęt był super nie wiadomo jaki to zawsze jakieś problemy się pojawiają. Jak dla mnie poziom "problemów" jest zbliżony (z czytania forów w temacie MK4 vs Bambu, a z praktyki MK3S+ vs Bambu).

Niezawodność - co to właściwie znaczy? MK4 jest zbyt krótko na rynku by oceniać jego niezawodność. Na starsze modele typu MK3S+ nie ma co patrzeć - one pracowały na zupełnie innych prędkościach. X1C - jest rok na rynku (P1P/P1S to ta sama mechanika co X1C), ludzie mają farmy drukujące po 24/7. Działa - działa. Ba, kupują więcej sprzętu od bambu bo im się sprawdza. Przykładowy wywiad z gościem mającym farmę różnych drukarek, który mówi po prostu - stosunek kasa do tego co otrzymujesz najlepszy jest obecnie w Bambu
- https://www.youtube.com/watch?v=KACNKWMqdL8 (a ma sporo Prus).

Z różnic MK4 vs P1S, które akurat mi się przydały lub są dla mnie istotne:
- brak aplikacji mobilnej dla MK4 vs aplikacja dająca wiele przydatnych rzeczy w P1S (pogląd, sterowanie, powiadomienia o problemach czy zakończonym druku na telefon (drobiazg, a bardzo przydatny), ponawianie druku, sterowanie "zawartością" AMSa)

- w MK4 wolne wifi ale i wolny kablowy ethernet (jest równie wolny co wifi czyli okolice 0.1MB/s) - uroki MCU i ogólnie sprzętu z 2013r jaki stosuje Prusa w MK4 (sami przyznali na reddicie (ichni Zuza), że błędem było wybranie tak mało wydajnego sprzętu ale to wybierali dawno temu, przed pandemią itd). Nic tu cudownego z sprzętem nie wymyślą bo już zapowiedzieli próby obejścia problemu (np, że drukarka zacznie wydruk zanim cały g-code zostanie przesłany albo, że będą robić kompresję (może MeatPack, może coś innego). W P1S wifi sprawnie działa.

- cały ekosystem softwarowy. W prusie są na początku drogi. W Bambu mają to już nieźle ogarnięte (slicer od razu z obsługą zdalnie drukarki; aplikacja mobilna; kawałek webowego interfejsu via makerword) - wszystko zgrane. Cloudu jedni nie lubią inni się nie obawiają. Możliwość nadzoru nad drukarką z podglądem z kamery zdalnie z telefonu siedząc akurat np w pracy - świetna rzecz.

Koszty upgradów - dodając do MK4 to czego brakuje w porównaniu do P1S to znacząco koszty MK4 rosną jak i rośnie czas pracy nad tym bo właściwie sam musisz wszystko wymyślić (obudowa; wyniesienie elektroniki poza albo jakieś jej chłodzenie; oświetlenie; sterowanie tym oświetleniem; kamera (przydało by się zapisywać timelapsy); aplikacja mobilna (ogarnięcie tego dla MK4 to już dramat bo jedyna droga to octoprint, a wsparcie dla octoprinta jest minimalne - poprawiają to). Cokolwiek się powymyśla i pododaje nie da to spójności jaką daje gotowiec P1S.

Support - moje doświadczenia z supportem Prusy są żadne (nic mi się w MK3S+ nie popsuło). Z supportem Bambu są prawie żadne (też nic się nie zepsuło. Chciałem natomiast się co dowiedzieć dwóch rzeczy - wydajności prądowej konektora na PCB oraz innym razem rzucić sugestię dot firmware - odpisali za każdym razem po jakichś 2-3 dniach i o dziwo support znał odpowiedź np w zakresie wydajności.

Ogólnie w takiej liście za i przeciw każdy punkt ma swoje "to zależy" i długą listę niuansów do wpisania jako podpunkty.




Voron - 40h pracy po to by złożyć drukarkę, a potem pewnie drugie tyle (jak nie więcej) by ją dobrze skalibrować (akurat składam jednego 2.4 - dla przyjemności).
Trolinka, Abys, JGFTW, artur_n, lukasz.k
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 10
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: artur_n »

arek pisze: 07 paź 2023, 13:51 Opensource to już nie argument.

