Strona 1 z 1

omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 16:08
autor: Herykk
Witam,
Nie grzeje sie hotend w omni3d, nagrzał się kilka razy do danej temperatury [230-280]a później spadła teraz w ogóle się nie chce grzać a czasami znów jej wraca i się grzeje z powrotem, wymieniałem termistor blok grzejny i kilka innych części zostawiłem starą grzałkę ponieważ z nowa były jakieś problemy (była innego napięcia) dodam jeszcze ze odłączyłem wszystko od płyty i podłączyłem na nowo.
Irytuje mnie ta drukarka już

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 16:13
autor: JGFTW
Czy jest napięcię na kablach gdy włączysz grzanie i zamiast grzałki podłączysz multimetr?
Jeżeli tak, to trzeba jednak tą starą grzałkę wymienić na nową, a jak nie to trzeba sprawdzić czy w ogóle mosfet na płycie działa i może to on jest do wymiany.

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 18:14
autor: Herykk
Sprawdziłem multimetrem kable od grzałki nie podaje żadnych wartości. Nie wiem co to mosfet

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 18:21
autor: Herykk
Właśnie poprawiłem pomiar bardzo przepraszam, jak odpalam grzanie grzałki to podaje na multimetrze 12v +/- raczej + tyle ile wynosi wartość grzałki aczkolwiek temperatura wciąż ta sama

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 18:54
autor: Herykk
Znalazłem właśnie jakaś grzałkę tylko ona jest na 24v (tamta była 12v) i nie wiem jak ja skonfigurować na nowo

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 19:08
autor: JGFTW
Najłatwiej kupić 12v i podmienić, jeżeli to jest taka głowica jak poniżej i grzałka ma wymiar 6x20mm ...:
b2-3620913116.png
... to łatwo będzie podmienić na taką https://allegro.pl/listing?string=12v%2 ... ceramiczna

Odkręcasz śrubę w bloku grzejnym, która to trzyma i wysuwasz ;)
Oczywiście musisz pomyśleć o poprawdzeniu kabla, ale to równie dobrze możesz uciąć zamontować szybkozłączki i zarobić końcówki, żeby w przyszłości można było wymienić albo polutować po prostu.

Swoją drogą te podłączenia do terminal bloków na płytce to fabrycznie czy sam lutowałeś?

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 19:21
autor: morf
Herykk pisze: 22 paź 2023, 18:14 Sprawdziłem multimetrem kable od grzałki nie podaje żadnych wartości. Nie wiem co to mosfet
Abstrahując od tematu

CO TU SIE DZIEJE PRZY "KONEKTORACH"?

umarłem :rotfl2:

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 19:37
autor: Herykk
Kurde nie wiem dlaczego aczkolwiek kable od grzałki gdzieś po drodze się rozlutowały ( to byl chyba problem) i wydaje mi się ze kabel jest za cienki spróbuje to ogarnąć jakoś. Na zdjęciu te czerwone w gumie wychodzą od płytki i w trakcje są przylutowane te w oplocie a dalej do grzałki.
A i odkupiłem ja od kogoś w takim stanie, polecacie jakieś zmiany?

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 20:26
autor: JGFTW
Herykk pisze: 22 paź 2023, 19:37 polecacie jakieś zmiany?
Dwa słowa: "Tulejki kablowe" https://allegro.pl/kategoria/elektronik ... %20kablowa

Przynajmniej tak to powinno wyglądać:
tulejki-zaciskowe.jpg
Jakiś czas temu kupiłem używane Hiprecy Leo i tak wygląda tam elektronika:
hiprecy-leo-1s.jpeg
To sobie porównaj z tym co masz :D

Jak się kable sypią w rękach to trzeba zrobić na nowo, bez lutowania przy tych terminalach.

Re: omni3d nie grzeje

: 22 paź 2023, 21:37
autor: Herykk
Właśnie robię

Re: omni3d nie grzeje

: 23 paź 2023, 19:18
autor: Herykk
Witam z powrotem
Tak powinno być?

Re: omni3d nie grzeje

: 23 paź 2023, 19:19
autor: Herykk
Witam
Tak powinno wyglądać?

Re: omni3d nie grzeje

: 23 paź 2023, 19:55
autor: Herykk
Jak dobrze przylutować grzałkę do kabli?
I czy mogę dać na do termokurczliwa opaskę?

