Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Nowości i informacje ze świata druku 3D.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: Andrzej_W »

Takie coś mi się dzisiaj wyświetliło.
https://ithardware.pl/aktualnosci/usa_z ... 29814.html
Jak na razie to tylko projekt ustawy i dosyć daleko od Europy ale jak widać po naszym własnym europejskim bałaganie też może się pojawić kiedyś.
Bo temat z drukiem broni na domowej drukarce wraca jak bumerang co jakiś czas.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: dziobu »

Tak wygląda świat kierowany przez ludzi oderwanych od rzeczywistości.
Na naszym wesołym podwórku tego też by pewnie sporo się zebrało. Można zrobić sensację pisząc o tym artykuł ale można mieć to tam gdzie wszyscy inni i żyć po swojemu.


Niemniej są i plusy - chyba nic głupszego dziś już nie przeczytam ;)
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 2
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: Trolinka »

Cóż maja biedni zrobić skoro z darknetu się posysa całe HowTo pukawek. Od prostych jednostrzałowych po karabin automatyczny. Wszystko opisane, zdjęcia, screenshoty dla totalnego laika. Od jaką drukarkę kupić, co gdzie dokręcić w niej i jak ustawić po slicer itd. Można by parolatkowi dać pdf i ogarnie co gdzie jak trzeba :P
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 10
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: rafly »

Ciekawe czasy się tworzą bo to dopiero początek przecież. Jesteśmy na drodze do tego by każdy kto chce, posiadał zdolność materializowania czegokolwiek, pewnie za jakiś czas to się stanie. Nie twierdzę, że jutro ale niebawem za 50 lat, za 100… Wiele rzeczy będzie można wytworzyć addywnie, od leków na receptę, przez trucizny po broń masowego rażenia. Jak nad tym zapanować? Niby chciałoby się mieć dowolność w tym temacie ale chyba nie kazdy by chciał żeby przeciętny zenek, odbiorca jadu z masmediów, zaczadzony propagandą z tv i ze znaczącymi nierównościami pod sufitem trzymał w chacie arsenał broni. Takie przypadki to będą przecież najwybitniejsi hobbyści w tym kierunku.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8950
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: dziobu »

rafly pisze: 18 paź 2023, 17:33Niby chciałoby się mieć dowolność w tym temacie ale chyba nie kazdy by chciał żeby przeciętny zenek, odbiorca jadu z masmediów, zaczadzony propagandą z tv i ze znaczącymi nierównościami pod sufitem trzymał w chacie arsenał broni.
Zabronić noży?
Siekier?
Skalpeli?
Pił?
Wideł?
Wszystkiego ostrego?

W sumie młotkiem też się zabijali.

A samochód? Rozpędzony to nic innego jak wielotonowa bomba.
A akumulator w komórce? Przewiercisz i lit może wybuchnąć!
W sumie to doniczka zrzucona z drugiego piętra też jest niebezpieczna. To zabrońmy budować ponad jedną kondygnację :P


LUDZIE DO JASKIŃ!

btw.
Jak ktoś jest debilem to będzie debilem, czy to w jaskini, w domu jednorodzinnym czy w bazie na orbicie Saturna. Rozwiązaniem nie jest wyeliminowanie niebezpiecznych narzędzi, tylko debili.
@GUTEK@, bukszpryt, dragonn, Adinfo, marek91, Artu, sagittario, obrms
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 10
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: rafly »

Ja jestem raczej za nierozprzestrzenianiem broni. Idąc wyżej to na przykładzie krajów, chciałbyś żeby np. Syria miała broń jądrową?

A pisze o broni a nie przedmiotach, które pierwotnie służą jako narzędzia jak siekiera czy skalpel.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: dragonn »

rafly pisze: 18 paź 2023, 17:51 Ja jestem raczej za nierozprzestrzenianiem broni. Idąc wyżej to na przykładzie krajów, chciałbyś żeby np. Syria miała broń jądrową?

