Strona 1 z 1

Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 18:16
autor: Radioactiev
Cześć, walczę od dłuższego czasu z problemem z tą drukarką i potrzebuję pomocy. Od praktycznie samego początku mam problem z szuraniem dyszy po wydruku. Nie wiem bardzo co więcej mogę zrobić, kalibracja flow zrobiona, e-stepy też, pierwsza warstwa jest gładka wygląda bardzo dobrze, stół wypoziomowany. Na początku zauważyłem że nakrętki na osi Z są luźno, więc je dokręciłem tak, żeby nie było luzu, efektu brak.

Chciałbym zapytać jeszcze o kilka drobiazgów.
1. pytanie dotyczące Z-offsetu. Nie jestem znawcą drukarek, ale jest to dla mnie dziwne, że mając autopoziomowanie, czujnik wysokości nad stołem, muszę ustawiać bardzo duży z-offset na poziomie -4.37 bo w innym przypadku drukuje w powietrzu. Czy nie powinno być tak że drukarka ustala zero z danymi z czujnika i korekta powinna być minimalna?? Korzystałem z Cura Slicera a potem z Super Slicera celem kalibracji.
2. Czy powinienem użyć w g-codzie startowym komend do wczytywania siatki oraz jej ponownego wykonania przed każdym wydrukiem? Spróbowałem kiedyś dołożyć do gcode startowego komendy:

Kod: Zaznacz cały

G28 ; HOME ALL AXES
G29 ; CREATE NEW MESH
M500 ; SAVE NEW MESH
M420 S1 Z3 ; RETRIEVE & USE LAST SAVED MESH
Ale miałem wrażenie że druki wychodziły gorzej, tak jakbym musiał zmienić z-offset żeby działało jak należy.
3. Czy aktualizacja firmware'u może mi pomóć? Aktualnie mam wersję 3.0.4C i nie wiem czy próbować aktualizacji.

Dziękuję z góry za pomoc i proszę o wsparcie, ponieważ drukarka jest mi obecnie dość mocno potrzebna a nie chciałbym jej uszkodzić tymi szuraniami przy druku.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 18:26
autor: Jarewa
1- w marlinie to jest odległość dyszy od czujnika. Chcesz mniej podnieś czujnik. Nie piszesz co to za czujnik może by ułatwiło dyskusję. I nie mieszaj Z-offset z mapa stołu to dwie różne sprawy. No chyba że masz inny czujnik do "home Z" a inny do mapy. Ale podałeś za mało danych by coś podpowiedzieć.

2- nie i tak zależy jak jest ustawione w samej drukarce.

3- nie

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 18:42
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 05 lis 2023, 18:26 1- w marlinie to jest odległość dyszy od czujnika. Chcesz mniej podnieś czujnik. Nie piszesz co to za czujnik może by ułatwiło dyskusję. I nie mieszaj Z-offset z mapa stołu to dwie różne sprawy. No chyba że masz inny czujnik do "home Z" a inny do mapy. Ale podałeś za mało danych by coś podpowiedzieć.

2- nie i tak zależy jak jest ustawione w samej drukarce.

3- nie
Mój Ender 3 s1 to praktycznie nowa maszynka może obleciała 0.5kg filamentu. Jest to totalny stock więc i czujnik jest oryginalny. Czujnik jest jeden z tego co wiem jest to CR-touch. Sytuacja wygląda tak że na pierwszych warstwach tego szurania nie ma, zaczynają się na wysokości 3.5-4mm.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 19:24
autor: Jarewa
Żle jest zamontowany cr-touch, z tego co pamiętam to długość igły całkowicie wciągniętej a zadziałanie sensora to około 4,6mm, montaż powinien być tak 50/50% względem dyszy żeby offset był w okolicach 2mm to wtedy czujnik podczas druku igła będzie fruwać ponad 2mm. W tej chwili jak masz offset 4,3mm to praktycznie igła fruwa nad wydrukiem 0,3mm to zdecydowanie za mało!. Ale to nie jest twój problem, twój problem to żle działająca oś "Z" albo skurcz wydruku podwijania sie.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 19:35
autor: Radioactiev
Akurat tu CR-touch jest zamontowany tak fabrycznie dlatego nie ruszałem w tym przypadku nic, na dobrą sprawę bez druknięcia nowej obudowy nie jestem w stanie przenieść go wyżej. Skurcz mógłbym uważać za sensowny, gdyby nie to że widać jak dysza szura po całej szerokości wydruku czyli razem z infillem. Co powinienem zrobić żeby sprawdzić ewentualne problemy z osią z? Kąty na ramie sprawdzałem są w porządku. Żadnych luzów na śrubach nie wyczuwam.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 19:39
autor: Mati
Zacznij od zmierzenia, czy jak zadasz ruch osią np. o 100mm to czy faktycznie dokładnie taki ruch wykona.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 19:40
autor: Jarewa
Zrób wydruk bez G29 i usuń mapę jak przestanie szurać mocno to wina na 100% w osi Z