Prusa się zamyka bo im klony mocno dokuczają. To już nie to samo co kiedyś. Rozwój firmware 32bitowego jest absolutnie zamknięty. Robią tylko zrzuty źródeł co jakiś czas (przy wydaniach), bez historii rozwojowej. Dla kontrastu takie firmware 8bitowe jest ciągle rozwijane w całkowicie odmienny - otwarty sposób - tak jak to w duchu open source powinno wyglądać. Sprzęt też powoli zamykany (lub chociaż "przymykany") - np. jeśli byś chciał wgrać własny firmware to musisz fizycznie wyłamać fragment PCB i tracisz automatycznie gwarancję. Brak schematów elektroniki (kiedyś normą było ich publikowanie w prusie) itd.

Społeczność to właściwie nie wiem co za argument - jest bardzo duża społeczność obu drukarek (ta aktywna na grupach, forach itd supportowych).

Mniejsze/większe problemy - to boli jedną i drugą drukarkę (czytając fora prusy jak i bambu). Tak już z drukiem 3d jest i choćby sprzęt był super nie wiadomo jaki to zawsze jakieś problemy się pojawiają. Jak dla mnie poziom "problemów" jest zbliżony (z czytania forów w temacie MK4 vs Bambu, a z praktyki MK3S+ vs Bambu).

Niezawodność - co to właściwie znaczy? MK4 jest zbyt krótko na rynku by oceniać jego niezawodność. Na starsze modele typu MK3S+ nie ma co patrzeć - one pracowały na zupełnie innych prędkościach. X1C - jest rok na rynku (P1P/P1S to ta sama mechanika co X1C), ludzie mają farmy drukujące po 24/7. Działa - działa. Ba, kupują więcej sprzętu od bambu bo im się sprawdza. Przykładowy wywiad z gościem mającym farmę różnych drukarek, który mówi po prostu - stosunek kasa do tego co otrzymujesz najlepszy jest obecnie w Bambu
- https://www.youtube.com/watch?v=KACNKWMqdL8 (a ma sporo Prus).

Z różnic MK4 vs P1S, które akurat mi się przydały lub są dla mnie istotne:
- brak aplikacji mobilnej dla MK4 vs aplikacja dająca wiele przydatnych rzeczy w P1S (pogląd, sterowanie, powiadomienia o problemach czy zakończonym druku na telefon (drobiazg, a bardzo przydatny), ponawianie druku, sterowanie "zawartością" AMSa)

- w MK4 wolne wifi ale i wolny kablowy ethernet (jest równie wolny co wifi czyli okolice 0.1MB/s) - uroki MCU i ogólnie sprzętu z 2013r jaki stosuje Prusa w MK4 (sami przyznali na reddicie (ichni Zuza), że błędem było wybranie tak mało wydajnego sprzętu ale to wybierali dawno temu, przed pandemią itd). Nic tu cudownego z sprzętem nie wymyślą bo już zapowiedzieli próby obejścia problemu (np, że drukarka zacznie wydruk zanim cały g-code zostanie przesłany albo, że będą robić kompresję (może MeatPack, może coś innego). W P1S wifi sprawnie działa.

- cały ekosystem softwarowy. W prusie są na początku drogi. W Bambu mają to już nieźle ogarnięte (slicer od razu z obsługą zdalnie drukarki; aplikacja mobilna; kawałek webowego interfejsu via makerword) - wszystko zgrane. Cloudu jedni nie lubią inni się nie obawiają. Możliwość nadzoru nad drukarką z podglądem z kamery zdalnie z telefonu siedząc akurat np w pracy - świetna rzecz.

Koszty upgradów - dodając do MK4 to czego brakuje w porównaniu do P1S to znacząco koszty MK4 rosną jak i rośnie czas pracy nad tym bo właściwie sam musisz wszystko wymyślić (obudowa; wyniesienie elektroniki poza albo jakieś jej chłodzenie; oświetlenie; sterowanie tym oświetleniem; kamera (przydało by się zapisywać timelapsy); aplikacja mobilna (ogarnięcie tego dla MK4 to już dramat bo jedyna droga to octoprint, a wsparcie dla octoprinta jest minimalne - poprawiają to). Cokolwiek się powymyśla i pododaje nie da to spójności jaką daje gotowiec P1S.

