Problem z drukiem

Jakość druku Cię nie zadowala?
Hrabiashenko
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2023, 22:27

Problem z drukiem

Post autor: Hrabiashenko »

Cześć,

Jakiś czas temu postanowiłem dodać do mojego endera 3 3dtouch (wraz ze zmianą marlina, płyta skr min e3 v3) oraz zmienić dyszę na 0.2 mm, aby móc drukować małe elementy. Od tego czasu drukarka zaczęła wariować i nie potrafię rozwiązać mojego problemu. Wróciłem do dyszy 0,5 z która nie miałem problemów i dalej nic.
Oto jak teraz drukuje.
IMG_20231112_150312.jpg
IMG_20231112_150315.jpg

Filament spectrum PLA, próbowałem drukować na ustawieniach moich starych jak i na defaultowych.
Wygląda jakby podawał za dużo materiału, drukował za nisko. wszystko na raz.

Swoją droga, czy komuś 3dtouch i kompensacja nie równości stołu działa na tej płycie?

Macie jakieś pomysł?

Pozdrawiam,
Hrabia
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Problem z drukiem

Post autor: Kopytko »

Czy przepisałeś do nowego marlina ilość kroków eksteriera na 1mm podawania filamentu ? czy wysokość , szerokość , długość elementu jest jak w projekcie?
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 634
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: Problem z drukiem

Post autor: Rozarh »

W slicerze zmieniłeś ustawienia dyszy na 0,2? Wygląda jakby nadal podawał materiał jak dla dyszy 0,4mm
loosac
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Hrabiashenko
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2023, 22:27

Re: Problem z drukiem

Post autor: Hrabiashenko »

Kopytko pisze: 12 lis 2023, 15:53 Czy przepisałeś do nowego marlina ilość kroków eksteriera na 1mm podawania filamentu ? czy wysokość , szerokość , długość elementu jest jak w projekcie?
Oczywiście, wszystko przeliczone i zapisane w eeprom przez octoprint. Wydruk to zwykła kostka xyz, wymiary ma 21x22 mm - wydaje się więc w miarę ok, biorąc pod uwagę jak dużo jest nadlanego filamentu.
Rozarh pisze: 12 lis 2023, 17:37 W slicerze zmieniłeś ustawienia dyszy na 0,2? Wygląda jakby nadal podawał materiał jak dla dyszy 0,4mm
Oczywiście. Wydruk ze zdjęcia jest już na dyszy 0,5 z odpowiednimi ustawieniami w slicerze. Używam Cury w wersji 5.5.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Problem z drukiem

Post autor: Kopytko »

Zrób test podawania, zadaj bardzo wolno np. 1mm/s z 20 cm filamentu i ile jego dokładnie wciągnęło. Wejdz też w menu kroków i sprawdz czy z panelu ilość kroków sie zgadza z tym co podałeś, możliwe ze eeprom się nie nadpisał.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Problem z drukiem

Post autor: lukk »

Czy wymiarowo te wydruki się w miarę zgadzają (pytam "w miarę", bo przy takiej jakości dokładnie nie zmierzysz)? Jeśli tak to faktycznie problem z ilością podawanego materiału i ew. pierwszą warstwą.
Drukarka to zwykły ender 3? Masz tam nadal fabryczny ekstruder (z tym pojedynczym mosiężnym radełkiem)? On jest bardzo słaby i wrażliwy na zmiany wszystkiego, co wpływa na opór ekstruzji, typu prędkość druku, temperatura, rodzaj materiału, średnica dyszy itp. Wymień na coś porządniejszego, ustawisz raz i zapomnisz o temacie.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Problem z drukiem

Post autor: Kopytko »

lukk pisze: 14 lis 2023, 11:32 Czy wymiarowo te wydruki się w miarę zgadzają (pytam "w miarę", bo przy takiej jakości dokładnie nie zmierzysz)? Jeśli tak to faktycznie problem z ilością podawanego materiału i ew. pierwszą warstwą.
Drukarka to zwykły ender 3? Masz tam nadal fabryczny ekstruder (z tym pojedynczym mosiężnym radełkiem)? On jest bardzo słaby i wrażliwy na zmiany wszystkiego, co wpływa na opór ekstruzji, typu prędkość druku, temperatura, rodzaj materiału, średnica dyszy itp. Wymień na coś porządniejszego, ustawisz raz i zapomnisz o temacie.
Kolrga wyżej napisał ,ze wymiary są ok, co do ekstruzji widać ,że jest za dużo plastiku, a radełko endera działa właśnie w druga stronę, mniej podaje aniżeli więcej.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Hrabiashenko
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2023, 22:27

Re: Problem z drukiem

Post autor: Hrabiashenko »

Kopytko pisze: 13 lis 2023, 17:45 Zrób test podawania, zadaj bardzo wolno np. 1mm/s z 20 cm filamentu i ile jego dokładnie wciągnęło. Wejdz też w menu kroków i sprawdz czy z panelu ilość kroków sie zgadza z tym co podałeś, możliwe ze eeprom się nie nadpisał.
Sprawdziłem 2 razy. Podawana jest prawidłowa ilość filamentu. Wartości w menu drukarki są takie jakie wpisywałem.

Dziś wydrukowałem kostkę ponownie, zmniejszając jednak flow na 60% i oto efekty:
IMG_20231114_220033.jpg
IMG_20231114_220009.jpg
IMG_20231114_215953.jpg
Ścianki wyglądają o niebo lepiej, jednak wciąż duży problem występuje z górną warstwą oraz na pierwszych warstwach.
Nie wiem czy taka zmiana ustawień flow jest "normalna"? Czy ktoś drukuje na podobnych wartościach?

Pozdr,
ŁF
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Problem z drukiem

Post autor: Kopytko »

Jak zmniejszyłęs flow i dopiero jao tako wygląda to nie ma mozliwosci podawać tyle ile zadane przecież. Chyba ze właczyłeś wolumetryczne podawanie filamentu a nie w mm. tylko w mm3
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”