Strona 1 z 1

skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 20:52
autor: lmpk
WItam. Ma ktoś jakiś pomysł i czy to jest wykonalne dla, żeby dodać do menu sterowanie wentylatorem hotendu przez pwm. w marlinie znalazłem pwm na stałe i od temp jakiej ma się załączyć, ale żeby przez menu to ogarnąć to ni chu chu.

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 20:56
autor: dziobu
Ale... po co?


edit.
Zgodnie z kodem i choćby tym co jest tu: https://marlinfw.org/docs/features/lcd_menu.html
możesz spróbować poszaleć ze stałymi "HAS_FANx", ewentualnie zmodyfikować marlina żeby dla danego wentylatora pokazał menu.

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 21:16
autor: lmpk
A no po to że nie potrzebuję do PLA np żeby wył z pełną mocą bo tak ładuje że blok wychładza. Przy ABS ciężko sie drukarce rozgrzać do 240 np żeby wieżę temp zrobić. no i żeby ciszej było. 40 lub 50 % miałem w marlinie wcześniej i stykało.
dziobu pisze: 29 paź 2023, 20:56 ewentualnie zmodyfikować marlina żeby dla danego wentylatora pokazał menu.
No taka opcja to by bajka była ale gdzie szukać? i co naprodukować?

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 21:22
autor: dziobu
Chwila. Mówimy o chłodzeniu radiatora czy nawiewie na detal?

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 21:46
autor: fyme
lmpk pisze: 29 paź 2023, 21:16 A no po to że nie potrzebuję do PLA np żeby wył z pełną mocą bo tak ładuje że blok wychładza.
To to sobie w slicerze ustawisz bez dłubania w malinie

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 22:31
autor: lmpk
Chodzi o wentylator hotendu a nie chłodzenie wydruku

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 22:52
autor: Rozarh
Niestety aby wyciszyć wentylator hotendu (radiatora) to raczej musisz poszukać cichy wentylator i wymienić. Nie radzę regulować jego obrotów bo kolejny post będzie o zatykaniu dyszy...
Włączanie wentylatora od określonej temperatury to najlepszy pomysł - żeby chodził wtedy kiedy ma to robić a nie był zasilany bezpośrednio z zasilacza od włączenia drukarki.
Jeśli wspomniany wentylator wychładza blok grzejny to jest źle zamontowany albo ma wady konstrukcyjne - tego nie może robić. Możesz go poprawić albo spróbować odizolować (np. taśmą kaptonową) radiator od bloku grzejnego.

Tak działa FDM, że na dole ma być gorąco a wyżej zimno.

Re: skr e3v3 marlin

: 29 paź 2023, 22:57
autor: dziobu
lmpk pisze: 29 paź 2023, 21:1640 lub 50 % miałem w marlinie wcześniej i stykało
To może szukasz nastawy EXTRUDER_AUTO_FAN_SPEED?
Ale zmiany szybkośći w trakcie pracy nie znam. Musiałbyś go przerobić na zwykły wentylator i sterować z palca/gcodu.

Re: skr e3v3 marlin

: 30 paź 2023, 22:13
autor: lmpk
Rozarh pisze: 29 paź 2023, 22:52 Niestety aby wyciszyć wentylator hotendu (radiatora) to raczej musisz poszukać cichy wentylator i wymienić. Nie radzę regulować jego obrotów bo kolejny post będzie o zatykaniu dyszy...
No właśnie tak trochę trafiłeś ale rozwinę. Na chwilę obecną mam jakiś klon satsana pod bltouch(bo dołożyłem)na went 5015 1 szt na wydruk i 4010- 40-20 na hotend. Wcześniej jakiś petsfang czy coś podobnego na te same wentylatory ale bez blt. I wtedy miałem Marlina zrobionego na 40-50% went na sztywno powyżej 50C i było git nic nie zatykało. Wrzuciłem mriscoc z obsługą blt la itp i mogę to ustawić ponownie ale wymarzyła mi się po prostu regulacja z menu to tyle. Wydaje mi się że obecna obudowa chłodzenia sporo wiatru zbija w dół na blok. I to powoduje wychłodzenie mocniejsze niż grzałka daje rade. A i jeśli to ma znaczenie to blok i hotend stock , łącznik TDI-CAD
dziobu pisze: 29 paź 2023, 22:57 To może szukasz nastawy EXTRUDER_AUTO_FAN_SPEED?
Ale zmiany szybkości w trakcie pracy nie znam. Musiałbyś go przerobić na zwykły wentylator i sterować z palca/gcodu.
A tu by nie trzeba było jakiegoś termistora dorzucić na hotend żeby marlin wiedział co robić? :roll2: A z gcodu posłucha prędkości a włączenie z marlina od temp dyszy?

Re: skr e3v3 marlin

: 30 paź 2023, 22:24
autor: dziobu
EXTRUDER_AUTO_FAN_* to nastawy bazujące na temperaturze hotendu. Tu możesz sobie zadać żeby nie wiał na 100%.
Nie spotkałem się z pomiarem temperatury zimnego końca ani innym sterowaniem tym wentylatorem niż progowe włącz-wyłącz.

Re: skr e3v3 marlin

: 30 paź 2023, 22:45
autor: lmpk
Pomyłka w ostatnim poście. Oczywiście chodziło mi o termistor na radiatorze żeby miał <swoje> sterowanie. No i to ogarniam. W zależności od temp dyszy i z zadaną prędkością na sztywno w marlinie. A chciałbym to ogarnąć żebym mógł ustawić wartość w menu. Ewentualnie gcodem startowym. Chodzi mi o to żeby nie kompilować marlina w koło. np po wymianie wentylatora, ew. po obniżeniu temp wydruku dla danego filamentu można śmiało zmienic prędkość wenta radiatora

Re: skr e3v3 marlin

: 30 paź 2023, 23:04
autor: majek
Daj między radiator a hotend przekładkę z bawełny. Bardzo dobra izolacja za grosze, coś takiego jak tu: https://www.aliexpress.com/item/1005003676340515.html
No i oczywiście najlepiej skorygować nawiew, żeby wiało tylko na radiator, a nie na blok.

Re: skr e3v3 marlin

: 31 paź 2023, 00:05
autor: lmpk
No mam takie g*wno ale do końca nie wiedziałem jak to owinąć :) . Ale tak finalnie dalej wentyl będzie wył niepotrzebnie. Opcja ze sterowaniem PWM z menu by mnie uzdrowiła z tego problemu. Tą izolację zarzucę bo wymieniam blok i termistor w wolnej chwili. A z nawiewu zadowolony jestem ogólnie bo i mały i lekki i działa... aż za dobrze.

Re: skr e3v3 marlin

: 31 paź 2023, 02:28
autor: majek
lmpk pisze: 31 paź 2023, 00:05 No mam takie g*wno ale do końca nie wiedziałem jak to owinąć :)
Nie musisz owijać, zwłaszcza jak się założy osłonkę silikonową. Po prostu z tej bawełny starczy wyciąć przekładkę między blokiem a radiatorem, bo silikon zazwyczaj nie izoluje bloku od góry.

Re: skr e3v3 marlin

: 14 lis 2023, 22:24
autor: lmpk
odpuściłem grzebanie w marlinie. przetwornica dc-dc na pwm 0-100% od majfrendów za 9 zeta sprawuje sie w 100 %