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 19:46
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 05 lis 2023, 19:40 Zrób wydruk bez G29 i usuń mapę jak przestanie szurać mocno to wina na 100% w osi Z
Robiłem, tak jak mówiłem wydruki z G29 wychodziły wg mnie gorzej więc usunąłem te komendy wymienione w pierwszym poście i drukuje bez tego. Oczywiście wydruki nadal szurają.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 19:55
autor: Jarewa
Wstaw zdjęcia bo wychodzi jednak że za duży flow albo skurcz, czym drukujesz? (materiał) Sprawdzałeś w PS ustawienia aby unikał przejazdów nad obrysami?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 20:06
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 05 lis 2023, 19:55 Wstaw zdjęcia bo wychodzi jednak że za duży flow albo skurcz, czym drukujesz? (materiał) Sprawdzałeś w PS ustawienia aby unikał przejazdów nad obrysami?
Flow jest już mocno zmniejszony bo na 88%, drukuje PLA od Rosy. Co do ustawienia o którym piszesz, nie widziałem go. Ostatnia próbka na zdjęciach, przerwałem bo znów było słychać szuranie. Infill ustawiony na 99%. Wiem że mam jeszcze chyba problem z ciśnieniem w dyszy? Ale nie bardzo rozumiem jak to ustawić muszę poszukać czegoś dobrego na YT chodzi mi o te narożniki rozpływające się.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 20:13
autor: Jarewa
Radioactiev pisze: 05 lis 2023, 20:06
Flow jest już mocno zmniejszony bo na 88%,
To jest problem mechaniczny albo źle dobrane kroki do extrudera bo widać że przelewa.


I uprzedzam bo pisałeś ze pierwsza warstwa jest gładka, nigdy flow się nie ustawia na pierwszej warstwie..

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 05 lis 2023, 20:28
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 05 lis 2023, 20:13
Radioactiev pisze: 05 lis 2023, 20:06
Flow jest już mocno zmniejszony bo na 88%,
To jest problem mechaniczny albo źle dobrane kroki do extrudera bo widać że przelewa.


I uprzedzam bo pisałeś ze pierwsza warstwa jest gładka, nigdy flow się nie ustawia na pierwszej warstwie..
Nie ustawiałem flow na pierwszej warstwie. Flow ustawiłem wg wydruku kalibracyjnego w SuperSlicer i jeszcze bardziej go zmniejszyłem, bo na wydrukach nadal wyglądało na za duże. Jutro jeszcze wykręce dysze i postaram się bardzo dokładnie skalibrować e-stepsy, bo wydaje mi się że metoda z zaznaczaniem odległości na filamenie i wycofywanie go nie jest zbyt dokładna. Jakie mogą być problemy mechaniczne, co mogę sprawdzić?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 08:14
autor: Rozarh
Radioactiev pisze: 05 lis 2023, 20:28 Jakie mogą być problemy mechaniczne, co mogę sprawdzić?
Zrób to co kolega doradza:
Mati pisze: 05 lis 2023, 19:39 Zacznij od zmierzenia, czy jak zadasz ruch osią np. o 100mm to czy faktycznie dokładnie taki ruch wykona.
Nawet ustawienie pierwszej warstwy i czujnika poziomowania nie pomoże jak oś robi zbyt mały ruch w stosunku do zadanego.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 17:16
autor: Radioactiev
Rozarh pisze: 06 lis 2023, 08:14
Radioactiev pisze: 05 lis 2023, 20:28 Jakie mogą być problemy mechaniczne, co mogę sprawdzić?
Zrób to co kolega doradza:
Mati pisze: 05 lis 2023, 19:39 Zacznij od zmierzenia, czy jak zadasz ruch osią np. o 100mm to czy faktycznie dokładnie taki ruch wykona.
Nawet ustawienie pierwszej warstwy i czujnika poziomowania nie pomoże jak oś robi zbyt mały ruch w stosunku do zadanego.
Celem pomiaru wydrukowałem dwa proste wzorniki o wysokości 100mm oraz 70mm. Dokładnie zmierzyłem ich wysokość i wyniosła dokładnie 100mm oraz 70.08mm. Puściłem autohome, podniosłem oś na 70mm i na 100mm. W obu przypadkach wzornik wchodził pod dysze podobnie, jak kartka przy kalibracji offsetu.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 18:57
autor: mcxmcx
To teraz szparka została.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 19:05
autor: Radioactiev
mcxmcx pisze: 06 lis 2023, 18:57 To teraz szparka została.
Co mam przez to rozumieć, że wyglada na to że dysza idzie wyżej niż powinna a mimo to szura po wydruku? Próbuje ponownej kalibracji flow, wyniki tak jak na zdjęciu. Ustawiłem -5% i lecę wydruk co 1% jak skończy drukować dodam zdjęcie.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 19:09
autor: Jarewa
Słabe jakości zdjęcia

