Strona 1 z 1

Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 11 lis 2023, 23:15
autor: loosac
W niniejszym temacie chciałbym pozbierać wiedzę o filamentach umozliwiajacych druki z wiekszymi predkosciami.
(Jesli istnieje taki temat prosze o informacje i skasowanie niniejszego)

Poniewaz mam szybka drukarke -aby korzystac z jej szybkosci musze uzywac filamentow, ktore sa do tego zaprojektowane. Inaczej wyjdzie wielka kupa gluta zmieszana ze spaghetti ;)

To co zdazylem juz poznac:

1. Creality Hyper PLA. Przecietnie mozna dostac za okolice 120zl/kg i na ta chwile niestety oferuje go niewielu sprzedawcow na aledrogim. DOdatkowo uboga gama kolorow, ale wydruki wygladaja dobrze.

Predkosc druku jaka testowalem na modelu bazowym oraz swoim slajsie ;): 600mm/s Nie zakladalbym tu super adhezji miedzy warstwami ale nie zauwazylem jakichs mankamentow w wydruku. Obserwcja na ta chwile nie potwierdza moich obaw (jeszcze).

2. ABS 702 od Nebuli testowalem ~300mm/s, ale mam wrazenie ze to max dla nich aby rezultaty byly rozsadne/akceptowalne.

Jutro testuje nr 2 wśród posiadanych, zaprojektowanych do rzekomo szybkiego druku: Rosa PLA PLUS ProSpeed. Wg reklamy "zaprojektowany do szybkiego druku..." tyle, ze zalecana ~60mm/s co przy reklamowaniu go jako material do szybkich wydrukow brzmi troche zabawnie. Ale zobaczymy.

Jesli da sie tym dobrze drukowac 300mm/s to bedzie to tansza alternatywa dla HyperPLA ale 120zl/kg po ponad roku druku z zywic nie brzmi szczegolnie drogo.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 11 lis 2023, 23:27
autor: Jarewa
Proponuje najtańsze guano z ailexpres, ponoć ich temperatury druku to nawet okolice 160stC wiec przy druku na 220stC będzie bardzo duży przepływ...

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 00:04
autor: Holgin
300mm/s przy warstwie 0.1mm i dyszy 0.3mm, czy warstwa 0.3mm z dysza 1mm? Sprecyzuj trochę bo prędkość sama z siebie nic nie znaczy.

Zamiast na filamencie skupiłbym się na hotendzie - to jest główne ograniczenie.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 00:07
autor: roman
Nie wiem, czy nie łatwiej byłoby odwrócić pytanie - jakie filamenty nie nadają się do szybkiego druku. No i kwestia parametrów jest kluczowa, bo ktoś chce drukować szypko, ale nie podbije temp. dla większego przepływu, albo wilgotny PETG, który jeszcze ładnie idzie na 100-150mm/s, ale przy 250 już nie. I wtedy można źle ocenić, w sensie, że "się nie nadaje", a wystarczy lepiej wysuszyć i jest ok.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 09:19
autor: loosac
Holgin pisze: 12 lis 2023, 00:04 300mm/s przy warstwie 0.1mm i dyszy 0.3mm, czy warstwa 0.3mm z dysza 1mm? Sprecyzuj trochę bo prędkość sama z siebie nic nie znaczy.

Zamiast na filamencie skupiłbym się na hotendzie - to jest główne ograniczenie.
Przeciez napisalem, ze mam drukarke, ktora drukuje 600mm/s i sprawdzone materialy.

Material musi miec charakterystyke umozliwiajaca taki druk: tempo topnienia, tempo stygniecia, zmiana struktury musi byc taka aby parametry nadazaly: zeby warstwa nie zastygla przed sklejeniem się z sąsiednią itp.

