Strona 1 z 1

Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 00:20
autor: TOTOS243
Witam

Chciałbym się zapytać was czy znacie filamenty w właściwościach ferromagnetycznych.
Dla nie wtajemniczonych to takie materiały które wykazują reakcje w postaci przyciągania np na magnes.

A może miał ktoś doświadczenia z filamentem Magnetic Iron PLA z firmy Proto Pasta ?

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 09:39
autor: Igor
SPAM ALERT

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 09:46
autor: dziobu
Igor pisze: 27 lis 2023, 09:39SPAM ALERT
Ale dlaczego?
Kto by spamował reklamując skrajnie niszowy i rzadki produkt?

TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 00:20Chciałbym się zapytać was czy znacie filamenty w właściwościach ferromagnetycznych.
Nie kojarzę żeby na forum pojawiały się wzmianki czy projekty z materiałem tego typu. Nie kojarzę nawet żeby ktokolwiek o tym w ogóle wspominał.


A tak z ciekawości - co z tego robisz/chcesz robić?

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 09:56
autor: Artu

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 10:44
autor: JGFTW
Drukowałem kiedyś z kilku Colorfabbów serii cośtamfill; miałem bronzefill, copperfill i steelfill.
Problem z nimi jest taki, że ten filament bardzo łatwo się łamie, więc ścieżka podawania filamentu musi mieć łagodny kąt. Jak się ułamie w trakcie wydruku i nie wyłapiesz to często wydruk do wywalenia i materiał stracony.
Gęstość tych filli to 3,9g/cm3, czyli 3x tyle co PLA, więc kupując tyle samo masz do wykorzystania 3x mniej jakbyś drukował normalnie, zresztą wpisz sobie gęstość w slicerze wrzuć model i zobacz sam.
Żeby uzystać metaliczny wygląd trzeba obrobić papierem ściernym, ale idzie to bardzo ciężko dla detali na skomplikowanych geometriach.

Ten filament od Proto Pasta jest trochę lepszy, bo 2x mniej gęsty jak colorfabb (podają 1.5x tyle co zwykłe PLA ~1,9g/cm3) , zapewne bo ma mniej sproszkowanego metalu, ciekawe czy przez to będzie ciężej go wyszlifować.

Podsumowując kupiłem raz te wypełnione i już mi się odechciało.
Jakbym chciał, żeby wydruk wyglądał jak metal albo rdza (z przyczyn estetycznych) to bym pomalował (można rdze imitować farbami albo są takie spraye, które rdzewieją).

Jak potrzebuję, żeby wydruk był ferromagnetyczny to sobie naklejam na niego mate albo daję magnes.

Można do każdej funkcji detalu szukać jakiegoś egzotycznego materiału, które je spełnia, ale nie zawsze warto.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 11:46
autor: Berg
popularne Folie ferromagnetyczne działają ale tylko jak jest duża, płaska powierzchnia styku. Nie sądzę by dało się osiągnąć lepsze albo nawet podobne "trzymanie" wydruku. Taki filament myślę nie ma sensu. Po to mamy drukarki 3D by kreować kształt detalu w niemal dowolny sposób. Dzięki temu można robić sloty na magnesiki a to zawsze będzie lepiej działać niż domieszki ferromagnetyków na całym wydruku.

No chyba, że chodzi o jakieś inne zastosowania, na przykład jak jakiś model do obrazowania w RTG, gdzie właśnie ten kształt 3d ma znaczenie i domieszka musi być równomierna w całości detalu.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 12:02
autor: Pjoter
Osobiście bym się zastanawiał wtedy nad dosypaniem do wnętrza (podczas druku) ferromagnetycznego tlenku żelaza (ten "czarny" używany jako pigment czy w ferrofluidach) albo bym wykonał detal z żywicy z dodatkiem takiego proszku.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 12:27
autor: TOTOS243
Nie zależy mi na metalicznym wyglądzie lecz na właściwościach fizycznych materiału.
Będę z tego drukował rdzeń do transformatora i badał właściwości tegoż rdzenia.
Zdaję sobie sprawę z tego że istnieją lepsze znacznie wydajniejsze materiały do takich zastosowań ale podjąłem się napisania pracy inżynierskiej na taki temat.
Pozdrawiam :D

