Nieczytanie baz

KamiQ
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2023, 23:21

Nieczytanie baz

Post autor: KamiQ »

witam wszystkim!
Jestem posiadaczem endera 3v2 i mam problem, na który nie mogę znaleźć odpowiedzi od dłuższego czasu.
Moja drukareczka trochę stała po przeprowadzce (+/- 4 miesiące) No i przyszło mi ją uruchomić.
Postanowiłem ją jeszcze skalibrować itd. przy okazji wymieniłem kilka pierdół typu: ekstruder na alu, dysze, rurkę i radełko.
Wjechałem standardowo na "auto home" i wszystko było cacy. Następnie chciałem puścić program z testem temperatur, ale zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Pierwszą z nich był kolizyjny zjazd w osi na -x prosto w krańcówkę niczym dzięcioł stukający w drzewo. Myślę sobie, może coś w programie się wydarzyło, ale czytam kod i wszystko spoko. Idąc tym tropem, puściłem jakiś stary program, który już drukowałem na tym sprzęcie. Tym razem oś Z chciała poszybować za swój margines, ale już w stronę bez krańcówki (+). Na jeszcze innym w osi xyz hotend poruszał się prosto na krańcówkę +x.
Wszystko hamowałem z powera. Przeinstalowałem już oprogramowanie. Nawet na oryginalne. Jednak nic nie przynosi efektu. Nie mam już pomysłu co mogę jeszcze zrobić. Proszę o jakieś porady bardziej doświadczonych wyjadaczy w tym temacie.
Pozdrawiam :git:
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 228
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Nieczytanie baz

Post autor: fesou »

Sprawdz podpięcie do krańcówki x - może coś się poluzowało jak zmieniałeś ekstruder
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
diablok6
Postów w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Nieczytanie baz

Post autor: diablok6 »

Na moim ender 3 czasami cuda się dzieją, a to na osi Y dojeżdża do krańcówki i dalej ciągnie powodując przeskakiwanie paska, a to od razu zaczęła drukować na zimnym hotendzie(mimo gcode nie wskazywał że jest wyłączona blokada hotendu), nie wiem czym to jest spowodowane, u mnie pomaga ponowne pocięcie modelu. Jeżeli auto home poprawnie chodzi, a model (z microSD) do drukowania źle zaczyna postępować z drukarką to wina jest tylko w gcode.
KamiQ
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2023, 23:21

Re: Nieczytanie baz

Post autor: KamiQ »

fesou pisze: 23 lis 2023, 06:23 Sprawdz podpięcie do krańcówki x - może coś się poluzowało jak zmieniałeś ekstruder
To była pierwsza opcja, którą sprawdziłem. Odpięcie wszystkich krańcówek i wetknięcie od nowa.
KamiQ
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2023, 23:21

Re: Nieczytanie baz

Post autor: KamiQ »

diablok6 pisze: 23 lis 2023, 12:38 Na moim ender 3 czasami cuda się dzieją, a to na osi Y dojeżdża do krańcówki i dalej ciągnie powodując przeskakiwanie paska, a to od razu zaczęła drukować na zimnym hotendzie(mimo gcode nie wskazywał że jest wyłączona blokada hotendu), nie wiem czym to jest spowodowane, u mnie pomaga ponowne pocięcie modelu. Jeżeli auto home poprawnie chodzi, a model (z microSD) do drukowania źle zaczyna postępować z drukarką to wina jest tylko w gcode.
To samo pomyślałem, tylko że stare g-cody - które mi drukowały nie raz, nie dwa. Powinno nadal czytać tak samo. Nie były one poddane kolejnemu cieciu.
KamiQ
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2023, 23:21

Re: Nieczytanie baz

Post autor: KamiQ »

Chyba mam mały przełom w lokalizacji usterki. Zapodałem dwie różne karty microSD i na obu sytuacja się powtarzała. Pomyślałem więc, że skoro jest wejście usb, a nigdy z niego nie korzystałem, to tym razem spróbuje. I ku mojemu zdziwieniu, moja drukarka nie wyjeżdża poza bazę i uwaga! drukuje to co powinna. Teraz moje pytanie brzmi, czy wynikiem tych dziwnych zachowań, może być uszkodzone gniazdo karty mikro? Czy jest to jeszcze jakiś głębszy temat? Zdecydowanie wolę wrzucić program na kartę i niech sobie kręci sama drukareczka, niż cisnąć po kablu :think:
diablok6
Postów w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 19 sty 2022, 19:54
x 3

Re: Nieczytanie baz

Post autor: diablok6 »

KamiQ pisze: 28 lis 2023, 21:01 Teraz moje pytanie brzmi, czy wynikiem tych dziwnych zachowań, może być uszkodzone gniazdo karty mikro? Czy jest to jeszcze jakiś głębszy temat?
Wszystko jest możliwe. np. u mnie, normalnie czytało karty microsd a już z przedłużaczem slotu microsd już nie, pomogło wlutowanie nowego gniazda. Więc jeszcze poobserwuj, po testuj z inną kartą niż te co masz, spróbuj wgrać inne firmware.
KamiQ
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2023, 23:21

Re: Nieczytanie baz

Post autor: KamiQ »

diablok6 pisze: 28 lis 2023, 22:35
KamiQ pisze: 28 lis 2023, 21:01 Teraz moje pytanie brzmi, czy wynikiem tych dziwnych zachowań, może być uszkodzone gniazdo karty mikro? Czy jest to jeszcze jakiś głębszy temat?
Wszystko jest możliwe. np. u mnie, normalnie czytało karty microsd a już z przedłużaczem slotu microsd już nie, pomogło wlutowanie nowego gniazda. Więc jeszcze poobserwuj, po testuj z inną kartą niż te co masz, spróbuj wgrać inne firmware.
Firmware już chyba wszystkie możliwe sprawdzałem. Nie pomogło. Także będę szedł w kierunku karty pamięci i przelutowania gniazda. :good:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ender”