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 19:27
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 06 lis 2023, 19:09 Słabe jakości zdjęcia
W mojej opinii jak się kliknie zdjęcie aby je wyświetlić widać dość dokładnie, ale dosylam lepsze. Polecam i tu kliknąć w zdjęcie, pokazuje więcej szczegółów.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 19:38
autor: Jarewa
No teraz lepiej widać, to też nie flow bo najlepiej jest 0-5% ale nie widać na tych wydrukach by głowica haczyła. Daj może zdjęcia filmik druku jak to występuje. by było widać dysze i płaszczyznę druku na wprost.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 19:39
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 06 lis 2023, 19:38 No teraz lepiej widać, to też nie flow bo najlepiej jest 0-5% ale nie widać na tych wydrukach by głowica haczyła
Tutaj nie no wydruki są niskie. Jak pisałem gdzieś wcześniej zaczyna się to od około 4mm. Skończę wydruk tych próbek z flow i spróbuję wydrukować kostkę, pewnie problem powróci bo zawsze było mocno słychać jak trze po wydruku.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 19:43
autor: Jarewa
Jedynie co to może być to słabe chłodzenie pla i się podwija ale na zdjęciach kostki tego nie widziałem.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 20:20
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 06 lis 2023, 19:43 Jedynie co to może być to słabe chłodzenie pla i się podwija ale na zdjęciach kostki tego nie widziałem.
Już zaraz zaczynam wydruk kostki. W załączniku zdjęcia z doboru flow poniżej 95%. W mojej opinii mogę spokojnie ustawić jeszcze -5, czyli 90.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 21:19
autor: Radioactiev
Sytuacja wygląda następująco. Zmieniłem jeszcze raz slicer na Orca, skalibrowany flow ponownie, wydaje mi się że jest lepiej, ale nie do końca. Szuranie jest dużo mniejsze, po usłyszanym dźwięku zatrzymałem drukarkę zrobiłem zdjęcie jak widać poniżej. Górne warstwy rozjechane przez zatrzymywanie wydruku. Nie jestem pewien czy ten dźwięk jest taki sam jak wcześniej, nie ma takiego ewidentnego drapnięcia.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 21:29
autor: Jarewa
Zrób tą szparkę endera bo jest makaron innych już pomysłów nie mam, dziwne że wcześniejsze takie dobre wydruki a tu ostatnie zdjęcie to spaghetti.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 21:32
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 06 lis 2023, 21:29 Zrób tą szparkę endera bo jest makaron innych już pomysłów nie mam, dziwne że wcześniejsze takie dobre wydruki a tu ostatnie zdjęcie to spaghetti.
Jeszcze muszę wiedzieć czym jest szparka. Zmniejszyłem flow zgodnie z tym co wyszło na kalibracyjnym, może jednak za dużo, infill 99%. Już wiem rurka ptfe. Ale czy w s1 też występuje? Zdejmowalem heatbreak i ja tam mam metalową rurke dalej.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 21:43
autor: Jarewa
A faktycznie, w S1 jest direct. Jaka masz retrakcje?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 21:54
autor: Radioactiev
Chyba Slicer zrobił sobie psikusa, zostawiłem generic PLA, sprawdziłem temperatury a w zakładce z retrakcją napotkałem to:
retr.png
Wygląda na to że miałem całkowicie nie usatwioną retrakcje? Od razu proszę o informację jakie wartości ustawić.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 22:10
autor: Jarewa
zobacz w zakładce drukarki, bo to okienko jest w zakładce filamentu i zaznaczenie tam ptaszkiem nadpisuje ustawieni tamte.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 22:11
autor: Andrzej_W
Wartości dobierz testowo. Nie ma ustawień pasujących w 100%
Jak masz directa to retrakcja ma być dosyć krótka, prędkość to jak ci wyjdzie z testów.
Orca ma kalibracje retrakcji.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 22:13
autor: Radioactiev
Jutro rano wracam do walki bo dziś nie chcę już denerwować domowników szumem z drukarki, dam znać co i jak.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 06 lis 2023, 23:04
autor: Rozarh
Jeśli flow pasuje i mechanika się zgadza to pozostaje jeszcze pełny krok na warstwach osi Z.
Chodzi o to, że przekładnia silnika + skok śruby trapezowej powinny być tak dobrane aby silnik po zatrzymaniu na pożądanej grubości warstwy zatrzymywał się również na "pełnym kroku" - ma wtedy największą siłę przyciągania i utrzymuje oś w miejscu. Gdy zatrzyma się w jakiejś części kroku to przy zbyt długim czasie warstwy system może wyłączyć napięcia na silniku i oś opadnie do wysokości pełnego kroku.
Użyj tego https://blog.prusa3d.com/calculator_3416/ kalkulatora i w sekcji "Optimal layer height for your Z axis" wpisz parametry osi Z Twojej drukarki i sprawdź czy warstwy wypadają na pełnym kroku. Jeśli nie, to poszukaj najbliższej wartości pełnego kroku i według niej ustaw warstwy w slicer.
Przykładowo dla silnika 200 kroków połączonego bezpośrednio ze śrubą trapezową Tr8x8 (8mm skok po jednym pełnym obrocie) warstwa 0,3mm wypada dokładnie w pół kroku...

