Strona 1 z 1

Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 11:51
autor: dziobu
Zachęcony przez kolegów na czacie podjąłem próbę wydrukowania bombki. Konkretnie tego:
https://www.printables.com/pl/model/137 ... -tree-ball
Pewnie wiele osób które dostało drukarki na święto blaka frajdeja będzie próbowało spłodzić podobną ozdobę. Nic w tym złego, tylko trzeba to zrobić z głową na karku a nie w okolicy pośladów ;)

Dla nieklikających w internety przypomnijmy że detal wygląda tak:
Screenshot 2023-12-11 113100.png
Screenshot 2023-12-11 113100.png (106.92 KiB) Przejrzano 1023 razy
I chyba nie jest przyjazny drukarzom skoro statystyki realizacji ma raczej średnie:
Screenshot 2023-12-11 113451.png
Screenshot 2023-12-11 113451.png (11.11 KiB) Przejrzano 1023 razy
Co będzie po wrzuceniu do slicera i oddaniu proponowanych supportów to każdy może sobie sprawdzić sam, natomiast tutaj zalecają (czyt. jest gotowy plik dla Prusy) druk na boku z supportami tylko od stołu. O takie coś:
Screenshot 2023-12-11 113347.png
Pewnie trafi się ktoś kto by spróbował drukować to normalnie, poziomo. Pewnie że się da, ale ilość supportów zupełnie zdewastuje projekt. Na pewno rozwiązaniem, albo chociaż półśrodkiem może być support drzewiasty - ale takiego nie mam. No to co z tego...
Na początek - próba druku na głupa, jak leci.
Drukarka - krowa (viewtopic.php?f=34&t=6566), dysza 0.8, volcano, warstwa 0.2, Sunlu PLA z promocj.
dr1.png
Nawis po pewnym czasie zrobił się tak elastyczny że ciekły plastik z głowicy odpychał detal. Skończyło się jak widać; to było do przewidzenia tylko ciekawiło mnie kiedy to się stanie. Już wiem.

Druga próba - z supportami co 90°.
s1.png
d2.png
Wyszło... ładnie średnio tak sobie ...
no eee napiszmy po prostu że wyszło.
q1.jpg
q2.jpg
Po wywaleniu supportów mam takie cudo:
q3.jpg
A po obcięciu części farfocli i lekkim tuningu lutownicą wyszło mi to:
q4.jpg
Wygląda jak wygląda; jako detal to śmieć. Ale technicznie wyszło; przypomina projekt, w sumie to się nie rozpada a składa się z wielu kawałków drukowanych w powietrzu jako nawisy i to z zakrętem 90°.


No, tyle kaszanienia o niczym. Jak twardy czytelniku dotrwałeś do tego momentu, to zobacz teraz jak się projektuje takie detale sprężynowe i zamiast pitolić się z supportami czy drukiem na boku zrób to jak trzeba:
Projekt pierwszy z bregu: https://www.printables.com/pl/model/327 ... decoration
qqq.png
qqq3.png
Przy tak długim ramieniu większość plastików opadnie jak...no nie ważne jak co. Ważne że wydruk będzie znacznie szybszy, łatwiejszy a na widok efektu końcowego kot nie zafajda choinki.

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 12:02
autor: morf
Szanuję za chęci i poświęcony czas :-)
A organic/tree support jeszcze został do testów :rotfl:

OT
To co jest irytujące że na tych "hubach" z plikami czy to printables czy thingi czy jakikolwiek inny jest cała masa modeli niedrukowalnych (w rozumieniu sensownego wydruku - patrz supporty w ozdobie powyżej).

Akurat w przypadku printables całą sprawę imho nakręcają nagrody za ich konkursy. Wrzucane są pliki/rendery/modele oby wyglądały ciekawiej.

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 12:12
autor: dziobu
morf pisze: 11 gru 2023, 12:02A organic/tree support jeszcze został do testów :rotfl:
Nie mam tego w SS, ale nawet gdybym miał to szczerze wątpię czy ta drukarka by sobie dała radę z drobnymi kolumnami.

A problem ciulowych modeli to powszechna sprawa. Czy to niedrukowalne badziewia (*1) czy takie złożone z N elementów gdzie każdy slicer poza mejkerbotowym nie wie gdzie jest detal - to już obojętne. Ale cóż; kiedyś na thing ludzie wrzucali sześciany - czego to się nie robi dla statystyk.

(*1)
Formalnie ta bombka jest drukowalna; tylko druk na boku, ślady po supportach i~9h - nic z tego nie zachęca.

