Strona 1 z 1

Drukarka do pracy do 7000zł

: 07 paź 2023, 15:07
autor: lukasz.k
Cześć,
W pracy (zakład produkcyjny, utrzymanie ruchu, projekty wewnętrzne) od kilku lat mamy Zortraxa Inventure, jakość wydruków jest zazwyczaj zadowalająca, ale dedykowany Slicer bardzo ogranicza elastyczność, a obszar wydruku 135x135mm jest często zdecydowanie za mały.
Wymagania:
- bezobsługowość - szukamy czegoś, gdzie wrzuca się filament, odpala model i wraca do gotowego wydruku. Z drukarki będzie korzystało kilka osób, nie wszystkie są biegłe w druku 3D. Nie ma mowy o poziomowaniu stołu czy innych czynnościach przed każdym wydrukiem.
- zamknięta obudowa - żeby jej często nie czyścić, w pomieszczeniu czasami jest trochę więcej kurzu czy pyłów, ze względu na prowadzone prace konserwacyjne maszyn czy cięcie (raczej chodzi o kurz).
- obszar roboczy ponad 200x200
- wydruk w większości PLA, czasami PETG, sporadycznie nylon

Po prześledzeniu kilku ostatnich tematów, pierwszym wyborem jest Prusa MK4 + obudowa, myślałem również o Bambu Lab X1C, choć w tym przypadku trochę zmartwiły mnie komentarze o problemie z adhezją i konieczności używania sztyftu nawet do PLA, oraz problemy z różnymi filamentami. W przypadku pierwszej warstwy, czujnik tensometryczny w prusie wydaje się być bardziej niezawodny niż Lidar czy inne systemy wizyjne.
Biorę reż pod uwagę QiDi X-Max 3 i Creality K1, ale nie są one dopracowane jak te dwie powyżej.
Czy w tej cenie jest jeszcze coś ciekawego, czy Bambu Lab rzeczywiście nie jest taki bezobsługowy?

Re: Drukarka do pracy do 7000zł

: 07 paź 2023, 15:11
autor: Andrzej_W
Bierz bambusa i zamykamy temat :DD
Ostatnio są dwa aktywne tematy o wyborze drukarki i niestety dla Prusy wygrywa X1C

Re: Drukarka do pracy do 7000zł

: 07 paź 2023, 15:36
autor: arek
Zapylone środowisko stawia duży znak zapytania dla drukarek. Drukarka zamknięta, owszem ale obieg powietrza i tak jest. Brak doświadczenia w temacie więc tylko zwracam uwagę by w tym kontekście zgłębić temat. Być może sprowadzać się to będzie do pilnowania częstszych konserwacji (np czyszczenia prętów w bambu).

W bambu jest piezoelektryczny czujnik nacisku zamontowany w stole pełniący analogiczną rolę co load cell w mocowaniu hotendu w prusie. "Odczuwa" nacisk dyszy na stół. To nie jest sensor wizyjny czy lidar. Lidar używany jest do zupełnie czegoś innego (w MK4 nie ma odpowiednika lidaru z bambu)

https://store.bambulab.com/products/heatbed-sensor-unit

Nie używam sztyftu w ogóle. Drukuję głównie na texturowanej płytce w bambu i czasami na wysokotemperaturowej. PLA, PETG, ASA, TPU.

Bambu nie jest bezobsługowy. Nie istnieje bezobsługowa drukarka 3d. Bambu jest tylko mniej obsługowy niż wiele innych drukarek.

Re: Drukarka do pracy do 7000zł

: 07 paź 2023, 17:20
autor: lukasz.k
Z tym zapyleniem to może trochę przesadziłem, nie jest sterylnie jak w domu ale czyścić trzeba zdecydowanie częściej, stąd wymóg zabudowy.
Jak jest w Bambu LAB z tymi filamentami, bo w którymś wątku czytałem, że np. z DD jest problem z wydrukiem? W sumie do Zortraxa co się nie wsadzi, to zawsze drukuje dobrze.
Płyta teksturowana oryginalna Bambu, czy coś z Aliexpress?
Pisząc o bezobsługowości miałem na myśli wysoką pewność, że odpalasz plik i na 99% wszystko pójdzie zgodnie z planem.
W Zortraxie miałem pojedyncze przypadki, gdy coś poszło nie tak - połamał się filament w rurce PTFE, duży wydruk odkleił raft od tacki i powstało spaghetti, albo TPU się wkręciło w ekstruder, ale to były naprawdę jednostkowe przypadki. Zresztą w tym modelu trzeba drukować na rafcie, bo inaczej model nie trzyma się build plate. Raft jest dość gęsty, przez co często połowa materiału zamiast na model idzie do kosza.

Re: Drukarka do pracy do 7000zł

: 07 paź 2023, 17:35
autor: zlp
Bierz Bambu i zamiast patrzeć jak się drukuje będziesz drukował. Filamentu nakup, bo i rolka na dobę potrafi zniknąć. To nie Zortrax, gdzie rolka na tydzień wystarczyła. Złota płyta PEI i brak większych problemów z adhezją bez żadnego smarowania. Druk bez raftu, kilka minut i jedziesz z drukiem, pierdółki szybciej wydrukujesz, niż Zortax zacznie pierwszą warstwę.

Re: Drukarka do pracy do 7000zł

: 07 paź 2023, 19:12
autor: arek
Tam nie chodziło o filamenty DD, a o pewien rodzaj filamentów DD (galaxy) i to w konkretnym przypadku - AMS z długimi rurkami PTFE (powodującymi większe opory przy cofaniu filamentu do AMSa).

Na samej drukarce DD się drukuje normalnie i bez problemu.

Z tą złotą PEI potwierdzam - lepiej trzyma niż "stara" czarna teksturowana.