Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Rozmowy na luzie np. o pogodzie lub śmiesznych kotach
Longer911
Postów w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: Longer911 »

Dorobiłem się garażu (murowany na działce dzierżawionym od miasta) już z instalacją elektryczną (odłączona). Chodzi mi o głowie próba zbudowania jakiego mini biznesu opartego o drukarki dlatego naszły mnie rozważania na ile drukarek pozwoli mi obecna instalacja w garażu. Bezpiecznik w garażu jest 10A tak więc teoretycznie mogę pobierać 2,3kW, także zakładając że drukarki przy druku pobiera 150w to mogę mieć tam nawet 14 szt. Teraz mam stara Anet a8 plus zmodyfikowana, ale kolejne drukarki będą pewnie ze stajni bambusowej i tu się pojawiają schody w moich przemyśleniach bo bambu ma maksymalna moc 1kW przy nagrzewaniu. Więc bambusów mógłbym mieć max koło 5 myślę.

Czy to co myślę ma jakiś sens? Przy zastosowaniu jakiegoś UPS'a pod drukarki to czy on jest wstanie kompensować te "piki" na 1kW drukarek nie obciążając instalacji?

Jak na razie są to rozważania stricte hipotetyczne i to dla instalacji jaka istnieje w garażu bo o możliwościach jej rozbudowy (i kosztach tego) będę się orientował w momencie jak podejmę temat podłączenia prądu do garażu.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: Igor »

Nie patrz na "bezpiecznik" tylko na moc przyłącza. Powinieneś ją mieć w umowie. To co za licznikiem, na tablicach i w ścianach, to jest często w takich przypadkach fantazja. Sam licznik bywa podłączony tak haniebnie że trzeba zgłaszać reklamację po której okazuje się że nawet spawarka chodzi poprawnie.
UPS - zależy od miejsca. U mnie kilkugodzinna awaria raz czy dwa razy na miesiąc jest normą a na przerwy w stylu "zasilanie zniknęło na sekundę" to juz się nie zwraca uwagi. Także moje drukarki muszą siedzieć pod UPS-em. WIdzisz więc jak wiele może zależeć od stabilności sieci. A przerwy mogą wynikać np z niechlujnego montażu wspomnianego wcześniej licznika - zdarzało mi się zgłaszać i kable/styki licznika były tak zmasakrowane wkrętarką przez montera przy wymianie, że nowy licznik musiał być wymieniany. Albo tak jak u mnie w dzielnicy - nikogo nie dziwi że nagle pół dzielnicy gaśnie bo problem jest wyżej.
Także wpierw papier, potem oględziny stanu faktycznego a dopiero na trzecim miejscu rozważania wszelakie.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: atom1477 »

A tam jest instalacja 3-fazowa?
Longer911
Postów w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: Longer911 »

Jest jedna faza
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 4
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: atom1477 »

Zawsze można jeszcze trochę przerobić drukarki żeby pobierały mniej przy rozgrzewaniu.
A najprościej to włączać po kolei, no ale to by trzeba pilnować na bieżąco.
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: majek »

atom1477 pisze: 28 lis 2023, 10:50 A najprościej to włączać po kolei, no ale to by trzeba pilnować na bieżąco.
To nic nie da, bo stoły są sterowane włącz-wyłącz, nawet PWM to nadal nic albo wszystko. Nie da się tak zsynchronizować PWM-ów kilku drukarek, żeby w czasie druku kilka grzałek nie włączyło się jednocześnie. UPS na to też nic nie pomoże.
Czyli trzeba drukarki z mniejszą mocą, mniej drukarek albo po prostu większe przyłącze. Ale nawet większe przyłącze przy jednej fazie ma swój limit (chyba maks 10kW), więc jak już gadać z elektrownią o umowach, to najlepiej byłoby załatwić od razu 3 fazy. Pewnie zaraz ktoś napisze, że na dobrze zrobionym przyłączu 5kW można pociągnąć i z 10kW, ale chciałbym tutaj uczulić, że nowoczesne liczniki potrafią nawet krótkie 'wyskoki' rejestrować.
Z drugiej strony jak kogoś stać na 14 bambusów, to i powinno być stać na porządne przyłącze i zmianę 'zastanej' instalacji na odpowiednią.
Longer911
Postów w temacie: 4
Posty: 49
Rejestracja: 19 sie 2021, 23:40
x 1

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: Longer911 »

W sumie teraz sobie uświadomiłem ile będzie kosztowało 14 bambusów xD i że uzbiera się z tego całkiem ładna suma, bardziej moje rozważania były dotyczącej jakie będę miał możliwości w garażu oraz czy od razu muszę zwiększać znacząco moc przyłącza. Bo na instalacji jaka jest obecnie to starczy miejsca na moją drukarkę i 2 bambusy (max 3)
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 795
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: majek »

Jeszcze jedno - jak będziesz miał w zimie 14 drukarek, to może i będzie tam w miarę ciepło, ale przy trzech, to stanowczo musisz pomyśleć o ogrzewaniu. I raczej nie prądem, chyba że jesteś bogaty i zmienisz instalację/umowę na maksimum. ;)
zlp
Postów w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 22 sie 2020, 10:34
Drukarka: Zortax Bambu Anycubi
x 20
Kontakt:

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: zlp »

Chiński inwerter offgrid na akumulatory 24V, lepszy niż UPS w tej cenie: https://tinyurl.com/frv56xvk, łącząc 2 masz 6kW itd.
Akumulatory do łapania pików, nie będą się przemęczać, więc nie muszą wiele kosztować, wystarczą 2 zwykłe samochodowe kwasówki. Ustawiasz, aby inwertery nie brały z sieci więcej niż 10A, więc krótkie piki przy rozgrzewaniu pójdą z akumulatorów. Za jakieś 2500zł masz do dyspozycji porządny UPS 6kW.
Awatar użytkownika
arek
Postów w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 27 kwie 2016, 13:45
Lokalizacja: PL
x 62

Re: Instalacja elektryczna w garażu pod drukarki.

Post autor: arek »

majek pisze: 28 lis 2023, 14:50 Nie da się tak zsynchronizować PWM-ów kilku drukarek, żeby w czasie druku kilka grzałek nie włączyło się jednocześnie.
Nie mam praktyki w temacie z wieloma drukarkami na raz ale patrząc po poborze mocy to tak źle nie jest z PWMem. Przykład w moim budynku, odczyty z diody licznika energetyki. Początkowa płaska linia (~800W ) to pobór budynku więc to nasze zero. Wtedy odpalam grzanie stołu w X1C do 100 stopni, wpada dodatkowe ~800W (~1600W na wykresie - 800W budynku + 800W X1C) przez ~2 minuty, aż się nagrzeje do 100 stopni i potem pobór spada do praktycznie stałych 150-200W.
x1c-grzanie.png
Próba nr 2, stół wyłączony, schłodził się do ok 50 stopni i ponownie daję 100 stopni. Dzieje się tak jak poprzednio (tylko skale ciut inaczej prezentowane).
x1c-grzanie2.png
ODPOWIEDZ

Wróć do „O wszystkim i o niczym”