żywica chwyta za mocno

Drukarki tworzące wydruki poprzez naświetlanie żywic.
OldViper
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2023, 20:39

żywica chwyta za mocno

Post autor: OldViper »

witam mam problem , posiadam elegoo mars 2 pro , zaraz po wymianie fep w zbiorniku i naklejeniu ekranu ochronnego na lcd , żywica zaczęła za mocno chwytać ,na płytce roboczej mam magnes z blachą . wcześniej nie było problemu ale teraz ta blacha sie odczepia od magnesu i nie wiem teraz czy z powodu ekranu ochronnego czy fep pozmieniały sie parametry .

to mój pierwszy post i pewnie zbyt zawile go napisałem ,z góry przepraszam i proszę o jakiekolwiek wskazówki co do rozwiązania mojego problemu z drukarką .
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: żywica chwyta za mocno

Post autor: Kopytko »

Hej, ja używam sprayu silikonowego do folii, psikam bardzo delikatnie i rozcieram papierowym recznikiem, wiekszosc scieram, aby była jakby jednolita smuga, bardzo pomaga w odrywaniu wydruku od folli podczas unoszenia.
Dodatkowo pytanie czy wypoziomowałeś górę po zmianie folii.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
OldViper
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2023, 20:39

Re: żywica chwyta za mocno

Post autor: OldViper »

w sensie chodzi o platforme co wydruk sie jej trzyma?? za każdym razem po wydruku ją kalibruje
loosac
Postów w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 04 lis 2023, 22:52
Lokalizacja: Polska
Drukarka: Photon MonoX,K1 Max
x 30

Re: żywica chwyta za mocno

Post autor: loosac »

Dziwne to, co opisujesz: to sugeruje, ze zywica trzyma sie folii w zbiorniku za mocno albo z jakiegos powodu nie moze sie oderwac.
Wczesniej magnes dzialal jak trzeba?

To jakby ta folia co wymieniles byla winna. Masz tylko 1 zbiornik?
Anet A8 Coocher, Anet A6, ANycubic Photon Mono X, Creality K1 Max; ABS702, PLA, PETG, TPU, przeróżne żywice. https://www.thingiverse.com/loosac/designs
OldViper
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2023, 20:39

Re: żywica chwyta za mocno

Post autor: OldViper »

Tak , wcześniej magnes działał jak trzeba. Sytuacja nastąpiła gdy jak napisałem 1. nakleiłem ekran ochronny na lcd . 2 . Wymieniłem Folie Fep w zbiorniku. Tak mam jeden zbiornik jak na razie , dodatkowe folie i 2 zbiorniki dopiero dziś dotrą do mnie.
loosac
Postów w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 04 lis 2023, 22:52
Lokalizacja: Polska
Drukarka: Photon MonoX,K1 Max
x 30

Re: żywica chwyta za mocno

Post autor: loosac »

OldViper pisze: 06 lis 2023, 04:32 Tak , wcześniej magnes działał jak trzeba. Sytuacja nastąpiła gdy jak napisałem 1. nakleiłem ekran ochronny na lcd . 2 . Wymieniłem Folie Fep w zbiorniku. Tak mam jeden zbiornik jak na razie , dodatkowe folie i 2 zbiorniki dopiero dziś dotrą do mnie.
Powiedz jeszcze czy to odklejanie sie dzieje sie w trakcie -tzn iles warstw mija i masz uformowany kawalek?
-Mozesz miec zle wypoziomowany stol lub zywica jest zlezala i stracila swoje wlasciwosci (mialem tak kiedys, zywica byla w zbiorniku kilkanascie dni)

-Moze to tez byc kwestia folii. Byc moze jest slabej jakosci.
Zaloz fabrycznie nowy zbiornik i wypoziomuj, zalej swieza zywice. Jak problem ustapi, sprobuj ponownie ze zbiorniczkiem z wymieniona folia, ale z ta nowa zywica i wypoziomowaniem.

Magnesy raczej nie zmienily swojej sily dzialania. Co najwyzej klej mogl puscic czesciowo albo sie oslabic i jak podnosi sie glowica -moze np czesciowo odklejac od platformy a tym samym powodowac lekkie ugiecie blaszki magnetycznej platformy i przedmiot sie odkleja.

I najlepiej do testow uzyj PWMXa (czy jak tam te pliki wynikowe ze slicera sie u Ciebie nazywaja) ktory dreukowales juz bez problemu, najlepiej z prostym ksztaltem.
Anet A8 Coocher, Anet A6, ANycubic Photon Mono X, Creality K1 Max; ABS702, PLA, PETG, TPU, przeróżne żywice. https://www.thingiverse.com/loosac/designs
OldViper
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2023, 20:39

Re: żywica chwyta za mocno

Post autor: OldViper »

ok części zapasowe dotarły i oto wnioski.... problem raczej nie leżał w żywicy bo jak dałem nowy tank to dwa różne wydruki sie udały od razu , po czym odpaliłem ten nieszczęsny główny wydruk co mi sie płytka odczepiała i tu sie jednak problem pojawił ale tylko częściowo bo 3 z 4 elementów sie normalnie wydrukowały a jeden tylko sie nie odczepił od folii , [ możliwe że chodziło o rozstawienie elementów wydruku i powierzchnie jego podstaw , ale to i tak ciekawe bo jak wydrukowałem inny co miał duż powierzchnie ale był na środku to bez problemu ] , w sarym tanku znów wymienie folie ale w inny sposób [ nie wiem może była za bardzo napięta albo coś [ zamówiona przez allegro niby firmowa ale inaczej zapakowana [ bo te nowe folie co znowu zamówiłem to w firmowym opakowaniu dostałem i mam wrażenie że sie troche w dotyku różnią jakby były sztywniejsze lub grubsze??]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki 3D "żywicowe" - UV-LCD, MSLA, DLP, SLA itp.”