Smart Orbiter v3.0

Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: atom1477 »

Holgin pisze: 03 gru 2023, 12:26 ale koszt wzrośnie wielokrotnie ze względu na sterownik.
Sterownik będzie tańszy.
Kosztem może być tylko marża pierwszych producentów. Nic dziwnego. Jakby mój się udał i miałbym go sprzedawać, też bym sobie za niego policzył.
Ale sam sterownik, np. DRV8316, kosztuje 15 zł.
Holgin
Postów w temacie: 10
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: Holgin »

atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:47
Holgin pisze: 03 gru 2023, 12:26 ale koszt wzrośnie wielokrotnie ze względu na sterownik.
Sterownik będzie tańszy.
Kosztem może być tylko marża pierwszych producentów. Nic dziwnego. Jakby mój się udał i miałbym go sprzedawać, też bym sobie za niego policzył.
Ale sam sterownik, np. DRV8316, kosztuje 15 zł.
Ale ja pisze o BLDC z enkoderem a nie mostku H :)
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: atom1477 »

Mówiłeś o sterowniku a nie silniku, to pomyślałem że chodzi Ci o driver silnika.
Oczywiście sam driver nie wystarczy. Trzeba procesor z algorytmem np. FOC (choć ja zamierzam użyć innego).
Trzeba też wkleić Halle do silnika.
Procesory w ekstruderach już mamy (choćby w tytułowym Smart Orbiter v3.0).
Więc to nie jest jakiś dodatkowy duży koszt.
Zapłaci się tylko za to że ktoś to musi zrobić pierwszy i przetrzeć szlak. Musi to zrobić pierwszy, wkładając w to dużo pracy. I ewentualnie licząc sobie wysoko za tą pracę, wysoką ceną pierwszych takich ekstruderów (jeżeli będzie je sprzedawał).
Ktoś to musi zrobić żeby Chińczycy mieli od kogo skopiować.
Wtedy ceny spadną.

Wiesz ile kosztowały moduły WiFi 10 lat temu? Takie do użycia przez hobbystów? Ja chciałem użyć, ale cena była odstraszająca (ze 200 zł). Jakiś dongle WiFi na USB kosztował 15 zł, ale nie dawał się programować. Dopiero jak Espressif przetarło szlak, to mamy moduły EPS8266 czy EPS32 po 10 zł (i konkurencyjne innych form, w podobnych cenach, choć mało popularne).
Sterowniki silników krokowych też kiedyś były drogie, i bardzo ubogie. Dopiero małe sterowniki w obudowach SMD dały się zamontować na małych tanich płytkach dając stepsticki.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7570
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: Berg »

Jeszcze raz: Najprościej i najtaniej zacząć zabawę od sterownika o'drive. Chłopaki pracują nad tym już conajmniej 5 lat. Pewnie 10.
W sieci jest masa materiałów na ten temat.
Gotowy sterownik kosztuje 150-250 euro i można go mieć z europejskiego sklepu https://eu.odriverobotics.com
To jest trochę overkill ale ma wszystko co trzeba by zacząć dobierać parametry do ekstrudera. Potem można optymalizować koszt jednostkowy.

PS na Aliexpress można znaleźć taniej. Przy czym gdybym miał się z tym bawić na poważanie to bym kupił od razu oryginał. By ptem nie zmarnować miesiąca na rozkmniianie czemu coś nie tak działa jak miało.
Holgin
Postów w temacie: 10
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: Holgin »

atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53 Mówiłeś o sterowniku a nie silniku, to pomyślałem że chodzi Ci o driver silnika.
Cały czas mówię o BLDC :)
atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53 Oczywiście sam driver nie wystarczy. Trzeba procesor z algorytmem np. FOC (choć ja zamierzam użyć innego).
Mówiąc sterownik nie mam na myśli układu scalonego ale noo.. sterownik. Czyli wszystko co pozwala sterować silnikiem BLDC.
atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53 Trzeba też wkleić Halle do silnika.
Procesory w ekstruderach już mamy (choćby w tytułowym Smart Orbiter v3.0).
Więc to nie jest jakiś dodatkowy duży koszt.
Myślałem raczej o enkoderze 1000 PPR, obawiam się, że Halle nie dadzą odpowiedniej rozdzielczości przy powolnych/dokładnych wydrukach.
Procesor masz jak za niego zapłacisz (w Orbiterze ta płytka z procesorem to osobny produkt) - domyślnie na tej płytce Smart Extruder jest "nic" czyli ledzik, switch albo dwa, jakaś bramka logiczna i złącza.
Domyślnie dla sterowania silnikiem krokowym musisz mieć stepsticka i tyle, płytę główną już masz. Jak dokupujesz fancy toolboard po CANie, to dopłacasz 20-30 dolarów na Aliexpress albo ~70 funtów za coś z Europy (Duet Roto toolboard).
Dla BLDC, obowiązkowo musisz mieć podobny dodatkowy moduł z procesorem, feedbackiem, stopniem mocy i CANem dla tego silnika.
atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53 Zapłaci się tylko za to że ktoś to musi zrobić pierwszy i przetrzeć szlak. Musi to zrobić pierwszy, wkładając w to dużo pracy. I ewentualnie licząc sobie wysoko za tą pracę, wysoką ceną pierwszych takich ekstruderów (jeżeli będzie je sprzedawał).
Ktoś to musi zrobić żeby Chińczycy mieli od kogo skopiować.
Wtedy ceny spadną.
Oczywiście, jak ktoś zrobi development za darmo, spopularyzuje by opłacało się skalować produkcję, to będzie tanie. No ale nie jest to nic zaskakującego ;)
atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53 Wiesz ile kosztowały moduły WiFi 10 lat temu? Takie do użycia przez hobbystów? Ja chciałem użyć, ale cena była odstraszająca (ze 200 zł). Jakiś dongle WiFi na USB kosztował 15 zł, ale nie dawał się programować. Dopiero jak Espressif przetarło szlak, to mamy moduły EPS8266 czy EPS32 po 10 zł (i konkurencyjne innych form, w podobnych cenach, choć mało popularne).
Sterowniki silników krokowych też kiedyś były drogie, i bardzo ubogie. Dopiero małe sterowniki w obudowach SMD dały się zamontować na małych tanich płytkach dając stepsticki.
No spoko, ale ja mówię o tym co jest dzisiaj a nie co może być za n-lat - na dzisiaj albo wkładasz setki roboczogodzin w gołego FOCa i interfejs StepDir/CAN i masz płytkę w cenie obecnych toolboard'ów albo używasz gotowego scalaka w stylu TMC4671 i masz koszt x2 (i nie mówię o prototypie tylko o czymś na Aliexpress)

Odrive ma zamknięty hardware więc trzeba by chłopaków przekonać by przeskalowali w dół 100 razy i faktycznie może to być sensowna opcja.
Ale z BLDC jest tak, że nastawy się stroi dla konkretnej aplikacji - więc nie można na pałę przekładać tego BLDCka ze sterownikiem raz tu, raz tam, bo może (nie musi) wymagać strojenia od nowa, w przeciwieństwie do krokowców.

PS co to za kultura postowania a potem edycja 3 razy? ;) Ja piszę odpowiedź a tutaj ciągle się poprzedni post zmienia..
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 6
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: konradsdev1 »

atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53Trzeba też wkleić Halle do silnika.
Sterowanie silnikiem BLDC nie wymaga czujnika Halla.

Można kupić programowalny sterownik z STM32 za około 100zł - B-G431B-ESC1.
https://www.st.com/en/evaluation-tools/ ... -esc1.html
B-G431B-ESC1.jpg
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Holgin
Postów w temacie: 10
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: Holgin »

konradsdev1 pisze: 03 gru 2023, 13:35
atom1477 pisze: 03 gru 2023, 12:53Trzeba też wkleić Halle do silnika.
Sterowanie silnikiem BLDC nie wymaga czujnika Halla.