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 13:46
autor: atom1477
JGFTW pisze: 27 lis 2023, 10:44 Jak potrzebuję, żeby wydruk był ferromagnetyczny to sobie naklejam na niego mate albo daję magnes.
Chyba raczej jak chcesz żeby wydruk był magnetyczny.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 14:17
autor: Pjoter
Magnetyczne to wszystko jest :P Tak samo jak wszystko ma temperaturę

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 14:32
autor: JGFTW
Nie czepiajmy się słówek.
To nie ja tu piszę pracę inżynierską. ;)


@TOTOS243 będziesz porównywał różne materiały (jak wspomniany wcześniej steelfill)? Albo inny typ druku niż FDM?
Mógłbyś zamówić detal np stąd: https://jlc3dp.com/3d-printing/selective-laser-melting / https://www.pcbway.com/rapid-prototyping/manufacture/

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 15:26
autor: TOTOS243
Skupie się tylko na technologii FDM.
Ponieważ taką drukarkę posiadam.

Bardzo chciałbym przetestować pod interesującym mnie parametrem elektrycznym kilka filamentów ale z racji kosztów nie jestem w stanie tego zrobić.
Filamenty te zazwyczaj kosztują 200-300 zł za 0.5 kg i wybiorę jeden najbardziej obiecujący.
Producent ProtoPasty podaje 0.15 Tesli nasycenia materiału podczas gdy steel(fill) skupia się tylko na wyglądzie dlatego mój wybór padnie na proto paste.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 15:50
autor: atom1477
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 15:26 Bardzo chciałbym przetestować pod interesującym mnie parametrem elektrycznym kilka filamentów
A to Ciebie nie interesują parametry magnetyczne? Czepiam się słówek :D
Parametrów elektrycznych to one za dużo nie mają (ziarenka metalu są odizolowane od siebie). Tzn. mieć to mają, ale takie jak dla izolatorów.
Jedyny istotny parametr elektryczny mający tutaj sensowną wartość to chyba przenikalność elektryczna.
Natomiast z parametrów magnetycznych to powinna Cię interesować przenikalność magnetyczna.
Ale pewnie żadnego z tych parametrów nie podają.
Sugeruję więc użyć filamentu o największej gęstości. Taki będzie miał najwięcej metalu (stali), czyli potencjalnie największą przenikalność.
Z racji izolowania elektrycznego ziarenek, możesz to potraktować jak rdzeń proszkowy.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 16:20
autor: morf
Sorry - za wtrącenie z cyklu "nie znam sie wiec sie wypowiem".
Zupełnie nie mój temat - ale moze mozna to zaprojektować jako "pudełko" które zostanie zalane/zasypane czyms w trakcie wydruku i zadrukowane od góry. Czy to ma sens w ogole?

Chodzi mi o scenariusz
1. drukujesz model pusty w srodku (lub z przegródkami)
2. Przed rozpoczęciem drukowania górnych warstw dajesz M600
3. zasypujesz/zalewasz/dodajesz itp cos do srodka
4. wznawiasz druk aby górne warstwy się zadrukowały

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 16:29
autor: TOTOS243
Mieszałem terminami w celu łatwiejszego zrozumienia tematu dla ludzi niewtajemniczonych.
Dobrze że nie jesteś moim promotorem bo z Twoim czepialstwem ciężko pisałoby się tą pracę. :D

Wydrukowany magnetowód ( rdzeń ) przebadam pod względem stratności oraz spróbuję wyznaczyć pętle histerezy (charakterystykę B/H) z której to wynika przenikalność magnetyczna.
Przenikalność elektryczna nie będzie mnie specjalnie interesować bo ten parametr odnosi się do natężenia pola elektrycznego.
Dobrze że ziarenka są od siebie odizolowane może to prawdopodobnie ograniczyć straty na prądy wirowe.

Ciężko powiedzieć jaki filament będzie najlepszy, po to robię tą pracę by to stwierdzić , być może Twoje rozumowanie zmierza w dobrą stronę w kontekście gęstości materiału.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 16:32
autor: TOTOS243
morf pisze: 27 lis 2023, 16:20 Sorry - za wtrącenie z cyklu "nie znam sie wiec sie wypowiem".
Zupełnie nie mój temat - ale moze mozna to zaprojektować jako "pudełko" które zostanie zalane/zasypane czyms w trakcie wydruku i zadrukowane od góry. Czy to ma sens w ogole?

