Strona 1 z 1

Materiał dla przekładni

: 16 lis 2023, 21:32
autor: truskkwa
Część potrzebuje materiał o niskim skurczy materiału. Musze wydrukować przekładnie planetarną ale obserwuję duży skurcz przedmiotu i elementy nie pasują do siebie. Obecnie stosuje PETG przy temp 250/80 bez zamkniętej przestrzeni. Myślę nad materiałem PLA bo podobno ma najmniejszy skurcz. Jest do dobry materiał czy raczej polecacie coś innego ? Co do samego PLA macie wskazówki jak go drukować ?

Re: Materiał dla przekładni

: 16 lis 2023, 23:10
autor: mcxmcx
Jak duża ta przekładnia

Albo daj po prostu link do projektu

Re: Materiał dla przekładni

: 16 lis 2023, 23:48
autor: dziobu
Skurcz sie uwzglednia w projekcie. Bardziej poszukaj materiału który bedzie sie nadawał.
Duze to jest?
Jakie siły przenosi?
Masz zamknięta komorę?
Mozesz zagrzac hotend powyzej 250stC?

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 06:52
autor: Fest
Tak jak dziobu pisze, bo jedyny w miarę sensowny materiał na koła zębate z tych popularnych nie za miliony monet to nylon.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 07:37
autor: dziobu
Jest jeszcze HMF ktorys tam samosmarowny. Mam przekladnie z ASA posmarowane nie pamiętam czym i tez dzialaja do dzis.
Tylko trzeba wyjac od twgo co to ma robic.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 10:03
autor: truskkwa
mcxmcx pisze: 16 lis 2023, 23:10 Jak duża ta przekładnia

Albo daj po prostu link do projektu
Jest to mały projekt średnica ringu wynosi około 100mm natomiast jest dużo szczegółów.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 10:04
autor: truskkwa
dziobu pisze: 16 lis 2023, 23:48 Skurcz sie uwzglednia w projekcie. Bardziej poszukaj materiału który bedzie sie nadawał.
Duze to jest?
Jakie siły przenosi?
Masz zamknięta komorę?
Mozesz zagrzac hotend powyzej 250stC?
Projekt nie jest duży.Bedzie napędzany silnikiem 12v więc występuje tam bardzo mały moment. Mam pomysł żeby obudować drukarkę plexa. W ender creality 3 max temp to 255

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 10:05
autor: truskkwa
Fest pisze: 17 lis 2023, 06:52 Tak jak dziobu pisze, bo jedyny w miarę sensowny materiał na koła zębate z tych popularnych nie za miliony monet to nylon.
Czytałem że jest trudny w drukowaniu . Masz jakieś doświadczenia z nim ? Posiada on mały skurcz ?

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 10:08
autor: truskkwa
dziobu pisze: 17 lis 2023, 07:37 Jest jeszcze HMF ktorys tam samosmarowny. Mam przekladnie z ASA posmarowane nie pamiętam czym i tez dzialaja do dzis.
Tylko trzeba wyjac od twgo co to ma robic.
Projekt to praca inżynierska więc ma tylko popracować chwilę i tyle. Kwestie samosmarowne raczej nie są ważne.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 10:12
autor: Fest
Wypróbuj ASA. Tylko nakryj drukarkę jakimś niewielkim kartonem, bo potrafi się wrednie rozwarstwiać. No i uwzględnij skurcz w slicerze, oraz projekcie, np. w przypadku otworów.

Nylonu bez komory raczej nie próbuj.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 13:02
autor: dziobu
truskkwa pisze: 17 lis 2023, 10:08 Projekt to praca inżynierska więc ma tylko popracować chwilę i tyle. Kwestie samosmarowne raczej nie są ważne.
To olej material a skup sie na wyglądzie. Kup jakies pla czy peta z brokatem co symuluje aluminium a elementy zrob takie zeby bylo widac ze to dosc trudne (llub niemozliwe) do wyfrezowania.

Kazdy material ma skurcz. Pla ma znikomy ale ma. Jesli celujesz w idealne dopasowanie to po prostu wydrukuj, wystudź, zobacz obile sie rozjechało, przeskaluj w slicerze i pusc jeszcze raz.

No chyba ze w profilu materialu sobie to zrobisz, wtedy kazdy wydruk bedzie w pubkt.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 13:52
autor: truskkwa
Fest pisze: 17 lis 2023, 10:12 Wypróbuj ASA. Tylko nakryj drukarkę jakimś niewielkim kartonem, bo potrafi się wrednie rozwarstwiać. No i uwzględnij skurcz w slicerze, oraz projekcie, np. w przypadku otworów.

Nylonu bez komory raczej nie próbuj.
Zastanowię się co do asa . W jaki sposób mozna uwzględnić skurcz w slicerze ? Możesz podrzucić jakiś poradnik czy coś ?

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 14:27
autor: Fest
truskkwa pisze: 17 lis 2023, 13:52
Fest pisze: 17 lis 2023, 10:12 Wypróbuj ASA. Tylko nakryj drukarkę jakimś niewielkim kartonem, bo potrafi się wrednie rozwarstwiać. No i uwzględnij skurcz w slicerze, oraz projekcie, np. w przypadku otworów.