Support - moje doświadczenia z supportem Prusy są żadne (nic mi się w MK3S+ nie popsuło). Z supportem Bambu są prawie żadne (też nic się nie zepsuło. Chciałem natomiast się co dowiedzieć dwóch rzeczy - wydajności prądowej konektora na PCB oraz innym razem rzucić sugestię dot firmware - odpisali za każdym razem po jakichś 2-3 dniach i o dziwo support znał odpowiedź np w zakresie wydajności.

Ogólnie w takiej liście za i przeciw każdy punkt ma swoje "to zależy" i długą listę niuansów do wpisania jako podpunkty.




Voron - 40h pracy po to by złożyć drukarkę, a potem pewnie drugie tyle (jak nie więcej) by ją dobrze skalibrować (akurat składam jednego 2.4 - dla przyjemności).
Rozwaliłeś temat swoją wypowiedzią :D :D

Reasumując Bambu?
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 10
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: artur_n »

Na czym opiera się cały problem na tą chwilę?
Prusa jest nie jako na tą chwilę traktowana jako coś stabilnego i dobrego (ja tak to odbieram).
Bambu jako nowość jest nieznana i traktowana jaki coś niewiadomego.

Reasumując:

MK4:
+support
+niezawodność
+opensource
+społeczność
-czas oczekiwania
-wolne WiFi brak kamery
-brak komory
-cena

P1S:
+szybkość
+komora
+WiFi + kamera
+cena
-zamknięte źródła
-support
-mniejsze/większe problemy z wydrukiem

cytująca arka:

- brak aplikacji mobilnej dla MK4 vs aplikacja dająca wiele przydatnych rzeczy w P1S
- w MK4 wolne wifi ale i wolny kablowy ethernet
- cały ekosystem softwarowy. W prusie są na początku drogi. W Bambu mają to już nieźle ogarnięte

Czy Voron ma sens przy gotowych drukarkach?
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 2
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: arek »

Ja bym polecał Bambu (z sytuacji kiedy Bambu odradzam to kwestie hałasu - spać w okolicy Bambu bym nie mógł).

Lubię mieć pogląd na różne drukarki ale mając już MK3S+ i X1C dokupiłem jednak P1S, a nie MK4 ;)

Voron ma sens gdy lubisz składać, modyfikować, grzebać, ulepszać, testować to i owo. Ewentualnie jeszcze gdy potrzeba większego stołu to vorona można rozważać (względem niewielu gotowców z większymi stołami). Możliwości są właściwie zależne od Twojego czasu, $ na rozbudowy i przyłożenia się w precyzji składania / dopieszczania konfiguracji. (czas specjalnie pogrubiony)

Są tacy co podchodzą do tego na zasadzie - czy ma się za główne hobby drukowanie czy składanie drukarek. U mnie na początku było składanie, modowanie i drukowanie, potem przez długi czas drukowanie, a teraz znów mi się zachciało złożyć drukarkę (kit Vorona od 1.5 roku leżał i czekał w kartonie). Ale to ten komfort, że mam drukarki (bambu czy prusa) zawsze gotowe do działania, a to co składam to n-ta drukarka.

ps. do dylematu jeszcze należało by dodać - brać P1S czy P1S z AMS. AMS świetna rzecz - też polecam.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 10
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: artur_n »

Ewentualna opcja AMS czy MMU3 to kwestia przyszłości.
Awatar użytkownika
artur_n
Postów w temacie: 10
Posty: 984
Rejestracja: 20 lis 2017, 21:48
Lokalizacja: RJA
Drukarka: Prusa MK4, P1S AMS
x 181

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: artur_n »

PS. Jak dodać ankietę? :-P
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 809
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 361

Re: Prusa MK4 vs Bambu Lab P1S

Post autor: Abys »

Rzuć monetą
zlp
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”