Można kupić programowalny sterownik z STM32 za około 100zł - B-G431B-ESC1.
https://www.st.com/en/evaluation-tools/ ... -esc1.html
Życzę powodzenia z ekstruderem na silniku BLDC i sterowaniem Sensorless :D
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1602
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: Jarewa »

konradsdev1 pisze: 03 gru 2023, 13:35 Sterowanie silnikiem BLDC nie wymaga czujnika Halla.

Ale wtedy BLDC nie ma wolnych obrotów. Bodajże wtedy startują od 600obr/min, po drugie jest długi czas zatrzymywania
Awatar użytkownika
atom1477
Postów w temacie: 7
Posty: 259
Rejestracja: 17 paź 2023, 18:21
x 66

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: atom1477 »

Holgin: trochę nieprecyzyjnie napisałeś. Dla mnie sterownikiem jest wszystko poza silnikierm. Czyli również poza czujnikami Halla. Nawet jak sterownik wymaga Halli w silniku, to ciągle te Halle są poza sterownikiem.
Ale ok, już sprecyzowałeś o co Ci chodzi. No i masz rację że to wszystko są koszty. I też rację że to się nie uda od tak, w 5 minut. To mogą być całe lata.
Ale to nie powód żeby krytykować (to do wszystkich).
Drukarki też były tak krytykowane na początku? Gdy nie było gotowych radełek, dysz, itp? Też trzeba było się przy tym napracować, i trwało kilka lat zanim zaczęło to być produkowane masowo. I dzisiaj takie radełko czy dysza kosztuje 5...20 zł.
Jest nawet taka jedna zasada przy publikowaniu worklogów z budowy drukarek, jaką gdzieś znalazłem (niestety teraz nie mam jej pod ręką, ale znajdę).
W gąszczu zasad dotyczących samej budowy czy publikacji, oraz zasad netykiedy, była też taka nietypowa zasada:
"Jak masz innowacyjny pomysł, to nie słuchaj krytycznych uwag tylko rób swoje."
Czyżby branża drukarek 3D była jakoś szczególnie obsadzona krytykującymi niedowiarkami że aż powstała taka nieoficjalna zasada?
:D

Jarewa: nie ma jednej prędkości startowej dla wszystkich silników.
Silniki są bardzo różne. Krokowych też jest trochę typów, ale jednak najpopularniejsze to 200 kroków (i co najwyżej 400 kroków).
Przy BLDC jest zupełnie inaczej. Jest cała masa przeróżnych wersji. Różne KV, różne N/P (Numer of wires/Poles). Są wyjątkowo wysokoobrotowe, i wyjątkowo niskoobrotowe.

Do wszystkich: Używanie gotowego sterownika silnika BLDC w tym przypadku nie ma żadnego sensu.
To zastosowanie jest bardzo nietypowe, i wymaga pracy od 0 RPM. Tylko nieliczne sterowniki na to pozwalają. I nie wiadomo na ile dobrze.
Więc użycie gotowego sterownika wcale nie jest najprostszą i najtańszą opcją. To tylko pozory.
Niestety trzeba to zrobić prawie od zera. No przynajmniej program. Płytkę może da się kupić gotową (tylko musi mieć jakiś normalny procesor, żeby się dało łatwo przeprogramować).
Ostatnio zmieniony 03 gru 2023, 14:11 przez atom1477, łącznie zmieniany 1 raz.
Holgin
Postów w temacie: 10
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Smart Orbiter v3.0

Post autor: Holgin »

Ale ja nic nie krytykuję - sam bardzo chętnie bym na tym popracował. Po prostu mówię jakie są realia użycia silnika BLDC w ekstruderze - trzeba dużo pracy, dużo kasy, efekt będzie może i super (nie wiem), ale i tak będzie (trochę) drożej niż z krokowcem i wygoda/łatwość użycia będzie gorsza, po prostu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”