Nylonu bez komory raczej nie próbuj.
Zastanowię się co do asa . W jaki sposób mozna uwzględnić skurcz w slicerze ? Możesz podrzucić jakiś poradnik czy coś ?
dziobu pisze: 17 lis 2023, 13:02 przeskaluj w slicerze
dziobu ci to ładnie opisał post wyżej, prościej się nie da. Niemal w każdym możesz zmienić rozmiar obiektu, zrobić odbicie lustrzane, rozciągnąć, skurczyć etc.

P.S. Czego oni was w tych szkołach teraz uczą ;)

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 14:40
autor: denior
Pla jest bardzo dobre na tryby, tylko trzeba smarować zeby się nie grzało , i nieporównywalnie łatwiejsze w druku

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 14:48
autor: mcxmcx
Jak tam nie masz za dużo mocy, to play będzie git.

Serio.
Daj plik na próbę

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 15:18
autor: Andrzej_W
Drukowałem z PLA przekladnię do karuzeli do łóżeczka dziecięcego i jakoś to kilka miesiecy wytrzymało to i te parę minut prezentacji wytrzyma

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 17:13
autor: truskkwa
Okej dziękuję chłopacy za dobre rady 😁

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 22:08
autor: roman
Ja bym się nie bawił w żadne "uwzględnianie skurczu" w slicerze, tylko druknął raz, "na oko" sprawdził ile % powiększyć/pomniejszyć i następna wersja. Myślę, że przy trzeciej, a jeśli nie to przy czwartej wersji trafisz w idealny rozmiar. Jakiś czas temu robiłem jakąś kratkę i by zdjąć dobrze wymiar musiałbym odręcić ze 4 śruby, by wejść tam z miarką lub suwmiarką. Nie chciało mi się, zrobiłem na oko i wydrukowałem. Później kolejna wersja i kolejna. Pomyliłem się dwa razy a i tak przy 4. wersji trafiłem zadowalająco.

Sposób nie najładniejszy, ale skuteczny.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 22:37
autor: dziobu
roman pisze: 17 lis 2023, 22:08 że przy trzeciej, a jeśli nie to przy czwartej wersji trafisz
:shock:

A ja głupi nietrafienie za drugim razem uznaję zwykle za totalną porażkę...

Dopasowanie skurczu i ew korekty otworów w slicerze skutkujące takimi samymi wymiarami detali dla różnych materiałów to chyba podstawa dobrych wydruków. Potem można detale z projektu puszczać nie tylko z różnych materiałów ale i na różnych drukarkach i dyszach. I wszystko pasuje zwykle za :D pierwszym :D razem.
Polecam.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 22:43
autor: Andrzej_W
dziobu pisze: 17 lis 2023, 22:37
:shock:

A ja głupi nietrafienie za drugim razem uznaję zwykle za totalną porażkę...

Dopasowanie skurczu i ew korekty otworów w slicerze skutkujące takimi samymi wymiarami detali dla różnych materiałów to chyba podstawa dobrych wydruków. Potem można detale z projektu puszczać nie tylko z różnych materiałów ale i na różnych drukarkach i dyszach. I wszystko pasuje zwykle za :D pierwszym :D razem.
Polecam.
Prosimy nie dołować reszty użytkowników :D

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 22:52
autor: J.A.
Ja jestem cieńki w te klocki, ale tak to raczej działa jak pisze dziobu. To zwykła fizyka.
Jak zaczynałem prawie rok temu, to kumpel mi mówił, że to wszystko jest ciężko standaryzowalne. Że zawsze coś wyskoczy.
Bzdura na resorach. Jak do wszystkiego w technice trzeba podchodzić metodycznie.
Oczywiście doświadczenie z PLA marki cośtam, nie przenosi się wprost na PLA marki ktośtam, nie mówiąc, o przenoszeniu na ABS marki komuśtam.
Ale każdego da się w tabelki zamknąć. Tylko nikomu się tego nie chce robić. Każdy woli próbować 10x bo to szybciej.

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 22:56
autor: truskkwa
Trochę trudno u mnie kilka razy próbować ponieważ jeden element będzie się drukować z 1 dzień 🤣🤣 ale postaram się uwzględnić wasze wskazówki 👍👍👍

Re: Materiał dla przekładni

: 17 lis 2023, 23:11
autor: dziobu
Dlatego do prób robisz modele testowe.
I również dlatego warto przyłożyć się do kalibracji żeby potem drukować takie zestawy (różne materiały i drukarki): download/file.php?id=35321&mode=view gdzie wszystko pasuje od kopa.

Re: Materiał dla przekładni

: 19 lis 2023, 10:13
autor: loosac
Fest pisze: 17 lis 2023, 06:52 Tak jak dziobu pisze, bo jedyny w miarę sensowny materiał na koła zębate z tych popularnych nie za miliony monet to nylon.
Tylko pytanie bylo o material o niskim skurczu :D a top na pewno nie Nylon

Z kolei PA-CF jest szorstki.

Re: Materiał dla przekładni

: 19 lis 2023, 11:23
autor: denior
Ostatnio drukowalem z pa12+gf i nie wiem czy był wilgotny czy coś innego ale powierzchnia byla z takimi jakby grudkami i zęby w trybie byly slabe łatwo można było je wyłamać