Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Jakość druku Cię nie zadowala?
Awatar użytkownika
grzesiekDe
Postów w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2023, 22:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4Max Pro
Kontakt:

Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: grzesiekDe »

Hej,
mam takie pytanie, drukuję na 4Max Pro już jakiś czas i robiłem przy niej wiele rzeczy. Nie przerabiałem jej. Tym razem niestety mam taki problem. To nie moje nagranie ale dzieje się dokładnie to samo
https://www.youtube.com/watch?v=P-7kO6TEuSI
W jednym komentarzu pod takim problemem przeczytałem, że serwis Anycubic zaleca wymianę silnika krokowego od ekstrudera. Rozkręciłem wszystko ale za chiny nie wiem jaki silnik jest użyty.
Czy jest ktoś kto może powiedzieć jaki silnik kupić aby był kompatybilny ? Może to ktoś też miał taki problem i to nie jest wina silnika.
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: Bemko »

Ogólne oznaczenie silnika to NEMA17 - jeżeli masz go wymieniać, to warto wziąć jakiś mniejszy typu pancake, żeby przy okazji odchudzić karetkę. Zwróć uwagę, żeby miał złącze na obudowie, a nie bezpośrednio przymocowane kabelki.

Patrząc jednak na objawy podejrzana może być też taśma prowadząca do ekstrudera - to najsłabszy element tej drukarki. Sprawdź, czy po jej odpięciu z tej małej płytki w karetce nie widać śladów upalenia na złączu i taśmie.
grzesiekDe
Awatar użytkownika
grzesiekDe
Postów w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2023, 22:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4Max Pro
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: grzesiekDe »

Z tą taśmą mam mały problem bo kupowałem drukarkę używaną i nie mam pojęcia jak ją odpiąć niczego nie urywając. Widziałem na filmikach od Anycubic, że trzeba ją ścisnąć po obu stronach aby ją odpiąć tylko w moim modelu to jest urwane. Postaram się sprawdzić to jeszcze dokładnie w domu.

Miałem w domu jeden nie używany silnik krokowy ale dużo za duży na tą karetkę, model NEMA17 17HS8401 i on działał prawie normalnie tylko raz kręci się w lewo a ponownym wciśnięciu przycisku podawania filamentu w prawo.

Czy taka taśma w razie wypadku jest do kupienia ? Nie mogę znaleźć nawet na chińskich stronach.
Awatar użytkownika
Bemko
Postów w temacie: 2
Posty: 34
Rejestracja: 02 cze 2020, 19:16
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic 4 Max Pro
x 42
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: Bemko »

Taśma raczej do dostania tylko w supporcie Anycubic - to jest bodajże AWM 20706, ale musi być dość długa i z obróconymi złączami względem siebie. Mi nie udało się takiej znaleźć do kupienia. Wymiana samej taśmy może niewiele dać, jeżeli złącze na płytce jest już upalone. Dlatego dużo trwalszym rozwiązaniem jest zastąpienie tej taśmy przewodem wstążkowym TLWY - trzeba trochę pokombinować z podłączeniem wszystkiego, ale jest to dużo trwalsze niż oryginalne rozwiązanie, które nie jest zupełnie dostosowane do przenoszenia tak dużych prądów.
grzesiekDe
Awatar użytkownika
grzesiekDe
Postów w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2023, 22:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4Max Pro
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: grzesiekDe »

Wymiana tej taśmy na TLWY to chyba zbyt skomplikowane. Sprawdziłem dokładnie i niczego tam nie widzę.
Chciałem też zamienić silnik z którejś osi na ten z ekstrudera i sprawdzić czy zadziała.

Dostałem również odpowiedź z serwisu Anycubic, że jest uszkodzony silnik krokowy. Znają ten problem ale niestety nie posiadają już silników na magazynie żeby podesłać nowy ale również nie chcą podać modelu.

Może jest ktoś zainteresowany odkupieniem na części ? Luźne pytanie.
mpk
Postów w temacie: 2
Posty: 375
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 104

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: mpk »

Co do taśmy, to da się takie kupić, bodajże pod hasłem AWM 20706 51 pinów.
Ale IMO też nie warto i lepiej to przerobić na coś solidniejszego. Ja u siebie poprowadziłem wiązkę kabli wzdłuż teflonowej rurki.
Jakoś specjalnie dużo tego nie ma: 12V, grzałka-, wiatrak1-, wiatrak2-, cztery kable do silnika i termistor.

Co do modelu silnika, to się aż tak nie spinaj, włóż taki, który się zmieści. Jak się mocno rozjedziesz z prądem, to najwyżej przykręcisz na stepsticku.
grzesiekDe
Awatar użytkownika
grzesiekDe
Postów w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2023, 22:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4Max Pro
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: grzesiekDe »

Dzięki wielkie za rady, postaram się z taśmą coś podziałać. Możecie mi jeszcze mniej więcej powiedzieć a najlepiej pokazać jak podłączyć kable zamiast tej taśmy ?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1379
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 755

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: JGFTW »

Nie wiem czy patrzę na dobry model, bo wpisując 4 max pro widzę kilka wersji - najlepiej porób zdjęcią i tu wyślij, a co dokładnie podpiąć do czego to będzie również tam podpisane.

Żebyś łatwiej się zorientował na co patrzysz to jeżeli jest tak jak poniżej to płytka to zdaję się któraś wersja Trigorilli:
Anycubic4maxpro-image-1340.jpg
trigorilla.PNG
Z płytki idą przewody do adaptera, który łączy taśmę z kolejną płytką przy głowicy ekstrudera.
4max-pro.jpg
Możesz to ominąć i poprowadzić kable zwyczajnie w jakimś oplocie czy peszlu.
Jak Ci się chcę to możesz nawet sam zrobić taką płytkę na jakieś bardziej standardowe kable - możesz zaprojektować płytkę i sobie w jakimś PCBWay / JLCPCB druknąć już polutowane albo zrobić potworka na halloween - taśmę IDC łatwo byłoby zlutować na prototypowej płytce i rozstaw goldpinów taki sam we wszystkich gniazdach :D
grzesiekDe
Awatar użytkownika
grzesiekDe
Postów w temacie: 5
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2023, 22:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4Max Pro
Kontakt:

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: grzesiekDe »

Przyznam Panowie, że piszecie to tak jakby to było mega proste :) ogromny szacunek za wiedzę.
Nie wiem czy to w ogóle rozumiem :) czy powinienem odlutować to złączę na taśmę na tych płytkach i zastąpić kablami ?
O zrobieniu swojej własnej to mogę zapomnieć, niezłe szaleństwo.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1379
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 755

Re: Problem z ekstruderem w Anycubic 4Max Pro

Post autor: JGFTW »

No bo to w sumie proste jest - wystarczy prześledzić kable, uciąć wtyczki i je zlutować ze sobą albo nie ucinać tylko dorobić / kupić adaptery (szukasz na tyle pinów ile ma wtyczka np 2pin):
Capture.PNG
mai2n.png
Złącza zdaję się JST XH 2.54mm lub JST PH 2.00mm (może być miks obu, trzeba się przyjrzeć lepiej)
Podłączasz je po prostu do płyty i całkowicie olewasz płytki z taśmą.

Trudne będzie jedynie się nie pomylić ;)
utniesz nie to, zlutujesz nie to, podłączysz nie to i się bedziesz zastanawiał czemu nie działa ;)
mpk
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”