A pisze o broni a nie przedmiotach, które pierwotnie służą jako narzędzia jak siekiera czy skalpel.
Mówimy to o drukarce 3d która może wydrukować części do pistoletu a nie broń jądrową. A w przykładach od dziobu nie chodzi o to że są to narzędzia czy nie. Równie dobrze możesz zrobić pistolet z kawałka metalowej rurki, trochę prochu i jakieś metalowa kulka i pewnie to będzie trwalsze niż nie jeden drukowany na drukarce. Ale jakoś nikt nie zabrania istnienia sklepów budowlanych, żeby kupić rurkę nie potrzebujesz licencji hydraulika itd. Czy teraz widzisz bezsensowność kontroli nad samym drukarkami 3D?
dziobu, Abys
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 10
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: rafly »

dragonn pisze: 18 paź 2023, 18:37
rafly pisze: 18 paź 2023, 17:51 Ja jestem raczej za nierozprzestrzenianiem broni. Idąc wyżej to na przykładzie krajów, chciałbyś żeby np. Syria miała broń jądrową?

A pisze o broni a nie przedmiotach, które pierwotnie służą jako narzędzia jak siekiera czy skalpel.
Mówimy to o drukarce 3d która może wydrukować części do pistoletu a nie broń jądrową. A w przykładach od dziobu nie chodzi o to że są to narzędzia czy nie. Równie dobrze możesz zrobić pistolet z kawałka metalowej rurki, trochę prochu i jakieś metalowa kulka i pewnie to będzie trwalsze niż nie jeden drukowany na drukarce. Ale jakoś nikt nie zabrania istnienia sklepów budowlanych, żeby kupić rurkę nie potrzebujesz licencji hydraulika itd. Czy teraz widzisz bezsensowność kontroli nad samym drukarkami 3D?
A ja pisałem o czymś innym, ze ciekawe czasy nadchodzą i ciut więcej poszerzajac lekko temat i wybiegając w przyszłość, więc o co to larum?
Ja widzę bezsensowność wielu więcej rzeczy. Kontrolowaniu dronów latających 30m nad lasem, drukarek, zakazywaniu starych diesli itp. Wiem, też, że każdy kij ma dwa końce i nie chciałbym, żeby co drugi łysy młokos mógł sobie broń drukować bez kontroli u kumpla. Nigdzie też nie napisałem, tego co dziobu zasugerował, to co piszcie oboje wręcz obraża moja inteligencję.
Natomiast wiem, że skrajne poglądy jak u użytkownika dziobu spotykają się z poklaskiem. efekty tego widzieliśmy przez ostatnie 8 lat.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 8
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: roman »

rafly pisze: 18 paź 2023, 17:51 Ja jestem raczej za nierozprzestrzenianiem broni. Idąc wyżej to na przykładzie krajów, chciałbyś żeby np. Syria miała broń jądrową?
Kompletnie inna płaszczyzna rozmowy. Na tym poziomie to się liczy kto co komu pozwoli, tam prawa międzynarodowe są tworzone by zwykły lud miał se o czym gadać przy wódce, a to jak to działa to inna bajka.

Tak samo my jako kraj nie możemy sobie kupić niewiadomo jakiej broni bo... nawet nasi sojusznicy nam jej nie sprzedadzą jeśli nie będzie to w ich interesie (przy czym przez interes nie należy rozumieć kwestii finansowych, bo w takich dealach to jest ostatni punkt o którym myśli sprzedawca). Każdy zakup broni jest niejako monitorowany przez naszych sojuszników jak i wrogów, i tak jest na całym świecie. Wiedza o tym kto co ma, może mieć, chce mieć lub zamierza wytworzyć jest bardzo pielęgnowana przez wszystkie strony i kraje... chyba tylko z wyjątkiem naszego kraju, bo u nas to mają w doopie, a i tak inflintracja przez obce wywiady naszych "poufnych danych" jest tak duża, że i tak to nie ma sensu ;)

Także mieszanie, co chce i może mieć Kowalski to wyłącznie sprawa danego kraju, a to co jest ma wojsko, czy to co jest na arenie międzynarodowej to zupełnie inne bajki.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 8
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Kontrola władzy nad drukarkami [USA]

Post autor: roman »

Czarnoprochowaca mogę kupić w godzinę. Jedyne co, to proch do czarnoprochowca wymaga trochę więcej wysiłku (powiedzmy), bo trzeba kupić od kogoś kto był ostatnio w czechach - tam sprzedają bez rejestracji. Albo samemu się tam wybrać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Newsy”