Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Jakość druku Cię nie zadowala?
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

dekas pisze: 15 gru 2023, 07:44 Zgubiłem się, nie wiem co Ty robisz...
Napiszę tylko, że m500 zapisuje bieżące ustawienia, a wrzucenie nowego firmware po kompilacji Marlina resetuje całą pamięć i zapisuje co było wpisane w plikach conf.h . Oczywiście firmware trzyma offset i całą geometrię, ale nie wynik poziomowania.
Podczas uruchamiania drukarki Leveling się wyłącza (M420 S0), gdy go załączę ponownie (M420 S1) na tych danych co robiła wcześniej z G29 (One się ładują bo sprawdzałem), offset jest całkowicie inny niż był wcześniej (W eeprom 0.80mm przed wyłączeniem i po wyłączeniu) a jedynie co zrobiłem to wyłączyłem drukarkę, więc muszę po raz ponowny kalibrować offset bo jest całkiem inny niż był i wydruk się odkleja bo zmienia się z 0.80mm na np 0.92mm.
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

Po 3 drukach wróciło do tego co było ustawione, czyli 0.80mm z offset na sondzie, więc nie wiem czemu to raz robi źle, raz robi dobrze XD
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

M420 S1 wstaw w kod startowy w slicerze. Oczywiście po homingu (G28).
Wszak dopóki nie zacznie się wydruk, nie jest istotne czy jest poziom, czy go nie ma.

Natomiast, że offset zmienia się sam z siebie to... "legenda miejska".
Coś go zmieniło.
Albo ktoś zrobił to przez nieuwagę lub pomyłkę.
Albo ktoś wcześniej zmienił to coś przez nieuwagę lub pomyłkę.
Z mojego doświadczenie wynika, że jak parametry zacznie się spokojnie przestawiać
i jednocześnie się je notuje, to dzieje się magia - samo się naprawia...
Ta zasada dotyczy
ruterów i komputerów,
drukarek i wiertarek,
bez błędów pisania, a nawet sra...a, to ostatnie może bez notowania...;)
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: japim »

Kavku pisze: 15 gru 2023, 21:53 Podczas uruchamiania drukarki Leveling się wyłącza (M420 S0), gdy go załączę ponownie (M420 S1) na tych danych co robiła wcześniej z G29 (One się ładują bo sprawdzałem), offset jest całkowicie inny niż był wcześniej (W eeprom 0.80mm przed wyłączeniem i po wyłączeniu) a jedynie co zrobiłem to wyłączyłem drukarkę, więc muszę po raz ponowny kalibrować offset bo jest całkiem inny niż był i wydruk się odkleja bo zmienia się z 0.80mm na np 0.92mm.
Mam taka drukarke ET4 i z tego samego powodu - szalejacy z-offset nie jestem w stanie nic na niej wydrukowac. Tak jakby za kazdym razem gdy inicjuje sie czujnik indukcyjny to ma inna wartosc. Co ciekawsze podczas jednej "sesji" włączenia bez wyłączania drukarki z-offset zmienia się między bazowaniami. Tak jakby każde wykonanie komendy G28 lub G29 dodawało z-offset do poprzedniego cos jak C++ -> po bazowaniu zwieksz o jeden :)
Tak wiec stoi i czeka az wymienie jej plyte i doloze normalny czujnik mechaniczny a nie to indukcyjne G.
Kavku
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 796
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 451

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: majek »

A sprawdźcie czy gdzieś nie używacie M420 C1. On przeskalowuje cały mesh do mediany i wtedy siłą rzeczy offset się zmienia.
Najprościej sprawdzić czy punkt w mapie, który jest jednocześnie punktem w którym mierzymy offset ma zero, bo powinien mieć. Jeżeli nie ma zera i nie używacie nigdzie tego C1, to drukarka mechanicznie nie ma powtarzalnych ruchów w Z.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: japim »

