Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 654
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 267

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Rozarh »

Jeśli flow pasuje i mechanika się zgadza to pozostaje jeszcze pełny krok na warstwach osi Z.
Chodzi o to, że przekładnia silnika + skok śruby trapezowej powinny być tak dobrane aby silnik po zatrzymaniu na pożądanej grubości warstwy zatrzymywał się również na "pełnym kroku" - ma wtedy największą siłę przyciągania i utrzymuje oś w miejscu. Gdy zatrzyma się w jakiejś części kroku to przy zbyt długim czasie warstwy system może wyłączyć napięcia na silniku i oś opadnie do wysokości pełnego kroku.
Użyj tego https://blog.prusa3d.com/calculator_3416/ kalkulatora i w sekcji "Optimal layer height for your Z axis" wpisz parametry osi Z Twojej drukarki i sprawdź czy warstwy wypadają na pełnym kroku. Jeśli nie, to poszukaj najbliższej wartości pełnego kroku i według niej ustaw warstwy w slicer.
Przykładowo dla silnika 200 kroków połączonego bezpośrednio ze śrubą trapezową Tr8x8 (8mm skok po jednym pełnym obrocie) warstwa 0,3mm wypada dokładnie w pół kroku...
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Wydrukowałem wieżę retrakcji, ustawiłem retrakcję jak w załączniku.
retrakcja.png
Natomiast jeśli chodzi o
Rozarh pisze: 06 lis 2023, 23:04 Jeśli flow pasuje i mechanika się zgadza to pozostaje jeszcze pełny krok na warstwach osi Z.
To wyszło tak jak poniżej, warstwę mam ustawioną 0.2mm, więc wszystko w porządku.
z-axis.png
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: atom1477 »

Rozarh pisze: 06 lis 2023, 23:04 Przykładowo dla silnika 200 kroków połączonego bezpośrednio ze śrubą trapezową Tr8x8 (8mm skok po jednym pełnym obrocie) warstwa 0,3mm wypada dokładnie w pół kroku...
"Tylko" co druga warstwa.
Po drugie w pół kroku mamy moment trzymający praktycznie taki sam jak dla pełnego kroku.
A po trzecie, nie mamy pewności gdzie się znajduje silnik na starcie. Teoretycznie stepsticki po włączeniu zasilania startują od pełnego kroku. Ale nie wiadomo czy potem się coś nie zmienia. Jak dasz automatyczne poziomowanie stołu, to się na pewno zmieni.
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Sytuacja jest ciekawa. Drukuje dużo większy element niż kostka kalibracyjna. Ponownie skalibrowałem ekstruder tym razem zdjemując blok grzewczy i minimalnie zmniejszyłem kroki ( z 424.9 na 423.6), mam wypoziomowany stół, flow skalibrowane, retrakcja dobrana. Dysza rysuje o wydruk co którąś warstwę, nie za każdym razem, przejeżdżając nad infillem (gyroid 30%). Mam zaznaczoną opcje unikania przejazdów nad obrysem. Temperatury 220/60 prędkości niskie:
Ściany 40mm/s
Infill 60 mm/s
Przejazdy 150 mam/s.
Czego jeszcze szukać? Kombinować z chłodzeniem? Jeśli tak to w jaki sposób, jedzie na 100%.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 9
Posty: 456
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: konradsdev1 »

Sprawdzałeś naciąg pasków?
Na zdjęciach widać, że jest za dużo materiału w miejscach zmiany kierunku. Może tylko w tych miejscach dysza zahacza o wydruk?
Bez ogarnięcia tego nie zrobisz dokładnej kalibracji flow.
Jeśli paski są dobrze naciągnięte to spróbuj zmniejszyć Jerk dla X oraz Y w SuperSlicer i zobacz czy poprawi się wygląd narożników kostki.

Mogło by pomóc włączenie Linear Advance ale to wymaga zmiany firmware: https://github.com/synman/Ender-3-S1-Pr ... gfix-2.1.x
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 17
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Jarewa »

Radioactiev pisze: 07 lis 2023, 08:23 Wydrukowałem wieżę retrakcji, ustawiłem retrakcję jak w załączniku.
Zdecydowanie za dużo jak na allmetal i kiepskim chłodzeniem spróbuj testowy wydruk na 0.5mm z prędkością 35/35 nieważne czy będzie nitkowało. Wyłacz z-hop, dwa ptaszki zielone, i to co pod nimi daj na 0 wipe distance i retrac amont.
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Aktualizacja. Ostatni druk wygląda o niebo lepiej niż poprzednie. Zmniejszyłem jeszcze za poradą retrakcję zobaczymy jak to się odbije na jakości i tym nieszczęsnym szuraniu. Jak widać na zdjęciach jeszcze przy otworach gdzieś uciekają te warstwy. Co jeszcze można z tym zrobić?
Zakładam że chciałbym raczej zwiększyć prędkości druku w przyszłości bo te podstawowe są dość niskie. Muszę się pewnie zainteresować poprawą chłodzenia ponieważ to i przy takich prędkościach ma co robić. Czy jest jakieś sprawdzone chłodzenie które mógłbym zastosować żeby było lepiej?
Załączniki
IMG_20231108_073102498.jpg
IMG_20231108_073046210.jpg
IMG_20231108_073037768.jpg
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 17
Posty: 1637
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 375

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Jarewa »

Paski masz dobrze naciągnięte? Może zębatka na silniku słabo przykręcona robaczkami? Albo za duże luzy na prowadnicach.
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Jarewa pisze: 08 lis 2023, 14:56 Paski masz dobrze naciągnięte? Może zębatka na silniku słabo przykręcona robaczkami? Albo za duże luzy na prowadnicach.
Trudno mi to ocenić czy dobrze, są takie raczej dość mocno naciągnięte, ale nie tak żeby były jak struna, kółka na prowadnicach raczej też wyregulowałem tak żeby dało się je z wyczuwalnym oporem przekręcić palcem. Jedyne czego nie sprawdzałem to zębatek na silniku.
Radioactiev
Postów w temacie: 35
Posty: 48
Rejestracja: 24 paź 2023, 18:37

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

Post autor: Radioactiev »

Było lepiej, znów jest gorzej. Drukarka ewidentnie przeoruje poprzednie warstwy przy przejeździe. Chciałbym zapytać czy to normalne że musiałem znów obniżyć Z-offset? Początkowo jak kupiłem drukarkę zaczynałem od jakichś -3.8, teraz mam ponad -4.4. Coś jest nie tak, czy jest to możliwe?
Spróbuję jeszcze wymienić dyszę i przemęczyć kalibrację wszystkiego jeszcze raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”