Chodzi mi o scenariusz
1. drukujesz model pusty w srodku (lub z przegródkami)
2. Przed rozpoczęciem drukowania górnych warstw dajesz M600
3. zasypujesz/zalewasz/dodajesz itp cos do srodka
4. wznawiasz druk aby górne warstwy się zadrukowały
Być może jest to jakiś pomysł , trzebaby to przetestować.
Sam o tym myślałem.
Problem polega na tym że rdzeń nie może być lity . Transformatory składaja się z blaszek odizolowanych od siebie w celu ograniczenia indukowanych w nich prądów które zamykaja się w małym elemencie a nie całym rdzeniu. Nie wiadomo jak taki proszek zachowywałby sie pod tym względem.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 17:24
autor: atom1477
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:29 Dobrze że nie jesteś moim promotorem bo z Twoim czepialstwem ciężko pisałoby się tą pracę. :D
Wcale nie :D Było by prościej bo szybko bym wyłapywał błędy :D
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:29 Ciężko powiedzieć jaki filament będzie najlepszy, po to robię tą pracę by to stwierdzić , być może Twoje rozumowanie zmierza w dobrą stronę w kontekście gęstości materiału.
No ale pisałeś że są drogie i chcesz kupić tylko jeden. To jak przebadasz i porównasz?
Nie traktuj tego jako czepianie się. Po prostu ciągle zmieniasz zdanie i ciężko nadążyć.

Jeszcze może napisz czy już masz drukarkę. Filament z metalem na pewno będzie mocno ścierał dyszę.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 17:29
autor: Fest
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 15:26
Bardzo chciałbym przetestować pod interesującym mnie parametrem elektrycznym kilka filamentów ale z racji kosztów nie jestem w stanie tego zrobić.
Filamenty te zazwyczaj kosztują 200-300 zł za 0.5 kg i wybiorę jeden najbardziej obiecujący.
Producent ProtoPasty podaje 0.15 Tesli nasycenia materiału podczas gdy steel(fill) skupia się tylko na wyglądzie dlatego mój wybór padnie na proto paste.
Pisze się maila do producenta o udostępnienie próbek do pracy inżynierskiej w zamian za efekty i voila.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 17:31
autor: atom1477
Swo0ją drogą, można by w ramach pracy zrobić prosty ekstruder do produkcji takiego filamentu.
Albo ekstruder drukujący. Tzn. taki który od razu drukuje, a nie tworzy drut.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 17:34
autor: Pjoter
I jedno i drugie to temat na osobna pracę (poza faktem że są dostępne już komercyjne rozwiazania). Ja bym poszedł w stronę kupna tak8ej maszynki do robienia filamentu i sam wyrobił mayerial :D ale obstawiam że promotor nie bedzie chciał wydać pieniedzy na to

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 17:51
autor: TOTOS243
atom1477 pisze: 27 lis 2023, 17:24
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:29 Dobrze że nie jesteś moim promotorem bo z Twoim czepialstwem ciężko pisałoby się tą pracę. :D
Wcale nie :D Było by prościej bo szybko bym wyłapywał błędy :D
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:29 Ciężko powiedzieć jaki filament będzie najlepszy, po to robię tą pracę by to stwierdzić , być może Twoje rozumowanie zmierza w dobrą stronę w kontekście gęstości materiału.
No ale pisałeś że są drogie i chcesz kupić tylko jeden. To jak przebadasz i porównasz?
Nie traktuj tego jako czepianie się. Po prostu ciągle zmieniasz zdanie i ciężko nadążyć.

Jeszcze może napisz czy już masz drukarkę. Filament z metalem na pewno będzie mocno ścierał dyszę.
Praca polega na przeglądzie dostępnych materiałów i przebadaniu wytypowanego.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 18:57
autor: lukk
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:32
morf pisze: 27 lis 2023, 16:20 Sorry - za wtrącenie z cyklu "nie znam sie wiec sie wypowiem".
Zupełnie nie mój temat - ale moze mozna to zaprojektować jako "pudełko" które zostanie zalane/zasypane czyms w trakcie wydruku i zadrukowane od góry. Czy to ma sens w ogole?