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 07 lis 2023, 08:23
autor: Radioactiev
Wydrukowałem wieżę retrakcji, ustawiłem retrakcję jak w załączniku.
retrakcja.png
Natomiast jeśli chodzi o
Rozarh pisze: 06 lis 2023, 23:04 Jeśli flow pasuje i mechanika się zgadza to pozostaje jeszcze pełny krok na warstwach osi Z.
To wyszło tak jak poniżej, warstwę mam ustawioną 0.2mm, więc wszystko w porządku.
z-axis.png

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 07 lis 2023, 09:17
autor: atom1477
Rozarh pisze: 06 lis 2023, 23:04 Przykładowo dla silnika 200 kroków połączonego bezpośrednio ze śrubą trapezową Tr8x8 (8mm skok po jednym pełnym obrocie) warstwa 0,3mm wypada dokładnie w pół kroku...
"Tylko" co druga warstwa.
Po drugie w pół kroku mamy moment trzymający praktycznie taki sam jak dla pełnego kroku.
A po trzecie, nie mamy pewności gdzie się znajduje silnik na starcie. Teoretycznie stepsticki po włączeniu zasilania startują od pełnego kroku. Ale nie wiadomo czy potem się coś nie zmienia. Jak dasz automatyczne poziomowanie stołu, to się na pewno zmieni.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 07 lis 2023, 10:22
autor: Radioactiev
Sytuacja jest ciekawa. Drukuje dużo większy element niż kostka kalibracyjna. Ponownie skalibrowałem ekstruder tym razem zdjemując blok grzewczy i minimalnie zmniejszyłem kroki ( z 424.9 na 423.6), mam wypoziomowany stół, flow skalibrowane, retrakcja dobrana. Dysza rysuje o wydruk co którąś warstwę, nie za każdym razem, przejeżdżając nad infillem (gyroid 30%). Mam zaznaczoną opcje unikania przejazdów nad obrysem. Temperatury 220/60 prędkości niskie:
Ściany 40mm/s
Infill 60 mm/s
Przejazdy 150 mam/s.
Czego jeszcze szukać? Kombinować z chłodzeniem? Jeśli tak to w jaki sposób, jedzie na 100%.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 07 lis 2023, 13:49
autor: konradsdev1
Sprawdzałeś naciąg pasków?
Na zdjęciach widać, że jest za dużo materiału w miejscach zmiany kierunku. Może tylko w tych miejscach dysza zahacza o wydruk?
Bez ogarnięcia tego nie zrobisz dokładnej kalibracji flow.
Jeśli paski są dobrze naciągnięte to spróbuj zmniejszyć Jerk dla X oraz Y w SuperSlicer i zobacz czy poprawi się wygląd narożników kostki.

Mogło by pomóc włączenie Linear Advance ale to wymaga zmiany firmware: https://github.com/synman/Ender-3-S1-Pr ... gfix-2.1.x

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 07 lis 2023, 16:46
autor: Jarewa
Radioactiev pisze: 07 lis 2023, 08:23 Wydrukowałem wieżę retrakcji, ustawiłem retrakcję jak w załączniku.
Zdecydowanie za dużo jak na allmetal i kiepskim chłodzeniem spróbuj testowy wydruk na 0.5mm z prędkością 35/35 nieważne czy będzie nitkowało. Wyłacz z-hop, dwa ptaszki zielone, i to co pod nimi daj na 0 wipe distance i retrac amont.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 08 lis 2023, 07:37
autor: Radioactiev
Aktualizacja. Ostatni druk wygląda o niebo lepiej niż poprzednie. Zmniejszyłem jeszcze za poradą retrakcję zobaczymy jak to się odbije na jakości i tym nieszczęsnym szuraniu. Jak widać na zdjęciach jeszcze przy otworach gdzieś uciekają te warstwy. Co jeszcze można z tym zrobić?
Zakładam że chciałbym raczej zwiększyć prędkości druku w przyszłości bo te podstawowe są dość niskie. Muszę się pewnie zainteresować poprawą chłodzenia ponieważ to i przy takich prędkościach ma co robić. Czy jest jakieś sprawdzone chłodzenie które mógłbym zastosować żeby było lepiej?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 08 lis 2023, 14:56
autor: Jarewa
Paski masz dobrze naciągnięte? Może zębatka na silniku słabo przykręcona robaczkami? Albo za duże luzy na prowadnicach.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 08 lis 2023, 16:15
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 08 lis 2023, 14:56 Paski masz dobrze naciągnięte? Może zębatka na silniku słabo przykręcona robaczkami? Albo za duże luzy na prowadnicach.
Trudno mi to ocenić czy dobrze, są takie raczej dość mocno naciągnięte, ale nie tak żeby były jak struna, kółka na prowadnicach raczej też wyregulowałem tak żeby dało się je z wyczuwalnym oporem przekręcić palcem. Jedyne czego nie sprawdzałem to zębatek na silniku.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 09 lis 2023, 10:15
autor: Radioactiev
Było lepiej, znów jest gorzej. Drukarka ewidentnie przeoruje poprzednie warstwy przy przejeździe. Chciałbym zapytać czy to normalne że musiałem znów obniżyć Z-offset? Początkowo jak kupiłem drukarkę zaczynałem od jakichś -3.8, teraz mam ponad -4.4. Coś jest nie tak, czy jest to możliwe?
Spróbuję jeszcze wymienić dyszę i przemęczyć kalibrację wszystkiego jeszcze raz.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 09 lis 2023, 10:24
autor: Jarewa
Zrób test m48 na środku stołu podaj dane