Mogę puszczać G28 na zmianę z G29 , albo same G28 po sobie i za każdym razem dysza kończy na innym poziomie.
I takie oczywiste błędy jak np źle działająca oś Z nie występuje.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

japim pisze: 16 gru 2023, 11:17
Kavku pisze: 15 gru 2023, 21:53 Podczas uruchamiania drukarki Leveling się wyłącza (M420 S0), gdy go załączę ponownie (M420 S1) na tych danych co robiła wcześniej z G29 (One się ładują bo sprawdzałem), offset jest całkowicie inny niż był wcześniej (W eeprom 0.80mm przed wyłączeniem i po wyłączeniu) a jedynie co zrobiłem to wyłączyłem drukarkę, więc muszę po raz ponowny kalibrować offset bo jest całkiem inny niż był i wydruk się odkleja bo zmienia się z 0.80mm na np 0.92mm.
Mam taka drukarke ET4 i z tego samego powodu - szalejacy z-offset nie jestem w stanie nic na niej wydrukowac. Tak jakby za kazdym razem gdy inicjuje sie czujnik indukcyjny to ma inna wartosc. Co ciekawsze podczas jednej "sesji" włączenia bez wyłączania drukarki z-offset zmienia się między bazowaniami. Tak jakby każde wykonanie komendy G28 lub G29 dodawało z-offset do poprzedniego cos jak C++ -> po bazowaniu zwieksz o jeden :)
Tak wiec stoi i czeka az wymienie jej plyte i doloze normalny czujnik mechaniczny a nie to indukcyjne G.
I tu ci powiem, że u siebie wymieniałem czujniki na 2 indukcyjne z oryginalnego, wróciłem teraz do pojemnościowego tylko M18 zamiast M12 i non stop to samo, płytę też wymieniałem i dalej to samo, także ja nie wiem, wydaje mi się, że jest lepiej na tym Marlinie niż oryginałce, no ale.. Drukuje przed wyłączeniem git offset, drukuje po wyłączeniu, znowu za wysoko na tym offsecie a po dwóch, trzech drukach znowu wraca, dam 0.88mm już ora po stole, wracam na 0.80 jest dobrze, więc magia totalna XDDD A nic nie robię przy niej, tylko wyłączam:DDD
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

majek pisze: 16 gru 2023, 12:55 A sprawdźcie czy gdzieś nie używacie M420 C1. On przeskalowuje cały mesh do mediany i wtedy siłą rzeczy offset się zmienia.
Najprościej sprawdzić czy punkt w mapie, który jest jednocześnie punktem w którym mierzymy offset ma zero, bo powinien mieć. Jeżeli nie ma zera i nie używacie nigdzie tego C1, to drukarka mechanicznie nie ma powtarzalnych ruchów w Z.
Taki mam gcode startowy, tylko M420 S1 :DD

Kod: Zaznacz cały

; Custom Start G-code
M117 Nagrzewanie Stolu
M140 S{material_bed_temperature_layer_0} ; Set Heat Bed temperature
M117 Podgrzewanie Dyszy
M104 S150; start warming extruder to 150
M190 S{material_bed_temperature_layer_0} ; Wait for Heat Bed temperature
G28 ; Home
M420 S1 ; Loading the bed mesh
M500
M104 S{material_print_temperature_layer_0} ; Set Extruder temperature
G92 E0 ; Reset Extruder
G1 Z2 F3000 ; move z up little to prevent scratching of surface
G1 X1.0 Y20 Z0.28 F5000.0 ; move to start-line position
M109 S{material_print_temperature_layer_0} ; Wait for Extruder temperature
M117 Linia
G1 X1.0 Y190.0 Z0.28 F1500.0 E15 ; draw 1st line
G1 X1.3 Y190.0 Z0.28 F5000.0 ; move to side a little
G1 X1.3 Y30 Z0.28 F1500.0 E30 ; draw 2nd line
G92 E0 ; reset extruder
M117 Drukowanie Elementu
G1 Z2.0 F2000 ; Move Z Axis up little to prevent scratching of Heat Bed
; End of custom start GCode
Kavku
Postów w temacie: 18
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2021, 05:07

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: Kavku »

japim pisze: 16 gru 2023, 13:11 Mogę puszczać G28 na zmianę z G29 , albo same G28 po sobie i za każdym razem dysza kończy na innym poziomie.
I takie oczywiste błędy jak np źle działająca oś Z nie występuje.
Co do tego, to akurat może być wina tego gówna co producent daje, pojemnościowy, on mi takie byki walił, że robiło mi się to samo XDD
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 10
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Anet ET4 Pro, Aktualizacja na Marlin 2, Problem z Levelingiem, Zaczyna próbkowanie za wczas

Post autor: dekas »

Po M420 masz M500. Zmieniasz zawartość pamięci przy każdym wydruku. Wywal to.
Kavku
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kalibracja, problemy”