MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Silniki krokowe i wszystko, co z nimi powiązane
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 7
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: Fest »

To jest jedyne co mi przychodzi na myśl - kiepskie połączenie - ewentualnie jakaś pajęczyna która powoduje zakłócenia, pętla na masie, pojemność lub indukcja na SPI etc...

Choć u mnie losowo w trakcie wydruku gaśnie ekran wyświetlacza na Spi, przy czym jest to Spi na płytce PI.
czosnekltd
Postów w temacie: 13
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: czosnekltd »

Fest pisze: 23 lis 2023, 19:34 To jest jedyne co mi przychodzi na myśl - kiepskie połączenie - ewentualnie jakaś pajęczyna która powoduje zakłócenia, pętla na masie, pojemność lub indukcja na SPI etc...

Choć u mnie losowo w trakcie wydruku gaśnie ekran wyświetlacza na Spi, przy czym jest to Spi na płytce PI.
W załączeniu schemat obecny zasilania....czy widzicie gdzieś potencjalne pętle masy - ja widzę jedynie przy połączeniu TTL ORangePi3>> RUMBA 32 ale przed połączeniem PSU48V i TMC5160 nie stanowiło to problemu więc nie sądzę by to mogło być przyczyną ?!?!?
Załączniki
5160 pro v.1.2_schemat zasilania Układ1 (1).png
Ostatnio zmieniony 23 lis 2023, 22:29 przez czosnekltd, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: Jarewa »

A może przyczyną jest PSU48V firmowy czy chinski?
czosnekltd
Postów w temacie: 13
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: czosnekltd »

Jarewa pisze: 23 lis 2023, 22:26 A może przyczyną jest PSU48V firmowy czy chinski?
to firmowy zasilacz DELTA 15A ze Switcha PoE. Ale małe szanse że to on bruździ bo początkowo przy pierwszym uruchomieniu TMC5160 podłączyłem je do wspólnego zasilacza 24V i też były zakłócenia.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: majek »

A spróbuj wymusić o wiele niższą prędkość na spi (spi_speed), np. ucinając zero na końcu. Jeżeli błędy są przez słabe kable, to może być lepiej. Jeżeli błędy są przez zakłócenia, to pewnie nie zrobi różnicy.

Co do pętli masy, to ja bym odłączył masę między PI a MKS i zostawił tylko TX/RX.
Punkt wspólny GND też dałbym jak najbliżej MKS-a.
czosnekltd
Postów w temacie: 13
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: czosnekltd »

majek pisze: 23 lis 2023, 22:46 A spróbuj wymusić o wiele niższą prędkość na spi (spi_speed), np. ucinając zero na końcu. Jeżeli błędy są przez słabe kable, to może być lepiej. Jeżeli błędy są przez zakłócenia, to pewnie nie zrobi różnicy.

Co do pętli masy, to ja bym odłączył masę między PI a MKS i zostawił tylko TX/RX.
Punkt wspólny GND też dałbym jak najbliżej MKS-a.
Zapodawałem spi_speed: 100000 czyli 1/40 znamionowej prędkości ale była lipa.

W oryginalnych wieloparowych łącznikach RUMBA32>>TMC też są przewody masy !!!! je tez mam rozpiąć?
Załączniki
Fly HV-TMC5160 Pro-v1.2 (extneral).pdf
(115.62 KiB) Pobrany 52 razy
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 7
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: Fest »

Rozwiązałem problem ze swoim SPI, więc może tobie też to pomoże. Płytka wyświetlacza ma oddzielne ścieżki ekranujące.

Są one odsprzęgnięte od masy sygnałowej i zasilania za pomocą obwodu rc (nie rozkminiałem jest kondenstator i rezystor, jak połączone whatewer- w każdym razie jest to zrobione po to by między innymi nie było właśnie pętli masy).
Ekran posiada kontakt pod każdą ze śrub mocujących zasilacza pod jedną z nich dałem oczko i połączyłem galwanicznie z masą zasilania BTT PI.
Po 6 godzinnym wydruku wyświetlacz działa prawidłowo. Wcześniej nigdy tyle nie pracował poprawnie.
czosnekltd
Postów w temacie: 13
Posty: 32
Rejestracja: 29 mar 2019, 09:54
x 1

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: czosnekltd »

Fest pisze: 27 lis 2023, 17:23 Rozwiązałem problem ze swoim SPI, więc może tobie też to pomoże. Płytka wyświetlacza ma oddzielne ścieżki ekranujące.

Są one odsprzęgnięte od masy sygnałowej i zasilania za pomocą obwodu rc (nie rozkminiałem jest kondenstator i rezystor, jak połączone whatewer- w każdym razie jest to zrobione po to by między innymi nie było właśnie pętli masy).
Ekran posiada kontakt pod każdą ze śrub mocujących zasilacza pod jedną z nich dałem oczko i połączyłem galwanicznie z masą zasilania BTT PI.
Po 6 godzinnym wydruku wyświetlacz działa prawidłowo. Wcześniej nigdy tyle nie pracował poprawnie.
Kurcze...trochę się pogubiłem....wyświetlacz miał "odsprzęgloną masę " a ty połączyłeś masę wyświetlacza na krótko z masą BTT Pi i o jakim zasilaczu piszesz ? :).
Gdzieś czytałem, że czasem problemem z TMC5160 może być równocześnie wyświetlacz podłączony do EXT1i2, więc go odłączyłem i wyciłąłem z konfiguracji, ale to nie pomogło. W weekend jeszcze na desperata przepiąłem drukarkę na starą płytę BTTSKR-Pro 1.1 ale na razie odpaliłem ją na samych TMC2209/08 i nie zdążyłem poeksperymentować z5160 :( musi poczekać do końca tygodnia.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 7
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: Fest »

Twoja płytka ma masę (ekran) na dziurach pod śruby mocujące. Nie piszę o żadnym zasilaczu. Czytaj proszę ze zrozumieniem. Wieczorem zrobię ci fotkę jak to wygląda u mnie.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: MKS_Rumba32 i TMC5160 (external) - błędy komunikacji

Post autor: atom1477 »

GND.gif
GND.gif (41.93 KiB) Przejrzano 551 razy
Te przekreślone połączenia mas nie są potrzebne, a potencjalnie mogą być nawet szkodliwe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silniki, sterowniki silników (stepsticki)”