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 09 lis 2023, 11:10
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 09 lis 2023, 10:24 Zrób test m48 na środku stołu podaj dane
Zauważyłem swój błąd w skręcaniu poprzednim razem ekstrudera, wcisnąłem do końca tą rurkę która wystaje z heatbreaku, po czym obejrzałem poradnik że powinna być nieco niżej. Teraz offset jest sensowny bo mam 2.2.
A co do M48 to z tego co rozumiem muszę najpierw w oprogramowaniu drukarki (Marlinie) aktywować tą opcję? Bo podanie G28 M48 nie daje żadnego efektu.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 09 lis 2023, 12:06
autor: Jarewa
Jak znalazłeś błąd to ok, skoro nie daje nic m48 to nie jest aktywny nie ma potrzeby aktywować chciałem sprawdzić powtarzalność czujnika, czemu tak ci faluje osffrt

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 10 lis 2023, 14:13
autor: Radioactiev
Chciałbym jeszcze zapytać o jedną rzecz. Zauważyłem że drukarka przy przejeździe z punktu do punktu wypluwa mi trochę filamentu, najlepiej widać to na drukowaniu kostki kalibracyjnej, jak zrobi obrys to zostawia takiego "smarka" po przekątnej podczas przejazdu. Za mała retrakcja?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 10 lis 2023, 15:14
autor: Radioactiev
Przepraszam że tak post pod postem, ale naszło mnie jeszcze jedno pytanie. Ponieważ widzę ciągle problem z rozlewaniem narożników, zastanawiałem się nad tą modyfikacją pressure advance. W Orca Slicer jest taka opcja:
pa.png
pa.png (4.33 KiB) Przejrzano 1187 razy
Czy jeśli ją aktywuje i nastawię wartość to pressure advance zmieni się bez modyfikacji oprogramowania? Jeden z kolegów wyżej
konradsdev1 pisze: 07 lis 2023, 13:49 Mogło by pomóc włączenie Linear Advance ale to wymaga zmiany firmware: https://github.com/synman/Ender-3-S1-Pr ... gfix-2.1.x
i rozważałem próbę wgrania tego, lecz to jest do S1 pro i plus z dotykowym ekranem.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 10 lis 2023, 16:03
autor: konradsdev1
Niestety zaznaczenie tej opcji spowoduje tylko dodanie M900 K0.02 na początku G-code więc bez firmware'u który to obsługuje nic nie zmieni.

Jakość narożników powinno poprawić zmniejszenie Jerk(XY), szczególnie dla Outer wall.
Możesz też sprawdzić czy ustawienie Extrusion rate smoothing w zakresie 10-15 coś da.
Obydwie opcje znajdziesz w Orca Slicer w zakładce Speed.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 10 lis 2023, 16:08
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 10 lis 2023, 16:03 Niestety zaznaczenie tej opcji spowoduje tylko dodanie M900 K0.02 na początku G-code więc bez firmware'u który to obsługuje nic nie zmieni.

Jakość narożników powinno poprawić zmniejszenie Jerk(XY), szczególnie dla Outer wall.
Możesz też sprawdzić czy ustawienie Extrusion rate smoothing w zakresie 10-15 coś da.
Obydwie opcje znajdziesz w Orca Slicer w zakładce Speed.

Próbowałem ze zmniejszeniem jerku, domyślnie jest 0 i reszta zablokowana więc odblokowałem to na 7 i wszędzie zmniejszalem wartość o 2. Efekt był w mojej opinii żaden nawet przy wartości 2-3

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 10 lis 2023, 21:34
autor: konradsdev1
Na githubie Creality https://github.com/CrealityOfficial/Ender-3S1 są źródła dla wersji V3.0.3.
Sprawdziłem, że po włączeniu Linear Advance firmware kompiluje się bez żadnego problemu.
Jakbyś chciał to mogę Ci wrzucić do przetestowania gotowy firmware.bin albo napisać jak samemu to skompilować.
Musiałbyś tylko sprawdzić jaki masz procek na płycie, STM32F103 czy STM32F401?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 11 lis 2023, 08:31
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 10 lis 2023, 21:34 Musiałbyś tylko sprawdzić jaki masz procek na płycie, STM32F103 czy STM32F401?
Sprawdziłem, mam F401, chętnie się nauczę sam jak to zmodyfikować i skompilować, nawet kiedyś trochę programowania stmów liznąłem. Od razu zapytam czy warto uruchomić jakieś dodatkowe funkcje żeby nie przegrywać firmware'u kilka razy no i o dobry poradnik jak go wgrać żeby moim następnym postem nie było pytanie czemu drukarka się nie włącza :D

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 11 lis 2023, 10:37
autor: konradsdev1
Tu masz poradnik https://marlinfw.org/docs/basics/instal ... scode.html

