Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Jakość druku Cię nie zadowala?
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

Cześć, mam problem, po aktualizacji na Marlina 2.0 zaczyna mi za wczas próbkowanie sondy, dosłownie 5cm przed stołem i nie mam pojęcia jak zmienić to aby było poprawnie, wystarczyło by przesunąć tylko w X, Probin Margin próbowałem i jak dam z 50 to jest okej, tyle, że znowu jest źle z prawej strony, po prostu za blisko leveling robi, wtedy z lewej strony jest blisko krawędzi a zaś z prawej jakieś 8cm od krawędzi ;x
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

cześć,
"najsampierw" to: (wartości są z mojej drukarki):

Kod: Zaznacz cały

 * Assuming the typical work area orientation:
 *  - Probe to RIGHT of the Nozzle has a Positive X offset
 *  - Probe to LEFT  of the Nozzle has a Negative X offset
 *  - Probe in BACK  of the Nozzle has a Positive Y offset
 *  - Probe in FRONT of the Nozzle has a Negative Y offset
 *
 * Some examples:
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 10, 10, -1 }   // Example "1"
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET {-10,  5, -1 }   // Example "2"
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET {  5, -5, -1 }   // Example "3"
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET {-15,-10, -1 }   // Example "4"
 *
 *     +-- BACK ---+
 *     |    [+]    |
 *   L |        1  | R <-- Example "1" (right+,  back+)
 *   E |  2        | I <-- Example "2" ( left-,  back+)
 *   F |[-]  N  [+]| G <-- Nozzle
 *   T |       3   | H <-- Example "3" (right+, front-)
 *     | 4         | T <-- Example "4" ( left-, front-)
 *     |    [-]    |
 *     O-- FRONT --+
 */
#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 26, 28, -2.50 }

  #define PROBING_MARGIN_LEFT 30
  #define PROBING_MARGIN_RIGHT 10 
  #define PROBING_MARGIN_FRONT 0  
  #define PROBING_MARGIN_BACK 0  

Opcje poniżej mam u siebie wyłączone, ale Tobie może się przydać, nazwy chyba są oczywiste.
Drobna uwaga odnośnie kierunków prawo/lewo/przód/tył.
Twórca Marlina mógł stać do Twojej drukarki odwrotnie niż Ty więc po upewnij się gdzie prawo, gdzie przód.

Kod: Zaznacz cały

//#define LEVEL_BED_CORNERS

#if ENABLED(LEVEL_BED_CORNERS)
  #define LEVEL_CORNERS_INSET_LFRB { 30, 30, 30, 30 } // (mm) Left, Front, Right, Back insets
  #define LEVEL_CORNERS_HEIGHT      0.0   // (mm) Z height of nozzle at leveling points
  #define LEVEL_CORNERS_Z_HOP       4.0   // (mm) Z height of nozzle between leveling points
  //#define LEVEL_CENTER_TOO              // Move to the center after the last corner
  //#define LEVEL_CORNERS_USE_PROBE
  #if ENABLED(LEVEL_CORNERS_USE_PROBE)
    #define LEVEL_CORNERS_PROBE_TOLERANCE 0.1
    #define LEVEL_CORNERS_VERIFY_RAISED   // After adjustment triggers the probe, re-probe to verify
    //#define LEVEL_CORNERS_AUDIO_FEEDBACK
  #endif
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 11 gru 2023, 20:28 cześć,
"najsampierw" to: (wartości są z mojej drukarki):

Kod: Zaznacz cały

 * Assuming the typical work area orientation:
 *  - Probe to RIGHT of the Nozzle has a Positive X offset
 *  - Probe to LEFT  of the Nozzle has a Negative X offset
 *  - Probe in BACK  of the Nozzle has a Positive Y offset
 *  - Probe in FRONT of the Nozzle has a Negative Y offset
 *
 * Some examples:
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 10, 10, -1 }   // Example "1"
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET {-10,  5, -1 }   // Example "2"
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET {  5, -5, -1 }   // Example "3"
 *   #define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET {-15,-10, -1 }   // Example "4"
 *
 *     +-- BACK ---+
 *     |    [+]    |
 *   L |        1  | R <-- Example "1" (right+,  back+)
 *   E |  2        | I <-- Example "2" ( left-,  back+)
 *   F |[-]  N  [+]| G <-- Nozzle
 *   T |       3   | H <-- Example "3" (right+, front-)
 *     | 4         | T <-- Example "4" ( left-, front-)
 *     |    [-]    |
 *     O-- FRONT --+
 */
#define NOZZLE_TO_PROBE_OFFSET { 26, 28, -2.50 }

  #define PROBING_MARGIN_LEFT 30
  #define PROBING_MARGIN_RIGHT 10 
  #define PROBING_MARGIN_FRONT 0  
  #define PROBING_MARGIN_BACK 0  

Opcje poniżej mam u siebie wyłączone, ale Tobie może się przydać, nazwy chyba są oczywiste.
Drobna uwaga odnośnie kierunków prawo/lewo/przód/tył.
Twórca Marlina mógł stać do Twojej drukarki odwrotnie niż Ty więc po upewnij się gdzie prawo, gdzie przód.

