F360 gwint wewnętrzny

Programy do projektowania CAD
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: bukszpryt »

Szkic może być po prostu widoczny, nie musi być przy tym aktywny.
Rzeczywiście to wygląda, jakby coś niepotrzebnego było użyte przy operacji.
J.A.
Postów w temacie: 11
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: J.A. »

By temat zamknąć.
Nie da się "wyluzować" ginu metodą "offset face". Albo ja robię to źle, choć nie sądzę.
Otóż.
Zarys gwintu to 4 powierzchnie, dwie nazwijmy je cylindrycznymi (równoległe do osi gwintu), to szczyt i dno bruzdy. Dwie pozostałe to powierzchnie ukośne w stosunku do osi gwintu. Po zaznaczeniu wszystkich 4 powierzchni do pewnego momentu można wartością ujemną przesuwać te powierzenie, ale geometria gwintu zmienia się bardzo wyraźnie i nie robi tego czego oczekiwałem. Rada na zrobienie większego luzu jest dość prosta. Wystarczy wykonać skalowanie o ułamek %. w dwóch kierunkach nie skalując osi gwintu.
Załączniki
Gwint po użyciu offset face
Gwint po użyciu offset face
Gwint przed użyciem offset face
Gwint przed użyciem offset face
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: roman »

Zdaje się, że tego się nie robi przez "offset face" (jeśli prawidłowo się domyślam jak to działa, bo F360 nie znam). Zrób po prostu mniejszy gwint, czyli gwint z miejszą średnicą, np nie M20, ale 19,5mm ale tym samym skokiem. Zawsze tak robie przy czym ja pracuje na Freecadzie. Działa za każdym razem
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1360
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: JGFTW »

Jak chcę zmniejszyć gwint to łapie po kolei ścianki a nie wszystkie na raz i nie wszystkie daję o podaną przeze mnie wcześniej wartość 0.25mm tylko trochę mniej, tak żeby odstęp od ścian obu gwintów był około tyle.
pull.PNG
Zaznaczoną ścianke jako 3 spokojnie można więcej zmniejszyć w tym przykładzie niż ścianki 1 oraz 2.
I tak daję opcję pull - jak zaznaczysz ściankę to zobaczysz że "pull offset" zmienia się na "face offset"
Przy czym tak nie wszystkie gwinty da się tak łatwo zeskalować, bo jak chcesz zmniejszyć drobny zwój np 10x1 o te 0.2 to często jak zauważyłeś po prostu go deformuję (za dużo mięsa próbujesz zabrać), stąd trzeba pokombinować a najlepiej to używać gwintów niestandardowych albo takich dających się przystosować do druku jak już je modelować, ale da się jak zmieniasz oba gwinty o trochę - jak jeden to będzie ciężko
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 2
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: fyme »

Ja przy gwintach zmniejszam po prostu krawędzie skośne o 0,1 mm dla gwintu zewnętrznego i pasuje w zasadzie zawsze. Podpatrzyłem na jakimś filmiku na YouTube ;)
J.A.
Postów w temacie: 11
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: J.A. »

roman pisze: 22 paź 2023, 18:55 Zdaje się, że tego się nie robi przez "offset face" (jeśli prawidłowo się domyślam jak to działa, bo F360 nie znam). Zrób po prostu mniejszy gwint, czyli gwint z miejszą średnicą, np nie M20, ale 19,5mm ale tym samym skokiem. Zawsze tak robie przy czym ja pracuje na Freecadzie. Działa za każdym razem
Tyle, że moduł gwintów w F360 jest mocno ułomny. Nie da się tak jak proponujesz, bo gwinty są gotowe, zgodne z normami. A gdybyś chciał zrobić gwint np. M23,5X0,5 to takiego nie wymodelujesz (pomijam możliwość wydrukowania takiego skoku), a takie gwinty istnieją. Moduł wygląda jak na zrzucie.
Załączniki
Screenshot 2023-10-22 o 19.14.42.png
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
J.A.
Postów w temacie: 11
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: J.A. »

fyme pisze: 22 paź 2023, 19:04 Ja przy gwintach zmniejszam po prostu krawędzie skośne o 0,1 mm dla gwintu zewnętrznego i pasuje w zasadzie zawsze. Podpatrzyłem na jakimś filmiku na YouTube ;)
Tyle, że tu chodzi o dopasowanie gwintu wewnętrznego do istniejącego metalowego, który ma się wkręcić. Ten z F366, przy mi potrzebnym rozmiarze M39x1 się nie wkręca.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
J.A.
Postów w temacie: 11
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: J.A. »

JGFTW pisze: 22 paź 2023, 18:57 Jak chcę zmniejszyć gwint to łapie po kolei ścianki a nie wszystkie na raz i nie wszystkie daję o podaną przeze mnie wcześniej wartość 0.25mm tylko trochę mniej, tak żeby odstęp od ścian obu gwintów był około tyle.

pull.PNG

Zaznaczoną ścianke jako 3 spokojnie można więcej zmniejszyć w tym przykładzie niż ścianki 1 oraz 2.
I tak daję opcję pull - jak zaznaczysz ściankę to zobaczysz że "pull offset" zmienia się na "face offset"
Przy czym tak nie wszystkie gwinty da się tak łatwo zeskalować, bo jak chcesz zmniejszyć drobny zwój np 10x1 o te 0.2 to często jak zauważyłeś po prostu go deformuję (za dużo mięsa próbujesz zabrać), stąd trzeba pokombinować a najlepiej to używać gwintów niestandardowych albo takich dających się przystosować do druku jak już je modelować, ale da się jak zmieniasz oba gwinty o trochę - jak jeden to będzie ciężko
Strasznie to skomplikowane, dwa ruchy płetwą skalowanie w osiach XY ze środkiem w osi gwintu i gwint robi się luźniejszy.
Załączniki
Screenshot 2023-10-22 o 19.21.15.png
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 2
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: fyme »

J.A. pisze: 22 paź 2023, 19:17
fyme pisze: 22 paź 2023, 19:04 Ja przy gwintach zmniejszam po prostu krawędzie skośne o 0,1 mm dla gwintu zewnętrznego i pasuje w zasadzie zawsze. Podpatrzyłem na jakimś filmiku na YouTube ;)
Tyle, że tu chodzi o dopasowanie gwintu wewnętrznego do istniejącego metalowego, który ma się wkręcić. Ten z F366, przy mi potrzebnym rozmiarze M39x1 się nie wkręca.
Zrobiłbym jak pisałem tyle że z gwintem wewnętrznym
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: F360 gwint wewnętrzny

Post autor: lukk »

Ja aby dodać tolerancję do druku gwintu używam offset face, ale robię 3 różne offsety, jeden na obie powierzchnie skośne i osobno na powierzchnie wewnętrzną i zewnętrzną. W zależności od wielkości gwintu, na skośne płaszczyzny daję offset między 0.05 (tak do M5-M6), 0.1 (do M16-20) i więcej dla większych. A potem dobieram "na czuja" offset powierzchni wew i zew, żeby geometria gwintu jakoś wyglądała.
Pomysł ze skalowaniem w sumie jest spoko i muszę się nim pobawić, bo po pierwsze nie zdeformuje geometrii gwintu, a po drugie będzie prostszy do zastosowania dla bardziej skomplikowanych (np. pipe threads).
ODPOWIEDZ

Wróć do „CAD-y”