A tak w skrócie to po kolei:
-zainstaluj VSCode
-dodaj Platformio IDE
-ściągnij i rozpakuj https://github.com/CrealityOfficial/Ender-3S1
-edytuj pliki:

platformio.ini

Kod: Zaznacz cały

default_envs = STM32F401RC_creality
# default_envs = STM32F103RET6_creality
Ender-3S1\Marlin\Configuration.h

Kod: Zaznacz cały

#define STM32F401RC_creality
// #define STM32F103RET6_creality

#define SHORT_BUILD_VERSION "V3.0.3_LA"
Ender-3S1\Marlin\Configuration_adv.h
-wyszukaj i odkomentuj

Kod: Zaznacz cały

#define LIN_ADVANCE
#define EXPERIMENTAL_SCURVE
Marlin.py

Kod: Zaznacz cały

def replace_define(field, value):
	found_define = None
	for define in env['CPPDEFINES']:
		if define[0] == field:
			found_define = define
			break
	if found_define:
		env['CPPDEFINES'].remove(found_define)
	env['CPPDEFINES'].append((field, value))

-w VSCode otwórz folder Ender-3S1
-kliknij na ikonkę PlatformIO po lewej stronie
-wybierz PROJECT TASKS -> Default -> General -> Build All

Gotowy plik firmware.bin będzie w Ender-3S1\.pio\build\STM32F401RC_creality\

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 12 lis 2023, 09:08
autor: Radioactiev
Dla pewności żeby niczego nie pochrzanić zapytam

Ender-3S1\Marlin\Configuration.h

Kod: Zaznacz cały

#define SHORT_BUILD_VERSION "V3.0.3_LA"
Ten fragment mam po prostu dodąć ? Przynajmniej ja to tak rozumiem.

Marlin.py

Kod: Zaznacz cały

def replace_define(field, value):
	found_define = None
	for define in env['CPPDEFINES']:
		if define[0] == field:
			found_define = define
			break
	if found_define:
		env['CPPDEFINES'].remove(found_define)
	env['CPPDEFINES'].append((field, value))
To samo z tym, jest podobny fragment kodu ale rozumiem że mam go nie zastępować tylko po prostu dołączyć do tego pliku?
Dzięki za cierpliwość :D
Ps. Build all zadziałało ze statusem SUCCESS po zmianach tak jak napisałem.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 12 lis 2023, 21:34
autor: konradsdev1
SHORT_BUILD_VERSION też było do podmiany, znajdź ten fragment kodu i zmień drugą definicję.
To nie jest bardzo ważne ale będziesz widzieć na wyświetlaczu czy firmware się wgrał, równie dobrze możesz wstawić "V3.0.4".

Kod: Zaznacz cały

#if ENABLED(Z_AXIS_LIMIT_MODE)
#define SHORT_BUILD_VERSION "V3.0.3_Z"
#else
#define SHORT_BUILD_VERSION "V3.0.3_LA"
#endif
Funkcja replace_define jest cała do podmiany ponieważ to jest starsza wersja Marlina już nie kompatybilna z nowym VSCode i PlatformIO.

Po wgraniu firmware najlepiej zrób kalibrację z liniami z Orca Slicer: Calibration -> Pressure Advance, PA Line i wstaw zdjęcie z rezultatem.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 09:06
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 12 lis 2023, 21:34 Po wgraniu firmware najlepiej zrób kalibrację z liniami z Orca Slicer: Calibration -> Pressure Advance, PA Line i wstaw zdjęcie z rezultatem.
Udało mi się wgrać firmware, pojawił się mały błąd na wyświetlaczu, tam gdzie było poziomowanie stołu popsuł się napis jak na zdjęciu:
IMG_20231113_084409259_HDR.jpg
Pomimo tego skoro się wgrał firmware i drukarka działa, wrzucam zdjęcie testu pressure advance:
IMG_20231113_090325944_HDR.jpg
Edit. Jeszcze jeden z mniejszym flow, bo pierwsze zostawiłem domyślne 0.98, a teraz takie z jakim udało się jakoś wmiare bez rysowania po wydruku drukować czyli 0.92:
IMG_20231113_091951200.jpg

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 09:25
autor: konradsdev1
Zrób jeszcze raz ale dla większego zakresu np. End PA: 0.5.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 09:40
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 13 lis 2023, 09:25 Zrób jeszcze raz ale dla większego zakresu np. End PA: 0.5.
Kurde nie wiem czy nie schrzanilem jednej rzeczy przy konfiguracji Marlina XD Chwila bo nie podoba mi się że ten PA nic nie zmienia, jeszcze raz przegram firmware na spokojnie i puszczę test bo mam wrażenie że nie zmienia się nic.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 09:53
autor: konradsdev1
W którymś miejscu powinna być prosta linia. Pierwszy test możesz zrobić nawet do 2.
LinAdv1.jpg