Chodzi mi o scenariusz
1. drukujesz model pusty w srodku (lub z przegródkami)
2. Przed rozpoczęciem drukowania górnych warstw dajesz M600
3. zasypujesz/zalewasz/dodajesz itp cos do srodka
4. wznawiasz druk aby górne warstwy się zadrukowały
Być może jest to jakiś pomysł , trzebaby to przetestować.
Sam o tym myślałem.
Problem polega na tym że rdzeń nie może być lity . Transformatory składaja się z blaszek odizolowanych od siebie w celu ograniczenia indukowanych w nich prądów które zamykaja się w małym elemencie a nie całym rdzeniu. Nie wiadomo jak taki proszek zachowywałby sie pod tym względem.
Nic prostszego, drukujesz formę, a zalewasz żywicą z pyłem żelaznym :) Nawet na allegro (i to ze smartem :mrgreen: ) kupisz proszek żelazny o różnej grubości ziarna: https://allegro.pl/oferta/zelazo-prosze ... 1905523841
Nie wiem co tam jeszcze będziesz robił w tej pracy, ale jakbyś tak porównał własciwości takich rdzeniów z FDMu i np takich zalewanych to mogłoby to być nawet ciekawe, byłoby o czym pisać :)

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 19:32
autor: aaannnd
A takie nagrzane trafo to nie stopi tego rdzenia z PLA?

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 27 lis 2023, 19:41
autor: Fest
aaannnd pisze: 27 lis 2023, 19:32 A takie nagrzane trafo to nie stopi tego rdzenia z PLA?
Stopi, w dodatku trwale się to przemagnesuje, bo w transformatorach to się blachy krzemowe stosuje. Tzw miękkie magnetycznie.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 28 lis 2023, 08:19
autor: JGFTW
BASF sprzedaje filament ze sproszkowaną stalą 316L i oferują również post-processing detalu, gdzie usuwają plastik i go spiekają:
https://forward-am.com/material-portfol ... ation-fff/
https://www.matterhackers.com/store/l/m ... k/MLNW0VKE
Może trzeba poszukać promocji, mniejszych szpul (bo w matterhackers są tylko 3kg szpule) albo do BASF napisać o engineering sample.

Ten steelfill ma więcej stali w sobie, więc czy można się spodziwać lepszych właściwości?
Jak dla mnie to wypadałoby przynajmniej porównać tą protopastę z powyższym.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 28 lis 2023, 09:26
autor: atom1477
JGFTW pisze: 28 lis 2023, 08:19 BASF sprzedaje filament ze sproszkowaną stalą 316L
Dobra, nie będę się czepiał słówek/szczegółów.
Niech ktoś inny to zrobi :D

Podam za to ciekawe materiały:
https://www.mdpi.com/2227-9717/10/11/2412
https://physics.aps.org/articles/v15/14
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32214040/
Moim zdaniem nie ma szans za porównanie gotowych materiałów, bo producenci nie podają parametrów.
Trzeba by zrobić tak jak napisał Fest, czyli wysępić od nich próbki.
No i myślę że zrobienie własnego filamentu mieści się w temacie pracy. W sumie większość prac opiera się na badaniu wcześniej zrobionego "wynalazku". Badanie czegoś kupczego to raczej mniejszość.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 28 lis 2023, 10:03
autor: JGFTW
atom1477 pisze: 28 lis 2023, 09:26 JGFTW pisze: ↑28 lis 2023, 08:19
BASF sprzedaje filament ze sproszkowaną stalą 316L

Dobra, nie będę się czepiał słówek/szczegółów.
Niech ktoś inny to zrobi :D
Nie wiem o co ci chodzi.

Materiał się nazywa 316L, bo...
Produces parts of stainless-steel 316L metal
https://forward-am.com/material-portfol ... fuse-316l/
Nie ma sproszkowanej stali?
Jak już piszesz to miej odwagę dokończyć ;)

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 28 lis 2023, 10:05
autor: atom1477
Stal 316L jest niemagnetyczna (to paramagnetyk).
https://www.greenwoodmagnetics.com/reso ... ess-steel/
Choć trafiłem też na taką ciekawostkę:
https://www.stalenierdzewne.pl/688/zmia ... stali-316l

No to czepianie się jest :D Po co drążyć. Stal to stal.

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

: 28 lis 2023, 17:51
autor: JGFTW
Trafna uwaga, w tym kontekście nie jest to czepianie się ;) Trzeba było napisać od razu i wprost ;)