skr e3v3 marlin

Oprogramowanie sterownika drukarki i do łączenia komputera z drukarką
lmpk
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:40

skr e3v3 marlin

Post autor: lmpk »

WItam. Ma ktoś jakiś pomysł i czy to jest wykonalne dla, żeby dodać do menu sterowanie wentylatorem hotendu przez pwm. w marlinie znalazłem pwm na stałe i od temp jakiej ma się załączyć, ale żeby przez menu to ogarnąć to ni chu chu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8949
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: dziobu »

Ale... po co?


edit.
Zgodnie z kodem i choćby tym co jest tu: https://marlinfw.org/docs/features/lcd_menu.html
możesz spróbować poszaleć ze stałymi "HAS_FANx", ewentualnie zmodyfikować marlina żeby dla danego wentylatora pokazał menu.
lmpk
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:40

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: lmpk »

A no po to że nie potrzebuję do PLA np żeby wył z pełną mocą bo tak ładuje że blok wychładza. Przy ABS ciężko sie drukarce rozgrzać do 240 np żeby wieżę temp zrobić. no i żeby ciszej było. 40 lub 50 % miałem w marlinie wcześniej i stykało.
dziobu pisze: 29 paź 2023, 20:56 ewentualnie zmodyfikować marlina żeby dla danego wentylatora pokazał menu.
No taka opcja to by bajka była ale gdzie szukać? i co naprodukować?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8949
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: dziobu »

Chwila. Mówimy o chłodzeniu radiatora czy nawiewie na detal?
Awatar użytkownika
fyme
Postów w temacie: 1
Posty: 383
Rejestracja: 06 sty 2021, 15:50
Drukarka: Prusa MK3s+
x 518

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: fyme »

lmpk pisze: 29 paź 2023, 21:16 A no po to że nie potrzebuję do PLA np żeby wył z pełną mocą bo tak ładuje że blok wychładza.
To to sobie w slicerze ustawisz bez dłubania w malinie
lmpk
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:40

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: lmpk »

Chodzi o wentylator hotendu a nie chłodzenie wydruku
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: Rozarh »

Niestety aby wyciszyć wentylator hotendu (radiatora) to raczej musisz poszukać cichy wentylator i wymienić. Nie radzę regulować jego obrotów bo kolejny post będzie o zatykaniu dyszy...
Włączanie wentylatora od określonej temperatury to najlepszy pomysł - żeby chodził wtedy kiedy ma to robić a nie był zasilany bezpośrednio z zasilacza od włączenia drukarki.
Jeśli wspomniany wentylator wychładza blok grzejny to jest źle zamontowany albo ma wady konstrukcyjne - tego nie może robić. Możesz go poprawić albo spróbować odizolować (np. taśmą kaptonową) radiator od bloku grzejnego.

Tak działa FDM, że na dole ma być gorąco a wyżej zimno.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8949
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: dziobu »

lmpk pisze: 29 paź 2023, 21:1640 lub 50 % miałem w marlinie wcześniej i stykało
To może szukasz nastawy EXTRUDER_AUTO_FAN_SPEED?
Ale zmiany szybkośći w trakcie pracy nie znam. Musiałbyś go przerobić na zwykły wentylator i sterować z palca/gcodu.
lmpk
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 29 paź 2023, 20:40

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: lmpk »

Rozarh pisze: 29 paź 2023, 22:52 Niestety aby wyciszyć wentylator hotendu (radiatora) to raczej musisz poszukać cichy wentylator i wymienić. Nie radzę regulować jego obrotów bo kolejny post będzie o zatykaniu dyszy...
No właśnie tak trochę trafiłeś ale rozwinę. Na chwilę obecną mam jakiś klon satsana pod bltouch(bo dołożyłem)na went 5015 1 szt na wydruk i 4010- 40-20 na hotend. Wcześniej jakiś petsfang czy coś podobnego na te same wentylatory ale bez blt. I wtedy miałem Marlina zrobionego na 40-50% went na sztywno powyżej 50C i było git nic nie zatykało. Wrzuciłem mriscoc z obsługą blt la itp i mogę to ustawić ponownie ale wymarzyła mi się po prostu regulacja z menu to tyle. Wydaje mi się że obecna obudowa chłodzenia sporo wiatru zbija w dół na blok. I to powoduje wychłodzenie mocniejsze niż grzałka daje rade. A i jeśli to ma znaczenie to blok i hotend stock , łącznik TDI-CAD
dziobu pisze: 29 paź 2023, 22:57 To może szukasz nastawy EXTRUDER_AUTO_FAN_SPEED?
Ale zmiany szybkości w trakcie pracy nie znam. Musiałbyś go przerobić na zwykły wentylator i sterować z palca/gcodu.
A tu by nie trzeba było jakiegoś termistora dorzucić na hotend żeby marlin wiedział co robić? :roll2: A z gcodu posłucha prędkości a włączenie z marlina od temp dyszy?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8949
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: skr e3v3 marlin

Post autor: dziobu »

EXTRUDER_AUTO_FAN_* to nastawy bazujące na temperaturze hotendu. Tu możesz sobie zadać żeby nie wiał na 100%.
Nie spotkałem się z pomiarem temperatury zimnego końca ani innym sterowaniem tym wentylatorem niż progowe włącz-wyłącz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Firmware'y i hosty”