Re: omni3d nie grzeje

: 23 paź 2023, 22:27
autor: majek
Weź rurkę taką jak zaciskałeś końcówki do płyty, odetnij końcówkę plastikową, wsadź do rurki oba przewody i zaciśnij. I na to naciągnij tą czerwoną izolację, bo termokurczka może nie wytrzymać temperatury przy grzałce.

Re: omni3d nie grzeje

: 23 paź 2023, 23:47
autor: Herykk
Zatrzymuje się na łączeniu filament poniżej zdjęcie jak to wyglada

Re: omni3d nie grzeje

: 23 paź 2023, 23:48
autor: Herykk
-/:

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 00:10
autor: mcxmcx
Wygląda że ten heatbreak jest z teflonem, a ty chyba nie masz tam rurki teflonowej, chyba że taka rurka idzie do samego extrudera.
A dysze, czyli to z ostatniego zdjęcia połóż na palniku gazowym i wypał to wszystko.

Ma być czysciutko ;) albo daj inna jak masz.

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 08:38
autor: JGFTW
Jak dla mnie ten łącznik równie dobrze może być all metal, a nie z teflonem w środku.

Pokaż zdjęcia łącznika od przodu (a nie tylko od góry) - jak jest miejsce na rurkę, a jej nie ma to dobrze byłoby wymienić, ale da się cośtam wypluć jak to skręcisz bez niej.

Niezależnie od tego czy jest all metal czy nie to jak chodzi o montaż to musisz to skręcić tak, żeby powierzchnie dyszy i łącznika się dobrze stykały (dobrze trzeba to wyczyścić z syfu), żeby filament nie wyciekał, natomiast sam górny gwint łącznika wchodzący w radiator najlepiej pastą termoprzewodzącą wysmarować.

Ważne jest też dobre chłodzenie radiatora - jak masz wentylator osiowy to musi na niego dmuchać, a nie tylko wyciągać powietrze (masz najczęściej strzałkę na nim w którą stronę wieje jak nie masz pewności). Wentylator musi być dobry i wydajny - jak słabo wieje to daj go na coś innego.
Ostatnia rzecz to tunel kierujący powietrze, ten radiator od E3d v6 musi być chłodzony od drugiego dolnego zwoju.

Jak zrobisz powyższe to na tym etapie nie powinno Ci w łączniku nic się blokować, ale jeżeli tak to jest jeszcze możliwość, że filament nie ma zgrubień - ostatnio ku mojemu zaskoczeniu miałem tak z plastspawem z allegro (od tamtego czasu unikam jak ognia), że zwyczajnie miał jakiś syf, przez co nie trzymał wymiaru i się blokował, więc jakość filamentu ma znaczenie.

Później musisz zrobić PID tuning...

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 14:15
autor: Herykk
Miałem takie małe chłodzenie to zamontowałem
A poniżej jak to wyglada

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 14:33
autor: Herykk
Mogę dać taki wynalazek na chłodzenie radiatora?

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 14:41
autor: dziobu
Ten wynalazek jest dokładnie do tego.
I ustaw go tak żeby owiewał radiator od najniższego żeberka, tj tam gdzie to jest najbardziej istotne.

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 14:51
autor: Rozarh
Możesz, ale masz gwarantowanego Heat Creepa (lub jak mówią niektórzy na forum clogga).
Zadaniem każdego hotendu jest, oprócz grzania, nie dopuszczenie do przedostania się ciepła do miejsca ponad grzałką - bo inaczej filament zacznie się topić i nie będzie równo podawany a ostatecznie zatka rurkę w radiatorze. Do tego służy heatbrake - rurka pomiędzy grzałką a radiatorem. Dodatkowo radiator musi być dobrze chłodzony, aby pozbyć się resztek ciepła, które przenikają przez heatbrake w trakcie retrakcji. W modelu E3D bardzo ważne jest chłodzenie najniższego żeberka, które otrzymuje najwięcej ciepła.
Jeśli przesuniesz wylot tej dyszy niżej - to może to zadziałać - choć musiałbyś precyzyjnie to ustawić, aby wiało pomiędzy dwa ostatnie żeberka a nie na blok grzejny.

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 14:52
autor: majek
Ja bym jednak obstawiał, że ten wynalazek jest do chłodzenia wydruku, a nie radiatora, zwłaszcza że jest tam miejsce na wentylatorek.

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 14:58
autor: dziobu
Aaaa ja myślałem że on o to niebieskie pyta.
Wyrosłem już ze zgadywania co widać na zdjęciu :P

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 15:11
autor: Herykk
Pytałem o to czarne, tak docelowo to jest do chłodzenia wydruku tylko jeżeli drukarka i tak nie drukuje to mogę to wykorzystać do schłodzenia radiatora.
Co daje chłodzenie wydruku takim sposobem?