A co do pozostalych doprecyzuje:

Warstwa 0.2
Standardowa dysza 0.4
Drukarka K1 Max

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 10:28
autor: Holgin
A jak drukujesz te 600mm/s to jest to jakieś Benchy czy np duży element w stylu pudełko 200x200mm? Bo to wychodzi ~45mm3/s co jest wartością nawet powyżej tego co specyfikuje Creality:
https://wiki.creality.com/en/k1-flagshi ... -3d-models
https://e3d-online.com/pages/revo-high- ... calculator
Być może te 300 czy 600mm/s dzieje się tylko przez krótki moment.

Wiem, że to troche offtopic, ale przy podawaniu prędkości i testowaniu szybkości druku warto porównywać jabłko do jabłka :D E3D podaje plik STL i ustawienia w linku wyżej, może być pomocny.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 10:44
autor: loosac
Np taki: https://youtu.be/XFcP4GlbKps

Srednica ~15cm wys ze 4-5cm
600 wypelnienia daje. Sciany i supporty mniej, zeby byly dokladniej.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 11:34
autor: Holgin
To proponuję podrukować na 300, 450 i 600mm/s różne materiały wg stla z góry; wtedy można rozmawiać z innymi użytkownikami i wyciągać wnioski :) Sam też potestuje jak przyjdzie mi nowy hotend z Aliexpress.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 11:43
autor: loosac
Oczywiscie, nie łudzę się, że przy 600mm/s warstwy beda sie super trzymac, ale do przymierzenia "bety" projektowej albo "figurek" do dalszej postprodukcji/modelu do odlewow z traconym modelem -idealnie. Jak juz bedzie mialo cos wytrzymac/utrzymac to raczej nizsze predkosci.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 12 lis 2023, 15:58
autor: loosac
Przoszę Panstwa, filament ROSA
PLA Plus ProSpeed i wydruk 600mm/s porownywalny z HyperPLA od Creality. I chyba nawet 20% tanszy. Na tą chwilę benchy ale Gcode pod HyperPLA a filament Rosa.

Czyli drukowanie 600mm/s:
1. Creality Hyper PLA
2. Rosa PLA Plus ProSpeed

do 300mm/s
-Nebula ABS702

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 29 lis 2023, 19:47
autor: Roon7
btw. teraz Creality Hyper do wyjęcia w dobrej cenie (zostało 13h Cyber Monday) https://pl.aliexpress.com/item/10050058 ... pt=glo2pol, a końcowa cena z przesyłką 68.06,- PLN (minus 14 na każde 70)
więc naprawde dobra cena.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 29 lis 2023, 21:40
autor: pma_
jak dobrze pamiętam to najszybsze benchy to z abs drukowali bo lepiej płynie

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 02 lut 2024, 22:55
autor: Roon7
Macie jakieś przetestowane pewne, powtarzalne, godne polecenia „szybkie” filamenty?
Zostały mi 3 rolki Hyper PLA kupionego w dobrej cenie i jak patrzę teraz na cenę powyżej 120 zł, to smutno trochę.
Zamówiłem bundla Hyper PLA 5x różne kolory (nie wszystkie mi odpowiadają) wyszło poniżej 70 za kg., ale ta oferta na geek już niedostępna.
Dziś spróbowałem drukować na ustawieniach takich jak Hyper szło bezproblemowo na Nebula PLA Orange Premium (sic) i ProGrafen PLA, tragedia to delikatne określenie.
Nie twierdzę, że to beznadziejne filamenty, ale do szybkiego użytecznego wydruku się nie nadają.
Jak coś co drukuję w 4h ma mi się drukować ponad 8h to ..

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 03 lut 2024, 03:38
autor: RevanitaPL
Plastspaw PLA daje radę w Bambusie, pozdrawiam

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 03 lut 2024, 16:27
autor: Roon7
Dziękuje za informację, na pewno przetestuję.

Re: Szybkie filamenty (>300mm/s)

: 03 lut 2024, 21:25
autor: RevanitaPL
Jeśli chodzi o filment, który najczęściej ostatnio drukuje, a który naprawdę jest fajny dla klientów w niszy w której robię, to jeszcze na pewno muszę wspomnieć o Esun PLA+, żadnych problemów z nim nie mam.