Skany - Einscan-S

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Skany - Einscan-S

Post autor: dziobu »

Haj!

Były tam jakieś tematy o skanerach, to będę przy okazji wrzucał jakieś mniej lub bardziej ciekawe rzeczy z mojego: Shining 3D Einscan-S.
To takie dość leciwe pudło, ale daje radę. Pewnym plusem ujemnym jest też stary laptop który mam do jego obsługi przez co muszę oszczędzać na rozdzielczości ale nie przeszkadza to w skanowaniu detali do np dopasowania elementów drukowanych.
Dodam też że zwykle mocno ograniczam ilość danych przez wycięcie z każdego ujęcia to co mnie nie interesuje; tu nie będę tego robił ale też nie będę na siłę doskanowywał brakujących fragmentów.



Na pierwszy ogień - wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 10,8 V-Li-2 (stan: prawie zajechana)
Skan automatyczny (stół) bez tekstury, 2 pozycje po 16 ujęć, jakość medium, uproszczenie docelowego STLa - 10%.
(STL w pełnej rozdzielczości bez upraszczania to ~540MB; tutaj zszedłem do 14MB a przy imporcie do Sketchupa obcinam do kolejnych 10% i nawet to wystarcza)
b1.jpg
b2.jpg
STL:
Bosch GSR 10,8 V-Li-2.rar
(6.7 MiB) Pobrany 37 razy

I po kolejnym uproszczeniu w Sketchupie:
b3.jpg
b4.jpg
rafly, S3b
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 2
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: rafly »

Hmmm… jestem kompletnie zielony i wesoły w tej tematyce ale… po co w ogole się robi takie skany? Możecie opisać w skrócie przydatność takiego urządzenia?
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: J.A. »

dziobu pisze: 19 lis 2023, 02:46 ale nie przeszkadza to w skanowaniu detali do np dopasowania elementów drukowanych.
Ja widzę takie, plus naprawa poprzez wydrukowanie uszkodzonego elementu.
rafly
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: dziobu »

rafly pisze: 19 lis 2023, 07:08po co w ogole się robi takie skany? Możecie opisać w skrócie przydatność takiego urządzenia?
  • ściągnięcie dziwnego kształtu
    • dorabianie części zamiennych,
    • wpasowywanie modyfikacji czy akcesoriów,
  • kopiowanie całego detalu (viewtopic.php?p=82289#p82289),
  • przerzucenie obiektu do PC żeby go wstawić do wizualizacji (do tego można skanować z teksturami).
Lepsze sprzęty używa się do badania deformacji detali, np skurczu różnych odlewów. Przynajmniej z tym się osobiście spotkałem.
rafly
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: dziobu »

rafly pisze: 19 lis 2023, 07:08 po co w ogole się robi takie skany?
qqqq.jpg
Nakładka na końcówkę zapewniająca stabilne płaskie powierzchnie (bo ta wkrętarka nie ma nic prostego; wszystko jakoś tam pozaokrąglane). Skan pozwala dopasować idealnie kształt dzięki czemu detal trzyma się stabilnie.
Mimo tego że skaner mam wolny to wyszło jakieś w-ch*j-razy szybciej niż jakbym kombinował suwmiarką, cyrklami i wydrukami próbnymi. Detal pasował za pierwszym razem; musiałem tylko delikatnie zeszlifować te wystające części bo najwyraźniej za mało je ściąłem w projekcie.
rafly
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 2
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: rafly »

dziobu pisze: 19 lis 2023, 23:43
rafly pisze: 19 lis 2023, 07:08 po co w ogole się robi takie skany?
qqqq.jpg
Nakładka na końcówkę zapewniająca stabilne płaskie powierzchnie (bo ta wkrętarka nie ma nic prostego; wszystko jakoś tam pozaokrąglane). Skan pozwala dopasować idealnie kształt dzięki czemu detal trzyma się stabilnie.
Mimo tego że skaner mam wolny to wyszło jakieś w-ch*j-razy szybciej niż jakbym kombinował suwmiarką, cyrklami i wydrukami próbnymi. Detal pasował za pierwszym razem; musiałem tylko delikatnie zeszlifować te wystające części bo najwyraźniej za mało je ściąłem w projekcie.
Elegancko!
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
J.A.
Postów w temacie: 2
Posty: 231
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: J.A. »

To ja się zapytam obok, ale w kontekście po co. :-)
Jak wytłoczyć taki detal?
Próbuję różnych plików, które potrafią wypluć z siebie skanery (programy) 3D i danym w F360 (hobby), nie mogę tego zrobić. Może to wina Fusiona?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: dziobu »

Wytłoczyć?
Biorę skan, rysuję sześcian, nakładam jedno na drugie i odejmuje. Sketchup sobie z tym średnio radzi ale mam opanowaną skuteczną ścieżkę; taki głupi Blender robi to od niechcenia. Parametryczne CADy raczej średnio radzą sobie z STLami, zwłaszcza takimi pomarszczonymi.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: mcxmcx »

A najłatwiej to po prostu w slucerze.

Odejmujesz bryły i po sprawie.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8948
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Skany - Einscan-S

Post autor: dziobu »

No tylko sytuacji gdy potrzebne jest jedynie głupie wycięcie to mam raczej niewiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”