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 12:13
autor: morf
Zobacze jak wyjdzie - od niechcenia wrzuciłem i przeskalowalem do 60%
Screenshot_20231211_121305-1.png

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 12:45
autor: sagittario
Ja z ciekawości wrzuciłem to do Flashprinta. Widzę, że u morfa wygenerowało podpory ze stołu. U mnie zaznaczyłem opcję aby tak nie robiło.
Podpory są generowane na każdej spirali. Czas druku przy warstwie 0,2, 1 obrysie i 30% wypełnienia to jakieś 6 godzin :D
Zrzut ekranu 2023-12-11 124102.jpg

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 12:55
autor: Rozarh
A ja próbuję tak:
Zrzut ekranu 2023-12-11 125427.png
Ciekaw jestem co wyjdzie ;)

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 14:45
autor: Rozarh
IMG_0520.jpeg
Klipper mówi, że za godzinę z hakiem skończy. Chyba ok, ale te supporty boczne mogły dalej sięgać. Zobaczymy co z górą będzie. Pewnie szału nie będzie :(

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 14:46
autor: dziobu
No już wygląda lepiej niż moja.

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 14:57
autor: morf
Teoretycznie i praktycznie wyszło.

Jakby może nie skalować do 60% pewnie byłoby lepiej.

Niezły koszmarek :D

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 15:02
autor: dziobu
Czarna bombka, czyli z góry zakładałeś że nie wyjdzie. Sprytnie.

A wyszło całkiem zgrabnie, choć przy większej skali supporty pewnie były by tragiczne.


Nie, nie żebym uważał że czarny to gorszy kolor... ale biały jest lepszy :P

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 15:05
autor: morf
dziobu pisze: 11 gru 2023, 15:02 Czarna bombka, czyli z góry zakładałeś że nie wyjdzie. Sprytnie.
Moje lenistwo jest na tyle duze ze nie chciało mi sie zmienić czarnego PETG na biały :D
Jak zawsze dałem z siebie wszystko czyli tak gdzies 20%.
A zupełnie serio to byłem zaskoczony supportami, a konkreniej ich usuwaniem. Jak zapiąłem się pomiędzy faktyczny model a supporty to leciałem nozykiem po spirali i szybko poszło.

No ale mozna tez ogarnac w kategori rozrywkowej:
https://www.youtube.com/watch?v=5DXlOSFpRpM
Serce mam czarne bardziej niż smoła
Czarniejsze jest od Michaela Jacksona
Czarne mam myśli i humor mam czarny
(...)

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 11 gru 2023, 21:11
autor: emartinelli
Rozarh pisze: 11 gru 2023, 12:55 A ja próbuję tak:
Zrzut ekranu 2023-12-11 125427.png
Ciekaw jestem co wyjdzie ;)
Nie wiem czy zwróciliście uwagę ale autor projektu drukował to dokładnie w takiej pozycji jak zaproponował @Rozarh

Edit:
A tak nie będzie łatwiej?
Zrzut ekranu 2023-12-11 211447.png

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 12 gru 2023, 00:13
autor: mcxmcx
Tak się nie wydrukuje, bo zaczniesz najwyższy zwój drukować w powietrzu

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 15 gru 2023, 13:15
autor: emartinelli
Wiem, to był po prostu przykład, tam trzeba dodać jeszcze podporę.

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 15 gru 2023, 13:29
autor: sagittario
A jeszcze mnie coś naszło odnośnie konstrukcji tej bombki? A gdyby ją drukować jedna w drugiej? Skoro są po spirali to drukować tak aby dało się je później rozdzielić i wykręcić jedną z drugiej. Wtedy support zostaje nam na samym dole, zwiększamy czas druku a mamy 2 bombki :)

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 15 gru 2023, 17:35
autor: loosac
dziobu pisze: 11 gru 2023, 11:51 (...)
[/table2]
A po obcięciu części farfocli i lekkim tuningu lutownicą wyszło mi to:
q4.jpg
Prawie sie zakrztusilem Whisky z cola xD

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 15 gru 2023, 17:41
autor: loosac
W ogole to niezly pomysl na zawody w drukowaniu 3d.

Re: Bombka atom... świąteczna.

: 15 gru 2023, 17:43
autor: roman
dziobu pisze: 11 gru 2023, 11:51 A po obcięciu części farfocli i lekkim tuningu lutownicą wyszło mi to:
q4.jpg
Dałbym 0.05mm większą retrakcje, a poza tym piccobello. Nie ma się do czego przyczepić, normalnie wzorzec poprawnego wydruku.
:P