Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Cześć, walczę od dłuższego czasu z problemem z tą drukarką i potrzebuję pomocy. Od praktycznie samego początku mam problem z szuraniem dyszy po wydruku. Nie wiem bardzo co więcej mogę zrobić, kalibracja flow zrobiona, e-stepy też, pierwsza warstwa jest gładka wygląda bardzo dobrze, stół wypoziomowany. Na początku zauważyłem że nakrętki na osi Z są luźno, więc je dokręciłem tak, żeby nie było luzu, efektu brak.

Chciałbym zapytać jeszcze o kilka drobiazgów.
1. pytanie dotyczące Z-offsetu. Nie jestem znawcą drukarek, ale jest to dla mnie dziwne, że mając autopoziomowanie, czujnik wysokości nad stołem, muszę ustawiać bardzo duży z-offset na poziomie -4.37 bo w innym przypadku drukuje w powietrzu. Czy nie powinno być tak że drukarka ustala zero z danymi z czujnika i korekta powinna być minimalna?? Korzystałem z Cura Slicera a potem z Super Slicera celem kalibracji.
2. Czy powinienem użyć w g-codzie startowym komend do wczytywania siatki oraz jej ponownego wykonania przed każdym wydrukiem? Spróbowałem kiedyś dołożyć do gcode startowego komendy:

Kod: Zaznacz cały

G28 ; HOME ALL AXES
G29 ; CREATE NEW MESH
M500 ; SAVE NEW MESH
M420 S1 Z3 ; RETRIEVE & USE LAST SAVED MESH
Ale miałem wrażenie że druki wychodziły gorzej, tak jakbym musiał zmienić z-offset żeby działało jak należy.
3. Czy aktualizacja firmware'u może mi pomóć? Aktualnie mam wersję 3.0.4C i nie wiem czy próbować aktualizacji.

Dziękuję z góry za pomoc i proszę o wsparcie, ponieważ drukarka jest mi obecnie dość mocno potrzebna a nie chciałbym jej uszkodzić tymi szuraniami przy druku.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 17
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Jarewa »

1- w marlinie to jest odległość dyszy od czujnika. Chcesz mniej podnieś czujnik. Nie piszesz co to za czujnik może by ułatwiło dyskusję. I nie mieszaj Z-offset z mapa stołu to dwie różne sprawy. No chyba że masz inny czujnik do "home Z" a inny do mapy. Ale podałeś za mało danych by coś podpowiedzieć.

2- nie i tak zależy jak jest ustawione w samej drukarce.

3- nie
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Jarewa pisze: 05 lis 2023, 18:26 1- w marlinie to jest odległość dyszy od czujnika. Chcesz mniej podnieś czujnik. Nie piszesz co to za czujnik może by ułatwiło dyskusję. I nie mieszaj Z-offset z mapa stołu to dwie różne sprawy. No chyba że masz inny czujnik do "home Z" a inny do mapy. Ale podałeś za mało danych by coś podpowiedzieć.

2- nie i tak zależy jak jest ustawione w samej drukarce.

3- nie
Mój Ender 3 s1 to praktycznie nowa maszynka może obleciała 0.5kg filamentu. Jest to totalny stock więc i czujnik jest oryginalny. Czujnik jest jeden z tego co wiem jest to CR-touch. Sytuacja wygląda tak że na pierwszych warstwach tego szurania nie ma, zaczynają się na wysokości 3.5-4mm.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 17
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Jarewa »

Żle jest zamontowany cr-touch, z tego co pamiętam to długość igły całkowicie wciągniętej a zadziałanie sensora to około 4,6mm, montaż powinien być tak 50/50% względem dyszy żeby offset był w okolicach 2mm to wtedy czujnik podczas druku igła będzie fruwać ponad 2mm. W tej chwili jak masz offset 4,3mm to praktycznie igła fruwa nad wydrukiem 0,3mm to zdecydowanie za mało!. Ale to nie jest twój problem, twój problem to żle działająca oś "Z" albo skurcz wydruku podwijania sie.
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Akurat tu CR-touch jest zamontowany tak fabrycznie dlatego nie ruszałem w tym przypadku nic, na dobrą sprawę bez druknięcia nowej obudowy nie jestem w stanie przenieść go wyżej. Skurcz mógłbym uważać za sensowny, gdyby nie to że widać jak dysza szura po całej szerokości wydruku czyli razem z infillem. Co powinienem zrobić żeby sprawdzić ewentualne problemy z osią z? Kąty na ramie sprawdzałem są w porządku. Żadnych luzów na śrubach nie wyczuwam.
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Mati »

Zacznij od zmierzenia, czy jak zadasz ruch osią np. o 100mm to czy faktycznie dokładnie taki ruch wykona.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 17
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Jarewa »

Zrób wydruk bez G29 i usuń mapę jak przestanie szurać mocno to wina na 100% w osi Z
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Jarewa pisze: 05 lis 2023, 19:40 Zrób wydruk bez G29 i usuń mapę jak przestanie szurać mocno to wina na 100% w osi Z
Robiłem, tak jak mówiłem wydruki z G29 wychodziły wg mnie gorzej więc usunąłem te komendy wymienione w pierwszym poście i drukuje bez tego. Oczywiście wydruki nadal szurają.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 17
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Jarewa »

Wstaw zdjęcia bo wychodzi jednak że za duży flow albo skurcz, czym drukujesz? (materiał) Sprawdzałeś w PS ustawienia aby unikał przejazdów nad obrysami?
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Jarewa pisze: 05 lis 2023, 19:55 Wstaw zdjęcia bo wychodzi jednak że za duży flow albo skurcz, czym drukujesz? (materiał) Sprawdzałeś w PS ustawienia aby unikał przejazdów nad obrysami?
Flow jest już mocno zmniejszony bo na 88%, drukuje PLA od Rosy. Co do ustawienia o którym piszesz, nie widziałem go. Ostatnia próbka na zdjęciach, przerwałem bo znów było słychać szuranie. Infill ustawiony na 99%. Wiem że mam jeszcze chyba problem z ciśnieniem w dyszy? Ale nie bardzo rozumiem jak to ustawić muszę poszukać czegoś dobrego na YT chodzi mi o te narożniki rozpływające się.
Załączniki
IMG_20231105_200456833_HDR.jpg
IMG_20231105_200448427_HDR.jpg
IMG_20231105_200430852_HDR.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”