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 14:31
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 13 lis 2023, 09:53 W którymś miejscu powinna być prosta linia. Pierwszy test możesz zrobić nawet do 2.
Uprzednio popełniłem mały błąd, tzn nie odmarkowałem definicji w jednym z plików, poprawiłem to i wgrałem ponownie. Teraz widać że PA jakoś wpływa na druk ale efekty są takie jak na zdjęciu. Dodatkowo pojawił się problem z jednym z silników osi Z, zaczął bardzo głośno chodzić, brzmi bardzo niepokojąco przy szybszych ruchach. Efekt testu na zdjęciu. Kolego Konradzie dla pewności czy nic nie popsułem prosiłbym cię jeszcze o firmware skompilowany przez ciebie, bo coś ewidentnie nie gra. Wcześniej efekty były takie jakie były bo mi się ten pressure advance nie aktywował.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 15:06
autor: Radioactiev
Zauważyłem, że jak dam nawet małe PA na poziomie 0.02 to silnik ekstrudera przestaje się obracać. Ekstruder nie przeskakuje po prostu nie rusza się.
Ps. Wróciłem do starego oryginalnego firmware 3.0.4C i silnik osi Z zachowuje się normalnie.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 16:02
autor: konradsdev1
Sprawdź mój plik. Jeśli będzie tak samo to możesz jeszcze zakomentować:
Configuration.h

Kod: Zaznacz cały

#define S_CURVE_ACCELERATION
Configuration_adv.h

Kod: Zaznacz cały

#define EXPERIMENTAL_SCURVE 
firmware.7z
(104.13 KiB) Pobrany 40 razy

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 16:13
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 13 lis 2023, 16:02 Sprawdź mój plik. Jeśli będzie tak samo to możesz jeszcze zakomentować:
Configuration.h

Kod: Zaznacz cały

#define S_CURVE_ACCELERATION
Configuration_adv.h

Kod: Zaznacz cały

#define EXPERIMENTAL_SCURVE 
firmware.7z
Sprawdziłem na twoim, efekt ten sam, dodatkowo znowu ten silnik Z dziwnie buczy. Spróbuję jeszcze z tym S_curve i zaraz dam znać.
Aj uparty ten enderek :fool:

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 16:30
autor: Radioactiev
Niestety modyfikacja tego kodu też nie pomogła. Drukarka działa tak, że jak ten K-factor jest inny niż zero to ekstruder przestaje całkowicie podawać filament.

Najgorsze jest to, że ewidentnie widać że ten pressure advance jest potrzebny, bo dla zera jest daleko od linii prostej.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 16:47
autor: Jarewa
Nie czytałem dokładnie, jakiego masz stepa na extruderze? bo nie wszystkie działają z PA.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 16:51
autor: Radioactiev
Jarewa pisze: 13 lis 2023, 16:47 Nie czytałem dokładnie, jakiego masz stepa na extruderze? bo nie wszystkie działają z PA.
Trudne pytanie dla laika, skąd pozyskać taką informację? Extruder jest taki:
https://botland.com.pl/ekstrudery-creal ... ndard.html

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 17:18
autor: Jarewa
chodzi mi o sterownik silnika, bo nap. tmc2208 nie działa na nim PA...

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 17:20
autor: Mati
Czyli TMC2208. Płyty creality z tego co pamiętam nie mają podłączanego UARTa do stepsticków, więc /w dużym uproszczeniu/ na tej płycie nie odpalisz LA/PA.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 17:31
autor: Radioactiev
Załączam zdjęcie płyty:
IMG_20231113_172443137_HDR.jpg
No dobra, to teraz tak. Jeżeli chce pokonać problem rozlewania rogów, a sama zmiana Jerku nie pomaga, to co dalej?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 17:32
autor: konradsdev1
Prawdopodobnie LA źle działa przez to:

Kod: Zaznacz cały

#define E0_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE
W nowszym Marlinie zostało to poprawione https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/pull/24533

Tu jest soft z włączonym LA (Ender3S1-F4-LA-20230904.bin):
https://github.com/mriscoc/Special_Conf ... earAdvance

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 18:00
autor: Mati
O proszę, dobrze wiedzieć, że już to naprawili.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 13 lis 2023, 18:15
autor: Radioactiev
konradsdev1 pisze: 13 lis 2023, 17:32
Tu jest soft z włączonym LA (Ender3S1-F4-LA-20230904.bin):
https://github.com/mriscoc/Special_Conf ... earAdvance
Dzięki temu firmwarowi zaczyna się coś dziać:
IMG_20231113_181333918_HDR.jpg
Teraz trzeba znaleźć sensowną wartość.
Czy po znalezieniu odpowiedniego PA powinienem ponownie skalibrować flow?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 18 lut 2024, 21:49
autor: korben28
Witam kolego, czy uporałeś się z szuraniem głowicy po wydruku ? Własnie zauważyłem to u siebie, jedyna różnica to model drukarki, ja mam endera 3v2 Neo, też podczas przejazdu nad wydrukiem, zwykle na warstwie wypełnienia słychać jak dysza szoruje po wydruku ;)

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 18 lut 2024, 22:17
autor: Andrzej_W
Z hop masz ?
Skalibrowałeś sobie flow pod filament ??