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 16:06
autor: Herykk
A wiec tak dałem na radiator ten mały wiatrak i ta turbinę i nic wyłączyłem turbinę zaczęło lecieć tylko po jakimś czasie przestało

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 16:48
autor: Herykk
Tak wyglada łącznik

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 16:55
autor: Jarewa
Do wymiany lub do naprawy jak masz czym taki mały otwór wypolerowac

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 17:23
autor: Herykk
Ktoś ma pomysł jak przyczepić nowy termistor?
Podesłałeś jakiś dobry odpowiedział tylko teraz z rurka w środku abym mógł podmienić ?

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 18:10
autor: epon
https://pl.aliexpress.com/item/10050025 ... EMBU894HDs typ C tego typu powinien wejść zamiast szklanego

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 18:11
autor: Jarewa

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 18:45
autor: Herykk
epon pisze: 24 paź 2023, 18:10 https://pl.aliexpress.com/item/10050025 ... EMBU894HDs typ C tego typu powinien wejść zamiast szklanego
wkręcasz go zamiast śrubki jak to działa?

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 18:54
autor: roman
Nie. W bloku V6 dla wersja NTC masz taki otwór co "type c" pasuje. A dokręcasz go z góry (lub z boku) taką małą śrubą dociskową. W bloku w wersji nie NTC masz tylko taki otworek mały w który władasz taką wersje https://pl.aliexpress.com/item/32968157 ... 4fQV4fQVwf czujnika. A dorękresz też śrubą, ale w taki sposób by te ona dociskała te wda przewody co idą od tego czujnika.

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 19:24
autor: Herykk
Któreś z tych opcji są dobrze ?

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 19:28
autor: Jarewa
oby dwie dobre aby izolacja nie była mocno przyciśnieta

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 19:36
autor: roman
Ja bym te przewody włożył pod śrube (jeden z jednej strony, drugi z drugiej) i z _wyczuciem_ dokręcił. Ma być tak dokręcone, by przewody się nie wyśliznęły, ale na tyle słabo by nie zepsuć izolacji przewodu

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 19:40
autor: Herykk
Kurde Roman za każdym razem kończyło się że porzetarte były

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 19:48
autor: Andrzej_W
Bo ci pewnie przewody pracują mi dopiero teraz strzeliło po 4 latach a mam tak samo zamocowane.

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 19:54
autor: Jarewa
roman pisze: 24 paź 2023, 19:36 Ja bym te przewody włożył pod śrube (jeden z jednej strony, drugi z drugiej) i z _wyczuciem_ dokręcił. Ma być tak dokręcone, by przewody się nie wyśliznęły, ale na tyle słabo by nie zepsuć izolacji przewodu
Zajrzyj do tematu co podałem, to jest błędne mocowanie grozi zwarciem i uwaleniem płyty...

Re: omni3d nie grzeje

: 24 paź 2023, 21:13
autor: atom1477
Proponuję te przewody włożyć w dodatkową izolację, i dopiero dociskać. Może być rurka PTFE 2/4 mm którą pewnie i tak gdzieś masz.

Re: omni3d nie grzeje

: 21 lis 2023, 18:10
autor: Herykk
Co zrobić aby druk był lepszy ? Co robię źle?

Re: omni3d nie grzeje

: 21 lis 2023, 18:40
autor: mcxmcx
Flow, za gorąco, brak ironing na top layers etc.

Re: omni3d nie grzeje

: 21 lis 2023, 19:00
autor: Herykk
Co za gorąco? Ma ktoś jakiś temat odnośnie tego co mogę zmienić?

Re: omni3d nie grzeje

: 21 lis 2023, 20:18
autor: mcxmcx
Najpierw musisz skalibrować flow, później ustawić ironing, a na końcu unoszenie dyszy, żeby nie szorowała po wydruku jak zmienia pozycję.

No i na moje oko, zmniejsz prędkość.
I jeżeli to jest pla, to temperatura też za wysoka. Jakieś 10°, może więcej.

Ale zacznij od flow.

Re: omni3d nie grzeje

: 21 lis 2023, 21:14
autor: Rozarh
A jakie masz chłodzenie modelu? Bo na zdjęciach widać tylko wielki wentylator hotendu a nadmuchu na sam model nie widać...