Kod: Zaznacz cały

//#define LEVEL_BED_CORNERS

#if ENABLED(LEVEL_BED_CORNERS)
  #define LEVEL_CORNERS_INSET_LFRB { 30, 30, 30, 30 } // (mm) Left, Front, Right, Back insets
  #define LEVEL_CORNERS_HEIGHT      0.0   // (mm) Z height of nozzle at leveling points
  #define LEVEL_CORNERS_Z_HOP       4.0   // (mm) Z height of nozzle between leveling points
  //#define LEVEL_CENTER_TOO              // Move to the center after the last corner
  //#define LEVEL_CORNERS_USE_PROBE
  #if ENABLED(LEVEL_CORNERS_USE_PROBE)
    #define LEVEL_CORNERS_PROBE_TOLERANCE 0.1
    #define LEVEL_CORNERS_VERIFY_RAISED   // After adjustment triggers the probe, re-probe to verify
    //#define LEVEL_CORNERS_AUDIO_FEEDBACK
  #endif
Dziękuje ci za pomoc, faktycznie opcje:
#define PROBING_MARGIN_LEFT 30
#define PROBING_MARGIN_RIGHT 10
#define PROBING_MARGIN_FRONT 0
#define PROBING_MARGIN_BACK 0
Działają, tylko, że problem teraz jest następujący, ustawiłem idealnie Y po jednej i drugiej stronie, lecz X jedynie z lewej, dosłownie 1cm od krawędzi próbkuje, lecz prawa strona jakieś 4cm, na - Right się nie da dać bo to by rozwiązało (chyba) ten problem:D Bo na plusie to przesuwa próbkowanie do lewej strony zaś ;-; Na minusie wywala błąd przy kompilacji, ze nie może być poniżej 0 :D
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Cześć,
Trzeba ustawić też wymiary stołu. Przeczytaj po prostu plik konfiguracyjny Marlina. Wydaje się długi, ale nazwy są intuicyjne i znacząca jego część to komentarze. Możesz sobie uprościć życie kasując fragmenty, które nie dotyczą Twojej drukarki - inne wyświetlacze, corexy, delta, zbędne czujniki, sterowniki itp.
Dobrym ćwiczeniem jest narysowanie na tekturce stołu, zaznaczenie pozycji krańcówek, wycięcie z kartonu głowicy. Linka odpowie na wszystkie pytania.
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 13 gru 2023, 07:31 Cześć,
Trzeba ustawić też wymiary stołu. Przeczytaj po prostu plik konfiguracyjny Marlina. Wydaje się długi, ale nazwy są intuicyjne i znacząca jego część to komentarze. Możesz sobie uprościć życie kasując fragmenty, które nie dotyczą Twojej drukarki - inne wyświetlacze, corexy, delta, zbędne czujniki, sterowniki itp.
Dobrym ćwiczeniem jest narysowanie na tekturce stołu, zaznaczenie pozycji krańcówek, wycięcie z kartonu głowicy. Linka odpowie na wszystkie pytania.
Dobra, zwiększyłem stół w X na 290mm z 220 i teraz hula, tylko mam kolejny problem, otóż Leveling nie działa sprawnie, tzn. działać wydaje mi się że działa jak się ustawi poprawnie, tyle, że po każdym wyłączeniu drukarki on znika, komendą M420 lub w Marlinie jak się przestawi z 0 na 1 to nie wie gdzie drukować, muszę ponownie kalibrować, tyle nie było by to jeszcze uciążliwe gdyby za każdym levelowaniem kolejnym ten level był taki sam jak poprzednio, a nie jest bo zmienia się offset nawet z 0.72 na 0.88 -.^ I za każdym razem jak offne, muszę levelować od nowa i szukać poprawnego offsetu dla stołu.. ;-;
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Cześć,
Czy Aneta nie ma stołu 22x22cm? Czemu 29?
Marginesem levelingu się dopasujesz, ale przy drukowaniu wyjdzie zgrzyt.

Wygląda jakbyś nie zapisywał konfigu po zmianach w drukarce.
Oczywiście wypada też wtedy nanieść korekty w plikach Marlina bo sam się nie zgadnie i przy najbliższej kompilacji wszystko zniknie.
Kavku
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 14 gru 2023, 15:17 Cześć,
Czy Aneta nie ma stołu 22x22cm? Czemu 29?
Marginesem levelingu się dopasujesz, ale przy drukowaniu wyjdzie zgrzyt.

Wygląda jakbyś nie zapisywał konfigu po zmianach w drukarce.
Oczywiście wypada też wtedy nanieść korekty w plikach Marlina bo sam się nie zgadnie i przy najbliższej kompilacji wszystko zniknie.
Ogólnie taki stół dałem w Marlinie dlatego, że mi z prawej strony zbyt blisko leveluje, dosłownie na środku zamiast z prawej, o jakich korektach mówisz? Bo M500 zapisuje G29 i jest dupa, po każdym offnięciu resetuje leveling, tak jakby nie dodawał tego do pamięci, a piszę że dodaje w konsoli ;x
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

Teraz wyłączyłem przypadkiem drukarke bo chciałem zresetować i znowu ustawienia poprzedniego levelowania poszły się bujać, wpisałem w konsolce M420 S1, włączyło levelowanie ale chyba go nie ma po resecie w bazie, włączyć włączyło, ale z offset nie zgadza się, zaorało po PEI, eh.. ;x
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

Zauważam też, że co kilka wydruków, rozjeżdża się znowu ten poziom, a platforma nie ruszana, ma silikonowe nóżki do poziomu ;>
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Zgubiłem się, nie wiem co Ty robisz...
Napiszę tylko, że m500 zapisuje bieżące ustawienia, a wrzucenie nowego firmware po kompilacji Marlina resetuje całą pamięć i zapisuje co było wpisane w plikach conf.h . Oczywiście firmware trzyma offset i całą geometrię, ale nie wynik poziomowania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”