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 lut 2024, 19:30
autor: korben28
Tak, Z-HOP mam włączone jednak przy standardowej wartości 0,2 nie ma różnicy, a co do kalibracji Flow to jaki może mieć związek z szuraniem, proszę o wyjaśnienie, dopiero zaczynam przygodę z drukiem 3D. Domyślam się że model drukarki który posiadam nie jest może najlepszy i może ten typ tak ma :P

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 lut 2024, 20:31
autor: Andrzej_W
Jeżeli szura dysza po wydruku to znaczy że trze po materiale nałożonym wcześniej. Jeżeli ci szura i masz Z-hop to musisz tego materiału dawać naprawdę sporo.
Jest poradnik na forum o kalibracji floow. Nawet slicery mają możliwość zrobienia testów.
Inna możliwość to źle poskładana drukarka lub jakieś problemy z mechaniką i oś Z nie podnosi się o zadaną wysokość.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 lut 2024, 21:51
autor: korben28
Jutro może skalibruje flow, na ten moment obniżyłem do 92% i podniosłem Z-Hop na 0.4, szura dużo mniej :P. Pytanie o slicera, używam Cury, przy cieciu modelu ustawiam flow na jakąś tam wartość jednak drukarka tej wartości nie przyjmuje. Drukarka sterowana klipperem. Co do cury, ma możliwość zrobienia testu ?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 lut 2024, 22:18
autor: korben28
Poprzedniego posta nie mogę już edytować więc dodam że luzów na żadnej osi nie ma, oś Z podwójna na dwóch silnikach krokowych więc wydaje mi się że raczej powinno być ok, co do podnoszenia o zadaną wysokość też sprawdzę.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 mar 2024, 17:07
autor: korben28
Wracam z problemem szurania głowicy po wydruku, wiec tak, flow skalibrowany, obecnie działam na Creality Sonic Padzie wiec oprogramowanie to Klipper, mam wrażenie że Z-hop nie działa, może ktoś wie jak to zrobić na Klipperze ?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 mar 2024, 18:54
autor: marcin-1125
Witam. Używam Klipper i konfigurowałem, niema tam czegoś takiego. Za z-hop odpowiada slicer. Jakiej krajalnicy używasz?

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 mar 2024, 21:31
autor: korben28
Używam Cury, w sumie to wiem że za ustawienie Z-hop odpowiada slicer, źle sformułowałem pytanie, wracając do tematu, cokolwiek bym nie ustawił w slicerze w pozycji Z-hop nie ma odzwierciedlenia w momencie drukowania, tak jakby klipper nie rozpoznawał polecenia w g-kodzie. Mniej więcej tak wyglądają ślady na wydruku jak na zdjęciu.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 19 mar 2024, 22:40
autor: obrms
Jak wygląda dysza? Bo raczej to z nią jest problem, albo ma trąconą końcówkę, albo już dawno nie ma 0,4mm.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 20 mar 2024, 20:04
autor: korben28
W sumie to nie wiem co ile się dysze wymienia ale ta ma wydrukowane leciutko ponad 1 kg PLA, ale to nie zmienia faktu że mi Z-hop nie działa :) i to jest zagwozdka :). Ustawienia Z-hop na screenie

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 20 mar 2024, 21:47
autor: marcin-1125
3mm to za dużo. Teraz tak z pamięci to wydaje mi się że z-hop ma limit w Klipper. Tak czy inaczej ja z-hop ustawiam na wysokość warstwy. Druga sprawa to "Z-hop only over printer parts" to z-hop bedzie robione tylko na ostatniej warstwie druku, więc to odznacz.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 21 mar 2024, 08:57
autor: korben28
Początkowo miałem ustawione na 0.7 mm, teraz ustawiłem 3mm żeby zobaczyć czy będzie różnica, z tą ostatnia warstwą faktycznie masz rację, odznacze to, ale jak widać po zdjęciu wydruku na ostatniej warstwie też szura 🙂, spróbuję jeszcze wymienić dysze ale raczej chyba to nie będzie to.

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 21 mar 2024, 15:35
autor: marcin-1125
Sprawdz czy masz taki zapis w printer.cfg

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 21 mar 2024, 16:02
autor: marcin-1125
marcin-1125 pisze: 21 mar 2024, 15:35 Sprawdz czy masz taki zapis w printer.cfg
Chyba wprowadzam w bląd. Ten zapis odnosi się do opcji home. Prosze ignorować powyższy post.
Przepraszam .

Re: Ender 3S1 walka z szuraniem po wydruku i kilka podstawowych pytań

: 21 mar 2024, 23:38
autor: Rozarh
Jak z dyszą nic nie będzie to sprawdź luz poosiowy śruby trapezowej i wału silnika. Również dokręcenie śruby do silnika (sprzęgło).
Jak powyższe nie pomoże to sprawdź ustawianą wysokość warstwy zgodnie z tym kalkulatorem https://blog.prusa3d.com/calculator_3416/#optimallayer
Możliwe jest, że trwający zbyt długo wydruk warstwy doprowadza do wyłączenia silnika i wtedy oś Z "spada" na pełny krok silnika - co powoduje obniżenie dyszy względem wydruku.
W takim przypadku dodanie z-hop przy retrakcji pomaga, bo opóźnia wyłączanie silnika osi Z. Klipper ma możliwość ustawienia obsługi firmwareowej retrakcji, ale ta nie posiada parametru decydującego o podniesieniu osi. Pozostaje opcja zdefiniowania tego w slicerze.