Problem podczas druku z PETG

Jakość druku Cię nie zadowala?
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Problem podczas druku z PETG

Post autor: Mecenas »

Witam.
Mój problem najlepiej widać na załączonym zdjęciu. Wygląda to tak, że gdy drukarka zaczyna druk warstwy do chyba jej brakuje filamentu. Zmniejszałem retrakcje do 4mm ale nic to nie dało. Prędkość retrakcji ustawioną mam na 25mm/s a prędkość druku na 50mm/s, temperatura 230 stopni - taka wyszła z wydruku wieży, dysza to 0,4mm. Dodam jeszcze, że filament to tani PF, ale kiedyś drukowałem i było ok. Filament przed użyciem suszyłem w suszarce kilka godzin. Podobny problem miałem kiedyś gdy zamontowałem dyszę 0,8 ale drukowałem PLA i wystarczyło zmniejszyć retrakcje do 1mm i problem zniknął. Niestety w tym przypadku ten zabieg nie pomaga i dlatego proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Zapomniałem dodać, mam drukarkę Ender 3 MAX.
Załączniki
20231122_094508_HDR_1.jpg
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: morf »

Szparka zlikwidowana?
viewtopic.php?p=66431#p66431

Wyglada jakby cos z retrakcją faktycznie tymbardziej ten temat do sprawdzenia.
Done is better than perfect.
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: Mecenas »

Szparkę likwiduję przy każdej wymianie dyszy. Przed zabawą z PETG drukowałem z PLA i żadnych problemów nie było. Ustawiłem teraz model trochę inaczej na stole i włączyłem druk z prędkością 30mm/s, zobaczę co wyjdzie. No i mam założoną stalową dyszę, może mieć to wpływ na druk z PETG?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3235
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: morf »

Stalowa dysza zazwyczaj wpływa nieco na temperatury koncowe (u mnie wymusza podbicie temperatury o ok 5-10C wzgledem mosiężnej).

Jak dla testów zupełnie wyłączysz retrakcje problem nadal występuje?
Detal wygląda na mały, mozna sprobowac delikanie włączyc chłodzenie wydruku.
Done is better than perfect.
diablok6
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: diablok6 »

PETG jest specyficznym filamentem, wystarczy jeden źle ustawiony parametr i cyrki wychodzą, Już na zdjęciu widzę że jest za mała prędkość retrakcji, prędkość drukowania w przedziale 40-50, jak za wolno też jest źle, jak masz stalową dyszę to jak kolega wyżej napisał, zwiększyć o 5-10 stopni, PETG drukuje się przeważnie bez chłodzenia, jedynie przy mostach jest zalecane.
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: Mecenas »

Wyłączyłem retrakcję i wyszło coś takiego jak na zdjęciu. Czy to wygląda na to, że problem nie leży w retrakcji? Włączyłem jeszcze jeden wydruk z retrkcją ustawioną tak: długość 6,5mm, prędkość wciągania filamentu 25mm/s a prędkość powrotu filamentu na 75mm/s. Zobaczę co wyjdzie. Więcej nie mam pomysłów. Wcześniej drukowałem tym filamentem i było ok. Co prawda było to pewnie rok temu ale suszyłem filament przed drukowaniem, chyba, że był suszony za krótko. Kupiłem nową szpulę od DD i sprawdzę na nowym jak będzie się drukować.
Załączniki
20231123_104150_HDR_1.jpg
morf
Mecenas
Postów w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 25 cze 2022, 14:15
x 3

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: Mecenas »

Problem rozwiązany. Miałem napisać wcześniej ale jakoś tak wyszło.
Otóż problemem okazała się jednak słynna szparka. Kupiłem i założyłem łącznik od Tdi i teraz wszystko działa bez problemu. Dodam tylko, że bardzo ważne jest, aby dyszę wkręcać z wiertłem w łączniku. Wtedy wszystko będzie śmigać jak powinno. Jest to bardzo ważne.
Dziękuję wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: Igor »

Czemu twierdzisz że to aż tak ważne? Próbowałeś bez i wyszło krzywo/źle?
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: Jarewa »

A co niby te wiertlo ma pomuc?
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 284
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Problem podczas druku z PETG

Post autor: lukk »

czyżby chodziło o to, zeby za bardzo nie zgnieść rurki i nie tworzyć oporu dla filamentu? Nie wydaje mi się, żeby tutaj to było takie ważne...
Prędzej przy tych skręcanych łącznikach do rurki, ktore miały nakładaną beczkę na rurkę trzeba uważać, żeby za mocno nie scisnąć, bo można faktycznie zmniejszyć znacznie średnicę przejścia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”