MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 7
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: Fest »

Proszę.
Załączniki
MVIMG_20231128_173428.jpg
czosnekltd
Postów w temacie: 13
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: czosnekltd »

atom1477 pisze: 28 lis 2023, 12:58 GND.gif
Te przekreślone połączenia mas nie są potrzebne, a potencjalnie mogą być nawet szkodliwe.
Dzięki za info.....w weekend czeka mnie sporo przepinania kabelków :)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: majek »

atom1477 pisze: 28 lis 2023, 12:58 GND.gif
Te przekreślone połączenia mas nie są potrzebne, a potencjalnie mogą być nawet szkodliwe.
Ja bym zrobił odwrotnie, uciął masy sygnałowe.
Co prawda ten 'poprawiony' schemat będzie działał i jest za tym jakaś logika, ale:
- tak się nie robi
- ustala się jeden wspólny punkt masy w całym urządzeniu i tam się je podłącza w gwiazdę (coś jak oryginalny schemat)
- w tym wypadku punkt wspólny dałbym blisko MKS
- w tym 'poprawionym' podłączenie czy odłączenie jakiś kabelków do stepsticków czy pi może zakończyć się tragicznie (przy włączonym urządzeniu), bo masy wtedy będą na nieustalonym i losowym względem siebie poziomie, a te wszystkie wtyczki nie są mechanicznie zbudowane tak, że najpierw łączą masę, a później sygnałowe, i dlatego TAK SIĘ NIE ROBI
- nawet na wyłączonym urządzeniu elektrostatyka może sprawić, że każdy zasilacz będzie na innym poziomie i można uwalić coś podłączając kabelki
- debug rozseparowanej masy też jest do bani, jeżeli z założenia ma być wspólna masa, to ma być jak w samochodzie, ma być wszędzie i na stałe
konradsdev1
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: atom1477 »

Mylisz się.
Właśnie lepiej jest podłączyć tak jak opisałem.
Łączenie mas w jednym punkcie ma sens w pewnych przypadkach. Ale nie we wszystkich.
Są też takie gdzie płyną duże prądy, a mamy też części niskoprądowe/sterujące. W takim wypadku masę urządzeń sterujących podłącza się do masy urządzeń wykonawczych, a nie do wspólnego punktu mas przy zasilaczu.
Dzięki temu masy sygnałowe jedynie ustalają potencjał i są masą dla sygnałów, ale nie przewodziły prądów mocy.

Oczywiście pozostaje problem jaki opisałeś. Latanie mas przy odłączeniu wtyczek. Ale zakładanie że wtyczki będą rozłączane i podłączane Hot-Plug nie ma sensu. Bo to jest błędne samo w sobie. Nie ma się co zabezpieczać przed takim przypadkiem. Ale na upartego i to można zrobić. Podłączyć masy mocy rezystorami 10...100R. Wtedy utrzymają wyrównany potencjał w przypadku odłączenia wtyczek.

Można połączyć oba rozwiązania, bo w obu MKS i tak jest punktem wspólnym dla mas. Czyli tak mamy tam połączenie w gwiazdę i tak.
Ale w takim wypadku trzeba odpowiednio poukładać przewody aby nie zrobić pętli masy.
No i na pewno nie rozłączać masy sygnałowej z wtyczek.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: atom1477 »

Nowy schemat z połączeniami mas:
GND 2.png
Masy łączą się w jednym punkcie przy MKS, a rozłączenie wtyczek nie grozi powstaniem różnicy potencjałów.
Ale nie wszystko jest tam podłączone w gwiazdę. Zasilacze są łączone wprost do swoich obciążeń, żeby spadki napięć na masie występowały tylko na tych odcinkach, ale nie wpływały na inne obwody.
Gdyby masę zasilaczy doprowadzić do MKS, to by potem przewodami sterującymi płynęła część prądu obciążenia (silników).
czosnekltd
Postów w temacie: 13
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: czosnekltd »

Niestety przeziębienie wyłączyło możliwość "przekabelkowania" drukarki w garażu. Myślę że źle narysowałem (bo powieliłem węzły masy) mój pierwszy schemat bo w zasadzie to mam wspólny punkt masy zrobiony na 2xPięciokrotna złączka WAGO. Zasilanie 24V mam zrobione markowym miedzianym przewodem 4mm2 (przewód kupiony jeszcze w czasach gdy nie oszukiwało się na miedzi) a wszystko (poza 48VPSU) upchane na małej powierzchni w wysuwanej szufladzie w podstawie drukarki i większość kabli nie jest super długa. W załączeniu jakaś fotka archiwalna szuflady- sprzed prób z TMC5260 i bez CAN. Jak widać na nowym schemacie u mnie Rumba32 nie jest mocno obciążona prądowo, gdyż "mocowo" obsługuje jedynie dwa silniki Z1 i Z2 bo grzałka stołu jest na 230V na SSR a grzałka i silnik extrudera na CANbordzie - i tu mnie zastanawia sensowność sytuowania wspólnego punktu masy przy samym MKSRumba....ale cóż nie mam nic do stracenia i jak wyzdrowieję to będę wypróbowywał wszystkie wasze pomysły.
Załączniki
IMG_20230611_191850.jpg
E__3D druk_mellow tmc 5160 pro v.1.2_schemat zasilania v2 Układ1 (1).png
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 633
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 259

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: Rozarh »

Patrząc na ten schemat bezpieczniej by było, żeby przekaźnik odcinający 230V dla zasilacza 24V odcinał również SSR do grzania stołu.
Masz wtedy gwarancję, że przy wyłączonej płycie głównej stół również nie będzie załączany przez jakieś samoindukcje, stany nieustalone z zasilacza itp.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: dziobu »

SSRa w ogóle powinno się wyłączać stycznikiem bo jak poleci to w 99% przypadków na zwarcie.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: atom1477 »

Ciężko zrozumieć co tu macie na myśli.
Stanów nieustalonych z zasilacza praktycznie nie ma. Jest tylko rampa włączająca i wyłączająca (napięcie spada czy rośnie płynnie, a nie skokowo).
Gdyby nawet były, to SSR nie załączy się od tak. Płyta musiała by się włączyć i podać sterowanie na MOSFETa stołu (tu używanego do wysterowania SSRa).
Odcinanie SSRa przekaźnikiem to ma służyć do zwiększenia bezpieczeństwa? Jak tak to ma sens. Inaczej nie, po co dwa włączniki w szeregu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: dziobu »

atom1477 pisze: 03 gru 2023, 21:27Odcinanie SSRa przekaźnikiem to ma służyć do zwiększenia bezpieczeństwa?
Tak.
Jak padnie to nie ważne czy go sterujesz czy nie - przewodzi.
To oczywiście rzadka sytuacja, no ale na tym polegają awarie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”