Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Ogólne dyskusje o filamentach - różnych materiałach i producentach.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1359
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 738

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: JGFTW »

Nie czepiajmy się słówek.
To nie ja tu piszę pracę inżynierską. ;)


@TOTOS243 będziesz porównywał różne materiały (jak wspomniany wcześniej steelfill)? Albo inny typ druku niż FDM?
Mógłbyś zamówić detal np stąd: https://jlc3dp.com/3d-printing/selective-laser-melting / https://www.pcbway.com/rapid-prototyping/manufacture/
TOTOS243
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2023, 18:24
x 5

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: TOTOS243 »

Skupie się tylko na technologii FDM.
Ponieważ taką drukarkę posiadam.

Bardzo chciałbym przetestować pod interesującym mnie parametrem elektrycznym kilka filamentów ale z racji kosztów nie jestem w stanie tego zrobić.
Filamenty te zazwyczaj kosztują 200-300 zł za 0.5 kg i wybiorę jeden najbardziej obiecujący.
Producent ProtoPasty podaje 0.15 Tesli nasycenia materiału podczas gdy steel(fill) skupia się tylko na wyglądzie dlatego mój wybór padnie na proto paste.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: atom1477 »

TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 15:26 Bardzo chciałbym przetestować pod interesującym mnie parametrem elektrycznym kilka filamentów
A to Ciebie nie interesują parametry magnetyczne? Czepiam się słówek :D
Parametrów elektrycznych to one za dużo nie mają (ziarenka metalu są odizolowane od siebie). Tzn. mieć to mają, ale takie jak dla izolatorów.
Jedyny istotny parametr elektryczny mający tutaj sensowną wartość to chyba przenikalność elektryczna.
Natomiast z parametrów magnetycznych to powinna Cię interesować przenikalność magnetyczna.
Ale pewnie żadnego z tych parametrów nie podają.
Sugeruję więc użyć filamentu o największej gęstości. Taki będzie miał najwięcej metalu (stali), czyli potencjalnie największą przenikalność.
Z racji izolowania elektrycznego ziarenek, możesz to potraktować jak rdzeń proszkowy.
Fest
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3234
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: morf »

Sorry - za wtrącenie z cyklu "nie znam sie wiec sie wypowiem".
Zupełnie nie mój temat - ale moze mozna to zaprojektować jako "pudełko" które zostanie zalane/zasypane czyms w trakcie wydruku i zadrukowane od góry. Czy to ma sens w ogole?

Chodzi mi o scenariusz
1. drukujesz model pusty w srodku (lub z przegródkami)
2. Przed rozpoczęciem drukowania górnych warstw dajesz M600
3. zasypujesz/zalewasz/dodajesz itp cos do srodka
4. wznawiasz druk aby górne warstwy się zadrukowały
Done is better than perfect.
TOTOS243
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2023, 18:24
x 5

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: TOTOS243 »

Mieszałem terminami w celu łatwiejszego zrozumienia tematu dla ludzi niewtajemniczonych.
Dobrze że nie jesteś moim promotorem bo z Twoim czepialstwem ciężko pisałoby się tą pracę. :D

Wydrukowany magnetowód ( rdzeń ) przebadam pod względem stratności oraz spróbuję wyznaczyć pętle histerezy (charakterystykę B/H) z której to wynika przenikalność magnetyczna.
Przenikalność elektryczna nie będzie mnie specjalnie interesować bo ten parametr odnosi się do natężenia pola elektrycznego.
Dobrze że ziarenka są od siebie odizolowane może to prawdopodobnie ograniczyć straty na prądy wirowe.

Ciężko powiedzieć jaki filament będzie najlepszy, po to robię tą pracę by to stwierdzić , być może Twoje rozumowanie zmierza w dobrą stronę w kontekście gęstości materiału.
TOTOS243
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 10 lis 2023, 18:24
x 5

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: TOTOS243 »

morf pisze: 27 lis 2023, 16:20 Sorry - za wtrącenie z cyklu "nie znam sie wiec sie wypowiem".
Zupełnie nie mój temat - ale moze mozna to zaprojektować jako "pudełko" które zostanie zalane/zasypane czyms w trakcie wydruku i zadrukowane od góry. Czy to ma sens w ogole?

Chodzi mi o scenariusz
1. drukujesz model pusty w srodku (lub z przegródkami)
2. Przed rozpoczęciem drukowania górnych warstw dajesz M600
3. zasypujesz/zalewasz/dodajesz itp cos do srodka
4. wznawiasz druk aby górne warstwy się zadrukowały
Być może jest to jakiś pomysł , trzebaby to przetestować.
Sam o tym myślałem.
Problem polega na tym że rdzeń nie może być lity . Transformatory składaja się z blaszek odizolowanych od siebie w celu ograniczenia indukowanych w nich prądów które zamykaja się w małym elemencie a nie całym rdzeniu. Nie wiadomo jak taki proszek zachowywałby sie pod tym względem.
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: atom1477 »

TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:29 Dobrze że nie jesteś moim promotorem bo z Twoim czepialstwem ciężko pisałoby się tą pracę. :D
Wcale nie :D Było by prościej bo szybko bym wyłapywał błędy :D
TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 16:29 Ciężko powiedzieć jaki filament będzie najlepszy, po to robię tą pracę by to stwierdzić , być może Twoje rozumowanie zmierza w dobrą stronę w kontekście gęstości materiału.
No ale pisałeś że są drogie i chcesz kupić tylko jeden. To jak przebadasz i porównasz?
Nie traktuj tego jako czepianie się. Po prostu ciągle zmieniasz zdanie i ciężko nadążyć.

Jeszcze może napisz czy już masz drukarkę. Filament z metalem na pewno będzie mocno ścierał dyszę.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2023, 17:29 przez atom1477, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Fest
Postów w temacie: 2
Posty: 348
Rejestracja: 17 paź 2022, 13:32
Lokalizacja: Wlkp. Wsch.
Drukarka: prawie Tronxy xy2
x 137

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: Fest »

TOTOS243 pisze: 27 lis 2023, 15:26
Bardzo chciałbym przetestować pod interesującym mnie parametrem elektrycznym kilka filamentów ale z racji kosztów nie jestem w stanie tego zrobić.
Filamenty te zazwyczaj kosztują 200-300 zł za 0.5 kg i wybiorę jeden najbardziej obiecujący.
Producent ProtoPasty podaje 0.15 Tesli nasycenia materiału podczas gdy steel(fill) skupia się tylko na wyglądzie dlatego mój wybór padnie na proto paste.
Pisze się maila do producenta o udostępnienie próbek do pracy inżynierskiej w zamian za efekty i voila.
majek
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 6
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: atom1477 »

Swo0ją drogą, można by w ramach pracy zrobić prosty ekstruder do produkcji takiego filamentu.
Albo ekstruder drukujący. Tzn. taki który od razu drukuje, a nie tworzy drut.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Filament Ferromagnetyczny/ Domieszkowany żelazem lub innym metalem

Post autor: Pjoter »

I jedno i drugie to temat na osobna pracę (poza faktem że są dostępne już komercyjne rozwiazania). Ja bym poszedł w stronę kupna tak8ej maszynki do robienia filamentu i sam wyrobił mayerial :D ale obstawiam że promotor nie bedzie chciał wydać pieniedzy na to
morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filamenty”