Drukarka wielkogabarytowa

Zastanawiasz się co wybrać? Zapytaj tutaj.
Awatar użytkownika
Krzysztof72
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 19 lis 2023, 09:54
x 2

Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: Krzysztof72 »

Witam
Jestem tutaj nowy ale różne tematy czytałem tutaj od dłuższego czasu. Drukiem zajmuję się w celach hobbystycznych od dwóch lat.
Poszukuję specyficznej drukarki typu wielkogabarytowego, ponieważ oś Z nie musi być tak wielka jak pozostałe.
Potrzebuję takiej drukarki do wykonywania makiet kolejowych, makiet miast, makiet domów, ściennych mozaik 3d i dużych liter.
Tutaj jest najważniejsze są wymiary pola roboczego z czego wyglądają one następująco np: 1000x1000x100, 1200x1200x150, 1500x1500x200 i tak dalej z czego oś Z jest znacznie mniejsza od oxi X i Y. Bez sensu jest kupować drukarkę wielkogabarytową, która ma wartość wszystkich osi taką samą, zaś tej ostatniej nie będzie się wykorzystywać w takim stopniu. Drukarki o tych gabarytach są już bardzo drogie, ciężkie i zajmują wiele przestrzeni.
Zatem reasumując...
- Czy ktoś używa takich drukarek i może coś polecić, co jest godne uwagi?
- Czy import z Chin jakiejś drukarki jest dobrym rozwiązaniem, czy poszukać firmy, która wykona taką drukarkę na zlecenie.
- Na co należy uważać/zwracać uwagę przy zakupie takiego sprzętu?
- Drukarka ma drukować w PLA, ABS i PetG czyli w standardowych materiałach, prędkość druku nie musi być zawrotna nie będzie to drukarka pracująca w pocie czoła w warunkach przemysłowych.
-

Osobiście znalazłem takie oto oferty:

https://dowell3d.en.made-in-china.com/p ... inter.html
https://antinsky.com/products/antinsky- ... ry-printer
https://www.tronxy3d.com/products/veho- ... 000-1000mm

Ceny wahają się wokół 12 000 zł ale wiadomo jak to może być z trwałością produktów mało znanych z Chin...
Może ktoś sam ma do sprzedania taką drukarkę?

Drukarka ma być potrzebna do takich rzeczy:
f02b6c1efc2ffd4ab554190409b3934d.jpg
361602c94c956042bfbdab3b4c74b19b.jpg
WhatsApp-Image-2022-07-23-at-4.25.13-PM.jpeg
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1795
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: Andrzej_W »

Projekt MPCNC
Zamiast frezarki można stosować w niej inne narzędzia jak ekstruder i robi wtedy za drukarkę 3d. Pole robocze według potrzeb robisz.
Ale to wtedy musisz ja sam poskładać i wydrukować części.
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: Holgin »

A ja bym rozważył czy drukowanie takich rzeczy w jednym elemencie to dobry pomysł. Proponuję zrobić sztuczny profil w Prusa Slicer, wziąć prędkość w stylu 60mms, przyśpieszenie 900mms2, wrzucic STLa i zobaczyć ile czasu/filamentu wyliczy. Przy wydrukach na kilkadziesiąt godzin łatwo może się coś zepsuć, a te wydruki całkiem łatwe nie będą (overhangs, dużo detali).
bukszpryt, Adinfo
pma_
Postów w temacie: 2
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: pma_ »

bukszpryt
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 1
Posty: 206
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 113

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: rafly »

Andrzej_W pisze: 19 lis 2023, 11:54 Projekt MPCNC
Zamiast frezarki można stosować w niej inne narzędzia jak ekstruder i robi wtedy za drukarkę 3d. Pole robocze według potrzeb robisz.
Ale to wtedy musisz ja sam poskładać i wydrukować części.
Tylko po co wypluwacz plastiku jak frezarka pozwala ryć w szlachetniejszych materiałach takie rzeczy :)

Wszystkie te naścienne realizacje były robione z tego co widac na zdjęciach z łączenia małych puzzli i na 99% na dużo mniejszych drukarkach.

Swoja drogą jestem ciekaw jak idzie drukowanie na takim kolosie. Mając ratriga 500 już widzę jakie sa problemy ze skurczem na powierzchniach rzędu 30x30cm a co dopiero metrze :D Pewnie co 50ty wydruk ok a reszta do kibla, no ale w materiałach marketingowych tego nie ujrzysz ;)
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: fesou »

Ja mam MPCNC rozgrzebane. Pole to 1000x500mm Z ma 250mm. Wrzuciłem tam V6 super volcano i dyszę 1mm. Przygotowywałem stół grzany z dwoma matami, ale gdzieś się zapodziały w wysyłce z chin - drukuję na szkle bez grzania póki co. Koniecznie BL!.
Problemy: hotend wydajniejszy niż szybkość drukarki - ciężko regulować topienie,
- wszystko jest ciężkie i daje duże wibracje - ciężko mówić o wysokiej jakości powierzchni ścianek - konieczność niskich prędkości
Po kilku próbach postanowiłem ją przerobić - pancerne mocowania narożników, obniżenie konstrukcji w Z do 100mm ruchu - więcej nie potrzebuję,
- ograniczę się do PLA - duża komora to kłopot łącznie z jej nagrzaniem
- przez rok szukania (niezbyt usilnego) nie mam pomysłu na powierzchnię do druku - nie znalazłem blacy sprężystej, nikt się nie chciał podjąć wykonania.
Zrobię lekką oś Z, V6 Volcano - bez super - i sprawdzam dalej.
Ps - też drukuję modele architektoniczne - przeszedłem już na panele drukowane na płasko i później klejone - z drukowaniem na 1 raz jest tylko problem
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
zlp
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: zlp »

Awatar użytkownika
Krzysztof72
Postów w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 19 lis 2023, 09:54
x 2

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: Krzysztof72 »

Sprawdziłem ofertę tej firmy i robi imponującej wielkości sprzęt jak i prędkość druku (200kg/h nawet).
Zasadniczo to praktycznie nie ma w ofercie aż tak wiele wielkogabarytowych drukarek sprzedawanych seryjnie. Jest tylko jakaś nisza firm, która na indywidualne zamówienie może zrobić drukarkę o podwyższonych gabarytach. Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł na drukarkę wielkogabarytową ale założę nowy post aby nie mieszać za bardzo tego tematu. Mniej więcej temat jest rozeznany ale jak ktoś coś fajnego znajdzie niech tu wrzuca do obadania.
zlp
Postów w temacie: 2
Posty: 84
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: zlp »

Marzy mi się coś takiego. Jak pojawią się jakieś dofinansowania, to będę próbował. Próbowałem już, ale nie wypaliło, niestety.
pma_
Postów w temacie: 2
Posty: 153
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Drukarka wielkogabarytowa

Post autor: pma_ »

Poszukaj na yt gościa Ivan Miranda on buduje duze drukarki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”